Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Sprzęt Sieci komputerowe internet z kablówki a router wifi

internet z kablówki a router wifi

Autor Wiadomość

pezet87

Nowicjusz

pezet87

Wysłany 08.05.2009, 16:53

Tytuł postu: internet z kablówki a router wifi

Witam

Mam internet z kablówki Telpol. Pakiet 3 terminali co teoretycznie oznacza ze mam 3 ip i 3 komputery. Do kablówki mam modem Motorola surfboard z wyjsciem usb i ethernet (moge podłączyć bezpośrednio 2 komputery) - jak sie dowiedziałem trzeci komputer moge podłączyc na switcha.

I tu pojawia sie mój problem - chciałbym zrobic sobie sieć wifi gdzie mam 2 laptopy i komp stacjonarny. Mam Ap edimax od kumpla i po podłaczeniu go do modemu moge podłaczyc na wifi (z wyłaczonym dhcp) max 2 komputery , trzeci juz nie moze sie połączyc.

Jak sie dowiedziałem od dostawcy internetu mój router/ap pobiera jedno IP i dlatego nie moge podłaczyc 3 komputera. Moje pytanie brzmi czy da sie to jakos obejsc (dodam ze komp stacjonarny tzn numer trzeci podłanczam przez kabel ethernet)

próbowałem juz róznych trybów pracy AP a takze podłanczac kompa stacjonarnego bezposrednio do modemu przez usb a ethernetem łączyłem modem z AP.

Będe wdzieczny za pomoc. (jestem on-line moge uzupełnic o jakeis dodatkowe info którego nie podałem a moze byc istotne)

Grzegor...

Nauczyciel

GrzegorzG

Wysłany 08.05.2009, 17:17

Tytuł postu: RE: internet z kablówki a router wifi

Rozumiem, że te 3 IP to publiczne i zależy Ci na tym. Jeżeli urządzenie bezprzewodowe pracuje w trybie AP to niestety zajmie jedno IP.
Jeżeli nie zależy Ci na publicznych IP, to możesz użyć router z AP, wtedy niestety masz adresy z puli prywatnej (NAT i komputery nie są widoczne w Internecie) ale możesz podłączyć (teoretycznie) 254 urządzeń.

piotrrz

Doradca

piotrrz

Wysłany 08.05.2009, 17:23

Skonfiguruj router jako Acces Point oraz użyj opcji klonowania adresu MAC jednego z komputerów. Wtedy bez problemu powinno działać więcej komputerów.
Aby sprawdzić adres MAC karty sieciowej wybierz Start - Uruchom - wpisz “cmd” (bez cudzysłowów) - potem “ipconfig / all”

Grzegor...

Nauczyciel

GrzegorzG

Wysłany 08.05.2009, 18:15

No ale problem nie jest w MAC adresie, tylko w ilości przydzielonych adresów IP. Jeden zajmuje AP, po jednym dwa komputery i na trzeci brakuje już IP.

pezet87

Nowicjusz

pezet87

Wysłany 08.05.2009, 18:18

dokładnie tak jak mówi Grzegorz. Pozatym chyba po klonowaniu maca łącze działało by mi jak z serwera dhcp, a tego chce uniknąc..

piotrrz

Doradca

piotrrz

Wysłany 08.05.2009, 23:13

Ale w przypadku dostawcy internetu niekoniecznie “widzi” on nasze komputery w ten sposób. Weryfikacja odbywa się właśnie poprzez adres MAC karty sieciowej, który jest unikalny dla każdego urządzenia. Jeśli router posłuży do rozdzielenia internetu, a reszta komputerów będzie za NATem, to wtedy każdy z komputerów będzie widoczny identycznie, jako jeden komputer. Kwestia konfiguracji przydzielania adresów IP poprzez DHCP na routerze.
Ustaw router tak, by to on przydzielał adresy IP dla innych komputerów. Router oczywiście musi mieć podpięty internet od dostawcy pod złącze WAN.
Pezetowi chodzi chyba właśnie o to, by wszystkie komputery miały dostęp do internetu. Czy będą one widoczne z zewnątrz pod adresami prywatnymi czy pod publicznym jest już dla niego wtedy chyba już mniej istotne.

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 09.05.2009, 05:34

Do kolegi który rozpoczął watek - pamiętaj, kiedy sklonujesz MAC z jednego z komputerów, który sie znajdzie za NAT-em, aby ustawić tak MAC-e w swojej sieci domowej, aby każdy komputer miał inny MAC.

MAC-a na komputerach możesz zmienić albo w Menedzerze Urządzeń, albo z pomocą programu MAC Changer 1.0. Generalnie w jednej sieci/podsieci każdy komputer musi miec inny MAC.
Przyda się to kiedy będziesz potrzebował skorzystać z usług udostępniania np. folderów. Jeśli dwa komputery będą miały taki sam MAC - nie będą się prawidłowo widzieć.

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 09.05.2009, 05:48

Inna sprawa kolego pezet, że jeśli potrzebujesz aby któryś z komputerów w twojej sieci był dostępny z internetu, możesz ustawić forwardy na ruterze do wnetrza sieci domowej.

Poniewaz to ruter wifi, przydało by się ustawic chociaż filtrowanie po MAC-ach komputerów uprawnionych do korzystania z twojej sieci domowej.

I jeszcze jedna sprawa, aby komputery pradwidłowo korzystały z łacza z internetem przez ruter, albo powinienieś skorzystac z DHCP i w kartach połączeń sieciowych komputerów w sieci domowej ustawić opcje automatycznego pozyskiwania adresu IP i bramy, albo skonfigurowac to ręcznie jesli nie chcesz korzystac z DHCP -
i tak np.
1. ruter-brama ip=192.168.0.1 (maska 255.255.255.0),

2. 1szy komputer w sieci domowej (konfiguracja połączenia sieciowego - protokól IP4 we właściwościach połączenia) - ip=192.168.0.2 (maska 255.255.255.0), brama domyślna = 192.168.0.1, DNS = 192.168.0.1 (jeśli ruter ma opcje przekazywania zapytan wyslanych na jego adres),

3. 2gi komputer w sieci domowej - ip=192.168.0.3 (maska 255.255.255.0), DNS = 192.168.0.1, brama = 192.168.0.1,

4. trzeci komputer w sieci domowej - ip=192.168.0.4 (maska 255.255.255.0), brama = 192.168.0.1, DNS = 192.168.0.1

Grzegor...

Nauczyciel

GrzegorzG

Wysłany 09.05.2009, 08:45

piotrrz
Weryfikacja odbywa się właśnie poprzez adres MAC karty sieciowej, który jest unikalny dla każdego urządzenia.
Ale tutaj nie ma weryfikacji MAC adresów, po prostu dostawca przydzielił 3 (słownie trzy) adresy IP do dowolnego wykorzystania.
Nie ma bata, czterech urządzeń nie podłączysz. Jeżeli nie potrzebujesz publicznych adresów, to postaw router z NATem, a wtedy podłączysz więcej komputerów (i na pewno będzie bezpieczniej).

pezet87

Nowicjusz

pezet87

Wysłany 09.05.2009, 10:03

nie wime czy dobrze to wytłumaczyłem to tez zrobie to ejscze raz bardziej dokładnie. Otgóz jak juz mówiłem dostawca udostepnia mi trzy zewnętrzne ip przydzielane z zewnetrznego serwera dhcp. Gdzie kazde ip to jeden komputer (to wiadomo). ale kiedy podłanczam AP (mam edimaxa nie wime czy wspominałem) to ten Ap dizała jako jeden komputer i pobiera mi 1ip i dwa przepuszcza dalej (moge podłączyc 2 komputery). Z tego co wiem kiedy załącze serwer dhcp na AP to wtedy on podzieli mi jeden z tych ip które otrzymuje od dostawcy (na dowolna ilosc komputerów) a te 2 zostana nie wykorzystane. kwestia tego ze teraz na kazdym ip mam 6mbit/s (maxymalne od dostawcy) czyli wszystkie komputery moga działac na maxymalnej predkosci a jak podziele te łacze to bedzie to wolniejsze.

Choc ogólnie rzecz biorąc to jestem ciemny w sprawach sieci ( to jest to co wywnioskowałem z różnych forów itp.)

piotrrz

Doradca

piotrrz

Wysłany 09.05.2009, 10:31

Co do serwera DHCP na routerze, to jest tak dokładnie jak piszesz i jak ja to już wcześniej napisałem - będzie wykorzystany tylko jeden IP od providera, pozostałe nie będą wykorzystane, a router będzie rozdzielał internet na pozostałe komputery. W tym przypadku szybkość też będzie przydzielana dynamicznie dla wszystkich komputerów - każdy będzie mógł wykorzystywać całe łącze (oczywiście nie w tym samym czasie, bo jeśli jakiś z nich zabierze część pasma np podczas pobierania plików, to inne nie będą mogły z niego w danym momencie korzystać). Nie wiem, czy Twój model ma możliwość ustalania ograniczeń, czy priorytetów dla usług czy komputerów (usługa ta nazywa się Quality Of Service). Wtedy mógłbyś określić kolejność, w jakiej jako pierwsze komputery będą miały dostęp do internetu.

ruth

Student

ruth

Wysłany 09.05.2009, 10:32

pezet87
nie wime czy dobrze to wytłumaczyłem to tez zrobie to ejscze raz bardziej dokładnie. Otgóz jak juz mówiłem dostawca udostepnia mi trzy zewnętrzne ip przydzielane z zewnetrznego serwera dhcp. Gdzie kazde ip to jeden komputer (to wiadomo). ale kiedy podłanczam AP (mam edimaxa nie wime czy wspominałem) to ten Ap dizała jako jeden komputer i pobiera mi 1ip i dwa przepuszcza dalej (moge podłączyc 2 komputery). Z tego co wiem kiedy załącze serwer dhcp na AP to wtedy on podzieli mi jeden z tych ip które otrzymuje od dostawcy (na dowolna ilosc komputerów) a te 2 zostana nie wykorzystane. kwestia tego ze teraz na kazdym ip mam 6mbit/s (maxymalne od dostawcy) czyli wszystkie komputery moga działac na maxymalnej predkosci a jak podziele te łacze to bedzie to wolniejsze.

Choc ogólnie rzecz biorąc to jestem ciemny w sprawach sieci ( to jest to co wywnioskowałem z różnych forów itp.)

Jeżeli dobrze zrozumiałam. Do rozdzielenia łącza na trzy komputery w takiej konfiguracji jaką serwuje Twój dostawca potrzebujesz zwyczajnego przełącznika, a nie routera. Każdy komputer ustawiasz na automatyczne pobieranie adresów przez DHCP i … już. Router z WiFi możesz wykorzystać jako AP podłączając go do owego przełącznika przez gniazdko oznaczone WAN oraz uruchamiając na owym routerze serwer DHCP i przekazywanie DNS. Należy pamiętać, iż ów router zajmie jeden adres IP przydzielony Ci przez dostawcę.

pezet87

Nowicjusz

pezet87

Wysłany 09.05.2009, 21:14

ruth
pezet87
nie wime czy dobrze to wytłumaczyłem to tez zrobie to ejscze raz bardziej dokładnie. Otgóz jak juz mówiłem dostawca udostepnia mi trzy zewnętrzne ip przydzielane z zewnetrznego serwera dhcp. Gdzie kazde ip to jeden komputer (to wiadomo). ale kiedy podłanczam AP (mam edimaxa nie wime czy wspominałem) to ten Ap dizała jako jeden komputer i pobiera mi 1ip i dwa przepuszcza dalej (moge podłączyc 2 komputery). Z tego co wiem kiedy załącze serwer dhcp na AP to wtedy on podzieli mi jeden z tych ip które otrzymuje od dostawcy (na dowolna ilosc komputerów) a te 2 zostana nie wykorzystane. kwestia tego ze teraz na kazdym ip mam 6mbit/s (maxymalne od dostawcy) czyli wszystkie komputery moga działac na maxymalnej predkosci a jak podziele te łacze to bedzie to wolniejsze. Choc ogólnie rzecz biorąc to jestem ciemny w sprawach sieci ( to jest to co wywnioskowałem z różnych forów itp.)
Jeżeli dobrze zrozumiałam. Do rozdzielenia łącza na trzy komputery w takiej konfiguracji jaką serwuje Twój dostawca potrzebujesz zwyczajnego przełącznika, a nie routera. Każdy komputer ustawiasz na automatyczne pobieranie adresów przez DHCP i … już. Router z WiFi możesz wykorzystać jako AP podłączając go do owego przełącznika przez gniazdko oznaczone WAN oraz uruchamiając na owym routerze serwer DHCP i przekazywanie DNS. Należy pamiętać, iż ów router zajmie jeden adres IP przydzielony Ci przez dostawcę.

No właśnie i to wiem i chodzi mi o to co moge zrobbić zeby router mi nie pobierał tego jednego ip dal siebie. Bo jak już pisałem chyba kilka razy nie chce dzielic łącza chce w pełni wykorzystac te swoje trzy ip…

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 09.05.2009, 22:40

@pezet - W takim razie jesli kolega ma wykupione 3 IP na 3 komputery u dostawcy, to tak jak pisała koleżanka ruth - wystarczy podłaczyć do modemu prostym kablem sieciowym (nie krosowanym) switch (inaczej przełacznik sieciowy - najtańsze D-linka, a to dobra firma i tania, można kupic juz za ok. 40 zł - mają 5 portów ethernet) i kablami prostymi podłaczyć każdy komputer do jednego portu switch-a.

Potem ustawiasz w konfiguracji połaczenia sieciowego w każdym komputerze automatyczne pobieranie IP,bramy, DNS i to wszystko.
W takim wypadku ruter do nieczego nie jest potrzebny. Bowiem ruter jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż switch i podstawą jego działania jest tworzenie własnej wewnetrznej sieci.

Jesli kolega chce koniecznie wykorzystać ruter - to może ustawić forwardy do wnetrza sieci i efekt bedzie do pewnego stopnia podobny jak by używać tylko switch-a, ale trzeaba będzie najpierw te formawrdy skonfigurować. Jakims wyjściem jest jeszcze DMZ, ale to zalezy od opcji rutera..

Pudel

Doradca

Pudel

Wysłany 09.05.2009, 22:54

kraken
@pezet - W takim razie jesli kolega ma wykupione 3 IP na 3 komputery u dostawcy, to tak jak pisała koleżanka ruth - wystarczy podłaczyć do modemu prostym kablem sieciowym (nie krosowanym) switch (inaczej przełacznik sieciowy - najtańsze D-linka, a to dobra firma i tania, można kupic juz za ok. 40 zł - mają 5 portów ethernet) i kablami prostymi podłaczyć każdy komputer do jednego portu switch-a.

Potem ustawiasz w konfiguracji połaczenia sieciowego w każdym komputerze automatyczne pobieranie IP,bramy, DNS i to wszystko.
W takim wypadku ruter do nieczego nie jest potrzebny. Bowiem ruter jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż switch i podstawą jego działania jest tworzenie własnej wewnetrznej sieci.

Jesli kolega chce koniecznie wykorzystać ruter - to może ustawić forwardy do wnetrza sieci i efekt bedzie do pewnego stopnia podobny jak by używać tylko switch-a, ale trzeaba będzie najpierw te formawrdy skonfigurować. Jakims wyjściem jest jeszcze DMZ, ale to zalezy od opcji rutera..
W sumie piszesz składnie ale chyba naprawdę nie wiesz czym jest DMZ, funkcja ta nie ma nic wspólnego z podziałem łącza czy podobnymi czynnościami

pezet87

Nowicjusz

pezet87

Wysłany 09.05.2009, 23:57

Pudel
kraken
@pezet - W takim razie jesli kolega ma wykupione 3 IP na 3 komputery u dostawcy, to tak jak pisała koleżanka ruth - wystarczy podłaczyć do modemu prostym kablem sieciowym (nie krosowanym) switch (inaczej przełacznik sieciowy - najtańsze D-linka, a to dobra firma i tania, można kupic juz za ok. 40 zł - mają 5 portów ethernet) i kablami prostymi podłaczyć każdy komputer do jednego portu switch-a. Potem ustawiasz w konfiguracji połaczenia sieciowego w każdym komputerze automatyczne pobieranie IP,bramy, DNS i to wszystko. W takim wypadku ruter do nieczego nie jest potrzebny. Bowiem ruter jest bardziej skomplikowanym urządzeniem niż switch i podstawą jego działania jest tworzenie własnej wewnetrznej sieci. Jesli kolega chce koniecznie wykorzystać ruter - to może ustawić forwardy do wnetrza sieci i efekt bedzie do pewnego stopnia podobny jak by używać tylko switch-a, ale trzeaba będzie najpierw te formawrdy skonfigurować. Jakims wyjściem jest jeszcze DMZ, ale to zalezy od opcji rutera..
W sumie piszesz składnie ale chyba naprawdę nie wiesz czym jest DMZ, funkcja ta nie ma nic wspólnego z podziałem łącza czy podobnymi czynnościami

No tak. tylko ze te 2 komputery to laptopy i jakos nie widzą mi sie te kable. Potrzebuje to na wireless zrobic. Albo mi sie zdaje albo nikt mnie tu nie rozumie, alebo nie czytacie wszystkiego bo juz o tym napisałem w tym teamcie kilka razy.
tp jest komp stacjonarny + 2 laptopy. I stacjonarny jest podłaczony ethernetem, ale laptopy musze miec na wifi…

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 10.05.2009, 00:39

@pudel - po pierwsze, koledze pezet nie chodzi o typowy podział łącza przez ruter, tak że komputery w podsieci, nie są widoczne z internetu, bowiem kolega pezet ma wykupiony dostęp 3 komputerów przez modem kablowy do internetu.
Z tego co zrozumiałem kolega pezet chce aby te komputery były widoczne w internecie, ale koniecznie chce korzystac z rutera i nie chce robić okablowania.
Po raz kolejny pisze o forwardach na ruterze, ale widze ze kolega pezet chce czegos innego, jak rozumiem aby te wszystkie komputery korzystały z łącza bezpośrednio u jego providera, więc zaproponowałem ,i nie tylko ja, switcha, ale i to nie zadowala kolegi pezet. Więc może to dosyć dziwne rozwiązanie ale pomyślałem o DMZ.

Poza tym umieszczam link do wikipedii w wersji angielskiej (polskie opracowanie w polskiej wersji wikipedii jest ubogie dosyć) LINK [en.wikipedia.org]

@pezet - obawiam się, że jeśli kolega chce uzywać rutera wifi ,a nie kalblowego switcha, to biorąc pod uwagę naturę komunikacji w sieciach wifi (np. komunikacja pomiędzy dwoma kartami wifi nie jest możliwa bez pośrednictwa rutera/Access pointa), to albo ma do wyboru kablowego switcha i bezopśrednie łaczenie w ten sposób tych 3 komputerów do modemu Twojego ISP, albo stworzenie własnej sieci za pomocą rutera wifi i ustawienie forwardów, jesli kolega chce aby pakiety mogły napływać od ISP do wnetrza sieci (tych 3 komputerów) i zrezygnowanie z nadmiarowych 2 opłaconych adresów IP u ISP.

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 10.05.2009, 01:01

@pezet - można jeszcze tak - jak ruter wifi ma złacza ethernet dla LAN-u to te 2 laptopy przez wifi, a ten stacjonarny komputer przez kabel ethernetowy, co nie zmienia postaci rzeczy że wszystkie bądą w jednym LAN-ie i nie będą bezposrednio podłaczone do ISP tylko przez ruter, a co za tym idzie ruter dostanie przydzielone 1 IP od ISP, a z reszty, tych 2 można zrezygnować.

Albo - tak jak napisała koleżanka ruth, do modemu ISP podłączyć switch, do switcha stacjonarny komputer przez ethernet oraz ruter, a do rutera przez Wifi te 2 laptopy - wtedy ruter pobierze jedno IP od ISP, stacjonarka - drugie IP z wykupionych, a z trzeciego można zrezygnować. Laptopy łaczace się przez wifi będą podlaczone za posrednictwem rutera, który stworzy dla nich siec, natomiast sam ruter oraz stacjonarka bedą podlaczone bezpośrednio do ISP.

Nie wiem, co tu jeszcze wymyślić…

kraken

Nauczyciel

kraken

Wysłany 10.05.2009, 02:24

Zaraz, zaraz …

Jak sie dowiedziałem od dostawcy internetu mój router/ap pobiera jedno IP i dlatego nie moge podłaczyc 3 komputera. Moje pytanie brzmi czy da sie to jakos obejsc (dodam ze komp stacjonarny tzn numer trzeci podłanczam przez kabel ethernet)

Jeśli to JEST ruter to… pobiera jedno IP dla siebie od dostawcy I ŻADNEGO WIĘCEJ… Ktoś tutaj Ciebie wprowadził w błąd.. Na tym polega NAT, że możesz nawet 255 komputerów podłaczyc do rutera albo i więcej , ale na zewnatrz (w sieci twojego ISP , czy internecie) wszystkie one sa widoczne pod adresem IP rutera… i nie ma to znaczenia ile komputerów podłaczysz do rutera (poza jego specyfikacją, ile max może obsłuzyć).

Mam Ap edimax od kumpla i po podłaczeniu go do modemu moge podłaczyc na wifi (z wyłaczonym dhcp) max 2 komputery , trzeci juz nie moze sie połączyc.

Jeśli ten trzeci podłaczasz przez ethernet - to albo źle skonfigurowałeś ustawienia połaczenia sieciowego w tym komputerze (przy wyłaczonym DHCP to możliwe w przypadku nieobeznanej z sieciami osoby), albo żle połaczyłes wtyczki na kablu Ethernet - sprawdz czy sa zgodne ze specyfikacją i czy kontaktują.

W przypadku złej konfiguracji połaczenia sieciowego w windows w tym trzecim komputerze- uzyj ustawień tak jak w jednym z poprzednich moich postów, gdzie pokazywałem jak ustawic te właściwości dla każdego komputara recznie, nie korzystając z DHCP, dla wszystkich komputerów. Albo włącz DHCP i w każdym komputerze we właściwościach połaczenia sieciowego ustaw na automatyczne pobieranie IP, DNS, bramy…

Grzegor...

Nauczyciel

GrzegorzG

Wysłany 10.05.2009, 08:53

pezet87
co moge zrobbić zeby router mi nie pobierał tego jednego ip dal siebie. Bo jak już pisałem chyba kilka razy nie chce dzielic łącza chce w pełni wykorzystac te swoje trzy ip…
Reasumując i nie rozbijając na rozmaite przypadki odpowiadam - NIE MA takiej możliwości.
CENEO Kup najtaniej
Faber Mirror Pro Logic BK 90 Faber Mirror Pro Logic BK 90
Dostępny w 15 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Transcend  SDXC 64GB Class10 UHS-I U3 (TS64GSDU3X) Transcend SDXC 64GB Class10 UHS-I U3 (TS64GSDU3X)
Dostępny w 5 sklepach
Nec EA190M Nec EA190M
Dostępny w 1 sklepach
AAB COOLING IDE TO SATA DUAL CARD (AKC001) AAB COOLING IDE TO SATA DUAL CARD (AKC001)
Dostępny w 1 sklepach
Benro iT25 Traveller Kit (Ben000528) Benro iT25 Traveller Kit (Ben000528)
Dostępny w 1 sklepach
Video
nowe filmy