Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Sprzęt Urządzenia foto-wideo Jak zrobić dobre zdjęcie błyskawicy?

Jak zrobić dobre zdjęcie błyskawicy?

Autor Wiadomość

pl_m

Mędrzec

pl_m

Wysłany 11.06.2009, 20:33

Tytuł postu: Jak zrobić dobre zdjęcie błyskawicy?

Dzis nad moim miastem szalała burza i mnie podkusiło zeby zrobic zdjecia błyskawicom. Moj aparat to Canon SX100. Nie wyszło mi to jak chciałem bo złapałem ledwo jeną błyskawice i w dodatku wyszło strasznie nieostro. W zwiazku z tym mam 2 pytania do osob obeznanych z fotografią:

1. czy macie jakies sposoby zeby złapać moment wyładowania, bo przewaznie byłem zbyt wolny

2. jak robic takie zdjecia takim aparatem jaki mam zeby ładnie wychodzily

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 11.06.2009, 20:56

Tytuł postu: RE: Jak zrobić dobre zdjęcie błyskawicy?

Do tego jest potrzebna dobra lustrzanka z szybkim zapisem, sx 100 , który również posiadam, nie da rady - za wolno zapisuje zdjęcia przy seryjnych. Można co najwyżej spróbować w nagrywaniu filmu - coś może się uchwyci, jeżeli bedzie to dłuższe wyładowanie.

Sewer

Profesor

Sewer

Wysłany 11.06.2009, 22:54

Według mnie to żeby takie zdjęcie się udało zrobić, musiałaby być dość konkretna burza z gęstymi wyładowaniami. Ale gdyby pstrykać tak ze 20 fotek raz za razem, na pewno się trafi i sfotografuje się pioruny.
Poczytaj w tym wątku na forum dla fotografów, tamci ludzie są bardziej obczajeni w tych sprawach, tak jak i damiancore. http://www.fotoplaneta.pl/aparaty-cyfro ... 6416f32346 [fotoplaneta.pl]

proxy19...

Student

proxy1992

Wysłany 12.06.2009, 11:32

Treść została usunięta ze względu na naruszenie zasad serwisu.

pl_m

Mędrzec

pl_m

Wysłany 12.06.2009, 11:37

proxy1992
Hmm, przede wszystkim należy mieć idealny aparat z AutoFocusem, stabilizacją obrazu itd…
EE.., w poscie pisałem ze chodzi mi o porady do mojego aparatu:)

Pudel

Doradca

Pudel

Wysłany 12.06.2009, 12:09

Słuchaj, ja też mam ten aparat i uwierz da się zrobić zdjęcie błyskawicy
Co musisz wiedzieć:
Po pierwsze niskie ISO odpada ale zbyt wysokie też nie może być, do wartości 400 nie ma dużego pogorszenia obrazu.
Po drugie: naświetlanie, z tym bywa różnie, jeżeli błyskawica jest w nocy to musi być dość długi czas nawet dochodzący do 1/8 w dzień nawet przy 1/100 zrobisz dobre zdjęcie
Po trzecie: wszystko ustawiasz na manualu!!
Po czwarte: ostrość, ustawiasz ją raz i blokujesz, w instrukcji masz napisane jak zablokować ustawienia.
Po piąte: z rączki w dzień zdjęcie wyjdzie ale nocą uprzedzam statyw, dowolny, bez tego nawet funkcja IS (stabilizacja w obiektywie) jest o pupę rozbić.
Po szóste: zdjęcia seryjne, fajna zabawa, ale nie ze zwykłą kartą i nie z 8MP, jeżeli Twoja karta SD ma zapis do 6 MB/s to przestaw w aparacie robienie zdjęć z 8MP do 5MP, pogorszenia nie będzie a zdjęcia seryjne będą szybciej wykonywane.
To tyle na ten temat :)

damianc...

Nauczyciel

damiancore

Wysłany 12.06.2009, 13:24

pl_m, tak jak juz pudel wspomniał, bez statywu się nie obejdzie.
nigdy jeszcze nie robiłem zdjęć błyskawic z krótkim czasem naswietlania. Najczęsciej stawiam aparat na statyw, zamykam przyslone, ostrość na nieskończoność, oraz migawkę na, albo bulb, albo min 5sek. ISO, na minimum. Jeżeli będzie wyładowanie to zarejestruje sie ideealnie, a jeżeli nie, to zdjęcie wywalam.
I nie ma znaczenia jaki aparat. Lustrzanka nie jest do tego potrzebna, a ten canon jest w zupełności wystarczający.

@pudel, iso 400 to w niektórych aparatach granice możliwości. Dodatkowo gdy dochodzi ciemna sceneria (przyjmujemy ciemne chmury), to powstają dodatkowe zakłócenia przy rejestracji zdjęcia, wię nie radziłbym z ISO przesadzać.

Przy okazji, jak chcecie zrobić zdjęciami seryjnymi, zdjęcie błyskawicy? seriami z czasem 1/10 sek ? Przecież wyjdzie strasznie poruszone, a i nawet przy takim czasie, światła może być za mało.

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 12.06.2009, 17:02

damiancore, żadną cyfrówką nie złapiesz przejścia wyładowania. Mówimy tu o zdjęciu błyskawicy. Czas 1/10 s w zdjeciach seryjnych jest wystarczający - kwestia tylko szczęścia aby trafić - poruszone na pewno nie będzie. Błyskawica to jest efekt po wyłądowaniu adtmosferycznym, a nie samo wyłądowanie. Widzimy nie prąd, tylko rozbicie cząstek powietrza i rozgrzanie go do bardzo wysokiej temperatury - a to trwa na tyle długo, że można to złapać.

pl_m

Mędrzec

pl_m

Wysłany 12.06.2009, 17:23

To na poczatek jakie ISO bedzie dobre? W tym aparaciku mam 100,200,400,800,1600. Statyw rzeczywiscie by sie przydał bo pewnie przez to wyszło nieostre. Złapałem błyskawice prawie jak juz zanikała:)

Pudel

Doradca

Pudel

Wysłany 12.06.2009, 18:08

@damiancore
Błyskawica i naświetlanie 5 sekundowe?
Chyba się pomyliłeś albo ja Ciebie nie rozumiem
Może masz na myśli kliknięcie w spust zanim będzie błyskawica?
Z tego by wynikało że w trakcie naświetlania błyskawica powinna się pojawić, mam rację?

Co do zdjęć seryjnych to przy 1/10s ?? (chyba 1/8s) na upartego uda się zrobić zdjęcia, ale masz rację poruszone (1/30s powinno wystarczyć), dlatego ISO nie powinno być najniższe, wartość 400 może nie wystarczać.
Co prawda zdjęcie może szumieć ale nie popadajmy w paranoje, możemy użyć Photoshopa. :)

damianc...

Nauczyciel

damiancore

Wysłany 12.06.2009, 19:41

Tak pudel. Dobrze mnie zrozumiałeś. Mam na myśli robienie dobrych zdjęć, dobrych zdjęć błyskawic, piorunów, wyładowań, zwał jak zwał, na czuja. W trakcie naświetlania, oprócz dobrze zarejestrowanej scenerii, “wpadnie nam” przez szkło błyskawica.
Przecież burza, jest na tyle popularnym zjawiskiem, szczególnie teraz - latem, ze nie będzie problemu. Moje rozwiązanie ma jeszcze kilka zalet. Sam piorun to nie wszystko. Zakomponować go, to już sztuka. Jak chcesz naświetlić plan, skoro mamy jasną błyskawice, ciemne chmury i szare okolice, czasem 1/10 (masz racje ) ? Nie jest to niemożliwe, ale raczej sztuka należy do trudnych.
Załóżmy, pudel, że wartości ISO, jakie podał pl_m, takie właśnie są. wartość 400 jest środkowa, co w przypadku kompaktów jest absolutnie wartością graniczną. Światłomierz nie doświetli scenerii, dlatego powstaną wady w ciemnych miejscach, co przy tak wysokim ISO zostanie spotęgowane. Czy “na upartego” zdjęcie może ładnie wyglądać ? :P
Jaki jest Twój argument za wyższym ISO ? Polecasz przecież statyw ;) Co przemawia za seryjnymi zdjęciami ? :)

rko1, fajnie ze znów zacząłeś wypisywać głupoty nie mające związku z tematem. Może zamiast na sposobie powstawania “przejścia wyładowania”, zwanego później błyskawicą, nie majacego żadnego znaczenia, porozmawiamy o sposobie rejestracji obrazu i wpływie ustawionego czasu naświetlania, wraz z pozycją kadrowania “na zombie”, dodatkowo potęgującego się drganiami od wiatru ? Albo lepiej wróćmy do podstaw. Czym różni się czas naświetlania 1/10sek w kompakcie niż w lustrzance? Przecież jak robimy serią to i tak tracimy czas, na odczekanie do następnego zdjęcia, wtedy tez może nam umknąc “przejście wyładowania”. Oczywiście pisząc
rko1
, żadną cyfrówką nie złapiesz przejścia
miałeś na myśli kompakt, bo ten canon to analogiem nie jest.
Nie martw się rko1, nie bede dalej udowadniał ze piszesz bzdury, chyba że znowu mnie czymś “zaskoczysz”. Może taka postawa spowodowana jest tym, że nie wiesz o czym piszesz, albo boisz się przyznać do błędu ? Uzasadniały by to wypowiedzi o “przejściach wyładowania”

I naprawdę, choć raz chciałbym zobaczyć zdjęcie nieporuszone, czyli ostre, z czasem 1/10 (1/ 8 ) robione kompaktem, kiedy liczy się szybkość wciśnięcia spustu, a kadrowane jest “na zombie”.

Pudel

Doradca

Pudel

Wysłany 12.06.2009, 20:39

Damiancore ja przy Tobie jestem w tej materii noobem i się do tego przyznaje.
Sam wiem że z ISO przy kompakcie dzieją się cuda, czyli przy wysokim są szumy, szumy i jeszcze raz szumy.
A ten sposób z 5 sek. naświetlaniem jest dla mnie nowością, nigdy nie wpadłem na to aby ustawić 5 sek., postawić aparat na statywie i czekać aż podczas naświetlania wpadnie błyskawica.
Muszę na moim kompakcie to wypróbować, choć przy takim czasie to jakość będzie marna.
Mam prośbę, mógłbyś umieścić gdzieś zdjęcie z tak zrobioną błyskawicą?
Oczywiście chodzi mi o zdjęcie zrobione Twoim sposobem.

damianc...

Nauczyciel

damiancore

Wysłany 12.06.2009, 21:01

http://www.cyberfoto.pl/miasto-krajobra ... ost1300629 [cyberfoto.pl]
dwa posty poniżej napisane jaka technika wykonane. Jeszcze niżej opczytaj o białykch kropkach, które nie sa gwiazdami. ;)

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotogr ... -42745.php [obiektywni.pl]
to jakies z serii tych “na upartego” ;)

http://forum.nikon.org.pl/archive/index ... -7544.html [forum.nikon.org.pl]
czwarty post.

BTW, jak sie przekonasz, to 5sek jest malutko ;)

pl_m

Mędrzec

pl_m

Wysłany 12.06.2009, 21:39

damiancore
http://www.cyberfoto.pl/miasto-krajobra ... ost1300629 [cyberfoto.pl]
dwa posty poniżej napisane jaka technika wykonane. Jeszcze niżej opczytaj o białykch kropkach, które nie sa gwiazdami. ;)

http://www.obiektywni.pl/galeria/fotogr ... -42745.php [obiektywni.pl]
to jakies z serii tych “na upartego” ;)

http://forum.nikon.org.pl/archive/index ... -7544.html [forum.nikon.org.pl]
czwarty post.

BTW, jak sie przekonasz, to 5sek jest malutko ;)

Dzieki za te linki, jutro bede przegladał. Czekam na nastepna burze i bede testował rózne ustawienia. Tak na marginesie to byłbym wdzieczny jakbys mi jeszcze wytłumaczył co daje właczenie poszczegolnych ustawien:
-program AE
-preselekcja czasu
-preselekcja przysłony
-zmiana nastaw

bo mam w aparacie m.in takie funkcje

Pudel

Doradca

Pudel

Wysłany 12.06.2009, 22:07

AE jest bardzo podobne do trybu Auto z tą różnicą że w tym trybie możesz mieć jeszcze wpływ na ISO, możesz mieć manualną nastawę ostrości i ustawić mniejszą ramkę dzięki której ustawiasz ostrość.
Preselekcja czasu (Tv) to nic innego jak te samo możliwości co w AE plus manualna nastawa migawki (od 1/2500 do 30 sek.)
Preselekcja przysłony (Av) to znowu to samo co AE plus zmiana przysłony (wartości f od 2.8 do 8.0, przysłona zwana jest inaczej ogniskową).
Wszystko masz w instrukcji do tego Canona :)
P.S
Zmiana nastaw to nie tryb tylko możliwość w każdym trybie oprócz Auto i AE, dzięki tej funkcji zmieniasz właśnie wartości przysłony, migawki.

rko1

Profesor

rko1

Wysłany 12.06.2009, 22:12

damiancore - ok, na niczym się nie znam i nigdy zdjęć nie robiłem.
Nie mam zielonego pojęcia o czym piszę, dlatego piszę bzdury. Zdecydowanie mam lęki paniczne w przyznawaniu się do błędu. Zadowolony?

Jeżeli już mówimy o robieniu zdjęć na czuja, to już za żadne skarby nie kapuję, co Ci przeszkadzają zdjecia seryjne - to nie jest przypadkiem właśnie robienie zdjeć na czuja - 1 wyjdzie, 10 nie?

wojtekw...

Profesor

wojtekwx

Wysłany 12.06.2009, 22:40

polecam serwis szeroki kadr…
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/ [szerokikadr.pl]

tutaj jest na przykład artykuł, jak fotografować fajerwerki… wiem, że to nie to samo co burze… ale opiera się na podobnym motywie… tam masz wszystko wyłożone… jak ustawić aparat, jakich czasów użyć, jaką przysłonę…
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/arty ... ajerwerki/ [szerokikadr.pl]

marulo

Nauczyciel

marulo

Wysłany 17.06.2009, 10:16

Właśnie też myślę o foceniu burzy i błyskawic. Lustrzankę cyfrową mam dopiero jakieś pół roku i jeszcze nie trafiłem na burzę co by zfocić. Jednak zdjęć burz i błyskawic to narobiłem setki i większość z nich wyszła super, nawet trafiło mi sie uchwycić moment jak piorun trafił w drzewo, zdjęcie super. Jak to robiłem, to banalnie proste pod warunkiem że ma sie trochę szczęścia.
Po pierwsze robiłem zawsze w nocy. ustawiałem aparat na statywie w kierunku wyładowań. odległość na nieskończoność. Przysłona jakieś 5,6
Czułość filmu 21 DIN ( 100 ISO) . Otwierałem i blokowałem migawkę i czekałem aż walnie piorun wtedy przesuwałem klatkę i tak aż do końca burzy, Efekty były rewelacyjne. Około 20 do 25 zdjęć wyszło, z tego z 10 było ekstra.
Jedyna wada to że o efektach mogłem się przekonać po wywołaniu filmu. Przy lustrzance cyfrowej tego problemu nie ma. Na bieżąco można korygować parametry.

leviata...

Nowicjusz

leviatan11

Wysłany 28.02.2012, 00:06

Nie uwierzycie mi, ale udało mi się aparatem z Nokii 5530 Xpress music (3,2mpx) zrobić dobrej jakości zdjęcie wyładowania :cheesy: Po prostu mam wyczucie chyba, albo farta :) Ale na pewno zależy to od aparatu i osoby wykonującej zdjęcie.

arczi19...

Nowicjusz

arczi1989

Wysłany 29.04.2012, 18:32

To całkiem nieźle, jak wykonywać dobre zdjęcia mozna poszukać w internecie, wystarczy wpisać w google a na pewno coś się znajdzie przydatnego.

Jak wykonać dobre zdjęcia ślubne? [warsztatyfotograficzne102.pl]
CENEO Kup najtaniej
Hyundai G95TR Hyundai G95TR
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Nivona Cafe Romatica 646 Nivona Cafe Romatica 646
Dostępny w 28 sklepach
Lenovo Ideapad Y500 (59-380338) Lenovo Ideapad Y500 (59-380338)
Dostępny w 2 sklepach
Panasonic Viera Smart TX-P42ST50E Panasonic Viera Smart TX-P42ST50E
Dostępny w 1 sklepach
Electrolux ENF2440AOW Electrolux ENF2440AOW
Dostępny w 8 sklepach
Video
nowe filmy