Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Oprogramowanie Windows XP strasznie długo się uruchamia!

XP strasznie długo się uruchamia!

Autor Wiadomość

Ice_Gus...

Uczeń

Ice_Gust_PL

Wysłany 26.11.2009, 16:45

Tytuł postu: XP strasznie długo się uruchamia!

Witam!
Problem jak w temacie. Nagle z dnia na dzień komputer strasznie zwolnił swe działanie. Maszynka to:
Asus P5K SE
OCZ Platinum 2 GB Ram'u
Intel Pentium Dual Core 2.0 GHz
GeForce 8600 GT
Windows XP
Próbowałem skan antywirusem (Kaspersky). Znalazł parę rzeczy, ale bez problemu zostały wyleczone lub usunięte, lecz to nie pomogło. Defragmentacja dysku trochę przyspieszyła działanie, ale dalej jest to wolno.
Jakieś rady?

Log z Hijackthis:
Logfile of Trend Micro HijackThis v2.0.2
Scan saved at 16:32:23, on 2009-11-26
Platform: Windows XP Dodatek SP3 (WinNT 5.01.2600)
MSIE: Internet Explorer v8.00 (8.00.6001.18702)
Boot mode: Normal

Running processes:
C:\WINDOWS\System32\smss.exe
C:\WINDOWS\system32\winlogon.exe
C:\WINDOWS\system32\services.exe
C:\WINDOWS\system32\lsass.exe
C:\WINDOWS\system32\nvsvc32.exe
C:\WINDOWS\system32\svchost.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\WINDOWS\system32\spoolsv.exe
C:\WINDOWS\Explorer.EXE
C:\Program Files\Bonjour\mDNSResponder.exe
C:\Program Files\Java\jre6\bin\jqs.exe
C:\WINDOWS\system32\PnkBstrA.exe
C:\WINDOWS\System32\svchost.exe
C:\WINDOWS\system32\rundll32.exe
C:\WINDOWS\system32\RUNDLL32.EXE
C:\WINDOWS\RTHDCPL.EXE
C:\Program Files\Java\jre6\bin\jusched.exe
C:\Program Files\DAEMON Tools Lite\DTLite.exe
C:\WINDOWS\system32\ctfmon.exe
C:\WINDOWS\System32\wbem\wmiapsrv.exe
C:\Program Files\foobar2000\foobar2000.exe
C:\Program Files\Xfire\Xfire.exe
C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\soffice.exe
C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\soffice.bin
C:\Program Files\Last.fm\LastFM.exe
C:\WINDOWS\system32\taskmgr.exe
C:\Program Files\Opera\opera.exe
C:\Program Files\Trend Micro\HijackThis\HijackThis.exe

R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = about:blank
R1 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Default_Page_URL = http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=69157 [go.microsoft.com]
R1 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Default_Search_URL = http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=54896 [go.microsoft.com]
R1 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Search Page = http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=54896 [go.microsoft.com]
R0 - HKLM\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main,Start Page = http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=69157 [go.microsoft.com]
R1 - HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings,ProxyOverride = *.local
R0 - HKCU\Software\Microsoft\Internet Explorer\Toolbar,LinksFolderName = Łącza
O2 - BHO: IEVkbdBHO - {59273AB4-E7D3-40F9-A1A8-6FA9CCA1862C} - C:\Program Files\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2009\ievkbd.dll
O2 - BHO: (no name) - {C5D07EB6-BBCE-4DAE-ACBB-D13A8D28CB1F} - (no file)
O2 - BHO: Java™ Plug-In 2 SSV Helper - {DBC80044-A445-435b-BC74-9C25C1C588A9} - C:\Program Files\Java\jre6\bin\jp2ssv.dll
O2 - BHO: JQSIEStartDetectorImpl - {E7E6F031-17CE-4C07-BC86-EABFE594F69C} - C:\Program Files\Java\jre6\lib\deploy\jqs\ie\jqs_plugin.dll
O2 - BHO: IEPluginBHO - {F5CC7F02-6F4E-4462-B5B1-394A57FD3E0D} - C:\Documents and Settings\1c3_gUSt\Dane aplikacji\Nowe Gadu-Gadu\_userdata\ggbho.1.dll
O4 - HKLM\..\Run: [nwiz] C:\Program Files\NVIDIA Corporation\nView\nwiz.exe /install
O4 - HKLM\..\Run: [NvCplDaemon] RUNDLL32.EXE C:\WINDOWS\system32\NvCpl.dll,NvStartup
O4 - HKLM\..\Run: [NvMediaCenter] RUNDLL32.EXE C:\WINDOWS\system32\NvMcTray.dll,NvTaskbarInit
O4 - HKLM\..\Run: [RTHDCPL] RTHDCPL.EXE
O4 - HKLM\..\Run: [Alcmtr] ALCMTR.EXE
O4 - HKLM\..\Run: [AVP] “C:\Program Files\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2009\avp.exe”
O4 - HKLM\..\Run: [SunJavaUpdateSched] “C:\Program Files\Java\jre6\bin\jusched.exe”
O4 - HKLM\..\Run: [StartupDelayer] “C:\Program Files\r2 Studios\Startup Delayer\Startup Launcher.exe”
O4 - HKCU\..\Run: “C:\Documents and Settings\1c3_gUSt\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Google\Update\GoogleUpdate.exe” /c
O4 - HKCU\..\Run: [Nowe Gadu-Gadu] “C:\Program Files\Nowe Gadu-Gadu\gg.exe”
O4 - HKCU\..\Run: [DAEMON Tools Lite] “C:\Program Files\DAEMON Tools Lite\DTLite.exe” -autorun
O4 - HKCU\..\Run: [ctfmon.exe] C:\WINDOWS\system32\ctfmon.exe
O4 - HKCU\..\RunOnce: [WiseStubReboot] MSIEXEC /quiet SKIP_PPU_DRIVER_INSTALL=1 /I “C:\Program Files\Common Files\Wise Installation Wizard\WISC5C1C0F0D62F4DBF81D4D7EF397C228B_9_09_0814.MSI” TRANSFORMS=“C:\Program Files\Common Files\Wise Installation Wizard\WISC5C1C0F0D62F4DBF81D4D7EF397C228B_9_09_0814.MST” WISE_SETUP_EXE_PATH=“c:\nvidia\displaydriver\190.62\international\PhysX_9.09.0814_SystemSoftware.exe”
O4 - Startup: foobar2000.lnk = C:\Program Files\foobar2000\foobar2000.exe
O4 - Startup: OpenOffice.org 3.1.lnk = C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\quickstart.exe
O4 - Startup: Xfire.lnk = C:\Program Files\Xfire\Xfire.exe
O8 - Extra context menu item: Dodaj do listy blokowanych banerów - C:\Program Files\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2009\ie_banner_deny.htm
O9 - Extra button: Statystyki ochrony WWW - {1F460357-8A94-4D71-9CA3-AA4ACF32ED8E} - C:\Program Files\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2009\SCIEPlgn.dll
O9 - Extra button: (no name) - {e2e2dd38-d088-4134-82b7-f2ba38496583} - C:\WINDOWS\Network Diagnostic\xpnetdiag.exe
O9 - Extra ‘Tools’ menuitem: @xpsp3res.dll,-20001 - {e2e2dd38-d088-4134-82b7-f2ba38496583} - C:\WINDOWS\Network Diagnostic\xpnetdiag.exe
O9 - Extra button: Messenger - {FB5F1910-F110-11d2-BB9E-00C04F795683} - C:\Program Files\Messenger\msmsgs.exe
O9 - Extra ‘Tools’ menuitem: Windows Messenger - {FB5F1910-F110-11d2-BB9E-00C04F795683} - C:\Program Files\Messenger\msmsgs.exe
O16 - DPF: {D27CDB6E-AE6D-11CF-96B8-444553540000} (Shockwave Flash Object) -
http://fpdownload2.macromedia.com/get/s ... wflash.cab [fpdownload2.macromedia.com]
O20 - AppInit_DLLs: C:\PROGRA~1\KASPER~1\KASPER~1\mzvkbd3.dll,C:\PROGRA~1\KASPER~1\KASPER~1\adialhk.dll,C:\PROGRA~1\KASPER~1\KASPER~1\kloehk.dll
O20 - Winlogon Notify: fsp_lmwl - C:\WINDOWS\
O23 - Service: Adobe LM Service - Adobe Systems - C:\Program Files\Common Files\Adobe Systems Shared\Service\Adobelmsvc.exe
O23 - Service: Kaspersky Internet Security (AVP) - Kaspersky Lab - C:\Program Files\Kaspersky Lab\Kaspersky Internet Security 2009\avp.exe
O23 - Service: ##Id_String1.6844F930_1628_4223_B5CC_5BB94B879762## (Bonjour Service) - Apple Computer, Inc. - C:\Program Files\Bonjour\mDNSResponder.exe
O23 - Service: FLEXnet Licensing Service - Macrovision Europe Ltd. - C:\Program Files\Common Files\Macrovision Shared\FLEXnet Publisher\FNPLicensingService.exe
O23 - Service: Java Quick Starter (JavaQuickStarterService) - Sun Microsystems, Inc. - C:\Program Files\Java\jre6\bin\jqs.exe
O23 - Service: NVIDIA Display Driver Service (nvsvc) - NVIDIA Corporation - C:\WINDOWS\system32\nvsvc32.exe
O23 - Service: PnkBstrA - Unknown owner - C:\WINDOWS\system32\PnkBstrA.exe

End of file - 6332 bytes
[google.com]

wojtekw...

Profesor

wojtekwx

Wysłany 26.11.2009, 17:07

Tytuł postu: RE: XP strasznie długo się uruchamia!

dobrze, ale co to były za rzeczy, które wyrzucił Kaspersky? z loga wynika, że być może miałeś trojana… dla spokoju polecałbym przeskanowanie innym antywirusem… dobry jest np. Eset…

http://www.eset.pl/onlinescan [eset.pl]

damianc...

Nauczyciel

damiancore

Wysłany 26.11.2009, 17:51

ustalmy najpierw, czy komputer się długo uruchamia, czy całe działanie komputera spowolniło? Bo to wielka różnica jest.

Zobacz, czy z (U)DMA, nie przestawiło się na PIO (manager urządzeń, kontrolery dysków)
co do wolnego startu zobacz Start -> mscofnig i zakładka uruchamianie (sprawdź, co masz teraz, a nie miałeś wcześniej).

Komputer sam zwolnił działanie, czy to stało się po czymś jak np. restart instalacja innych sterowników/gry/etc. ?

Ice_Gus...

Uczeń

Ice_Gust_PL

Wysłany 29.11.2009, 12:15

damiancore
ustalmy najpierw, czy komputer się długo uruchamia, czy całe działanie komputera spowolniło? Bo to wielka różnica jest.

Zobacz, czy z (U)DMA, nie przestawiło się na PIO (manager urządzeń, kontrolery dysków)
co do wolnego startu zobacz Start -> mscofnig i zakładka uruchamianie (sprawdź, co masz teraz, a nie miałeś wcześniej).

Komputer sam zwolnił działanie, czy to stało się po czymś jak np. restart instalacja innych sterowników/gry/etc. ?

A więc tak:
Komputer dłużej się uruchamia i dłużej startuje.

Mam dwa dyski na IDE. W menadżerze urządzeń -> kontrolery IDE ATA/ATAPI widzę 2 kontrolery SATA (na SATA mam tylko nagrywarkę DVD) i 3 razy “Podstawowy kanał IDE” oraz 3 razy “Pomocniczy kanał IDE”. Wszędzie ustawiona jest opcja “Tryb Transferu -> DMA jeżeli dostępne”. W pierwszym z kolei “Podstawowym kanale IDE” Jest bieżący tryb transferu -> “Ultra DMA tryb 5” natomiast w 3 z kolei jest “PIO”. Domyślam się, że jet to drugi dysk ustawiony na “Slave” ale nie jestem tego pewien.

W ustawieniach msconfig powyłączałem wszystko co niepotrzebne. Problem polega na tym, że nie wiem co mogło zostać dodane przez wirusa/trojana. W każdym razie nie widziałem nic podejrzanego.

Komputer zwolnił po zainstalowaniu oprogramowania firmy Autodesk DWG True View (program do odczytywania plików CAD'owskich). Instalował on między innymi Microsoft Visual C++ 2005 (który potem usunąłem -> nie pomogło a następnie potem znowu zainstalowałem -> troszkę system przyspieszył, ale różnica niewielka).

wojtekwx
dobrze, ale co to były za rzeczy, które wyrzucił Kaspersky? z loga wynika, że być może miałeś trojana… dla spokoju polecałbym przeskanowanie innym antywirusem… dobry jest np. Eset…

http://www.eset.pl/onlinescan [eset.pl]

Wynik po skanowaniu kaspersky'ego:
http://avigraf.krakow.pl/wzawislak/kasp ... ky_log.gif [avigraf.krakow.pl]

Potem skanowałem MKS Online usunął następne dwa wirusy (jeden wykrył w Deamon Tools'ie drugi w jakimś pliku dll w katalogu Total Commandera). Spróbuje jeszcze ESET'em, ale wczoraj nie działał (ani w IE, Operze, FF, Chromie i Safari).

Chciałbym ten problem rozwiązać, bo nie uśmiecha mi się robić formata i instalować jeszcze raz system…
Wielkie dzięki za pomoc i mam nadzieje na jeszcze jakieś rady :)

pl_m

Mędrzec

pl_m

Wysłany 29.11.2009, 12:30

Skoro usunąłeś te wirusy to ja bym teraz jeszcze potraktował dysk checkdiskiem: Kliknij prawym przyciskiem myszy na dysk->własciwosci->zakładka narzedzia->sprawdz. W okienku zaznacz obydwa kwadraciki i daj Rozpocznij. Dostaniesz ostrzezenia ze teraz nie mozna wykonac polecenia i czy zaplanowac to na ponowne uruchomienie komputera. Potwierdz kazde ostrzezenie i zrestartuj komputer. Teraz pozwól niech sie system sprawdzi. Pozniej zrobił bym tez defragmentacje dysków

damianc...

Nauczyciel

damiancore

Wysłany 29.11.2009, 13:39

Ice_Gust_PL, na pewno zmien z PIO na (U)DMA, czy z poziomu wyboru, czy poprzez usunięcie kontrolerów (ppm na dany kontroler i usuń, po czym ponowny restart) i sprawdź ja się system bedzie zachowywał.

W teorii , gdyby to PIO powodowało długie restarty i długie zamykania, musiało by i powodować bardzo powolną prace systemu, ale DMA jest lepsze niż PIO.

W kluczu
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management
ustawna 0 (zero) wartość ClearPageFileAtShutdown - system bedzie sie szybciej zamykał.

W kluczu
HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop
ustaw na 1 warotść AutoEndTasks

Z loga który podałeś, patrząc na kontrolki 04 które odpowiadaja za programy w autostarcie, masz ich dużo. Ja widze tylko jeden niezbędny - KIS
Startup Delayed też jest, ale z niego taki pożytek jak z…
wise stub reboot nie wiem co to, nie wiem czego używasz, ale weź to zafiksuj.
generalnie ja bym wszystko zafiksowal, oprócz KISa

Kontrolki 08 i 09, oraz 02 też - system se dogra jak bedzie potrzebował.

Jeżeli nic z tego nie pomoże użyj BootVisa.
TRACE i Next boot+Driver Delays, po restarcie Trace | Optimize system
Mogą byc jakies literówki, bo BV nie widzialem kilkanascie miesiecy.

wojtekw...

Profesor

wojtekwx

Wysłany 29.11.2009, 14:42

przede wszystkim to gry, które zainstalowałeś na dysku mają w sobie mnóstwo śmieci… od keyloggerów do trojanów włącznie (trojanów jest aż 9!)… tak wynika z loga Kasperskyego… sytuacja w takim razie jest bardzo zła… takich rzeczy cholernie trudno się pozbyć… to, że coś Ci blokuje dostęp do skanera Eseta chociażby o tym mówi… możesz spróbować przeskanować komputer skanerem Pandy, tylko tam trzeba się zarejestrować… ale warto tego spróbować…
http://www.pspolska.pl/ [pspolska.pl]

ruth

Student

ruth

Wysłany 29.11.2009, 15:16

Jak napisał wojtekwx masz spory problem. Jedyną szansą, po za formatem, jest podpięcie dysku/ów do czystego komputera i przeskanowanie różnymi skanerami. Jeżeli system będzie startował z zainfekowanego rejestru Windows to umarł w butach, nie pozbędziesz się tego.

P.S. Czy to nie jest kliniczny przykład na to, iż AV tak naprawdę nic nie daje.

Ice_Gus...

Uczeń

Ice_Gust_PL

Wysłany 29.11.2009, 17:46

Nod się odpalił, po prostu potrzebował chwilę na uruchomienie (jak teraz wszystko na kompie… :\) znalazł jeszcze dwa wiruski w e-mailach siostry (…;). Sprawdzę jeszcze dyski i zobaczę co mi się uda zrobić z tym DMA.
CENEO Kup najtaniej
ACME MADE Smart Little Pouch ACME MADE Smart Little Pouch
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ZALMAN zM-S500 ZALMAN zM-S500
Dostępny w 17 sklepach
Nikon Coolpix S640 Nikon Coolpix S640
Dostępny w 2 sklepach
Canon EOS 1100D + 18-55 mm + 18-55 mm Canon EOS 1100D + 18-55 mm + 18-55 mm
Dostępny w 8 sklepach
Intellinet dookólna wewnętrzna 2,4 GHz 5 dBi (502290) Intellinet dookólna wewnętrzna 2,4 GHz 5 dBi (502290)
Dostępny w 6 sklepach
Video
nowe filmy