Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS
Forum
rozwiń
Strona główna Forum Sprzęt Sieci komputerowe 2 routery w sieci - jak skonfigurować???

2 routery w sieci - jak skonfigurować???

Autor Wiadomość

sim-ns

Nowicjusz

sim-ns

Wysłany 07.08.2010, 21:25

Tytuł postu: 2 routery w sieci - jak skonfigurować???

Witam!

Może ktoś z was to wie. Mam dwa routery Linksys WRT54GL, do którego jest podłączony internet oraz Linksys WRT54G2, który powinien być repeaterem sygnału bezprzewodowego. Można postawić dynamiczny routing na bazie protokołu RIP, lub statyczny routing, ale nie działa to tak jak powinno. Chodzi mi o to żeby jeden router był podłączony do internetu i obsługiwał sieć przewodowo i bezprzewodowo oraz drugi router który jest w sieci i był przede wszystkim repeaterem sygnału bezprzewodowego oraz siecie przewodowej bo kilka komputerów jest podłączone do jedenego i kilka do drugiego routera w różny sposób. Oczywiście, chciałbym aby wszystkie komputery podłączone do tych dwóch routerów się widziały.

Jak ktoś zna sensowne i działające rozwiązanie to bardzo proszę o pomoc :)

jap_1

Nauczyciel

jap_1

Wysłany 17.08.2010, 10:17

Tytuł postu: RE: 2 routery w sieci - jak skonfigurować???

O ile wiem, ten router nie ma trybu pracy “repeater”, ale może się mylę.

Grzegor...

Nauczyciel

GrzegorzG

Wysłany 17.08.2010, 13:14

Nigdy nie ćwiczyłem takich rzeczy i nie mam zielonego pojęcia czy to zadziała, ale spróbuj, najwyżej nie ;)
WRT54GL podłącz do internetu, lokalnie daj mu adres (np.) 192.168.0.1, sprawdź poprawność działania, czy komputer podpięty do tego routera ma dostęp do internetu. W WRT54G2 ustaw lokalny adres (np.) 192.168.0.2 (ważne, żeby z tej samej podsieci). Połącz kablem gniazdo LAN z GL z gniazdem LAN G2. Do G2 podłącz kablem komputer z adresem (np.) 192.168.0.3 i ustaw mu ręcznie jako bramę 192.168.0.1 a serwer DNS jakiś z tepsy (np. 194.294.159.1) Nic nie dłub w żadnych routingach. Spróbujemy potraktować drugi router jako switch z Access Pointem. Sprawdź czy to zadziała.

Ravense

Nowicjusz

Ravense

Wysłany 17.08.2010, 13:44

GrzegorzG
Nigdy nie ćwiczyłem takich rzeczy i nie mam zielonego pojęcia czy to zadziała, ale spróbuj, najwyżej nie ;)
WRT54GL podłącz do internetu, lokalnie daj mu adres (np.) 192.168.0.1, sprawdź poprawność działania, czy komputer podpięty do tego routera ma dostęp do internetu. W WRT54G2 ustaw lokalny adres (np.) 192.168.0.2 (ważne, żeby z tej samej podsieci). Połącz kablem gniazdo LAN z GL z gniazdem LAN G2. Do G2 podłącz kablem komputer z adresem (np.) 192.168.0.3 i ustaw mu ręcznie jako bramę 192.168.0.1 a serwer DNS jakiś z tepsy (np. 194.294.159.1) Nic nie dłub w żadnych routingach. Spróbujemy potraktować drugi router jako switch z Access Pointem. Sprawdź czy to zadziała.

Tym sposobem uzyskasz dwie sieci wifi, na niezależnych kanałach oczywiście jak dasz na tym samym kanale to będzie to działało jeszcze gorzej gdyż dojdą zakłócenia w paśmie z drugiego routera.
Repeater jest idealnym rozwiązaniem, gdyż wtedy twoja sieć wifi jest jedna, a drugie urządzenie służy do wzmocnienia zasięgu. Oba działają na tym samym paśmie/ kanale.
Niestety żeby użyć sposobu “na dwie sieci” musisz połączyć urządzenia kablem, gdyż nie da się ustawić routera w jedoczesnym trybie AP i Client, jedynym trybem który niejako rozwiązuje ten problem to tryb Repetera, chyba że moja logika szwankuje.

Z tego co mi wiadomo soft linksys'a nie daje możliwości połączenia urządzeń w ten tryb, w związku z czym masz 2 wyjścia:
1) Albo szukać alternatywnego softu do jednego z routerów, z tego co widzę oba są na xDsl więc pewnie obok stoi modem od providera internetowego, w związku z czym bramą / routerem może być dowolne z urządzeń.
2) Połączyć kablem oba urządzenia i ustawić niezależne sieci wifi na innych kanałach (np 6 i 8); jeden kanał, jeden ssid (nazwa sieci) zrobi ci w tym przypadku “bur.. na kółkach”.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 17.08.2010, 15:54

Witajcie!
Coś się mi zdaje ,że po zmianie firmware Linksys WRT54G2 z oryginału na DD-WRT można odpalić repeater.
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Li ... ng_Routers [dd-wrt.com]
http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Wh ... _DD-WRT%3F [dd-wrt.com]

Kłoni się

T.

sim-ns

Nowicjusz

sim-ns

Wysłany 19.08.2010, 18:10

w tej chwili zrobione jest tak jak napisał GrzegorzG no i wszystko działa prawidłowo oprócz wifi. Na laptopie z WinXP udało sie od razu podlączyc przez wifi jednak na laptopie z Win7 wykrywa dwa routery w sieci i nie wiedzieć czemu przypisuje dwa odrębne adresy ip z tej samej podsieci co w efekcie nie działa tzn. raz działa raz nie działa i tak w kółko, mimo ze na WRT54G2 routing jest wyłączony i na wszystkich innych kompach są przydzielane adresy przez WRT54GL nawet tych które sa bezpośrednio połączone z WRT54G2

na WRT54GL wgrałem oprogramowanie Tomato bez zadnego problemu, ale nie rozwiązało to jednak problemów z połaczeniem przez wifi pod Win7

no nic w takim razie spróbuje z tym oprogramowaniem - może akurat po jego zmianie w WRT54G2 będzie opcja repeatera, bo było by to idealne rozwiązanie.

trurl

Doradca

trurl

Wysłany 19.08.2010, 19:55

WItaj/Witajcie!
Nie wiem czy oryginalny firmaware routera WRT54G2 ma DHCP Relay.
Jeśli ma- uruchomić/aktywować. Jeśli nie ma - soft alternatywny od DD.

Należy b. uważnie spprawdzić wersję sprzętu!!

Kłoni się

T.
CENEO Kup najtaniej
Camrock H020 Camrock H020
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Russell Hobbs Glass Touch 14743 Russell Hobbs Glass Touch 14743
Dostępny w 6 sklepach
SONY MHC-EX600 SONY MHC-EX600
Dostępny w 2 sklepach