Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Dziecko bez nadzoru w Internecie to tykająca bomba

Brak zainteresowania rodziców tym co robią ich pociechy w sieci naraża dzieci, zarówno te prawie dorosłe, jak i te kilkuletnie, na liczne niebezpieczeństwa.

Dziecko bez nadzoru w Internecie to tykająca bomba

Zdarza się, że dzieci korzystające z Internetu bez nadzoru opiekunów, trafiają na niewłaściwe strony WWW lub stają się obiektem cyberprzemocy, z którą nie potrafią sobie poradzić. W poczuciu bezsilności dzieci mogą posunąć się do najgorszego i jak 16-letnia Amanda Todd z Kanady, nie potrafiąc uwolnić się od swoich cyberprześladowców, odbiorą sobie życie.

 

Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci
Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci

Kamil Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego Eset podkreśla, że do tak drastycznych sytuacji jak samobójstwo Amandy Todd w ogóle nie musi dochodzić.

- Przed wypuszczeniem dziecka z domu na podwórko, każdy rodzic recytuje zestaw rad i ostrzeżeń - "uważaj przed wejściem na jezdnię", "wróć przed 12:00" albo "nie ufaj nieznajomym". Niewielu dorosłych w podobny sposób postępuje w momencie, gdy dziecko zasiada przed komputerem czy bierze w dłoń smartfon lub tablet i uruchamia przeglądarkę internetową, czy komunikator - zauważa Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy Eset.

Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci. Internet to nie tylko klipy muzyczne w serwisie YouTube, czy najlepsi szkolni przyjaciele na Naszej Klasie czy Facebooku. To także miejsce, w którym przypadkowo można natknąć się na serwisy zawierające niecenzuralne i brutalne treści lub spotkać osoby, które mogą chcieć wyrządzić dziecku krzywdę. Mimo tego, jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez irlandzki oddział firmy ESET wśród 1000. rodziców, bez nadzoru podczas korzystania z sieci pozostaje 27% sześciolatków i siedmiolatków oraz 73% szesnastolatków.

- Pomimo ogólnej świadomości zagrożeń, rodzicom najnormalniej w świecie odpowiada to, że ich dzieci zamykają się w swoich pokojach z komputerami, czy smartfonami. Angielskie powiedzenie mówi, że dzieci może być widać, ale nie może ich być słychać. I ogrom rodziców stosuje się do tej właśnie maksymy. To nie Internet jest niebezpieczny podobnie, jak nie jest groźny alkohol, narkotyki, czy ciemne zaułki w parkach. Groźny jest brak rozmowy, brak zaufania i brak myślenia - zwraca uwagę Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego i trener katowickiego ośrodka szkoleniowego ACS Dagma.

Kamil Sadkowski z firmy Eset zgadza się z tą tezą. Według niego kluczowym aspektem skutecznego nadzoru nad poczynaniami dziecka w sieci jest odbywanie z nim regularnych i szczerych rozmów, podczas których powinny zostać ustalone reguły korzystania z komputera i Internetu. W wypadku najmłodszych, kilkuletnich dzieci, dobrym pomysłem jest ustalenie zasady korzystania z sieci wyłącznie w obecności rodziców. Osobnym zagadnieniem rozmowy z nastolatkiem powinien być problem sekstingu - dzielenia się własnymi zdjęciami lub filmami o charakterze erotycznym z innymi osobami, najczęściej za pośrednictwem Internetu lub wiadomości MMS. Tu, jak podkreśla doktor Aneta Stremska, istotne jest uświadomienie dziecku konsekwencji, na jakie może narazić je zabawa z wykorzystaniem własnego wizerunku. Warto uświadomić dziecku, że raz wysłana wiadomość ze zdjęciem może zostać przesłana przez odbiorcę dalej. W ten sposób zdjęcie lub film mogą trafić do osób, które nie powinny stać się adresatami danej korespondencji.

Rodzice, którzy obawiają się, że nie zapanują nad aktywnością swoich pociech w sieci, mogą dodatkowo zabezpieczyć komputer za pomocą jednego z dostępnych na rynku pakietów bezpieczeństwa z funkcją kontroli rodzicielskiej. W podobny sposób można zabezpieczyć smartfon, instalując aplikację ochronną, która zablokuje możliwość wysyłania i odbierania wiadomości MMS od nieznanych osób. W ten sposób wyeliminowane zostanie ryzyko uwikłania dziecka w problematyczną i stresującą sytuację, np. wynikającą z sekstingu. Bezpłatne wersje testowe tego typu aplikacji producenci zwykle udostępniają na swoich stronach - robi tak m.in. firma Eset na www.eset.pl.

 

 

 

 

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 83.22.66.* 2012.11.14 20:20
Niby jak taka cyberprzemoc wygląda? Pisza jej obraźliwe komentarze na Facebooku? To niech usunie. Co za problem. Normalne znęcanie się w szkole działa o wiele gorzej na psychikę niż przez internet. No chyba że ktoś wykradł z kompa jakieś poniżające zdjęcia. Ale trzeba być debilem żeby takie robić sobie nagie fotki a potem wysyłać je mailem
Gość IP: 87.205.52.* 2012.11.14 20:33
Dziecko bez nadzoru PO ZA INTERNETEM to też tykająca bomba. W końcu jest dzieckiem.
Nexus
Nexus 2012.11.14 20:45
Dziecko + zapałki = pożar. Dzięki temu równaniu możemy łatwo obliczyć skąd biorą się dzieci:
pożar - zapałki = dziecko :D
Gość IP: 78.8.27.* 2012.11.15 09:58
Coś jest w tym tytule - moje dziecko wczoraj nagle wybuchło!
...i ochlapało sobą niedawno malowane ściany oraz względnie nowy LED TV i laptopa. Jak się pozbiera w sobie do kupy, to potrącę za to z kieszonkowego!
Gość IP: 77.252.45.* 2012.11.15 23:06
No i widzicie? Wniosek z tego taki, że dzieci są zagrożeniem dla środowiska naturalnego...
kosa_50
kosa_50 2012.11.21 10:45
Niestety problem faktycznie istnieje.. Kwestią rodzica jest, aby ograniczyć dostęp dziecka do niewłaściwych stron. Najprostszym rozwiązaniem jest pakiet z ochroną rodzicielską, który chociaż w jakiejś mierze może uchronić dzieciaka przed ryzykiem (bo jeśli bardzo zechce to znajdzie sposób, aby mieć dostęp do podejrzanych stron). Ja korzystam z ochrony F-Secure, bo internet to nie tylko cyberprześladowcy. Nie chcę, żeby mój 8 letni syn trafił na strony o niewłaściwej treści... Tyle w tym temacie.
kaazek
kaazek 2012.11.26 11:17
Też mam ochronę rodzicielską, zawsze to jakieś zabezpieczenie. Nie zawsze jestem w stanie kontrolować jakie treści odwiedza mój dzieciak.
AUTOR: jan głowacz
DODANO: 14.11.2012
ŹRÓDŁO: Eset
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1225

CENEO Kup Najtaniej
Philips Lithium CR2450 Philips Lithium CR2450
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Berber Berber Materacyk do kojca Horn Berber Berber Materacyk do kojca Horn
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Microsoft Bluetooth Mobile Mouse 3600 Czarna (PN7-00003) Microsoft Bluetooth Mobile Mouse 3600 Czarna (PN7-00003)
Dostępny w 24 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Powerbeats2  różowo-szare Beats by Dr. Dre Powerbeats2 różowo-szare
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
IBM System X 550W High Efficiency Platinum AC Power (94Y8138) IBM System X 550W High Efficiency Platinum AC Power (94Y8138)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu