Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Dziecko bez nadzoru w Internecie to tykająca bomba

Brak zainteresowania rodziców tym co robią ich pociechy w sieci naraża dzieci, zarówno te prawie dorosłe, jak i te kilkuletnie, na liczne niebezpieczeństwa.

Dziecko bez nadzoru w Internecie to tykająca bomba

Zdarza się, że dzieci korzystające z Internetu bez nadzoru opiekunów, trafiają na niewłaściwe strony WWW lub stają się obiektem cyberprzemocy, z którą nie potrafią sobie poradzić. W poczuciu bezsilności dzieci mogą posunąć się do najgorszego i jak 16-letnia Amanda Todd z Kanady, nie potrafiąc uwolnić się od swoich cyberprześladowców, odbiorą sobie życie.

 

Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci
Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci

Kamil Sadkowski z krakowskiego laboratorium antywirusowego Eset podkreśla, że do tak drastycznych sytuacji jak samobójstwo Amandy Todd w ogóle nie musi dochodzić.

- Przed wypuszczeniem dziecka z domu na podwórko, każdy rodzic recytuje zestaw rad i ostrzeżeń - "uważaj przed wejściem na jezdnię", "wróć przed 12:00" albo "nie ufaj nieznajomym". Niewielu dorosłych w podobny sposób postępuje w momencie, gdy dziecko zasiada przed komputerem czy bierze w dłoń smartfon lub tablet i uruchamia przeglądarkę internetową, czy komunikator - zauważa Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z firmy Eset.

Konieczne jest uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą czyhać na nie w sieci. Internet to nie tylko klipy muzyczne w serwisie YouTube, czy najlepsi szkolni przyjaciele na Naszej Klasie czy Facebooku. To także miejsce, w którym przypadkowo można natknąć się na serwisy zawierające niecenzuralne i brutalne treści lub spotkać osoby, które mogą chcieć wyrządzić dziecku krzywdę. Mimo tego, jak wynika z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez irlandzki oddział firmy ESET wśród 1000. rodziców, bez nadzoru podczas korzystania z sieci pozostaje 27% sześciolatków i siedmiolatków oraz 73% szesnastolatków.

- Pomimo ogólnej świadomości zagrożeń, rodzicom najnormalniej w świecie odpowiada to, że ich dzieci zamykają się w swoich pokojach z komputerami, czy smartfonami. Angielskie powiedzenie mówi, że dzieci może być widać, ale nie może ich być słychać. I ogrom rodziców stosuje się do tej właśnie maksymy. To nie Internet jest niebezpieczny podobnie, jak nie jest groźny alkohol, narkotyki, czy ciemne zaułki w parkach. Groźny jest brak rozmowy, brak zaufania i brak myślenia - zwraca uwagę Aneta Stremska, doktor socjologii Uniwersytetu Śląskiego i trener katowickiego ośrodka szkoleniowego ACS Dagma.

Kamil Sadkowski z firmy Eset zgadza się z tą tezą. Według niego kluczowym aspektem skutecznego nadzoru nad poczynaniami dziecka w sieci jest odbywanie z nim regularnych i szczerych rozmów, podczas których powinny zostać ustalone reguły korzystania z komputera i Internetu. W wypadku najmłodszych, kilkuletnich dzieci, dobrym pomysłem jest ustalenie zasady korzystania z sieci wyłącznie w obecności rodziców. Osobnym zagadnieniem rozmowy z nastolatkiem powinien być problem sekstingu - dzielenia się własnymi zdjęciami lub filmami o charakterze erotycznym z innymi osobami, najczęściej za pośrednictwem Internetu lub wiadomości MMS. Tu, jak podkreśla doktor Aneta Stremska, istotne jest uświadomienie dziecku konsekwencji, na jakie może narazić je zabawa z wykorzystaniem własnego wizerunku. Warto uświadomić dziecku, że raz wysłana wiadomość ze zdjęciem może zostać przesłana przez odbiorcę dalej. W ten sposób zdjęcie lub film mogą trafić do osób, które nie powinny stać się adresatami danej korespondencji.

Rodzice, którzy obawiają się, że nie zapanują nad aktywnością swoich pociech w sieci, mogą dodatkowo zabezpieczyć komputer za pomocą jednego z dostępnych na rynku pakietów bezpieczeństwa z funkcją kontroli rodzicielskiej. W podobny sposób można zabezpieczyć smartfon, instalując aplikację ochronną, która zablokuje możliwość wysyłania i odbierania wiadomości MMS od nieznanych osób. W ten sposób wyeliminowane zostanie ryzyko uwikłania dziecka w problematyczną i stresującą sytuację, np. wynikającą z sekstingu. Bezpłatne wersje testowe tego typu aplikacji producenci zwykle udostępniają na swoich stronach - robi tak m.in. firma Eset na www.eset.pl.

 

 

 

 

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 83.22.66.* 2012.11.14 20:20
Niby jak taka cyberprzemoc wygląda? Pisza jej obraźliwe komentarze na Facebooku? To niech usunie. Co za problem. Normalne znęcanie się w szkole działa o wiele gorzej na psychikę niż przez internet. No chyba że ktoś wykradł z kompa jakieś poniżające zdjęcia. Ale trzeba być debilem żeby takie robić sobie nagie fotki a potem wysyłać je mailem
Gość IP: 87.205.52.* 2012.11.14 20:33
Dziecko bez nadzoru PO ZA INTERNETEM to też tykająca bomba. W końcu jest dzieckiem.
Nexus
Nexus 2012.11.14 20:45
Dziecko + zapałki = pożar. Dzięki temu równaniu możemy łatwo obliczyć skąd biorą się dzieci:
pożar - zapałki = dziecko :D
Gość IP: 78.8.27.* 2012.11.15 09:58
Coś jest w tym tytule - moje dziecko wczoraj nagle wybuchło!
...i ochlapało sobą niedawno malowane ściany oraz względnie nowy LED TV i laptopa. Jak się pozbiera w sobie do kupy, to potrącę za to z kieszonkowego!
Gość IP: 77.252.45.* 2012.11.15 23:06
No i widzicie? Wniosek z tego taki, że dzieci są zagrożeniem dla środowiska naturalnego...
kosa_50
kosa_50 2012.11.21 10:45
Niestety problem faktycznie istnieje.. Kwestią rodzica jest, aby ograniczyć dostęp dziecka do niewłaściwych stron. Najprostszym rozwiązaniem jest pakiet z ochroną rodzicielską, który chociaż w jakiejś mierze może uchronić dzieciaka przed ryzykiem (bo jeśli bardzo zechce to znajdzie sposób, aby mieć dostęp do podejrzanych stron). Ja korzystam z ochrony F-Secure, bo internet to nie tylko cyberprześladowcy. Nie chcę, żeby mój 8 letni syn trafił na strony o niewłaściwej treści... Tyle w tym temacie.
kaazek
kaazek 2012.11.26 11:17
Też mam ochronę rodzicielską, zawsze to jakieś zabezpieczenie. Nie zawsze jestem w stanie kontrolować jakie treści odwiedza mój dzieciak.
AUTOR: jan głowacz
DODANO: 14.11.2012
ŹRÓDŁO: Eset
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1258


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Beyerdynamic M 88 TG - dynamiczny Beyerdynamic M 88 TG - dynamiczny
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony Vaio czarny (SVF1521G2EB) Sony Vaio czarny (SVF1521G2EB)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Polaroid CLB0580-10-00-1 Polaroid CLB0580-10-00-1
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Anna Field Sandały na obcasie biały Anna Field Sandały na obcasie biały
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu