Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Bezpieczeństwo Luki bezpieczeństwa Ludzki mózg jest kluczem do Sztucznej Inteligencji

Tak twierdzą naukowcy z Harwardu, którzy spróbują stworzyć dokładny model mózgu.

Ludzki mózg jest kluczem do Sztucznej Inteligencji

Jak na razie nie mamy pojęcia jak stworzyć SI, która byłaby w stanie uczyć się w tempie zbliżonym do człowieka. Istnieją jednak szanse, by ten stan rzeczy już wkrótce uległ zmianie. Ktoś właśnie wydał na badania tego zagadnienia 28 milionów dolarów.

 

Ok, nie ktoś, a amerykańska organizacja rządowa IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity), która zajmuje się dotowaniem badań na najważniejsze tematy (według IARPA). Dla amerykańskiej agencji bardzo ważna okazuje się wiedza na temat tego, dlaczego ludzki mózg jest tak wspaniale skonstruowany do przyswajania nowej wiedzy i co trzeba zrobić, żeby podobne właściwości uzyskać z mózgu komputerowego.

 

Zanim zaprotestujecie, że to nieprawda i że jest zupełnie odwrotnie, ponieważ maszyny dysponują o wiele większą mocą obliczeniową w porównaniu ze statystycznym Kowalskim, to śpieszymy donieść, że zupełnie nie o to chodzi. Chodzi o nasze funkcje poznawcze - jeśli na przykład pokażemy komuś, kto nie widział nigdy w życiu samochodu, 3 lub 4 różne auta, to ten nie będzie miał żadnych problemów, żeby od tej pory wiedzieć, że te inne konstrukcje, stojące na kołach to również samochody. SI, żeby dojść do tego samego poziomu rozpoznawania musi przeanalizować tysiące próbek.

IARPA przyznała łącznie 28 milionów dolarów trzem instytutom badawczym na Uniwersytecie Harwarda, które mają dowiedzieć się w jaki sposób neurony w naszym mózgu są po prostu takie sprytne. Problem polega na tym, że jest to niezwykle trudne zadanie, a do tego - jeśli naukowcom z Harwardu uda się mu podołać, to zostanie jeszcze drobny szczegół w postaci konstrukcji komputerowego mózgu, który wykorzystywałby nowe odkrycie.

Sam proces mapowania neuronów w ludzkim mózgu może wygenerować ponad  petabajt danych (1,6 miliona płyt CD, jeśli szukaliście obrazowego porównania), więc jeśli naukowcy chcą podołać nowemu zadaniu, będą musieli stworzyć przy okazji kilka nowych sposobów na samo zarządzanie danymi zgromadzonymi podczas badań. Na szczęście w dzisiejszych czasach, w których dysponujemy super-komputerami, możliwością wykorzystania przetwarzania w Chmurze i technologią big data, zadanie to nie jest niemożliwe, więc kto wie?

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.24 13:47
1. cyt. "Ludzki mózg jest kluczem do Sztucznej Inteligencji" jak na to Domanski wpadles?

2. Przy obecnej technologii (metalowe przewodniki) to wielkie G mozna zrobic - no - w sumie da sie zrobic - ale co jesli komputer musialby byc wielkosci jakiegos.... duzego miasta :/

3. Trzeba zaczac ZUPELNIE INACZEJ by stworzyc AI - it tak np. ci profesorkowe maja od urodzenia wbijane do tych swoich dekielkow iz 1+1=2 i NIE MA UJA by wynik moglby byc inny - tak samo jak wielu mysli iz by stworzyc AI to musibyc centralny procesor (czyli WSZYSTKIE dane musza przez niego przechodzic) ....a tak mozg NIE dziala :/

4. Kolejna rzecz - profesorkowie maja wbite do swych pustych dekielkow iz MUSI byc system binarny - a takim mysleniem UJA sie dojdzie - mozg nie dziala na zasadzie - jest natezenie pradu/nie ma go


To tak na rozgrzewke napisalem - chodzi o PODSTAWY - a durne profesorkowie juz mysla jak tu program w C++ napisac pod procesor i7 :/

Temu te $28mln wiem iz nazwie WYLUDZENIEM kasy bo oni za gnoja nie dojda do tego gdyz maja łby zbyt ZRYTE/ "skarzone" nauka/wyksztalceniem.

Temu NADAL od PONAD 100 lat mamy oswietlenie kroe dziala na prawie takich SAMYCH zasadach - silniki - samoloty i wiele innych rzeczy!

Ave
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.24 13:55
P.S. Takze kluczem do nowej technologii jest ZUPLENIE inne myslenie (nie skarzone obecna technologia / nauczaniem)

I taka ciekawosta - wasza (czyli prawie CALEJ ludzkosci) natura jest by... NISZCZYC "odmiencow, dziwakow" - czyli osoby myslace inaczej - nikt jeszcze tej GLUPOTY nie zauwazyl?!

Fan kilku produktoww Apple
acomp
acomp 2016.01.24 14:47
UP Gość IP: 87.113.86.*
Jesteś właśnie przykładem dla którego trzeba stworzyć sztuczna inteligencję.Masz za duże uprzedzenie co do dalszej nauki , profesorów czy naukowców sam jednak nie potrafisz się wysłowić pomimo że nie masz "łby zbyt ZRYTE/ "skarzone" nauka/wyksztalceniem. "
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.24 15:55
@UP

jestes jedna z tych osob o ktorych pisze.

W dodatku NIE ZROZUMIALES puenty tego co przekazuje

NIC osobistego nie mam pro profesorow - ot tylko to iz NIC i ZADNEJ nowej technologii dzieki nim nie odkryjemy (no najwyzej ulepszenie obecnej PRYMITYWNEJ)
Gość IP: 37.248.254.* 2016.01.24 16:05
Jak się używa produktów apple to się nie dziwię że technologia jest według cb prymitywna.
Gość IP: 80.54.254.* 2016.01.24 16:29
Do skopiowania sztucznej filiżanki kluczem jest filiżanka. Czy autor korzysta właśnie ze sztucznej inteligencji?
Gość IP: 83.8.105.* 2016.01.24 18:39
Powodzenia życzę ;)
Naprawdę to jednak nie, poznanie prawdziwego sposobu pracy mózgu, tajemnicy umysłu i samoświadomości może doprowadzić do niesamowitego rozwoju ludzkości (bez technologicznych protez), ale jak to zwykle bywa, skończy się na masowych, doskonałych psychomanipulacjach, obecne reklamy i propaganda to będzie epoka kamienia łupanego :/
Skąd się brali GENIUSZE, ludzie o niesamowitych zdolnościach, talentach, może to umiecie zbadać ?
Czaq
Czaq 2016.01.24 18:41
Może zbytnio to komplikują? Jeśli by wystarczyło komputerowi dać odpowiedniego nauczyciela - czyli jak nie wiesz co masz robić to robisz tak jak jest napisane w instrukcji. Może obserwator/nauczyciel ma dużo większe znaczenie (chyba tak jak w fizyce kwantowej)?
Gość IP: 178.212.155.* 2016.01.24 19:14
Krytykujesz profesorków, którzy rozwijają obecną technologię... A co robisz sam w tym czasie?

Lepiej rozwijać obecną niż bezczynnie czekać na jakiegoś geniusza i przełomowe odkrycie.
Po drugie, przełomowe odkrycia często nie wydają się przełomowe od razu.

Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.24 19:36
@UP

Gdybym wymyslil jaka super bron - to ODRAZU bylbym zauwazony - a NIE chce zostac jak np. Oppenheimer
Gość IP: 79.66.32.* 2016.01.24 20:22
IP: 87.113.86.
"Gdybym wymyslil jaka super bron - to ODRAZU bylbym zauwazony - a NIE chce zostac jak np. Oppenheimer"...Czyli twierdzisz, że masz takie super zdolności, ale się nie wychylasz, bo nie chcesz stać się nowym Oppenheimerem? Czapki z głów. Sam też jestem super geniuszem, ale nie chcę obwieszczać swych odkryć, bo świat nie jest na nie gotowy. Ktoś jeszcze się dopisze do klubu super-etycznych geniuszy, którzy mogą, ale nie chcą?

Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.25 00:11
@UP

mam pewne zdolnosci - sek w tym iz jestem.... leniem czasami
Gość IP: 178.43.214.* 2016.01.25 10:18
Okej ale przecież IBM ma truenotrh czy on nie jest najbliższy celowi?
Gość IP: 77.255.83.* 2016.01.25 10:29
W Polsce są sami geniusze, ale nie możemy ruszyć z nową technologią, bo geniuszom nie dostarczono narzędzi. Ci co mieli dostarczyć narzędzia pomarli i nikt nie wie jak zrobić narzędzia, bo geniusze umieją tylko się nimi posługiwać.
henryk15
henryk15 2016.01.25 12:15
tak naprawdę problemem ze stworzeniem AI nie jest moc obliczeniowa komputerów, ale to w jaki sposób ona pracują i są programowane. to ciągle są algorytmy jednowątkowe, co najwyżej algorytm jest dzielony na grube kawałki i wykonywany równolegle jako jednowątkowe kloce które wymieniają się ze sobą danymi.

co ciekawe IBM stworzył procesor symulujący neurony bezpośrednio w krzemie, i to wydał już 2gą wersję tego procesora, tyle że .... kompletnie nikt nie wie jak na niego pisać efektywne algorytmy. I właśnie to jest podstawowa bariera.

a ma powanie ludzkiego mózgu? my mamy problem z mapowaniem mózgu myszy. mamy nawet problem z właściwym zmapowaniem układu nerwowego mrówki faraona, a ona ma tylko ok. 200 neorunów. nikomu się tego nie udało odtworzyć wraz ze skomplikowanymi zachowaniami tego na pozór prostego stworzenia. ale chcą mapować od razu ludzki mózg? niech go sobie mapują :) powodzenia życzę, tyle że nie tędy droga. AI wcale nie musi odzwierciedlać "ludzkiego" sposobu postrzegania.
Gość IP: 89.228.202.* 2016.01.25 15:06
Ilość błędów i rażącej ignorancji w komentarzach może przyprawić o ból głowy, nagle wszyscy są specjalistami od SI właśnie tacy ludzie nie mają szans na wymyślenie niczego, zamiast zastanawiać się "jak da się to zrobić" wolą od razu mówić "tego nie da się zrobić" popierając swoją tezę jedynie pseudo-logicznym rozumowaniem bo przecież komputer nie działa tak jak mózg etc, właśnie te 28 mln $ ma posłużyć na to aby zaczął tak działać, żyjemy w świecie opisanym przez matematykę i fizykę i trudno w ogóle sprzeczać się z tym, że jeżeli jakiekolwiek zjawisko można zbadać i opisać wzorami to prędzej czy później uda się je odtworzyć w sztucznym środowisku.

Według mnie sztuczna inteligencja to tylko kwestia czasu, i to właśnie czas pokaże jak to się wszystko rozwinie, sam jestem dużym fanem rozwiązań SI i jestem pewien że rozwiązanie procesu poznawczego w połączeniu z wielokrotnie większą mocą obliczeniową i brakiem np zmęczenia mogłoby wprowadzić całą ludzkość w nową erę.
Gość IP: 5.172.247.* 2016.01.26 13:23
Mózg nie jest nosnikiem świadomości i umysłu, ale odbiornikiem splątanym kwantowo z czymś co mozna nazwac duchem i co jest wlasciwym naszym "ja".
Udokumentowane medycznie przypadki opuszczenia ciala w czasie smierci klinicznej nie pozostawiaja suchej nitki na neurokognitywnej teorii
Gość IP: 83.23.12.* 2016.01.26 19:27
Gość IP: 5.172.247.* 2016.01.26 13:23
Brawo, oto rozwiązanie problemu, trzeba jakiegoś ochotnika "splątać kwantowo" z PC-tem, nawet OS nie będzie potrzebny ;)
Zwykłe urządzenia techniczne też zachowują resztki energii po odłączeniu z sieci, te bardziej skomplikowane mogą po gwałtownym wyłączeniu dziwnie reagować, lub nawet ulec awarii.
Mózg jest "dość skomplikowanym urządzeniem ", a zasięg nadawania/odbioru fal elektrycznych/mentalnych nie jest naukowo potwierdzony.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 24.01.2016
Tagi producenckie: iarpa, uniwersytet harwarda
Tagi modelu: sztuczna inteligencja
ŹRÓDŁO: engadget
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4484
CENEO KUP NAJTANIEJ
Samsung WB650 Samsung WB650
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thinking in C++. Edycja polska Thinking in C++. Edycja polska
Dostępny w 19 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Linksys 16p  (16x100/1000Mbit 2xCombo SFP) PoE+ LGS318P-EU Linksys 16p (16x100/1000Mbit 2xCombo SFP) PoE+ LGS318P-EU
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sweex 4 Port USB Hub Silver (US181) Sweex 4 Port USB Hub Silver (US181)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai HLH 26840 MP4 Hyundai HLH 26840 MP4
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu