Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Największa luka w zabezpieczeniach

Jeden na 4 pracowników zabiera dane, gdy odchodzi z firmy.

Największa luka w zabezpieczeniach

Więcej niż jeden na 4 ankietowanych twierdzi, że opuszczając firmę zabrał ze sobą istotne dane. Aż 85% respondentów stwierdziło, że są bardziej skłonni do podejmowania takiej decyzji, gdy zostaną zwolnieni lub wyrzuceni, a nie odchodzą na własną rękę.

85% pracowników, którzy decydują się na krok zabrania danych najczęściej zabierają materiały przez siebie stworzone i nie uważają, że jest to złe. Podczas, gdy zdecydowana większość zabiera własne dokumenty 25% zabiera dane, które nie są ich dziełem.

Badanie pokazuje również, że 95% respondentów uważa, że wynoszenie danych jest możliwe, ponieważ firma nie miała wdrożonych polityk bezpieczeństwa lub innych technologii, które zapobiegają kradzieży danych lub po prostu można je zignorować bez konsekwencji.

„Wyniki ankiety ujawniają pracowników, jak wielką lukę w zabezpieczeniach.” mówi John Lane Dyrektor zarządzający bezpieczeństwem informacji w Biscom. „Firmy mogą wykorzystać te informacje, aby zrozumieć, w jaki sposób mogą chronić swoje dane. Czy to poprzez szkolenia pracowników, ustanowienie surowszych zasad w firmie lub uzyskanie bezpiecznych narzędzi do przechowywania i śledzenia danych firmowych.”

Wyniki badania pokazały również, że technologia, w jakiej działa firma odgrywa ważną rolę przy podejmowaniu decyzji o zabraniu danych firmowych. W związku z narzędziami, takimi jak Dropbox, Google Drive i e-mail wynoszenie plików nie wymaga żadnego wysiłku.

Około 93% pracowników biurowych posiada jakąś formę ryzykownych zachowań online, które mogłyby zagrozić ich pracodawcy lub klientom. Pracownicy długoterminowi mają tendencję do wprowadzania większych ogólnych zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 188.146.133.* 2016.01.04 17:53
Może mam problem z czytaniem ze zrozumieniem ale.. 85% + 25% nie powinno dać 110%? :P
Gość IP: 83.20.182.* 2016.01.04 18:20
@up Brawo umiesz dodawać, ale rozwiązywać zadań z treścią cię nie nauczyli. Dane zabiera 85% pracowników z puli 100%. Większość z nich zabiera swoje dane ale 25% z nich zabiera dane nie swoje. Te 25% pracowników zabierających nie swoje dane jest w puli ogólnej 85%, którzy zabierają dane czyli powinno być tak że 25% zabiera nie swoje dane a 60% zabiera tylko swoje dane. W artykule jest to napisane tak, że jeżeli przyjmiemy, że te 85% pracowników zabierających dane stanowi 100% osób zabierających dane(ale nie 100% pracowników) a 25% z tej puli, która wynosi dane zabiera ze sobą nie swoje dane to wychodzi, że około 30% ogólnej liczby pracowników biorących dane ze sobą zabiera nie swoje dane, a 55% zabiera tylko swoje dane a pozostałe 15% w ogóle nic nie zabiera. Tak czy siak wychodzi na to, że większość osób zabiera tylko swoje dane a mniejsza część bierze nie swoje dane. Przez artykuł trudno sprecyzować ile dokładnie wynoszą proporcje, ale na pewno nigdzie nie wychodzi 110%
binary
binary 2016.01.04 19:48
Dropbox, OneDrive i inne takie wynalazki to zgroza do blokowania. Od jakiegos czasu mozna je instalowac bez uprawnien administratora. Software Restriction Policies za dobrze nie dzialaja. Przy blokowaniu nazwy, zawsze sa cwaniacy ktorzy to moga obejsc. Blokowanie przez Hash tez jest trudne, bo za czesto wychodza uaktualnienia. Najlepiej zabkowac w firewall'u ale w firmie tez moga znalezc sie osoby ktore sa upowaznione do uzywania tego wiec trzeba wprowadzac dodatkowe reguly. Najlepszy niby sposob na powstrzymanie wycieku danych to Rights Management Services, ale wymaga spro zasobow i czasu.
Gość IP: 87.207.77.* 2016.01.04 19:57
Najważniejsze, że nauczyli być czujnym. To się chwali.

Drugiego komentującego proszę o to, by nie mieszał w głowach czytającym i sam czytał uważniej - nie jest prawdą, że zabiera dane 85% z puli 100%, tylko, że przyznaje się do tego więcej niż 1 na 4 (czyli ponad 25%).

Co do pozornej niezgodności wytłumaczenie może być proste: wszystkie procenty są z puli ogólnej, 75% zabiera tylko własne dokumenty, 15% zabiera wyłącznie dane, które nie są ich dziełem, natomiast 10% zabiera takie i takie dane.

Wobec tego własne dokumenty zabiera 75%+10%=85%.
Nie swoje dokumenty zabiera 10%+15%=25%.

Tym niemniej to wciąż takie gdybanie, oparte na nieprecyzyjnych zdaniach artykułu opartego na anglojęzycznych wynikach badań, opartych na jakichś ankietach, gdzie ludzie mogą wpisywać co chcą.
acomp
acomp 2016.01.04 20:02
Od takich "nie kradzieży" trudno się ustrzec firmom bo jak na razie nie wynaleziono takich zabezpieczeń poza przyzwoitością
Gość IP: 125.163.78.* 2016.01.07 09:55
Ja mialem sytuacje kiedy niektore moje dokumenty nie moglem otworzyc pomimo ze byly przywracane przez "informatyka" z kopii zapasowej. Dobrze ze chociaz czesc dokumentow "na wszelki wypadek" wysylalem na swojego emaila w firmie te udalo mi sie uratowac ale czesc po prostu znikla.

Od tego incydentu zawsze mam kilka kopi zapasowych, czy to dvd,czy pendrive czy email (moj ulubiony sposob). Wczesniej mowiono ze nie wolno bo sie zgubi albo ktos ukradnie a to cenne a to tamto. Jendnak szef sam sie przekonal ze utrata kilku klientow (nie wyrobilismy sie w czasie z projektami + zrobil sie balagan) jest bardziej kosztowna niz ryzyko sprzedazy/kradziezy danych.
Gość IP: 94.72.122.* 2016.01.29 00:17
już dawno wymyślono coś takiego jak DLP, ale mało kto sie decyduje na wdrożenie, zawsze mądry polak po szkodzie
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 04.01.2016
ŹRÓDŁO: Bitdefender
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3007


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Kalosze RUBIDIO szary Kalosze RUBIDIO szary
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hama Insomnia Ice (PS4) Hama Insomnia Ice (PS4)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai MS 101 DUIP3 Hyundai MS 101 DUIP3
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Haier LDH32V100 Haier LDH32V100
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8 ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu