Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Bezpieczeństwo Luki bezpieczeństwa Dane osobowe to nowa ropa naftowa

Jesteście świadomi tego, co udostępniacie na swój temat?

Dane osobowe to nowa ropa naftowa

Zachowanie prywatności w sieci to prawdziwe wyzwanie w dobie wszechobecnych mediów społecznościowych i towarzyszących nam coraz częściej urządzeń z kategorii Internetu rzeczy. Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych obchodzonego 28 stycznia warto zwrócić uwagę na kwestie gromadzenia i monetyzowania przez firmy prywatnych informacji na temat użytkowników.

Uważam, że dane to nowa ropa naftowa – mówi Mikko Hypponen, dyrektor ds. badań w F-Secure. –Ropa naftowa przyniosła nam zarówno dobrobyt, jak i problemy. Tak samo będzie w przypadku danych.

 

Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa wielokrotnie przestrzegał przed tym, jak wiele informacji gromadzą o użytkownikach tak zwane „darmowe” serwisy. Przykładowo Twitter łączy dane offline z profilami za pośrednictwem numeru telefonu udostępnionego w ramach aktywacji dwuetapowego uwierzytelniania lub odzyskiwania konta: Twitter przechowuje nawet informacje o tym, że w danej rodzinie za pół roku urodzi się dziecko. Reklamodawcy mogą wykorzystać te szczegóły, żeby odpowiednio dostosować swój przekaz. Naiwnie byłoby wierzyć, ze ta wiedza wynika z tweetów, które udostępniamy czy profili, które obserwujemy. W praktyce informacje kupowane są od firm trzecich gromadzących dane na temat internautów. Twitter jedynie powiązuje te informacje z numerem telefonu, który udostępniliśmy w celu aktywacji dodatkowego uwierzytelniania – mówi Hypponen.

Według portalu Adweek Snapchat, który obecnie gromadzi wokół siebie najszybciej rosnącą społeczność, będzie wykorzystywał dane offline (zbierane np. w programach lojalnościowych), żeby lepiej dostosowywać przekaz i trafniej wyświetlać reklamy.

Kolejny obszar, który coraz śmielej ingeruje w prywatność, to Internet rzeczy: Wkrótce będziemy kupować sprzęt do domu, nie wiedząc nawet o tym, że nabyliśmy urządzenie IoT. Tostery będą łączyły się z Internetem, nawet jeżeli nie zaoferują żadnych funkcji z tym związanych. Stanie się tak, ponieważ wbudowanie odpowiedniego modułu nie wymaga dużych nakładów finansowych ze strony producenta, a idzie za tym wiele korzyści. Słowo klucz to dane – producent będzie mógł je wykorzystać, aby lepiej dopasować ofertę do grupy docelowej lub sprzedać firmie magazynującej informacje o użytkownikach – zauważa Mikko Hypponen.     

Na szczęście, według ostatniego badania The F-Secure Apple Myths Survey przeprowadzonego w trzech krajach na 3 000 respondentów, świadomość użytkowników na temat bezpieczeństwa wzrasta. Wbrew dotychczasowemu przekonaniu posiadacze komputerów Mac i urządzeń z systemem iOS odpowiadali, że ich urządzenie wymaga ochrony antywirusowej równie często jak posiadacze sprzętu z systemem Windows oraz Android.

Należy rozważyć kwestię prywatności podczas korzystania z „darmowych” usług w sieci lub kupując kolejne urządzenie łączące się z Internetem. Równie istotne jest zachowanie ostrożności w publicznych sieciach Wi-Fi: Warto użyć oprogramowania typu VPN szyfrującego komunikację w Internecie, szczególnie kiedy łączymy się z niezabezpieczonym punktem dostępu – i to zarówno na laptopie, smartfonie jak i tablecie. Bez tego cyberprzestępcy połączeni z tą samą siecią mogą z łatwością przejąć nasze dane – podsumowuje Hypponen.

Dzień Ochrony Danych Osobowych — obchodzony co roku 28 stycznia — to międzynarodowa inicjatywa, która ma skłonić do refleksji na temat udostępniania treści w Internecie.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 212.77.29.* 2017.01.26 21:32
"Wkrótce będziemy kupować sprzęt do domu, nie wiedząc nawet o tym, że nabyliśmy urządzenie IoT."

Czy ludzie będą takie urządzenia kupować, to się dopiero okaże. To konsumenci zadecydują, co się będzie sprzedawać a nie jacyś analitycy.
Gość IP: 212.139.230.* 2017.01.26 21:43
@UP

gryps taki iz mozesz o tym nie wiedziec!

Wogole to NAJGORSZYM zbieraczem i sprzedawca WASZYCH danych jest..... Google i..... jego PSEUDO darmowy Android!!!

Apple ograniczas sie tylko do minimum i NIE sprzedaje sie - temu ich produkty sa... drozsze.

Ale DLA MNIE - to "drozsze" jest..... TANSZE

Ot roznica miedzy Android a Apple
Gość IP: 83.21.99.* 2017.01.27 10:08
IP: 212.139.230.* 2017.01.26 21:43
Sprzedaje, sprzedaje - tylko za większe korzyści więc i rynek ma mniejszy - więc nadrabia zysk jednostkowy i mniej "podmiotów" na te dane stać ;)
acomp
acomp 2017.01.27 11:34
@ Gość IP: 212.139.230.* jak przystało na zaciekłego wyznawcę Apple gloryfikujesz swojego guru ale czytać nie potrafisz. Twoje dane są przechwytywane przez wszystkich a szczególnie portale społecznościowe czy chcesz czy nie
Gość IP: 135.196.15.* 2017.01.27 13:20
Apple wspolpracuje baaaaardzo blisko z agencjami rzadowymi typu FBI i CIA w USA.
smola
smola 2017.01.28 14:10
A niech sobie handlują moimi nieprawdziwymi danymi. Darmowe serwisy i namolne telefony nauczyły mnie całkiem ładnie kłamać.
A że chcą mi coś wcisnąć? No cóż, niech próbują, gdy uzbierałem całkiem spory plik hosts :)
Gość IP: 204.17.56.* 2017.01.28 19:51
ta? to co? rejestrujemy komóreczkę? he he he.

artykulik spóźniony o jakieś 2 dekady. odgrzewane i zjełczałe, jak cip.pl
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 26.01.2017
Tagi producenckie: f-secure
ŹRÓDŁO: informacja prasowa
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3670
CENEO KUP NAJTANIEJ
Samsung HT-C450 Samsung HT-C450
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Haier Haierpad 781 Rk3188 Haier Haierpad 781 Rk3188
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kenwood DDX5015BT Kenwood DDX5015BT
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B) Lexmark 24 Colour Return Programme Print Cartridge (18C1524B)
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB) Lenovo ThinkPad S440 (20AY00BEPB)
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu