Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników

Ochrona danych

Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują, że utrzymuje się wysoki poziom zewnętrznych cyberzagrożeń czyhających na polskie firmy i instytucje.

Aż 69% ankietowanych specjalistów IT potwierdziło, iż mieli z nimi do czynienia. To wynik zbliżony do danych uzyskanych w 2008 i 2009 roku, kiedy to specjaliści IT odpowiedzieli „tak” na pytanie w ilości, odpowiednio 70% i 71%. - Stały, niezwykle wysoki poziom wskazań potwierdza jedynie, iż informatyczne zagrożenia zewnętrzne to nie wydumany lecz zupełnie rzeczywisty problem polskich firm – twierdzi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Zmienia się za to podejście szefów i właścicieli firm do tego typu zagadnień. Coraz częściej chcą wiedzieć w jaki sposób doszło do konkretnego incydentu, jak się rozwijał, gdzie są słabe punkty. Stąd też wzrastające zainteresowanie rozwiązaniami informatyki śledczej pozwalającymi na dokładną analizę i rozłożenie na czynniki pierwsze każdego incydentu.

Pracownicy zagrożeniem
W drugiej części ankiety specjaliści IT byli pytani o zagrożenia wewnętrzne. Aż 32% z nich potwierdziło, iż miało do czynienia w ostatnich 12 miesiącach z przypadkami nielojalności pracowniczej, wyciekiem informacji, niszczeniem lub kradzieżą danych. W 2008 roku było tych przypadków 30%. Warto zwrócić uwagę, iż ta 1/3 to firmy w których takie przypadki wykryto, ile zaś jest takich w których zarząd coś podejrzewa ale nie ma dowodów? - Ważne jest by uświadomić przedsiębiorcom, iż dzięki współczesnej technologii można je znaleźć i wskazać winnych – dodaje Zbigniew Engiel.

Używane przez informatyków śledczych rozwiązania takiej jak EnCase czy NetWitness pozwalają z jednej strony na dogłębną i szczegółową analizę każdego incydentu - czy to ataku hakerskiego czy wycieku informacji - z drugiej działają na zasadzie „widzę wszystko nie zmieniam nic”. Materia elektroniczna jest szczególnie podatna na manipulację dlatego też tak ważne jest postępowanie w zgodzie z tzw. najlepszymi praktykami. Zebrane w ten sposób dowody można później z powodzeniem przedstawić w sądzie czy podczas wewnętrznego spotkania dyscyplinarnego.

- Korzystanie z usług i rozwiązań informatyki śledczej to po prostu domknięcie systemu bezpieczeństwa IT – podsumowuje Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery. W dzisiejszym świecie programy antywirusowe, firewalle czy systemy bezpieczeństwa danych nie dają już wystarczającej ochrony. Aby dobrze się zabezpieczyć należy poznać każdy incydent do cna, przeanalizować go i dopiero potem wdrożyć odpowiednie procedury i rozwiązania.  

Badanie ankietowe przeprowadzono podczas konferencji „Confidence 2010” w Krakowie wśród 270 specjalistów bezpieczeństwa IT polskich firm i instytucji.

Dodaj komentarz 2 komentarze
Grafen
Grafen 2010.07.28 20:47
Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników A nikomu nie przyszło na myśl że większość "firm, korporacji, przedsiębiorstw i innych z nimi powiązanych agend" nie mogą się obyć bez informatyków wykształconych na Atari, Amiga i tym podobnych zabytkach tamtego stulecia :D ale to nic nie szkodzi bo brnąc dalej owe wymienione obiekty gospodarstwa rolnictwa przemysłowego powiązanego z telefonem GSM jaki od czasu do czasu posiada zasięg gdzieś tam za siedmioma górami i 7 lasami no i dopiero mamy 21 wiek :D
Jak dla mnie sprawa wygląda normalnie- marnie opłacani pracownicy jacy bardzo chętnie sprzedadzą na czarnym rynku hasła robią to albo dla osiągnięcia zysku albo z zemsty na pracodawców, słabo zabezpieczane serwery jak i systemy operacyjne Win XP i starsze a umieszczone programy i aplikacje są nie tylko stare ale i nie łatane wszystko to doprowadza do jednego wniosku - że wszyscy wiedzą o wszystkich tyle ile da się wyciągnąć informacji i czy to nie wspaniałe wiedzieć co robi konkurencja albo co zrobi ( PRZYSZŁOŚĆ można poznać zapisaną na DYSKU ) :) ...
Gość IP: 78.8.142.* 2010.07.28 22:31
Pracowałem - windows, bez łat, połączenie z netem bez firewalla, ani antywirusa. jedynie co było używane to combofix - fajne cudo, ale bez przesady - korzystam i wiem, że pomaga, ale nie jest to panaceum na wszystko !
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 28.07.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 504

CENEO Kup Najtaniej
Cool Club Sandały chłopięce 33 Buciki dla niemowląt Cool Club Sandały chłopięce 33 Buciki dla niemowląt
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Case Logic SLRC203 czarny Case Logic SLRC203 czarny
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mini Maszyna do szycia IzA Mini Maszyna do szycia IzA
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ebaterie samochodowa do kamery SONY AC-SQ950B AVMP550 (301512) Ebaterie samochodowa do kamery SONY AC-SQ950B AVMP550 (301512)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu