Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników

Ochrona danych

Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery wskazują, że utrzymuje się wysoki poziom zewnętrznych cyberzagrożeń czyhających na polskie firmy i instytucje.

Aż 69% ankietowanych specjalistów IT potwierdziło, iż mieli z nimi do czynienia. To wynik zbliżony do danych uzyskanych w 2008 i 2009 roku, kiedy to specjaliści IT odpowiedzieli „tak” na pytanie w ilości, odpowiednio 70% i 71%. - Stały, niezwykle wysoki poziom wskazań potwierdza jedynie, iż informatyczne zagrożenia zewnętrzne to nie wydumany lecz zupełnie rzeczywisty problem polskich firm – twierdzi Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery.

Zmienia się za to podejście szefów i właścicieli firm do tego typu zagadnień. Coraz częściej chcą wiedzieć w jaki sposób doszło do konkretnego incydentu, jak się rozwijał, gdzie są słabe punkty. Stąd też wzrastające zainteresowanie rozwiązaniami informatyki śledczej pozwalającymi na dokładną analizę i rozłożenie na czynniki pierwsze każdego incydentu.

Pracownicy zagrożeniem
W drugiej części ankiety specjaliści IT byli pytani o zagrożenia wewnętrzne. Aż 32% z nich potwierdziło, iż miało do czynienia w ostatnich 12 miesiącach z przypadkami nielojalności pracowniczej, wyciekiem informacji, niszczeniem lub kradzieżą danych. W 2008 roku było tych przypadków 30%. Warto zwrócić uwagę, iż ta 1/3 to firmy w których takie przypadki wykryto, ile zaś jest takich w których zarząd coś podejrzewa ale nie ma dowodów? - Ważne jest by uświadomić przedsiębiorcom, iż dzięki współczesnej technologii można je znaleźć i wskazać winnych – dodaje Zbigniew Engiel.

Używane przez informatyków śledczych rozwiązania takiej jak EnCase czy NetWitness pozwalają z jednej strony na dogłębną i szczegółową analizę każdego incydentu - czy to ataku hakerskiego czy wycieku informacji - z drugiej działają na zasadzie „widzę wszystko nie zmieniam nic”. Materia elektroniczna jest szczególnie podatna na manipulację dlatego też tak ważne jest postępowanie w zgodzie z tzw. najlepszymi praktykami. Zebrane w ten sposób dowody można później z powodzeniem przedstawić w sądzie czy podczas wewnętrznego spotkania dyscyplinarnego.

- Korzystanie z usług i rozwiązań informatyki śledczej to po prostu domknięcie systemu bezpieczeństwa IT – podsumowuje Zbigniew Engiel z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery. W dzisiejszym świecie programy antywirusowe, firewalle czy systemy bezpieczeństwa danych nie dają już wystarczającej ochrony. Aby dobrze się zabezpieczyć należy poznać każdy incydent do cna, przeanalizować go i dopiero potem wdrożyć odpowiednie procedury i rozwiązania.  

Badanie ankietowe przeprowadzono podczas konferencji „Confidence 2010” w Krakowie wśród 270 specjalistów bezpieczeństwa IT polskich firm i instytucji.

Dodaj komentarz 2 komentarze
Grafen
Grafen 2010.07.28 20:47
Ponad 2/3 przedsiębiorstw ofiarą hakerów, 1/3 nielojalnych pracowników A nikomu nie przyszło na myśl że większość "firm, korporacji, przedsiębiorstw i innych z nimi powiązanych agend" nie mogą się obyć bez informatyków wykształconych na Atari, Amiga i tym podobnych zabytkach tamtego stulecia :D ale to nic nie szkodzi bo brnąc dalej owe wymienione obiekty gospodarstwa rolnictwa przemysłowego powiązanego z telefonem GSM jaki od czasu do czasu posiada zasięg gdzieś tam za siedmioma górami i 7 lasami no i dopiero mamy 21 wiek :D
Jak dla mnie sprawa wygląda normalnie- marnie opłacani pracownicy jacy bardzo chętnie sprzedadzą na czarnym rynku hasła robią to albo dla osiągnięcia zysku albo z zemsty na pracodawców, słabo zabezpieczane serwery jak i systemy operacyjne Win XP i starsze a umieszczone programy i aplikacje są nie tylko stare ale i nie łatane wszystko to doprowadza do jednego wniosku - że wszyscy wiedzą o wszystkich tyle ile da się wyciągnąć informacji i czy to nie wspaniałe wiedzieć co robi konkurencja albo co zrobi ( PRZYSZŁOŚĆ można poznać zapisaną na DYSKU ) :) ...
Gość IP: 78.8.142.* 2010.07.28 22:31
Pracowałem - windows, bez łat, połączenie z netem bez firewalla, ani antywirusa. jedynie co było używane to combofix - fajne cudo, ale bez przesady - korzystam i wiem, że pomaga, ale nie jest to panaceum na wszystko !
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 28.07.2010
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 521


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Hurom Hz Alpha Srebrny Hz-Sbe17 Hurom Hz Alpha Srebrny Hz-Sbe17
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Non Mfi Czerwony (MHE92G/A) Beats by Dr. Dre Non Mfi Czerwony (MHE92G/A)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Halens Pulower beżowy 55049299198 Halens Pulower beżowy 55049299198
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Redleaf Obudowa Do GoPro Dome Redleaf Obudowa Do GoPro Dome
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu