Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Jak mocno śledzi nas Windows 10 po wyłączeniu wszelkich możliwych opcji?

Czyli o bzdurach, które krążą po Sieci.

Jak mocno śledzi nas Windows 10 po wyłączeniu wszelkich możliwych opcji?

Naszą uwagę zwrócił cytowany materiał od jednego z użytkowników Reddita, który „dowodzi”, że Windows 10 nas „szpieguje”. Analiza eksperta jednak tego nie potwierdza.

Forbes – wydawałoby się, że poważne źródło informacji – opublikował szeroko cytowany materiał, opierający się na znalezisku w sieci społecznościowej Reddit. Z amatorskiej analizy ruchu sieciowego wynika, jak cytuje Forbes, że Windows 10 „za naszymi plecami” wysyła ogrom danych na serwery Microsoftu. Według użytkownika Reddita, po instalacji Windows 10 i ręcznym wyłączeniu wszelkich opcji wysyłania danych, system jego komputera w ciągu 8 godzin starał się wysłać dane do 51 różnych adresów IP należących do Microsoftu, w sumie ponad 5500 razy. Po 30 godzinach liczba adresów IP wzrosła do 113. Dalsze przytaczane liczby były równie imponujące, nie pomogła nawet instalacja programu DisableWinTracking.

Ed Bott postanowił przyjrzeć się temu sprawozdaniu. I nie pozostawił na nim suchej nitki.

Jak się okazało, lwia część połączeń nie pociągała ze sobą żadnej transmisji danych. Kolejne to wyszukiwanie urządzeń w sieci lokalnej (!), serwery DNS, translatory sieciowe, serwery Windows Update, OneDrive, aktywacji Windows, SmartScreen czy wreszcie anonimowe dane telemetryczne.

Prawdą jest, że nie wszystkie z tych funkcji sieciowych da się łatwo wyłączyć, co jest błędną decyzją projektową, godzącą w interes użytkownika tego systemu operacyjnego. Brak kontroli jest jednak zupełnie innym grzechem od szpiegowania użytkownika.

Czy zatem Microsoft w ogóle nas nie szpieguje?

Jak najbardziej to robi. W przeciwieństwie do Windows 10, dane pozyskiwane przez moduł Bing Ads nie są anonimowe. Są analizowane celem profilowania naszej osoby i serwowania nam trafniejszych reklam w usługach Bing, MSN i w aplikacjach wykorzystujących ten mechanizm. Można go, na życzenie, wyłączyć pod adresem choice.microsoft.com.

Gość IP: 89.67.35.* 2016.02.11 20:57
"anonimowane dane telemetryczne"
Tak samo anonimowe, jak zgłoszenie błędu w Windows XP.
binary
binary 2016.02.11 21:08
Nie bede wypowiadal sie na temat szpiegowania ale podobne bzdury byly pisane o kluczach Bitlocker ktore poniekad byly kopiowane na serwery Microsoft. Jeden glupek to napisal a inne portale kopiowaly bez zadnej weryfikacji.
Ogolnie chodzilo o Device Encryption a klucze te byly kopiowane do OneDrive i mozna bylo je usunac a nastepnie wygenerowac nowe bez zapisywania ich ponownie w chmurze.

Gość IP: 94.113.172.* 2016.02.11 21:12
Pan Kunta Kinte to sobie moze "udowadniac"...

W licencji jest? Jest.
Microsoft moze sobie zainstalowac przez updaty cokolwiek czy tego chcemy czy nie? Moze.

Czego jeszcze chcecie?
Gość IP: 89.64.13.* 2016.02.11 21:21
Artykuł sponsorowany?
Pytanie retoryczne.
Gość IP: 94.113.172.* 2016.02.11 21:23
W licencji jest? Jest.
Microsoft moze sobie zainstalowac/skonfigurowac przez updaty wszystko i cokolwiek (co tez chetnie robi) czy tego chcemy czy nie? Moze.

Co tu jest do udowodnienia?

Ps. Poprzednia wersje postu skasujcie, czlowiek zapomina ze kiedys nawet komedie dla przecietniakow byly produktami z wyzszej półki...
Gość IP: 195.22.126.* 2016.02.11 22:32
Jaki ekspert, taki news.

"że Windows 10 „za naszymi plecami” wysyła ogrom danych na serwery Microsoftu"

Ależ nie musi być ogrom. Kilka istotnych danych w zupełności wystarczy.



@binary 2016.02.11 21:08

I po co zamydlasz sprawę?
To, że można je usunąć i wygenerować nowe zostało zasugerowane po aferze z kopiowaniem klucza. Gdy okazało się, że kopia klucza jest wysyłana na serwery Microsoftu. Automatycznie. I bez wiedzy użytkownika.

Na nowo można zaszyfrować dysk w wersji Pro lub Enterprise, nie zgadzając się tym razem na wysłanie nowego klucza (osobna sprawa, co system z zamkniętym kodem robi w takim przypadku).

Użytkownicy najpopularniejszej wersji Home nie mają takiej możliwości. Oni mogą tylko nakazać skasowanie klucza (nakazać, bo nie oni kasują!). A to, niestety, nie daje 100% pewności, że ten klucz z serwerów Microsoftu zniknie.


Do gierek czy innych pierdółek jak małolat chce, to niech używa W10.
Nie wyobrazam sobie jednak, by W10 był instalowany w spółkach typu Orlen czy Polski Holding Obronny. A nawet mniejszych, ale szanujących się.
Gość IP: 146.90.34.* 2016.02.11 23:07
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 146.90.34.* 2016.02.11 23:09
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 91.196.50.* 2016.02.11 23:14
@Gość IP: 146.90.34.* 2016.02.11 23:07

"Pyt. Dlaczego te "opcje" sa powlaczane?!?! Dlaczego nie idzie ich wszystkich wylaczyc? :/ "


A co da włączenie albo wyłączenie jakichś opcji w tym systemie? Postawiony "ptaszek" coś zmienia oprócz samopoczucia użytkownika?

W Viście można było wyłączyć instalowanie poprawek, a one i tak się instalowały zgodnie z wolą MS. Myślisz, że teraz jest inaczej?
Gość IP: 86.135.127.* 2016.02.12 00:24
Gratuluję pomysłowości.. w ciągnięciu pakietu soft. "Wiemy że nie chcesz ALLe...". Ja mam to gdzieś... Wsparcie dla W7 do 2025 roku, czyli to na czym pracuję padnie za rok, bo nie podoła kłamstwĄm koncernów itd... Wcale nie gonię za super wow... Ale wciskanie na silę.....Wow. Nasz nowy CUKIER jest tak samo słodki...Ale Kalorie...som łaskawe."po zażyciu skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą"
Gość IP: 46.215.159.* 2016.02.12 00:31
Jak nas śledzi? Na pewno mniej niż Android i iOS.
Gość IP: 88.156.14.* 2016.02.12 00:57
Mam wim10 ma telefonach i na wszystkich komputerach w domu i jakos ani ja ani moja zona nie czujemy sie śledzeni, ani nie zwiekszyla sie liczba reklam na mailu sluzbowym ani prywatnym, ano nie zainstalowane zostaly zadne programy których nie chcialem, ani nie zostaly zadne usuniete.. W pracy tak samo, mam w10 na ponad 50komputetach i nie wzrosl mi ruch sieciowy po aktualizacji.. Z resztą, jak ktos ma takie fobie to zawsze moze sobie pofiltrowac ruch na routerze i zabronić wysypania czegokolwiek gdziekolwiek.... Ale tacy lidzie pewnie maja teorie, ze microsoft ma tajny pakt ze wszystkimi producentami urzadzen sieciowych i wszystko jest przez nie ukrywane 😁 naprawde ludzie macie takie paranoje a pewnie codeugi z was logowal sie do banku z hotspotow 😏
Gość IP: 195.22.126.* 2016.02.12 01:32
@ Gość IP: 88.156.14.* 2016.02.12 00:57
"Mam wim10 ma telefonach i na wszystkich komputerach w domu i jakos ani ja ani moja zona nie czujemy sie śledzeni"

Nie czujesz. I co w związku z tym? :)
Czy "nie czujemy" znaczy już to samo, co "nie jesteśmy"?
I koniec dowodu na nieszpiegowanie przez Microsoft? :D

Ruch sieciowy Ci nie wzrósł, bo np. nie zauważyłeś wzrostu przy wysyłaniu kilkubajtowego klucza Bitlockera? To znakomicie, że przygladasz się każdemu wysyłanemu bajtowi.


Od siebie dodam, że 5 na 6 ekspertów twierdzi, że rosyjska ruletka jest bezpieczna.
Wyciągamy wnioski, czy średnią z ocen "ekspertów"?
Gość IP: 178.43.9.* 2016.02.12 04:29
@ Gość IP: 88.156.14.* 2016.02.12 00:57
Mam wim10 ma telefonach i na wszystkich komputerach w domu i jakos ani ja ani moja zona nie czujemy sie śledzeni

> a ty w ogóle żyjesz?
Gość IP: 77.114.44.* 2016.02.12 06:00
wystarczy wyłączyć aktualizacje w Win 7 a ping spada o jakieś 10 ms hahahaha
Gość IP: 159.205.28.* 2016.02.12 08:48
Prawdą jest, że nie wszystkie z tych funkcji sieciowych da się łatwo wyłączyć,>> co jest błędną decyzją projektową <<<, godzącą w interes użytkownika tego systemu operacyjnego. Brak kontroli jest jednak zupełnie innym grzechem od szpiegowania użytkownika.
To nie jest błędna decyzja projektowa tylko celowe działanie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




Gość IP: 213.205.252.* 2016.02.12 08:56
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 80.111.160.* 2016.02.12 09:44
"plotka od pana z reddita" - win10 sie chyba zestarzeje a nikt porzadnie nie przeanalizuje jego szpiegowania.
artkicz
artkicz 2016.02.12 09:51
kazdy wierzy w co chce i co mu odpowiada.
ja wierze, w to, ze wpychanie ludziom na sile i to za darmo systemu operacyjnego ma swoj cel i jest scisle powiazane z NSA tudziez inna agencja rzadowa. jestem pewien, ze dokladnie to samo robi apple i zapewne google. Uwazam, ze jedynym systemem, ktory daje swobode i niezaleznosc jest linux. Powtarzam, to moje zdanie. Kazdy ma prawo uwazac inaczej.
binary
binary 2016.02.12 12:03
Gość IP: 195.22.126.* 2016.02.11 22:32

Bzdury! W wersji Enterprise klucze Bitlocker nigdy nie sa wysylane na serwery Microsoft. Jest mozliwosc zapisywania ich w Active Directory. Pro nie jestem pewien, ale jesli jest podlaczony do AD to z pewnoscia jest tak samo jak w Enterprise.
W Home tez mozna zaszyfrowac jeszcze raz bo sam to robilem na moim Intel NUC.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 11.02.2016
Tagi producenckie: microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 16970

CENEO Kup Najtaniej
Media-Tech MT3142 Media-Tech MT3142
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401) Kruger'Matz Explore 1401 (KM1401)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu. Gier Kerstin. zieleń Szmaragdu.
Dostępny w 38 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black Skullcandy Hesh 2 Wireless Silver/Black
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu