Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Przedsiębiorcy rozwiewają czarne chmury nad chmurą

Boją się o swoje bezpieczeństwo, i słusznie.

Przedsiębiorcy rozwiewają czarne chmury nad chmurą

Przedstawiciele wielkich platform sprzedaży, instytucje finansowe, ale też studio filmowe oraz gwiazdy światowego kina – wszystkie te podmioty padły w 2014 roku ofiarą wycieków danych, przechowywanych m.in. w chmurze obliczeniowej. W rezultacie musiały przeznaczyć miliony dolarów na naprawienie szkód oraz poprawę swojego wizerunku. Takie sytuacje prowokują pytanie o to, czy technologia cloud computingu może kiedykolwiek stać się bezpiecznym rozwiązaniem dla firm i użytkowników indywidualnych. Przedsiębiorcy odpowiadają: rozwiązania dostarczane w chmurze są kluczowym warunkiem zdobywania przewagi w świecie IT, także w sektorze MSP. Warunkiem tego jest jednak rozsądny wybór rozwiązań i dobra strategia wdrożenia.

Po obawach, które pojawiły się w 2014 w związku z szeregiem incydentów związanych z niekontrolowanym wydostawaniem się informacji, na rynku nie ma już śladu. Obecnie firmy udowadniają, że warto inwestować w cloud computing. Przedsiębiorcy dostrzegają równocześnie szereg korzyści, które wynikają z wdrożenia systemów funkcjonujących właśnie w ramach chmury obliczeniowej. Jak podkreślają badacze IDC firmy, które zdecydują się postawić na chmurę mogą liczyć przede wszystkim na uproszczenie procesów IT, większą kontrolę nad infrastrukturą techniczną oraz udoskonalenie wewnętrznych działań w firmie. Znacząco rośnie również wartość tego rynku w Polsce. Według prognoz w 2019 roku może ona przekroczyć nawet 450 mln USD.

- Raport „The cloud grows up” przygotowany przez SAP we współpracy z Oxford Economics dowodzi, ze zaledwie 1 proc. respondentów nie uwzględnia chmury obliczeniowej w swojej strategii biznesowej. To pokazuje, że znakomita większość biznesu poszukuje rozwiązań alternatywnych kierując się względami kosztowymi oraz koniecznością upraszczania rosnącym skomplikowaniem procesów biznesowych. Przyczyną tego stanu rzeczy jest nie tylko wzrost wymagań samych przedsiębiorców wobec systemów IT, ale również zmiana profilu zachowań współczesnego pracownika. Dlatego dobrze zaprojektowane, dostarczone w modelu chmurowym rozwiązanie, oprócz wsparcia operacyjnego procesów firmowych, powinno przede wszystkim uwzględniać oczekiwania użytkowników np. w zakresie łatwości konsumpcji treści, swobodnego dostępu z dowolnych urządzeń do informacji np. urządzeń mobilnych – mówi Tomasz Niebylski, Dyrektor ds. wsparcia sprzedaży w SAP Polska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jedną z najważniejszych przyczyn rozwoju rynku cloud computingu jest znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa użytkowania tego typu rozwiązań. Czołowi dostawcy systemów IT po 2014 roku położyli przede wszystkim nacisk na ścisłą integrację chmury ze złożonymi systemami zabezpieczeń informatycznych. Holistyczne spojrzenie ekspertów na całą infrastrukturę technologiczną pozwoliło w konsekwencji zneutralizować najczęstszą przyczynę niekontrolowanego wydostawania się niejawnych informacji, czyli… człowieka.

- Eksperci zajmujący się nowymi technologiami w organizacjach są zgodni, że najczęściej, bo aż w ponad 80 proc. przypadków, do utraty lub wycieku danych dochodzi właśnie z powodu ludzkiego błędu lub zamierzonego działania. Rynek IT odpowiedział na tą lukę bezpieczeństwa stworzeniem nowych mechanizmów obronnych, których większość ma za zadanie wspomóc właśnie najsłabsze ogniwo całego łańcucha - czyli użytkownika. Najczęściej nie posiada on żadnej wiedzy w tym zakresie bądź nie stosuje się do ogólnych zasad ochrony, stosuje także ogromną liczbę urządzeń mobilnych i stacjonarnych, które trzeba zabezpieczyć. To właśnie dlatego równie ważnym aspektem korzystania z chmury jest zapewnienie specjalistom możliwości bezpiecznego użytkowania z telefonów, tabletów czy komputerów przenośnych – komentuje Maciej Nuckowski  Dyrektor Działu Usług, Xerox Polska.

Tym samym nowe rozwiązania w technologiach chmurowych wpisują się w ogólny trend wzmacniania bezpieczeństwa i wiarygodności produktów i usług IT.

- Według analiz Accenture, ta szczególna forma zaufania - w wymiarze cyfrowym - powinna opierać się przede wszystkim na zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa infrastruktury IT, kontroli prywatności, odpowiedzialności oraz oferowaniu klientowi realnej korzyści z oferowanych rozwiązań. Jest to szczególnie istotne, gdy klienci przeprowadzają w sieci np. transakcje bankowe - komentuje Witold Rogowski, Dyrektor Zarządzający Accenture Delivery Center Poland.

Małe przedsiębiorstwa, wielka zmiana?

Na rozwoju rynku chmury obliczeniowej zyskują nie tylko duże korporacje. Coraz więcej firm reprezentujących sektor MŚP ufa nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Ponadto małe i średnie firmy stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, generując w 2014 roku dwie trzecie polskiego PKB (67 proc.). Czołowi dostawcy IT doceniają więc ten rynek, oferując rozwiązania dostosowane nie tylko do potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

- Właściwie użytkowana chmura może zaoferować firmie ogromne korzyści: większą wydajność, skalowalność, elastyczną platformę, obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury oraz scentralizowaną i łatwą kontrolę. Mimo to mniejsi przedsiębiorcy obawiają się, że wdrożenie takich rozwiązań będzie wymagało znaczącej ingerencji w użytkowane już systemy IT, generując dodatkowe wydatki. Ciekawą alternatywą dla przedsiębiorstw z sektora MŚP jest wykorzystanie chmury w modelu hybrydowym, który łączy w sobie najlepsze cechy sprawnie działającej chmury publicznej oraz pozwala na wykorzystanie funkcjonujących już w firmie zasobów IT. Rozwiązanie takie umożliwia dopasowanie środowiska do konkretnych potrzeb klienta, jednocześnie minimalizując poniesione nakłady finansowe. Co jest jednak w tym modelu najważniejsze - kluczowe dane pozostają w ramach zasobów firmy i pod jej pełną kontrolą.– mówi Jarosław Domińczak, Dyrektor Centrum Danych w MakoLab, dostawcy autorskich hybrydowych rozwiązań chmurowych dla koncernu Renault.

Decydując się na implementację nowych systemów IT, firm zwracają szczególną uwagę na ich efektywność. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), aż 59 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP uznaje możliwość łatwiejszej administracji systemu za ważny powód wdrożenia rozwiązań z zakresu cloud computingu. Jednocześnie systemy są obecnie ściśle dopasowywane do możliwości finansowych konkretnych zleceniodawców, także małych i średnich przedsiębiorstw. Zaledwie 10 proc. badanych przez CIMA rezygnuje z chmury ze względu na wysokie koszty.

Korzystny trend obecny na rynku cloud computingu pokazuje, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Dzięki znacznemu wzrostowi zaufania i poprawie bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych rośnie zainteresowanie nowymi technologiami. Zjawisko to odczuwalne jest ponadto wśród małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią o sile polskiej gospodarki. Widmo niekontrolowanego wycieku danych nie straszy już inwestorów, a rozwiązania z zakresu cloud computingu są postrzegane jako jedne z najbezpieczniejszych w IT. Tym samym rok 2015 pokazał, jak prawdziwe może być powiedzenie „z dużej chmury mały deszcz”.

Dodaj komentarz 10 komentarzy
Gość IP: 89.69.17.* 2016.01.04 19:52
Pamięta ktoś z Czytelników czasy, gdy redaktorzy Chip'a tworzyli autorskie teksty i to ich cytowano?

Dawne dzieje, prawda?
Gość IP: 185.41.141.* 2016.01.04 20:09
Pamiętam jeszcze czasy gdy miałem prenumeratę.
Ale wtedy komputery miału 4MB ramu i niekoniecznie koprocesor.
Gość IP: 83.30.103.* 2016.01.04 20:10
Artykuł sponsorowany, poznałem po takich słowach jak: oczekiwania, rozwiązania, dopasowania, eksperci itd., więc nie przeczytałem do końca. Pomysł chybiony, idea leży i kwiczy. Żałosne rozwiązania w obrębie bezpieczeństwa, niedopasowanie odnośnie oczekiwań, eksperci których nie opłacono doradzają olać cienkim nieskomplikowanym po paraboli. Nadaje sie tylko do przechowywania prezentacji i rozpowszechniania materiałów reklamowych ogólnodostępnych.
Gość IP: 83.30.103.* 2016.01.04 20:10
Artykuł sponsorowany, poznałem po takich słowach jak: oczekiwania, rozwiązania, dopasowania, eksperci itd., więc nie przeczytałem do końca. Pomysł chybiony, idea leży i kwiczy. Żałosne rozwiązania w obrębie bezpieczeństwa, niedopasowanie odnośnie oczekiwań, eksperci których nie opłacono doradzają olać cienkim nieskomplikowanym po paraboli. Nadaje sie tylko do przechowywania prezentacji i rozpowszechniania materiałów reklamowych ogólnodostępnych.
Gość IP: 10.197.10.* 2016.01.04 21:18
szacun dla Gość IP: 89.69.17.* 2016.01.04 19:52 :)
Gość IP: 94.254.133.* 2016.01.05 00:55
Ooo, dawno tu nie zaglądałem a tu proszę można pisać komentarze pod artykułami sponsorowanymi. Nowe czasy na chipie panują. Jeszcze parę lub parędziesiąt lat i będą tutaj powstawać ambitne artykuły.
Gość IP: 91.208.10.* 2016.01.05 10:25
Bełkot marketingowy i czarowanie klientów... :(
Żadna POWAŻNA firma nie powierza tak chętnie danych swoich oraz swoich klientów obcej firmie, która nie daje pełnej kontroli nad danymi, ich backupami, itp. Dodatkowo nie wiadomo nawet, pod jurysdykcję którego państwa podlegają te dane. Przytoczę tu choćby sprawę swobodnej inwigilacji danych obcokrajowców przez NSA w przypadku, gdy dane te znajdują się na serwerach w USA zamiast np. w Irlandii czy innym kraju UE.
A firmy-krzaki? Tym i tak nic nie pomoże, jeśli mają bezpieczeństwo głęboko gdzieś... Żadna różnica, czy trzymają dane w chmurze czy na lokalnych dyskach, które potem wraz z danymi trafią na śmietnik.
acomp
acomp 2016.01.05 14:58
Wielka szkoda dla prestiżu redakcji CHIP-a która prawdopodobnie nie może pisać tego co chce ale pisze pseudo reklamy i przepisuje teksty artykułów sponsorowanych a wszystko żeby wydawca mógł więcej zarobić
Gość IP: 240.146.86.* 2016.01.05 22:52
@ acomp 2016.01.05 14:58
"Wielka szkoda dla prestiżu redakcji CHIP-a która prawdopodobnie nie może pisać tego co chce ale pisze pseudo reklamy i przepisuje teksty artykułów sponsorowanych a wszystko żeby wydawca mógł więcej zarobić "

A na czym ma niby zarabiać ?
Na reklamach, które są blokowane ad-blockiem ?

Za darmo na pewno nie będą robić, trzeba się przyzwyczaić, że coraz więcej artykułów będzie sponsorowanych.
Należy więc podchodzić to tekstów, z resztą jak do większości rzeczy krytycznie i z dystansem.
Gość IP: 89.228.44.* 2016.01.06 11:08
@Gość IP: 185.41.141.*
Ja pamiętam czasy gdy komputery miały 64 kB RAM :)

@Gość IP: 89.69.17.*
Pamiętam. Można było sporo wartościowych rzeczy się dowiedzieć. A teraz? :(
I komu to qrwa przeszkadzało?
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 04.01.2016
ŹRÓDŁO: Linkleaders
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3508


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Kalosze RUBIDIO szary Kalosze RUBIDIO szary
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hama Insomnia Ice (PS4) Hama Insomnia Ice (PS4)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Hyundai MS 101 DUIP3 Hyundai MS 101 DUIP3
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Haier LDH32V100 Haier LDH32V100
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8 ASUS R752LJ-TY091H_4G1THW8
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu