Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Jak sprzedać telefon… nie sprzedając swoich danych?

Wszak na telefonie trzymamy wiele cennych i bardzo prywatnych informacji!

Jak sprzedać telefon… nie sprzedając swoich danych?

Telefony są jednym z chętniej kupowanych (i przyjmowanych) prezentów gwiazdkowych – efektem ubocznym tego zjawiska może być zwiększona liczba ofert sprzedaży używanych telefonów na początku roku (przynajmniej część obdarowanych zechce z pewnością sprzedać swoje stare urządzenie). Warto jednak wiedzieć, jak przygotować smartfon do sprzedaży – tak, aby wraz z nim nie oddać nabywcy swoich prywatnych zdjęć, wiadomości czy innych poufnych danych…

 

 

Dzięki eksperymentowi, który przed kilkoma miesiącami przeprowadziła firma Avast, dowiedzieliśmy się, jak powszechnym problemem jest nieświadome pozostawianie na sprzedawanych smartfonach poufnych danych. Pracownicy Avast kupili w kilku miastach Europy i USA ok. 20 używanych urządzeń (z różnymi systemami operacyjnymi), na których, wedle zapewnień sprzedawców, wykonano „standardowe” przywrócenie systemu/nośnika danych do ustawień fabrycznych, a następnie za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi sprawdzili, jakie dane wciąż można odzyskać ze smartfonów.

1200 odzyskanych zdjęć

Efekty tego eksperymentu były szokujące – z 20 telefonów odzyskano m.in. ponad 1200 zdjęć (z których ok. 200 zawierało treści nieodpowiednie dla dzieci), ponad 300 e-maili i wiadomości tekstowych, jeden niecenzuralny film oraz historie kilkuset wyszukań w Google.

Szczerze mówiąc, nie jestem zaskoczony wynikami tego eksperymentu – wielu producentów zaleca użytkownikom przeprowadzenie przywrócenia do ustawień fabrycznych przed sprzedażą urządzenia czy dostarczeniem go do serwisu, nic więc dziwnego, że klienci sądzą, iż jest to w 100% bezpieczna i skuteczna metoda usunięcia z telefonu czy tabletu wszystkich prywatnych danych. Praktyka pokazuje jednak, że wcale tak nie jest” – komentuje Damian Mroczkowski z firmy Spy Shop oferującej usługę odzyskiwania danych z urządzeń mobilnych, a także skutecznego ich kasowania.

Jak bezpiecznie usunąć dane?

Co w takim razie powinna zrobić osoba planująca sprzedaż telefonu, która chce mieć pewność, że jej dane będą bezpieczne? Zwykłe sformatowanie telefonu może nie wystarczyć, a sposób postępowania  w znacznej mierze zależy od tego, z jakiego urządzenia się korzysta. Najpopularniejsze obecnie platformy mobilne to Apple iOS oraz Android. W obu wariantach kasowanie danych powinno zostać poprzedzone stworzeniem bezpiecznej kopii wszystkich plików, danych i ustawień (można ją stworzyć zarówno na komputerze, jak i w usługach Apple/Google).

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie z telefonu karty SIM (oraz karty pamięci – o ile dane urządzenie je obsługuje). Co do samego usuwania danych: w przypadku systemu Android proces ten nie jest szczególnie skomplikowany, choć może być czasochłonny – należy włączyć szyfrowanie całej zawartości urządzenia (stosowną opcję znajdziemy w menu Ustawienia – nie jest to niezbędne, jeśli użytkownik wcześniej miał włączone szyfrowanie), a następnie wykonać przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych. Cały proces trwać może nawet ponad godzinę (z czego lwią część zajmie szyfrowanie), jednak po jego zakończeniu przywrócenie danych przez niepowołane osoby będzie niezmiernie trudne.

W przypadku systemu Apple iOS (instalowanego na urządzeniach z serii iPhone/iPad) po wykonaniu backupu danych z telefonu należy wylogować się ze wszystkich usług (iCloud, Apple ID, iMessage), a następnie skorzystać z polecenia „Wymaż zawartość i ustawienia” (w menu Ustawienia).

Stosowanie się do powyższych zasad powinno zminimalizować ryzyko niekontrolowanego udostępnienia prywatnych czy poufnych biznesowych informacji. Trzeba jednak pamiętać, by cały proces kasowania danych przeprowadzić starannie, zwracając uwagę na wszystkie pojawiające się w urządzeniu komunikaty – tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że operacja została wykonana poprawnie. Jeśli ktoś nie czuje się kompetentny w takich zagadnieniach, może zlecić tę operację profesjonalnej firmie, specjalizującej się w bezpiecznym kasowaniu danych - szczególnie, gdy są dane wrażliwe” – podsumowuje Damian Mroczkowski.

Dodaj komentarz 7 komentarzy
Gość IP: 212.139.235.* 2016.12.13 19:32
widze iz "ekspert" chip.pl trzyma niezly "high end" telefon (bo nie odwarze sie tego cos nazwac smartphone - i to OSTRO PRZEDPOTOPOWY gdyc karta SIM pelnego rozmiaru!)

widze ze wiara w tym Chip.pl jedzie na Pentium 1 166MMX z 16MB RAM!
Gość IP: 93.20.165.* 2016.12.13 20:20
Jeżeli chcemy telefon sprzedać, to wystarczy jednokrotnie nadpisać pamięć np. poprzez skierowanie obiektywu kamery na ścianę i jej włączenie aż do wyczerpania miejsca na dysku.
Wszelkie Gutmany jakieś 35-krotne zapisy niczego już nie poprawią, 1-krotny zapis jest całkowicie wystarczający.

Natomiast jeżeli nie chcemy telefonu sprzedać a go wyrzucić (do utylizacji oddać oczywiście a nie do kosza), to polecam włożenie go na 3-4 sekundy do mikrofali.
Gość IP: 94.78.178.* 2016.12.13 21:04
Szczególnie polecane do mikrofali są telefony Samsunga. To żart oczywiście nie róbcie tego w domu! Bo jak akumulator zrobi kuku to może być niebezpiecznie.
Gość IP: 194.145.229.* 2016.12.14 13:58
A preinstalowanie systemu nie wystarczy ;) z bootloadera
Gość IP: 91.226.23.* 2016.12.14 14:54
@Gość IP: 194.145.229.* 2016.12.14 13:58
Nie, przez wear leveling pamieci wewnetrznej.

Kolega wyzej daje dobra rade z tym zapchaniem wewnetrznej pamieci. Takie cos powinno byc niemal pewne:
1. Usunac SIM i karte SD (karty najlepiej w ogole nie sprzedawac, zawsze sie do czegos przyda).
2. Factory reset.
3. Zapchanie pamieci po brzgi (trik z nagrywaniem filmu to dobry pomysl).
4. Mimo wszystko nie zaszkodzi zaszyfrowac urzadzenia.
5. Factory reset.

Ale to dalej tylko "niemal". Najlepiej wlaczyc szyfrowanie zanim zacznie sie naprawde uzywac telefonu i wrzucac na niego wrazliwe dane. To jest najbezpieczniejsza opcja i wtedy wystarczy zwykly factory reset przed sprzedaza. A najlepiej to nie sprzedawac w ogole, zwrot i tak jest zazwyczaj kiepski. Tak samo z wszelkimi kartami pamieci.
acomp
acomp 2016.12.14 18:57
Najlepiej nie sprzedawać telefonu a po prostu go zutylizować po wyciągnięciu karty pamięci
kuszetkowygostek
kuszetkowygostek 2016.12.14 21:37
a ja odwrotnie, jak zczyściłem sobie pamięć w lapku tak biegłem czem prędzej do spy shopu żeby mi właśnie ją wrócili - człowiekowi nie dogodzisz, są dane źle a jak nie ma to jeszcze gorzej :D
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 13.12.2016
ŹRÓDŁO: SpyShop.pl
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6655


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
"Uzdrowisko Krynica Woda Lecznicza, Mineralna ""Zuber"", 5 L" "Uzdrowisko Krynica Woda Lecznicza, Mineralna ""Zuber"", 5 L"
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung Flip Case do Galaxy S4 pomarańczowe (EF-FI950BOEGWW) Samsung Flip Case do Galaxy S4 pomarańczowe (EF-FI950BOEGWW)
Dostępny w 35 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Nikon Nikkor AF-S 24mm f/1.8G ED Nikon Nikkor AF-S 24mm f/1.8G ED
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Braun JB5160.BK Braun JB5160.BK
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Jysk Baterie Price Star Aa Am3 10 Szt./Opak. Jysk Baterie Price Star Aa Am3 10 Szt./Opak.
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu