Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Ponad połowa pracowników wykorzystuje telefon służbowy tak samo jak prywatny

Czy pracodawcy są tego świadomi?

Ponad połowa pracowników wykorzystuje telefon służbowy tak samo jak prywatny

Ponad połowa pracodawców w Polsce jest przekonanych, że pracownicy nie mogą korzystać z telefonu służbowego do innych celów, niż te związane z pracą. Mimo to 55% pracowników wykorzystuje firmową komórkę w taki sam sposób jak telefon prywatny.

Swobodnie z telefonu służbowego korzysta prawie co trzeci menedżer wysokiego szczebla, a 55% używa tego urządzenia do celów prywatnych, ale z pewnymi ograniczeniami. Takie są ustalenia badania Samsung Mobile Workplace zrealizowanego przez firmę badawczą TNS na zlecenie firmy Samsung Electronics Polska.

Z badania wynika, że 55% pracowników niższego i średniego szczebla używa telefonu służbowego do celów prywatnych bez żadnych ograniczeń. Najczęściej instalują aplikacje, pobierają prywatne pliki, sprawdzają prywatne maile oraz korzystają z bankowości elektronicznej i serwisów społecznościowych. Jednocześnie 85% kadry zarządzającej wskazuje, że w kontekście bezpieczeństwa danych są to czynności, których należy unikać korzystając z telefonu służbowego. Uwagę zwraca również inny groźny fakt, że tylko 34% kadry zarządzającej i 36% pracowników obawia się o bezpieczeństwo danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych.

Niska świadomość zagrożeń utraty danych oraz możliwości wystąpienia cyberataków pozwala 59% pracowników ocenić jako skuteczne obecne zabezpieczenia danych w posiadanym telefonie służbowym. Niewiele w tej ocenie różni się kadra zarządzająca, 52% uważa aktualny sposób zabezpieczenia telefonu służbowego jako skuteczne rozwiązanie. Jako najbardziej skuteczne oceniono następujące metody ochrony przed utratą danych: zapisywanie kopii zapasowych wszystkich danych na serwerze, możliwość zlokalizowania telefonu za pomocą GPS, zabezpieczenie hasłem oraz zdalne wykasowanie danych w telefonie. Na tym tle wyróżnia się zabezpieczenie hasłem, gdzie odpowiednio 73% kadry zarządzającej, 62% pracowników, oceniło jako skuteczne dotychczasowe metody zabezpieczenia telefonu służbowego.

Można zatem zauważyć, że jest niski poziom świadomości zagrożeń wycieku danych co w dalszej perspektywie rodzi pytania, jak zapobiegać takim zagrożeniom i zmieniać  faktyczne postawy, zachowania pracowników i kadry zarządzającej.

Szczególnie niepokoi, że telefon służbowy do celów prywatnych wykorzystują menedżerowie wyższego szczebla. Bez ograniczeń z tego urządzenia korzysta niemal co trzeci menedżer z kadry zarządzającej, a ponad połowa twierdzi, że może używać firmowej komórki tak jak z telefonu prywatnego, ale z pewnymi ograniczeniami. Z reguły mają oni dostęp do bardziej wrażliwych danych biznesowych, których utrata może narazić firmę na wysokie straty. Tymczasem tylko niewielka grupa, 7% kadry zarządzającej  zadeklarowało, że nie wykorzystuje telefonu służbowego do celów prywatnych.

Dodaj komentarz 9 komentarzy
Gość IP: 89.171.204.* 2016.12.12 16:16
Można też na to spojrzec z drugiej strony, jeśli ktoś ma telefon prywatny i wykorzystuje go (lub musi go wykorzystwać do celów służbowych)... Przykład - nauczylecie - wychowawcy - kontakt z rodzicami (są oczywiście inne sposoby kontaktu) ale ten jest prosty i jest również używany. Szczerze powiem nie słyszałem o tym by organ prowadzący rozliczał rozmowy służbowe a już tym bardziej o nauczyielu osiadającym komórkę służbową ... Pewnie nie dityczy to tylko nauczycieli
hens
hens 2016.12.12 17:35
Za 40PLN na m-c !!!!!!!!!!
Masz abonament za FREE do wszystkich !!!!!!!!!!!
Więc gdzie problem ? Trzeba być oszustem aby starać się dymać wszystkich i na wszystko.
A papier, zszywki,długopisy,flamastry i spinacze też warcholski nauczycielu kradniesz ze szkoły.
Gość IP: 89.65.23.* 2016.12.12 18:22
Ja mam za 30 zł do wszystkich, więc pracodawca tym bardziej nie ponosi kosztów za połączenia, chyba, że jakieś płatne czy zagraniczne. Jest ryczałt i tyle.
Jurek1954
Jurek1954 2016.12.12 18:25
Właśnie przy abonamencie za free używanie telefonu do celów prywatnych w zasadzie nie przynosi szkód. Ciekawe co na to pracodawcy, gdy pracownik wyłączy telefon po pracy. Służbowy telefon to współczesna smycz do "trzymania pracownika". Przy rozliczaniu "służbowego" telefonu z innych zastosowań niż praca, pewnie skończyłoby się rezygnacją z tego "wątpliwego przywileju" (???) wszak abonament za 40 zł do wszystkich. Kiedyś to był rzeczywiście bonus, a dzisiaj nawet nie warto temu poświęcać artykułu. Sztuczny problem.
Gość IP: 87.206.83.* 2016.12.12 23:19
Wydaje mi się, że artykuł dotyczy raczej wykorzystania sprzętu, czyli smartfonów a nie abonamentu płaconego przez pracodawcę. Tym bardziej że cały czas na "tapecie" jest bezpieczeństwo, a badania zleca producent telefonów.
acomp
acomp 2016.12.12 23:24
Znam pracodawców którzy traktują to jako bonus dla pracowników a przy zbiorczym abonamencie dla firm niewiele ich to kosztuje
Gość IP: 176.102.179.* 2016.12.12 23:28
hens , szkoda słów , pisząc o nauczycielach miałeś na myśli "sądzę ciebie według siebie". Rozumiem, że wszyscy nauczyciele mają postępować tak jak ty i kraść zszywki i flamastry. A mowa o telefonach komórkowych. I pierwsza z osób ma rację - nauczyciel musi wykonywać swoje obowiązki kontaktując się z rodzicami a nie ma za to zwrotu kosztów, podobnie jak za zakup długopisów do sprawdzania wypocin takich hens'ów jak ty. Wracając do telefonów służbowych - wszystko zależy jakiego rodzaju umową podpisał pracownik ze swoim pracodawcą, a nie od tego co instaluje na telefonie.
Świadomość bezpieczeństwa jest istotna ale nie zawsze jest gwarantowana w takiej umowie.
Gość IP: 91.146.241.* 2016.12.13 10:16
Ilu pracowników wykorzystuje służbowo telefon do celów innych niż rozmowy (kontakt)?

Trzeba być głupcem, aby nie wykorzystywać telefonu służbowego do celów prywatnych. Chyba, że masz dość telefonów od klientów PO 18 (22?) i wyłączasz go lub kartę służbową.

Problem POstawiony na głowie.
Gość IP: 193.222.161.* 2016.12.14 15:45
A nie przyszło autorowi do głowy, że to może pracodawca świadomie zezwala pracownikom na korzystanie ze służbowego telefonu do celów prywatnych? Niby dlaczego korzystanie z bankowości elektronicznej lub prywatnego maila miało narażać dane firmy na niebezpieczeństwo? Jeżeli pracownik instaluje ryzykowne aplikacje albo nie ma odpowiednio wysokiego poziomu zabezpieczenia ustawionego na telefonie to to już jest zupełnie inny problem i nie ma znaczenia czy telefonu używa tylko służbowo czy nie.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 12.12.2016
ŹRÓDŁO: Samsung
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3105


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Eglo Bantry 90115 Eglo Bantry 90115
Dostępny w 14 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72) Netrack łącznik przewodów Krone IDC-Krone-IDC (106-72)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vetoquinol Biowet Caniviton Forte 30 1kg Vetoquinol Biowet Caniviton Forte 30 1kg
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
STI Ltd. KX9138 STI Ltd. KX9138
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
RoboJet Sensual RoboJet Sensual
Dostępny w 12 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu