Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News [aktualizacja] Trzy gimnazjalistki w ciąży, nagranie wyciekło! Brzmi znajomo?

Na tę pułapkę na Facebooku nabrały się 63 tysiące osób...

[aktualizacja] Trzy gimnazjalistki w ciąży, nagranie wyciekło! Brzmi znajomo?

Zagrożenia wykorzystujące profile użytkowników Facebooka do rozprzestrzeniania się w sieci nie są niczym nowym. Zwykle są to pułapki, które działają tak - zauważasz, że jeden z Twoich znajomych na Facebooku polubił kontrowersyjny filmik. Klikasz i gotowe - niechcący polubiłeś stronę z szokującą zawartością i wiedzą już o tym wszyscy znajomi.

 

Zasadzka została skonstruowana w taki sposób, aby zwracała uwagę możliwie jak największej liczby użytkowników Facebooka. Należytą "popularność" ma zapewnić pułapce wykorzystanie kilku elementów: kontrowersyjnego tytułu i zdjęcia oraz silnej promocji, bazującej na modelu, w którym osie czasu nieostrożnych internautów stają się tablicami reklamującymi wspomnianą pułapkę.

Jeśli nieostrożny internauta, zwabiony sensacyjnym tytułem i zdjęciem, kliknie w odnośnik-pułapkę, trafi na stronę z artykułem i zdjęciem, imitującym kadr z filmu z YouTube. Zanim jednak użytkownik będzie miał szansę uruchomić rzekomy film, zostanie poproszony o przepisanie do specjalnego okna kilku cyfr. Spełnienie prośby kończy się opublikowaniem pułapki na facebookowym profilu nieostrożnego internauty i polubieniem strony na Facebooku o nazwie "Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży" (pisownia oryginalna).

Próba uruchomienia materiału wideo na wspomnianej stronie rozpoczyna pozorną procedurę weryfikacji wieku internauty - wszystko po to, by wyciągnąć od użytkownika numer jego telefonu komórkowego. Postąpienie zgodnie ze wskazówkami powoduje aktywację usługi SMS premium. Koszt dostępu do tej usługi to 2,46 zł ... za każdy dzień.

Co zrobić by pozbyć się niechcianego wpisu ze swojego profilu? Najlepiej odszukać go na swojej osi czasu i usunąć, a następnie usunąć z polubionych stronę "Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich jest w ciąży" (pisownia oryginalna).

Liczba osób które kliknęły pułapkę i próbowały obejrzeć kontrowersyjny film wynosi obecnie ponad 63 tys. i stale rośnie.

Aktualizacja:

Facebook poinformował nas, że strona „Nastolatki bawiły się w słoneczko. Trzy z nich są w ciąży” została usunięta z Facebooka w związku ze złamaniem regulaminu.

Gość IP: 83.23.138.* 2013.11.26 18:56
Ale idioci z administracji FB nie sa w stanie zablokować aplikacji tego typu... nie - widać dostają pulę od każdego SMSa
Gość IP: 83.22.172.* 2013.11.26 18:59
@up
Ale jak byś wrzucił zdjęcie gdzie widać gołego cyca to po 5 sekundach już go niema...
Gość IP: 84.208.112.* 2013.11.26 19:44
Co tam słoneczko. Ja wolę zwyczajny kocioł.
Gość IP: 195.234.40.* 2013.11.26 19:58
Autor artykulu jak zwykle blyskotliwy do granic mozliwosci. Rada: Usunac post, jest jak rada lekarza prosze wysmarkac nos ... Tyle ze choroba dalej pozostanie, wywaliscie tych co publikuja na waszym tablicy a nie tylko posty ...
Gość IP: 156.17.239.* 2013.11.26 20:10
ale czy już po aktywacji tego SMSa premium wyświetli się filmik? ;p
marcingp5
marcingp5 2013.11.26 20:24
Tak i zostajesz odesłany do RedTube a subskrypcja SMS (6zł) Premium dożywotnia
Szemot
Szemot 2013.11.26 20:57
64tyś ale tylko z tego filmiku a podobnych tych samych osób krązy wiecej po sieci. W weekend nafb wielu znajomych widzę kliknęło w inny filmik. Więc suma sumarum tego jest więcej
Gość IP: 89.68.182.* 2013.11.26 21:53
facebook to kocioł z gównem a jego użytkownicy taplają się z zadowoleniem w tym gównie dosrywając jeszcze ze szczęscia

taki jest fakt
Gość IP: 95.108.62.* 2013.11.26 22:45
Bez najmniejszej przesady, ale tego typu tytuł nie tylko nie zachęciłby mnie do kliknięcia w link, ale wręcz odstraszyłby od niego - gdyby film naprawdę tam był i zainteresowałaby się policja, to problemy mogłaby mieć nie tylko osoba wstawiająca, ale również oglądający.
jacenty
jacenty 2013.11.26 23:36
Normalny człowiek ze zwykłej ostrożności zastanowiłby się, zanim kliknąłby w coś takiego. No ale już nie raz życie pokazało, że tych normalnych inaczej jest bardzo dużo. A poza tym, naiwnych nie sieją.
Gość IP: 77.252.44.* 2013.11.27 04:25
A kto to jest "normalny"? Jest całkiem sporo takich, którzy faceBoga nawet bosakiem nie trącą - to jacy oni są? Normalni, czy wprost proporcjonalnie wicewersa?...
Gość IP: 87.205.20.* 2013.11.27 07:36
Chip ostro pikuje w dół, z przyzwyczajenia tu zaglądam, coraz rzadziej, no i pudelek.pl.
Gość IP: 79.189.52.* 2013.11.27 08:03
No i macie swojego FB. Bardzo dobrze, potrzebne nie wiem po co mi takie portale społecznościowe, no ale cóż plebs lubi pleść i łączyć się w pary. ~Analityk programista
Gość IP: 212.182.108.* 2013.11.27 10:15
pwoinno byc 100zl za dzien hehe
Gość IP: 62.225.75.* 2013.11.27 10:35
ludzie blokujcie usługi premium i takie goowno wam nie straszne - nawet w glupim prepaid np. tak-taku sie da - sprawdzone !
pique
pique 2013.11.27 11:14
Facetom się jeszcze nie dziwię, natury się nie oszuka i jeśli natrafia się okazja to nie jeden widać korzysta, ale dziewczyny?? 0 szacunku do własnego ciała oraz godności. Gdybym się dowiedział że moja dziewczyna bawiła się w takie rzeczy w czasach gimnazjum/szkoły średniej chyba bym psychicznie się wykończył. Oczywiście są porządne dziewczyny, ale ilość tych co się nie szanują cały czas rośnie widać.
acomp
acomp 2013.11.27 12:03
Głupota i chęć podglądania innych często owocuje takimi premiami.
frelka85
frelka85 2013.11.27 15:36
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
frelka85
frelka85 2013.11.27 15:36
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 80.48.31.* 2013.11.27 19:02
Tylko ze to obowiązkiem Facebooka jest blokowanie takich stron choćby dlatego że łamie to ich regulamin.
Strona miała 63 tysiące polubień czyli tyle osób się nabrało to pomnożymy razy 2,44 zł wyjdzie 153 tysiące złotych zarobku za każdy dzień. Z tego liczmy że 80% osób zorientuje się że została naciągnięta i zrezygnuje z usługi premium to i tak twórca będzie zarabiał na tych 20% 30 tysięcy złotych dziennie.

AUTOR: marcin chmielewski
DODANO: 27.11.2013
Tagi producenckie: facebook
ŹRÓDŁO: ESET
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 32539


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Sony ILC-E3004LDI SEL 55-210 +SEL 20F28 Sony ILC-E3004LDI SEL 55-210 +SEL 20F28
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS X54C-SX514 ASUS X54C-SX514
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens WM16S743 Siemens WM16S743
Dostępny w 14 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TCL L32D3300C TCL L32D3300C
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu