Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Bezpieczeństwo

rozwiń
Strona główna Bezpieczeństwo News Android to nadal ulubiony system cyberprzestępców

I nic nie wskazuje na to, żeby przyszły rok zmienił ten stan rzeczy.

Android to nadal ulubiony system cyberprzestępców

Ponad 86% użytkowników smartfonów korzysta z Androida, a niecałe 13% używa systemu Apple iOS – wynika z raportu Gartnera. Najpopularniejszy mobilny system jest też najczęstszym celem ataków hakerskich. Firma F-Secure, dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, w zeszłym roku otrzymywała do analizy około 9 tysięcy zakażonych próbek każdego dnia.

Android na celowniku cyberprzestępców

 

Według niemieckiego laboratorium antywirusowego AV-TEST zanotowano już łącznie ponad 15 milionów próbek złośliwego oprogramowania na system Android od stycznia 2013 roku. Rekordowa liczba zagrożeń przypadła na okres między majem a lipcem 2016 roku, a tylko w czerwcu otrzymano ponad 1,5 miliona próbek do analizy. Liczba zakażonych plików w 2015 wyniosła około 4,5 miliona, a w 2016 roku tylko do sierpnia było ich już ponad 7 milionów.

Problem Androida polega w dużej mierze na braku masowych, regularnych aktualizacji systemu. W sierpniu 2016 roku z wersji 6.0 Marshmallow korzystało tylko 18,7% użytkowników. W przypadku Apple iOS zaledwie po kilku dniach od wprowadzenia nowej wersji systemu używa jej ponad połowa użytkowników. Kolejnym ułatwieniem dla cyberprzestępców jest niski poziom autoryzacji aplikacji w sklepie Google’a oraz możliwość instalacji oprogramowania z niezaufanych źródeł.

Popularne rodzaje złośliwych aplikacji

W 2015 roku 10 najczęściej występujących złośliwych aplikacji na Androida stanowiło 25% całego złośliwego oprogramowania na ten system. Dominowały wówczas aplikacje wysyłające SMS-y o podwyższonej opłacie – na szczycie listy znalazł się SMSSend. Napastnicy czerpali korzyści, konfigurując własny numer telefonu o podwyższonej opłacie. Zainfekowane urządzenie wysyłało na ten numer SMS-y na rachunek właściciela, a opłaty ostatecznie trafiały do napastnika.

Obecnie wyraźnym trendem jest stosowanie oprogramowania szyfrującego i wymuszającego okup. Ransomware takie jak popularny w 2015 roku Slocker szyfruje obrazy, dokumenty i pliki wideo w urządzeniu, po czym wyświetla wiadomość oskarżającą użytkownika o złamanie prawa poprzez odwiedzanie stron pornograficznych. Oprogramowanie żąda zapłacenia kary w wysokości 500 dolarów, aby odblokować urządzenie, a w celu zastraszenia ofiary pojawia się komunikat, że pozyskane zostało zdjęcie twarzy użytkownika i znane jest jego położenie.

Jak bronić się przed zagrożeniami?

Jedną z możliwości ochrony jest system antywirusowy na urządzenia mobilne. Eksperci przekonują jednak, że dodatkową ochronę zapewnia VPN, czyli aplikacja, która zabezpiecza połączenia odpowiednim kluczem szyfrującym.

Jeżeli nawet haker będzie próbował przechwycić nasz ruch, nie będzie go w stanie odczytać dzięki odpowiedniemu algorytmowi szyfrującemu – wyjaśnia Michał Iwan, dyrektor zarządzający F-Secure w Polsce. VPN (wirtualna sieć prywatna) ukrywa prawdziwy adres IP, pozwala również zmienić naszą domniemaną lokalizację. Rozwiązania tego typu wyposażone są również w ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, które automatycznie blokuje strony ze szkodliwym kodem – podsumowuje Iwan.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 37.47.44.* 2016.12.20 18:57
Największe łupy i tak daje iOS ;)
Gość IP: 212.139.235.* 2016.12.20 21:17
To iz Android to nadal ulubiony system cyberprzestępców to jak powiedziec iz woda jest... mokra :/
Gość IP: 78.156.162.* 2016.12.21 08:31
no najbezpieczniejszy jest taki system który nie istnieje...
odkrycie roku, że najwięcej ataków jest na najpopularniejszą platformę...
Gość IP: 46.134.44.* 2016.12.21 09:33
A co mają atakować Nokię 3310? To raczej komplement dla tego systemu bo jest popularny. Skoro inne nie są aż tak bardzo atakowane znaczy że ich użytkownicy są tak nieliczni że nie są warci nic nawet dla cyberprzestępcy.
Gość IP: 31.0.33.* 2016.12.21 18:04
VPN tylko jeżeli ma się dość stary system oraz Haker się na kogoś uprze bo nie sądzę by boty sprawdzały każdą ewentualność każdego kto wejdzie na odpowiednio spreparowaną stronę.

Najlepiej mieć nawet darmowego AV oraz połączenie z siecią i pobierać aktualizacje automatyczne appek a będzie wszystko ok.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 20.12.2016
Tagi producenckie: f-secure, google
Tagi modelu: google android
ŹRÓDŁO: informacja prasowa
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 1513


Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Blaupunkt HR50DAB czarny Blaupunkt HR50DAB czarny
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TRIXIE BUT OCHRONNY DLA PSA 1 (TX19470) TRIXIE BUT OCHRONNY DLA PSA 1 (TX19470)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Deante Zorba ZQZ 2513 Deante Zorba ZQZ 2513
Dostępny w 27 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Reinston Universal Tilit EU008 Reinston Universal Tilit EU008
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Netgear N300RMB-199GRS Netgear N300RMB-199GRS
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu