Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Internet i sieci Dostęp do Internetu Bezpieczny internet - nowy, wspólny projekt UE i USA

A raczej Bezpieczna Przystań 2.0

Bezpieczny internet - nowy, wspólny projekt UE i USA

Pracując nad umową dot. transferu danych między UE a USA, należy mieć na uwadze ochronę prywatności obywateli, a także stworzenie warunków do działania podmiotów gospodarczych – powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova.

- Nasi obywatele oczekują od nas, że będziemy chronić ich prawa, ich prywatność (...). To wszystko jest potrzebne, aby zdobyć zaufanie w internecie. To wyzwanie, przed jakim stajemy po obu stronach Atlantyku – mówiła Jourova podczas odbywającej się w Brukseli konferencji.

 

Komisarz UE ds. sprawiedliwości ma nadzieję na to, że Waszyngton przy współpracy z Brukselą będzie kontynuować pracę nad wzmocnieniem ochrony danych amerykańskich i europejskich internautów. Jej zdaniem jest to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o odbudowanie zaufania obywateli do władzy, które zostało nadszarpnięte w związku z transatlantycką umową wymiany danych.

Jurova chce, aby prawo chroniące dane osobowych obywateli USA i UE "podążało" za nimi, kiedy transferowane są one do innego kraju. Nie spodziewajmy się jednak 100% poszanowania naszego prawa do prywatności - w tym roku jednym z kluczowych zadań dla rządów i firm technologicznych jest opracowanie nowej wersji porozumienia Safe Harbor, które ma równoważyć nasze prawo do ochrony informacji a bezpieczeństwem publicznym i państwowym. Ludzie, którzy będą brać udział w tych ustaleniach z pewnością nie zapomną o atakach terrorystycznych, które miały miejsce we Francji.

Ogłoszony 6 października 2015 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE unieważnił decyzję Komisji Europejskiej w sprawie tzw. Bezpiecznej Przystani - Safe Harbor (wyrok w sprawie M. Schremsa, C-362/14). Wskutek tego działający od 2000 r. program, będący odpowiedzią na problemy związane z transatlantycką wymianą danych osobowych, przestał obowiązywać. Jednak do 31 stycznia trwa tak zwany okres przejściowy, który ma być wykorzystany na osiągnięcie nowego porozumienia.

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 84.212.74.* 2016.01.18 21:31
A mi jedzie czołg i nawet szczela :)
Gość IP: 81.162.210.* 2016.01.18 22:27
no to będzie totalna inwigilacja
Gość IP: 89.72.93.* 2016.01.18 23:56
Albo śnię albo nic nie rozumiem. Dla mnie od dawna Safe Harbor to coś zupełnie innego. To stworzenie obszaru (Harbor) społecznego, który by nie powodował histerycznych reakcji psychicznych skutkujących nie tylko ostatnio strzelaninami i morderstwami dziesiątek studentów na amerykańskich uniwersytetach. Na wykładach czy w prasie miałyby byś zabronione wszelkie uwagi wywołujące takie reakcje (Safe). Przykład: film kryminalny na którym ktoś się wzoruje i morduje całą rodzinę.
O takim użyciu terminu jak tutaj słyszę pierwszy raz.

Ale zdanie "stworzenie warunków do działania podmiotów gospodarczych" uważam za jedno z najgłupszych i najbardziej niebezpiecznych dla działalności gospodarczej. Oby się to nigdy nie udało, oznacza kary za niedoszłe do skutku zyski ze względu na prawodawstwo kraju. Wystarczy, że amerykańska firma nie dostanie zezwolenia na budowę czegośtam a trzeba będzie zapłacić jej za zyski, które przez to straciła. Płaczcie już teraz nad swoją "suwerennością".
Gość IP: 76.16.117.* 2016.01.19 02:40
az by sie kon trojanski usmial
Gość IP: 89.78.85.* 2016.01.19 11:36
Internet będzie bezpieczny, jak politycy przestaną się wtrącać.
hermanx
hermanx 2016.01.19 12:19
W dzisiejszych czasach pojawia się zapotrzebowanie na pewne nietypowe wersje windowsa. Nie pro, home, tylko np. windows "legalny i nieskazitelny", windows "prywatny i skryty". Nie piszę tego złośliwie, wręcz przeciwnie, daje pewien pomysł koncepcje. Dostrzegam że pojawia się pewne zapotrzebowanie na produkt i oczywiście tysiące pracowników po maturze i studiach nie zauważy tego :) A tu se przeczytacie, henio wam napisze za darmo, jak dobrze pokombinujecie pracownicy ms to sobie pokupujecie samochody nowe a może domy. Otóż ludzie będą potrzebować coraz więcej "spokoju", już się chyba odechce większości "ukrywać i być anonimowymi". Internetowy terroryzm, zboczeńce itp. stworzą państwo policyjne w internecie, wszyscy będą się coraz bardziej bać i tu może przyjść z pomocą system operacyjny. Przy okazji gromadzenia danych śledzenia, można dać dokumentacje, jakąs punktacje, (ranking nieskazitelności w sieci?)osobie która będzie chciała mieć swięty spokój (podejrzewam że będzie takich coraz więcej) Jak właził android też wszyscy się pukali w czoło i ms przespał sprawę, "teraz pojawia się nowy trend w postrzeganiu prywatności w internecie" pozdrawiam krzemową dolinę. Kończę bo zimno w łapy i trochę się ciemno robi przed oczami z głodu.
acomp
acomp 2016.01.19 13:27
Po co patrzeć tak wysoko spójrzmy na własne podwórko na którym "nasz" rząd zrobił zamach na nasze prawa do prywatności.Czemu nikt z internautów nie protestuje przeciwko temu na tym forum?
hermanx
hermanx 2016.01.19 13:39
Korzystając z okazji rowinę wątek wersji windows 10. Pierwsza wersja mogła by być typu: windows 10 - "wersja czysty użytkownik" zgoda na pełne śledzenie, wszystko bez cienia podejrzenia. Druga wersja windows 10 - "prywatny, skryty, - to by była konkurencja dla linuxa. I to mogło by być bardziej opłacalne niż jakaś kampania "nie kupuj systemu na aukcjach", gdzie przestraszono garstke staruszek, a ile kosztowała ta cała kampania? Jest grupa firm, użytkowników którym bardzo zależy na prywatności i zapłacili by za to, jest też bardzo dużo ludzi którzy chcą otwartego śledzenia w zamian za nieskazitelność, spokojne użytkowanie. I coś mi się wydaje że zapłacili by za to.
hermanx
hermanx 2016.01.20 11:58
No i klapa, ja wyciągam do ms pomocną dłoń, podpowiadam za darmo mimo trudności technicznych a ci coś majstrują na odwrót z jedynymi słusznymi procesorami. Warto? Co do uni to kojarzy mi się ta sytuacja obecna z pewną analogią. Unia zachowuje się jak microsoft, a Polska to jeden z klientów który po ostatnich wyborach zainstalował obok wina drugi system linuxa. I wczoraj administrator się musiał tłumaczyć. No i admin został poparty grupą buntowników z połowy ławek parlamentu europejskiego.
Gość IP: 62.97.238.* 2016.01.20 14:14
?????
O co chodzi w tym artykule?
Gość IP: 83.6.156.* 2016.01.21 01:03
@ Gość IP: 62.97.238.* 2016.01.20 14:14
?????
O co chodzi w tym artykule?

> jesteś jedyną osobą, która napisała tu coś sensownego.
O nic nie chodzi. Bełkot. Mieli dać artykuł programowy i dali!
Dlatego ten magazyn to szmata :)
Gość IP: 83.6.156.* 2016.01.21 01:20
@ acomp 2016.01.19 13:27
Po co patrzeć tak wysoko spójrzmy na własne podwórko, na którym "nasz" rząd zrobił zamach na nasze prawa do prywatności. Czemu nikt z internautów nie protestuje przeciwko temu na tym forum?

> stary, nie ma czegoś takiego jak "internauci". Stworzyli Ci w głowie pojęcie/podział i wierzysz, że to ci właśnie i tylko oni mają coś zrobić! Bzdura!

Chodzi o każdego człowieka, bo dotyczy to każdego! Czy korzysta z netu, czy nie. A podziały zaczynają się w głowie. Dlatego tak tłumiony jest każdy "nieprawilnyj".

Czy to jest tak trudne do objęcia myślą?
Gość IP: 87.206.209.* 2016.01.21 10:37
Jaka "Bezpeczna przystań 2.0" zarówno rząd Amerykański jak i rząd Polski, współpracują w zakresie inwigilacji nie tylko swoich obywateli. Systemy RSC służą do szpiegowania komputerów i telefonów komórkowych nawet gdy nie są podłączone do sieci. Polska w oficjalnie przyznała się 2012 (a więc za rządów miłościwie panującego "Kaczora Donalda" i PO-Państwa Oligarchów)do zakupu Remote Control System o nazwie "Da Vinci" po ujawnieniu raportu Mapping Hacking Team's "Untraceable" Spyware przez kanadyjskich naukowców z Toronto, działających w grupie The Citizen Group. Nadmienić należy umiejscowiony głęboko na Mazurach prawdopodobny "Ośrodek Spiegujący" do inwigilacji państw ościennych Rosji, Litwy, Białorusi. A więc o jaką wymianę danych tu chodzi ? Jeżeli NSA w stanach, posiada większą wiedzę o obywatelach europy niż nasze wszystkie służby bezpieczeństwa razem wzięte.
hermanx
hermanx 2016.01.21 14:01
Zobaczymy jak za parę lat wprowadzą takie wersje windowsa czy to takie bez sensu.
Gość IP: 95.211.185.* 2016.02.15 19:15
Znacie jakieś patenty na darmowego neta??
Gość IP: 46.165.230.* 2016.02.17 18:37
albo aero2 albo hakujesz hasła ;D
Gość IP: 69.162.139.* 2016.02.18 19:31
kumpel kiedyś zhakował na wakacjach w zakopanem, ale to raczej musi być stary router bo nowe szyfrowanie jest nie do zrobienia :D
Gość IP: 198.7.58.* 2016.02.18 22:13
a w tym całym aero2 mocno uciążliwe jest przepisywanie tych captcha??
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 18.01.2016
Tagi producenckie: unia europejska, usa
Tagi modelu: safe harbor
ŹRÓDŁO: wp
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4003
CENEO KUP NAJTANIEJ
M-Audio HTS-800 F M-Audio HTS-800 F
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
StarTech Patchcord Krosowany Cat6 1m (C6CROSS1MYL) StarTech Patchcord Krosowany Cat6 1m (C6CROSS1MYL)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
DYSON DC36 Ball Allergy DYSON DC36 Ball Allergy
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu