Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Internet i sieci Komunikacja Większość ludzi rozważa rezygnację z portali społecznościowych

Co wciąż trzyma nas na Facebooku, Twitterze i pochodnych portalach?

Większość ludzi rozważa rezygnację z portali społecznościowych

Kaspersky Lab przeprowadził ankietę wśród 4831 respondentów posiadających konto na Facebooku, z której wynika, że 78% badanych choć raz rozważało już całkowitą rezygnację z portali społecznościowych.

Skoro większość z nas uważa portale społecznościowe za stratę czasu, to co sprawia, że wciąż z nich korzystamy? Najwięcej respondentów (62%) uważa, że straciłaby kontakt ze swoimi znajomymi, gdyby przestała korzystać z portali społecznościowych. 21% ankietowanych w mniejszym stopniu niepokoiło się możliwością utraty znajomych, za to obawiało się, że po opuszczeniu portalu społecznościowego nie będzie można odzyskać swoich cyfrowych wspomnień, takich jak zdjęcia i filmy.

Portale społecznościowe mogą dawać korzyści lub stanowić zagrożenie. Jeśli dają korzyści – wszystko jest w porządku. Uważamy, że każdy ma prawo swobodnie decydować o tym, z jakiej platformy chce korzystać, a jaką opuścić. Prawdziwa wolność cyfrowa nie polega na konieczności czynienia wyrzeczeń. Chcemy, aby ludzie odzyskali poczucie kontroli, mogąc zawsze posiadać zaszyfrowaną kopię wszystkich swoich cyfrowych wspomnień” – powiedział Jewgienij Czereszniew, dyrektor działu odpowiedzialnego za media społecznościowe, Kaspersky Lab.

Z tego powodu Kaspersky Lab opracował aplikację FFForget, która pozwoli zapisać kopię wszystkich wspomnień z portali społecznościowych i przechować ją w bezpiecznym miejscu. Premiera narzędzia planowana jest na 2017 rok.

Gość IP: 217.13.251.* 2016.12.30 15:26
Wydaje mi się, że życie jest o wiele lepsze jakościowo, gdy się nie ma kont na żadnych portalach społecznościowych. Nie traci się czasu, którego przecież tak mało. Takie portale nie oferują kompletnie nic co by mogło przekonać mnie do używania.

Pomimo braku FB/Twitter/NaszaKlasa/GG itp. mam w dalszym ciągu problem z nadmiarem osób z którymi chciałbym się spotkać towarzysko i nie jestem w stanie się z nimi wszystkimi regularnie spotykać. Ale może dlatego tak mam, bo nie tracę czasu na wirtualne pitolenie trzy po trzy, tylko prowadzę życie towarzyskie IRL zamiast IVR i mam znajomych gdzie tylko nie pójdę :)


Gość IP: 37.47.15.* 2016.12.30 15:55
Ja po przeczytania nagłówku stwierdzam, że trzyma nas rodizna i znajomi, i co za tym idzie kontakt z nimi. Nie każdy używa portali społecznościowych tylko do zabawy i zabijania czasu. Większość do trzepania kasy i kontaktu, który coby nie było jest najłatwiejszy i najtańszy. Wystarczy dostep do internetu.
Gość IP: 77.20.252.* 2016.12.30 15:59
Gość IP: 217.13.251.* 2016.12.30 15:26
O ile FB i Twitter to kompletny badziew o tyle GG kiedyś używało się po prostu po to żeby rozmawiać za darmo. W latach 90 i na początku dwutysięcznych po prostu nie było innego sposobu. Nasza klasa była ok żeby zobaczyć co słychać u ludzi z którymi się chodziło np do podstawówki a rozjechali się po Polsce. Ale na dłuższą metę również nieprzydatna do niczego.
Spotykać ludzi to możesz tych którzy mieszkają względnie blisko, bo już drugi koniec miasta to ograniczone kontakty. I założę się że z ludzmi którzy np wyjechali za granicę nie widziałeś się od dawna więc też tak nie generalizuj że wszystko jest do d*** i liczą się tylko kontakty osobiste bo to też przesada.
Gość IP: 155.140.133.* 2016.12.30 16:08
Wszystkich trzyma to samo. ekshibicjoniz I konieczność "wpychania" siebie I swojego życia innym.
Zlikwidowałem konto na FB juz ponad rok temu - nie było to łatwe. To rodzaj uzależnienia I jak większość używek przynosi więcej strat niż korzyści w dłuższym okresie.
Gość IP: 37.47.1.* 2016.12.30 16:56
Tylko jak ma się kogos z rodziny lub znajomego za granica to taniej niż popisac na Messengerze FB chyba nie ma, wymienić się jakimiś żartami, zdjęciami w świecie. SMS, MMS i rozmowy telefoniczne za granicę wciąż sa dla bogatych mimo wszystko.
Jotgie
Jotgie 2016.12.30 17:19
Taaaa, rodzina w Chicago, codzienny kontakt. Likwidacja FB to wszelkie zerwanie kontaktów! Więc możliwość życia bez FB (czy innych portali społecznościowych, komunikatorów) to farmazony, wciskane prze odludków!
W realnym świecie nigdy bym się nie spotkał ani utrzymywał jakiekolwiek kontaktów nawet z 90% moich znajomych, a starannie ich segreguję!
Współczuję ludziom, którzy nie posiadają konta na FB (czy innych), bo nie wiedzą co tracą! Ja mam CODZIENNY kontakt z najbliższą rodziną mimo, że dzielą na setki i tysiace kilometrów!
Czaq
Czaq 2016.12.30 17:29
Komunikator jak najbardziej ale portal społecznościowy odpada. ;)
Gość IP: 89.65.23.* 2016.12.30 17:58
Facebook daje w zasadzie tylko łatwość znalezienia osoby, jeśli ma konto i podała prawidłowe dane. Całą komunikację można już zrobić normalnie przez maila, jakiś komunikator (nawet nie trzeba instalować, wystarczy zwykły nc obecny w większości systemów). Do przesyłania plików mamy ftp, scp i pochodne...
Gość IP: 51.171.14.* 2016.12.30 18:43
@Jotgie
'Taaaa, rodzina w Chicago, codzienny kontakt. Likwidacja FB to wszelkie zerwanie kontaktów!'
Mam rodzinę i znajomych na całym świecie, sam mieszkam poza Polską. Nie mam konta na FB ani innych portalach tego typu i nie mam, ani nie miałem nigdy klopotów z utrzymaniem więzi.

'Więc możliwość życia bez FB (czy innych portali społecznościowych, komunikatorów) to farmazony, wciskane prze odludków!'
Kiedyś były listy. Potem pojawiły się e-mail, do którego można załączyć zdjęcia, filmiki, cokolwiek. Różnica jest taka, że e-mail z reguły trafia do nadawcy tylko, trzeba wykazać minimu chęci (i szacunku dla osoby, z którą utrzymuje się kontakt) i zredagować coś TYLKO dla niej/niego, nie licząc przy tym na sławę, że jakieś nasze zdjęcie będzie 'zauważone w sieci' i zyska setki lajków.

'W realnym świecie nigdy bym się nie spotkał ani utrzymywał jakiekolwiek kontaktów nawet z 90% moich znajomych, a starannie ich segreguję!'

Czyli to nie są twoi znajomi, skoro nie jesteś w stanie utrzymywać z nimi innych kontaktów, niż poprzez kliknięcia w ekran. To jest audytorium do zaspokajania twoich ekshibicjonistycznych potrzeb.

'Współczuję ludziom, którzy nie posiadają konta na FB (czy innych), bo nie wiedzą co tracą! Ja mam CODZIENNY kontakt z najbliższą rodziną mimo, że dzielą na setki i tysiace kilometrów!'
Ja zaś współczuję tym, ktorzy bez wsparcia się technologią, której jedynym celem jest zbieranie jak największej ilości informacji o użytkownikach i ich profilowanie, nie potrafią budować i utrzymywać elementarnych więzi społecznych.
Gość IP: 167.238.252.* 2016.12.30 18:47
"(62%) uważa, że straciłaby kontakt ze swoimi znajomymi, gdyby przestała korzystać z portali społecznościowych."

To co to za znajomi, z którymi ma się kontakt tylko przez internet. Może to boty?
Gość IP: 151.2.242.* 2016.12.30 18:49
"21% ankietowanych w mniejszym stopniu niepokoiło się możliwością utraty znajomych, za to obawiało się, że po opuszczeniu portalu społecznościowego nie będzie można odzyskać swoich cyfrowych wspomnień, takich jak zdjęcia i filmy."

Dlatego wspomnienia lepiej trzymać na własnym dysku niż w jakiejś chmurze.
Gość IP: 89.229.238.* 2016.12.30 19:16
Ja nie mam czego likwidować, bo niczego nie zakładałem i nie zamierzam tego robić. Tym niemniej cieszy mnie, że ludzie zmądrzeli.
Gość IP: 86.140.154.* 2016.12.30 19:47
Gość IP: 51.171.14.* 2016.12.30 18:43 --> pełna zgoda

Poza ekshibicjonizmem istnieje jeszcze zwykłe lenistwo i zanik empatii.
Gdy dostaję życzenia SMS'em siłą rzeczy zastanawiam się czy to "spam życzeniowy", czy pomyłak nadającego.
Kultura, inteligencja, rozmowa zawsze były i będą w cenie.
Wyjaśnienia wszystkich idących na skróty (a takim są owe portale pozwalające małym kosztem "podtrzymać" relacje) niestety świadczą albo o niezrozumieniu mechanizmu relacji międzyludzkich albo o zaawansowanym "uwstecznieniu emocjonalnym".
Pozdrowienia :)
Gość IP: 83.10.74.* 2016.12.30 23:01
Fejs pozwolił mi poznać wyjątkowych ludzi, choćby z samej istoty łączenia się osób o podobnym intelekcie, bo nawet nie zainteresowaniach. Z owiej istoty wynika, o czym wielu zapomina, że portal ten jest tak ciekawy, jak ciekawy jest człowiek, który go używa.
Gość IP: 92.3.194.* 2016.12.31 09:40
FB jest jak... nóż - moze zabic jaki i ratowac zycie! Doslownie i w przenosni!

Ave
Gość IP: 92.3.194.* 2016.12.31 09:40
FB jest jak... nóż - moze zabic jaki i ratowac zycie! Doslownie i w przenosni!

Ave
Gość IP: 77.20.252.* 2016.12.31 10:06
konto na FB mam tylko z dwóch powodów:
A)na niektóre strony można się zalogować korzystając z loginu FB
B)niektórzy ludzie publikują informacje (np o konkursach) tylko na FB a że ta zakichana strona wywala upierdliwy biały prostokąt z napisem "prosze się zalogować" na cały ekran a po kliknięciu w "nie teraz" zasłania tylko pól ekranu
Nigdy w życiu nic do nikogo nie napisałem na FB i żyje.
Gość IP: 79.189.52.* 2016.12.31 11:40
Gość IP: 217.13.251.* 2016.12.30 15:26
Wyjąłeś mi to z ust. Pozdrawiam ~Programista
Gość IP: 79.189.52.* 2016.12.31 11:40
Gość IP: 217.13.251.* 2016.12.30 15:26
Wyjąłeś mi to z ust. Portale nie są mi do niczego potrzebne, nigdy z nich nawet nie korzystałem. Pozdrawiam ~Programista
acomp
acomp 2016.12.31 15:40
Trochę szkoda że tak mało kontaktujemy się osobiście a z portali społecznościowych zrobiliśmy sobie jedyną formę kontaktów.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 30.12.2016
Tagi producenckie: kaspersky lab
ŹRÓDŁO: Kaspersky Lab - materiały prasowe
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 6054
CENEO KUP NAJTANIEJ
SCANPART 1120000003 SCANPART 1120000003
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Next Sukienka czerwony 97303878614 Next Sukienka czerwony 97303878614
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
E5 Rosso 7 cali (RE02010_Darkblue) E5 Rosso 7 cali (RE02010_Darkblue)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Asus X53SC-SX343V Asus X53SC-SX343V
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu