Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Przeglądarki Internetowe

rozwiń
Strona główna Przeglądarki Internetowe News Wydajność najnowszych przeglądarek: Chrome 9.0, Firefox 4.0b10 oraz Opera 11.01

Test najnowszych przeglądarek internetowych

Wydajność najnowszych przeglądarek: Chrome 9.0, Firefox 4.0b10 oraz Opera 11.01

Google Chrome już nie jest najszybszy - Firefox 4.0 pokazuje na co go stać. Do walki wkracza także Opera 11.01, która mimo braku obsługi GPU radzi sobie nieźle. Oto krótkie porównanie najnowszych przeglądarek.

Google Chrome 9.0. Dodano obsługę WebGL, znacznie usprawniono akcelerację sprzętową GPU, pojawiła się obsługa WebP (format szykowany na następcę JPG) oraz opcja podglądu wydruku. Większość tych funkcji jest domyślnie wyłączona. Aby je włączyć należy w pasek adresu wpisać about:flags.

Mozilla Firefox 4.0. Aktualnie w wersji 4.0 beta 10. Zmian jest mnóstwo. Przeprojektowano cały interfejs przeglądarki oraz znacząco przeprojektowano silnik. Przełożyło się to na dużo większą wydajność JavaScript. Pojawiła się także obsługa WebGL oraz akceleracji sprzętowej GPU. Najnowsza beta oznaczona numerem 10 jest jeszcze szybsza od wersji beta 9.

Opera 11.01. W porównaniu do "jedenastki" w teorii nie zmieniło się wiele. Changelog mówi o wielu poprawkach dotyczących stabilności oraz bezpieczeństwa. Nic o wydajności, ale jak wykazały nasze testy, Opera 11.01 jest nieco szybsza od edycji 11. Wciąż brakuje obsługi GPU.

Do testu dorzuciłem także poprzednie beta wersje Mozilla Firefox 4.0 oraz Firefox 3.6. Nie zabrakło Internet Explorer 9 (aktualnie najnowsza wersja Platform Preview 7), a także nieco zapomniane Apple Safari 5.0.3.

Zaczynamy od testów JavaScript (nie mylić z Java), który jest wykorzystywany w Sieci na każdym kroku. Im szybciej działa silnik JS, tym krócej czekamy np. na załadowanie poczty GMail.

Kraken Benchmark 1.0 jest benchmarkiem stworzonym przez Mozillę, bazuje na SunSpider.
Kraken Benchmark 1.0 jest benchmarkiem stworzonym przez Mozillę, bazuje na SunSpider.


Najnowsza beta czwartego Firefoksa jest jeszcze szybsza. Chrome 9.0 niezauważalnie wydajniejszy od 8.0. Podobnie z Operą 11.01 oraz 11.00. Apple Safari poza stawką. Możliwości Firefoksa 3.6 lepiej nie komentować.

SunSpider 0.9.1 to jeden z najstarszych testów JavaScript.
SunSpider 0.9.1 to jeden z najstarszych testów JavaScript.


SunSpider twierdzi, że Internet Explorer nie ma sobie równych. Zaraz za nim jest Opera, potem Firefox i nieco wolniej Chrome. Różnice w wydajności są bardzo małe.

V8 Benchmark Suite v6, kolejny test JavaScript, tym razem autorstwa Google.
V8 Benchmark Suite v6, kolejny test JavaScript, tym razem autorstwa Google.


Chrome 9.0 okazał się nieco szybszy od wersji 8.0. Firefox 4.0b10 znów działa nieco szybciej. Safari, Internet Explorer oraz stary Firefoks są zupełnie poza stawką.

GUIMark2 (Game Test) bada wydajność HTML5, w tym akcelerację przez GPU.
GUIMark2 (Game Test) bada wydajność HTML5, w tym akcelerację przez GPU.


GUIMark2 świetnie sprawdza się w sprawdzaniu wydajności akceleracji GPU. Tutaj widać ogromną przewagę Google Chrome 9.0 nad wersją 8.0. Firefox w tym teście radził sobie dobrze już od jakiegoś czasu. Oczywiście nie dotyczy to edycji 3.6.

FishIE Tank jest testem stworzonym przez Microsoft. Bada wykorzystanie procesora GPU.
FishIE Tank jest testem stworzonym przez Microsoft. Bada wykorzystanie procesora GPU.


Test FishIE Tank potwierdza, że Chrome 9.0 radzi sobie dużo lepiej z wykorzystaniem GPU od wersji 8.0. Podobnie Firefox 4.0b10, który okazał się znacznie szybszy od wersji beta 9. Co ciekawe nawet Opera 11.01 jest szybsza od 11.00.

Wygląda na to, że Google Chrome traci tytuł najszybszej przeglądarki świata. Firefox 4.0 udowadnia, że kiepska wydajność wersji 3.6 to tylko wypadek przy pracy. Opera 11 jest szybka, jednak traci ze względu na brak obsługi GPU. Internet Explorer 9 PP7 również radzi sobie dobrze, a wersja RC, która powinna pojawić się już niebawem będzie jeszcze szybsza. Wygląda na to, że wojna przeglądarek wybuchła na nowo.

Dodaj komentarz 17 komentarzy
Gość IP: 89.78.205.* 2011.02.06 15:43
Prawdziwym przyspieszeniem jest google instant w pasku adresu w chromie. Strona jest wczytywana już w trakcie pisania adresu.
Gość IP: 89.72.5.* 2011.02.06 15:46
FishIE nie jest benchmarkiem. Ma ograniczenie na wydajność więc nie pokazuje dokładnie wyników. Testowanie wydajności akceleracji Canvas, SVG powinno wykonywać się testem 'Blizzard' (z tej samej strony)

http://ie.microsoft.com/testdrive/HTML5/Blizzard/Default.html

Test dużo mocniej obciąża przeglądarkę. Testuje HTML5, Canvas, SVG, WOFF, CSS3, HTML5 audio. Szczegółowo benchmark został opisany na stronie:

HTML5 Blizzard: Full Hardware Acceleration in Action
http://blogs.msdn.com/b/ie/archive/2011/01/26/html5-blizzard-full-hardware-acceleration-in-action.aspx
lisek
lisek 2011.02.06 15:53
dzięki za info :)
Gość IP: 79.191.62.* 2011.02.06 16:04
>>Firefox 4.0 udowadnia, że kiepska wydajność wersji 3.6 to tylko wypadek przy pracy.

Że co? Wersja 3.6 wyszła dawno temu, potem poprawiali w niej tylko zabezpieczenia i pracowali nad wersją 4. Numer 3.6 w dniu premiery nie był tragiczny, żaden wypadek przy pracy. Po prostu chłopaki z mozilli chcą za dużo robić na raz i kolejne wersja się ślimaczy.

Ciesze się, że wreszcie różnice między głównymi przeglądarkami zaczynają być marginalne (jeśli chodzi o renderacje stron i pracę JS). Dzięki temu programiści skupią się na implementacji nowych standardów jak i ciekawych rozwiązań w samej przeglądarce.

Różnice rzędu 10 czy 5 milisekund w całym teście nie odgrywa już znaczenia, liczy się funkcjonalność - możliwość rozbudowy. Tutaj jakby nie patrzeć Firefox oferuje największe możliwości.
Gość IP: 95.160.184.* 2011.02.06 16:30
mi sie wydaje czy na ostatnim screenie nie ma fx 4b10? i najlepszą przeglądarką ze stajni mozilli na wykresie jest beta9?
jajkoandrzej
jajkoandrzej 2011.02.06 17:01
ja uważam że firefox jest najlepszy a to dzieku jego dodatkom wygrałem aż ponad 6 antywirus-ów avg internet security i to za free ja uważam że to najbardziej funkcjonalna przeglądarka zewszystkich google chrome jest szybkie w porównaniu do 3.6 ale dodatki sa wstawione tak ze aż sie nie chce z nich kożytać opera ma podobnie a ie9 to działą dziwnie powinien być szybszy i lżejszy dla netbooków a tak nie jest
joozek
joozek 2011.02.06 17:54
Niezmiernie śmieszy mnie 'drag-race' przeglądarek. Powiem brzydko: co za k...a różnica, która przeglądarka wygeneruje strone o ułamek sekundy szybciej, a która później?
Najważniejsza jest wygoda użytkowania oraz funkcjonalność. Na drugim miejscu jest bezpieczeństwo, a jakieś śmieszne wyścigi to żadne kryterium... szczególnie w czasie, gdy 'duże' komputery znamy głównie z pracy a do przeglądania sieci korzystamy z laptopów czy telewizora.
mazdac
mazdac 2011.02.06 18:17
jakby nie patrzeć Firefox 3.6 to staruszek... wydany ponad rok temu. Na szczęście przez ten rok dużo się zmieniło i konkurencja między przeglądarkami nabrała rumieńców. Rok temu liczył się IE i Firefox, dzisiaj mamy już bardziej podzielony rynek i coraz ostrzejszą konkurencję.
dilv3n
dilv3n 2011.02.06 19:36
Popieram "joozek'a". Walka o ułamki setnych milisekund w testach jest już śmieszna. Teraz najważniejsze aspekty to: rozwój, funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygoda (czasem również szybkość uruchamiania i zasobożerność ;)).

P.S. Dlaczego tylko Firefox podawany jest w wersji beta?? Przecież Chrome i Opera również je mają...
lisek
lisek 2011.02.06 20:32
@ dilv3n
Hmm... może dlatego, że nie ma stabilnej wersji 4.0?

Opera beta... hmm: http://my.opera.com/desktopteam/blog/ - nie ma
Chrome kanał stable: 9.0.597, kanał beta: 9.0.597. Też nie ma.
Gość IP: 217.237.149.* 2011.02.06 20:54
i teraz powstaje pytanie, Jakie GPU jest wspomagane przez przeglądarki?
jeśli odpowiedz jest NV od serii 88xx to nic nie wnosi nowy kod. Jeśli AMD i NV od któryś tam serii ale na pewno nie poniżej HD to w zasadzie już lepiej ale nic nie da to userom z starszym GPU którzy będą postawieni Kupować nowy Sprzęt a popularność laptopów dziś dużą (wiadomo ze w laptopie nie da się wymienić grafiki o prócz paru szczególnych modeli) albo pozostać przy starym i jakoś klnąc na tych co soft robili ze dla nich nie ma żadnej poprawy.
Powinny być jeszcze testy beta z GPU i BEZ tak by było porównanie dla innych którzy wiedza ze nie będą mieli wspomagania a chcą wiedzieć czy da coś zmiana na nowsza czy tylko pogorszy w tym i ja. nie mam zamiaru kupować sprzętu nowego bo Mozilla Korzysta z GPU ale tylko nowszej wersji karty graficznej.
Gość IP: 85.222.112.* 2011.02.06 21:18
dziwne są te wyniki. Odpaliłem na Safari test Kraken i dostałem "10573.5ms +/- 1.5%". Więc skąd te 19313. A SunSpider 0.9.1 dał mi 239.8ms +/- 4.8%
speed565
speed565 2011.02.06 21:59
Zgadzam się z opinią na temat FF 3.6. Ta przeglądarka ma już swoje na karku i nie ma co jej porównywać z wersjami, które nie mają nawet 3 miesięcy. Ciekawe jak sobie by z tym radził Chrome sprzed roku, albo Opera.
Gość IP: 77.254.220.* 2011.02.06 23:31
A mnie śmieszą posty userów w stylu "po co ten ciągły drag-race przeglądarek... co za różnica w jakim tempie otwiera się strona" - Ot w tym, że nie chodzi tutaj głównie o tempo parsowania strony, lecz o tempo dynamicznej jej zmiany - np. przez JS. Mając szybsze przeglądarki - programista może bardziej urozmaicać strony, tworzyć wygodniejsze interfejsy etc.

Strony WWW dążą obecnie do "odpapierowienia się" i coraz większe są tendencje by nie wyglądały jak strona wyrwana z gazety, lecz jak aplikacja, najlepiej 3D.
Aby to osiągnąć przeglądarki muszą jeszcze ZNACZNIE przyspieszyć.
Gość IP: 87.105.132.* 2011.02.06 23:36
Skoro do testu wzięto Firefoxa w wersji rozwojowej (4.0) to dlaczego nie wzięto również wersji rozwojowej Chrome (10.x)?
lisek
lisek 2011.02.07 12:37
@ Gość IP:85.222.112.*
Hmm... może dlatego, że masz komputer o innej konfiguracji? :)
Osykosy
Osykosy 2014.05.16 10:40