Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Przeglądarki Internetowe

rozwiń
Strona główna Przeglądarki Internetowe News Opera zmienia silnik na WebKit!

Norweska przeglądarka jeszcze w tym roku będzie wykorzystywała ten sam silnik, co Chrome oraz Safari.

Opera zmienia silnik na WebKit!

Różnice między przeglądarkami powoli się zacierają. Z własnego silnika korzystały dotąd trzy przeglądarki: Firefox, Internet Explorer i Opera.

Dziś Opera Software zapowiedziała, że przyszłe wydania przeglądarek – komputerowych jak i mobilnych – będą wykorzystywały silnik WebKit. Z takiego samego rozwiązania korzysta też Chrome, Safari, Amazon Kindle, Dolphin, Konqueror, Nokia Symbian, oraz WebOS.

Dlaczego tak się dzieje? Producent tłumaczy, że rozsądniej jest pracować w społeczności open source i wspólnie rozwijać WebKit oraz Chromium, niż pracować nad własnym silnikiem przeglądarki. Nowe wersje Opery dla komputerów jak i smartfonów/tabletów korzystające z WebKit zadebiutują jeszcze w tym roku.

Opera korzystała z własnego silnika Presto już od 10 lat. Jego pierwsza wersja zadebiutowała wraz z Operą 7.0. Przy okazji producent chwali się, że Opera ma już 300 mln użytkowników miesięcznie. Pełna informacja prasowa znajduje się tutaj.

Gość IP: 87.205.101.* 2013.02.13 17:21
Bardzo wielka szkoda... :(
Gość IP: 5.173.62.* 2013.02.13 17:47
Nakładkę interfejsu na istniejący silnik to uczeń pisze w 10min na zajęciach z programowania... Po co utrzymywać wielką firmę - do zarządzania portalem oferującym skórki? ;)
Gość IP: 62.233.211.* 2013.02.13 17:57
Gość IP: 5.173.62.* 2013.02.13 17:47
"Nakładkę interfejsu na istniejący silnik to uczeń pisze w 10min na zajęciach z programowania..."

Mhm, a swistak siedzi i naklada interfejsy na silniki... -_-
Gość IP: 89.76.254.* 2013.02.13 18:16
NIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE;C
Gość IP: 86.129.246.* 2013.02.13 18:21
No i po operze.
Szkoda, kiedyś była fajną, innowacyjną przeglądarką.
Gość IP: 83.15.160.* 2013.02.13 18:30
:(
tommo1982
tommo1982 2013.02.13 18:36
Nareszcie. Lubię operę ale przeglądanie w niej stron jest czasami 'dziwne'. Zresztą, domyślna przeglądarka w Androidzie jest oparta na WebKit i lepiej działa od Chrome, a to ta sama firma je stworzyła.
Gość IP: 95.49.87.* 2013.02.13 20:34
thx za info, wreszcie mam powód do rozstania z operą!
BYE
Gość IP: 79.186.181.* 2013.02.13 20:53
No i bardzo dobrze. W końcu będę miał powód aby wrócić do Opery.
Gość IP: 77.254.12.* 2013.02.13 21:15
@tommo1982
webkit stworzyl Apple .
Gość IP: 83.5.248.* 2013.02.13 22:02
Ja też się cieszę. Od dłuższego czasu opera miała problemy z wyświetlaniem niektórych stron. O płynności działania na bardziej rozbudowanych, takich jak facebook nie wspomnę
Gość IP: 91.150.221.* 2013.02.13 22:32
Good lord................................. Żegnaj koleżanko - służyłaś mi przez lata - poznałem Cię jeszcze zanim w domu mym zawitał internet ;-(
Gość IP: 178.56.129.* 2013.02.13 22:53
tak naprawdę nie ma zbyt wielu powodów dla istnienia wielu silników przeglądarek, wiele nowych instrukcji css trzeba opisywać dodająć przedrostek z nazwą silnika, chociaż funkcje nie różnią się między silnikami, wszystkie mogłyby się nazywać np. alpha albo opacity, ale oczywiście pierwszy był webkit, a najwięcej komplikacji było z opacity w ie, podobnie z rotate
i wieloma innymi które z punktu widzenia projektanta www są podstawowe, one dopiero niedawno zostały wprowadzone, częściowo na pewni winny jest ślamazarny proces implementacji w opensource, ale to wszystkiego nie tłumaczy...
opera potrafiła zaskakiwać interpretacją kodu względem gecko i webkita, teraz zostaną trzy silniki do testowania, trident, gecko i webkit - wystarczy ! :)
Gość IP: 87.205.57.* 2013.02.14 07:30
naprawdę jest mi obojętne jaki silnik ma opera i tak będę z niej korzystał :) Jeśli będzie więcej zgodnych z nią stron tym bardziej będę korzystał
Gość IP: 78.133.225.* 2013.02.14 07:32
to ja PRZESTAJE UZYWAC. Wole Chroma albo Safari one tez maja WebKita. ps.zegnaj Opero po ponad 10latach!
Gość IP: 193.238.200.* 2013.02.14 08:57
to już koniec , trzeba się rozglądnąć za inną , wielka szkoda
Szemot
Szemot 2013.02.14 09:03
Trudno mi się teraz będzie przyzwyczaić do innej przeglądarki. Korzystałem z niej jak jeszcze była płatna. Do paru la wstecz Opera wyznaczała trendy i innowacje. Potem kilka groszy dołożył FF, Potem skopiował wszystko Google i tak powstał Chrome. Opera stworzyła wersję 12 i w tym momencie zaczęła cofać się w rozwoju pozwalając wyprzedzać się swoim klonom. Nie dość, że wersja 12 nic nie wprowadziła (poza wersją 64 bit która tak serio nic nie daje) to jej stabilność stoi na żenującym poziomie. Każda łatka poprawia stabilność i coraz częściej się zawiesza i tworzy problemy. Wszystko w tej wersji. Dwoje znajomych których zaraziłem niegdyś Opera nie wytrzymało i znalazło sobie nowa przeglądarkę. Nawet wygląd mi zabrali likwidując możliwość skinów zastępując je gównianymi motywami. Trochę się teraz czuje jakbym korzystał z przeglądarki dla dzieci. Nie mogę zrobić żeby wyglądała jak chcę tylko wybór spośród kilkudziesięciu kolorowych obrazków. Co o **** jest?! Kto ta Opera teraz zarządza. Myślę, że o początek końca. I myślę, że powoli zacznę poszukiwać czegoś innego. Jestem fanem a fani się tak nie zachowują. Ale nie ma dnia żeby mi Opery nie wywaliło. Pracując na 10-15 zakładkach non stop o bardzo upierdliwe. Stabilność o widzę problem powszechny. Mam o na trzech komputerach, znajomi to samo aportują, w necie o samo czytam.
Gość IP: 157.25.192.* 2013.02.14 10:10
Szemot, ja mam Operę na komputerze firmowym z WXP, virtualu ze starszą wersją Ubuntu. w domu na aktualnym Ubuntu i na W7. Zwykle mam od 10 to 30 kart i... wywala mi zwykle tą na XP i to raz na ruski rok (max raz na miesiąc). Nie wiem co ludzie robią z systemami czy samą przeglądarką, że im sie sypie, ale nie do końca jest to wina samej Opery.
Co do przejścia na WebKit, to ręce mi do ziemi opadły. Kiedyś bezwzględny lider rynku, który wprowadził taczkę genialnych rozwiązań od 2 lat kopiuje najorsze rozwiązania konkurencji. Zaczynam powoli zapalać ['] :(
Gość IP: 85.112.215.* 2013.02.14 10:55
@Szemot
a to ciekawe co piszesz ze sinami bo mój zmodyfikowany titanium dedykowany pod OPERĘ 7 nadał na 12.14 działa bez zastrzeżeń, a sama instalka pamięta jeszcze xp ( po drodze testowe 2003 i teraz w7 64)
a co zwieszek to od dawna żadnej nie widziałem a zwykle mam otwarte nie marne 10-15 zakładek a 30-40
Gość IP: 89.71.245.* 2013.02.14 11:10
Szczerze to mi jest obojętne jaki opera ma silnik, bo i tak będę ją używał. Równolegle używam także chrome oraz IE. I tak jest wg mnie najlepsza ;)
AUTOR: stanisław kruk
DODANO: 13.02.2013
Tagi producenckie: opera software
Tagi modelu: opera, opera mini, opera mobile
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4000
CENEO Kup Najtaniej
PMT Soho Midineb PMT Soho Midineb
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ART AKUMULATOR DO OLYMPUS (Li42B) ART AKUMULATOR DO OLYMPUS (Li42B)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS G551JM-CN082H ASUS G551JM-CN082H
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
APC InRoom SC Portable/3.0kW 220-240v 50Hz (ACPSC3000) APC InRoom SC Portable/3.0kW 220-240v 50Hz (ACPSC3000)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu