Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Internet i sieci Przeglądarki internetowe Google zaczyna walczyć z blokowaniem reklam

W sumie nie ma się czemu dziwić.

Google zaczyna walczyć z blokowaniem reklam

Wyświetlanie reklam przy wynikach wyszukiwania albo na filmach to najważniejsze źródło przychodu koncernu Alphabet – właściciela wyszukiwarki Google i portalu YouTube.

Część dostawców treści internetowych usiłuje walczyć z osobami używającymi programy do blokowania reklam w prosty sposób: blokujesz reklamy – nie oglądasz. A jest takich osób coraz więcej – ocenia się, że na całym świecie stanowią około 30 procent wszystkich internautów, a liczba ta cały czas się zwiększa, między innymi za sprawą działań takich firm jak Apple czy Samsung, ale także chociażby najnowsza Opera.

Co innego jednak, gdy dostęp użytkownikom aplikacji Adblock czy Adblock Plus wstrzymują takie podmioty jak niemiecki koncern Axel Springer albo amerykański Washington Post, a co innego, gdy sprawę w swoje ręce bierze Google. Wyobrażacie sobie życie bez Google'a?

O tym, że firma, do której należy najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, stara się znaleźć sposób na blokowanie reklam (które bardzo konkretnie obniża jej wpływy), piszemy już od pewnego czasu. Doniesienia są różne, np. takie, że Google dogadał się z twórcami rozszerzenia Adblock Plus, które przestało blokować reklamy na YouTube, otwartym z poziomu przeglądarki Chrome.

Tym razem jednak zaczęła się chyba nieco ostrzejsza walka. Jak donoszą użytkownicy forum Adblock Plus, Google rozpoznaje i zapamiętuje zalogowanych użytkowników, a następnie... w ogóle blokuje im wyświetlanie filmów na YouTube. Wystarczy jednak wylogować się ze swojego konta gmail, by komunikat "An error has occured" przestał się pojawiać, a zamiast niego wyświetlały się filmy. Można także założyć sobie nowe, świeże, niezbrukane jeszcze konto gmail, i przelogowywać się do niego, kiedy chcemy oglądać treści na YouTube.

Przyznacie, że to dość uciążliwe, ale mimo wszystko da się jeszcze z tym żyć. Wygląda jednak na to, że Google ostrożnie, ale systematycznie przykręca śrubę, badając reakcje użytkowników. Czemu ostrożnie? Odpowiedź jest prosta – nawet w przypadku takiego giganta zbyt gwałtowne postawienie się przeciwko internautom mogłoby spowodować duży odpływ użytkowników do innych serwisów z filmami, innych wyszukiwarek albo innych niż Chrome przeglądarek internetowych. Ale śruba jest przykręcana...

bzz
bzz 2016.03.12 08:45
Czas na nowągeneracjęadblocków
Które "za nas" oglądają reklamy
Adblock blokuje wysyłanie zapytania youtube aby przesłał nam reklamę
Trzeba będzie oszukiwać i udawać, że się ogląda
Już jakiś czas temu szukałem takiego programu, ale nie znalazłem
Gość IP: 31.178.57.* 2016.03.12 09:29
Czy da się żyć bez google ?
Oczywiście, że tak - ja nie używam wyszukiwarki google, tylko DuckDuckGo, nie korzystam z chrome,tylko z Vivaldi, a zamiast Adblock, mam uBlock Origin i wszystko mi gra :)
Gość IP: 5.172.232.* 2016.03.12 10:04
Jak zwykle. Chip wykazuje się wielką odwagą w krytykowaniu Springera, Washington Post itp. A może by tak zacząć od GW czy Onetu. Jakoś tutaj odwagi zabrakło.
A szczerze mówiąc to ja czekam na rozszerzenie Addblock tak, żeby tylko markował wyświetlanie reklam. Zabawa przeniosłaby się tylko o piętro wyżej. Kto wygra?

Poza tym dziękuję @ IP: 31.178.57.* 2016.03.12 09:29
za bardzo rozsądną uwagę i informacje. Zapamiętam sobie.
Gość IP: 5.172.232.* 2016.03.12 10:13
I jeszcze jedno.
Wyświetlanie i słuchanie filmików kosztuje tyle czasu, że jestem wdzięczny za ich blokowanie. Mam spokój a strata niewielka. To samo z obcinaniem artykułów. Z początku byłem zły na to ale dzisiaj widzę, że znacznie szybciej dowiaduję się o co chodzi i oszczędzam czas na czytanie tej masy bredni, prezentowanej jako rzekome wiadomości.
Możecie sobie blokować. Mnie z tym dobrze.
Gość IP: 5.172.247.* 2016.03.12 10:30
Niech Google tak nie podskakuje bo chytry 2 razy traci. My też możemy walczyć z nim np o nękanie reklamami, o zwiększone rachunki za prąd przez reklamy (szczególnie te animowane), za cenny czas marnowany na oglądanie bądź czytanie tego szajsu, za zużycie transferu w limitowanych taryfach... Przykładów jeszcze więcej by się znalazło.
Gość IP: 79.189.52.* 2016.03.12 11:36
Powinno tak być, że albo płacisz albo oglądasz reklamy. Nikt przecież za darmo nie chce pracować i tyle w temacie!
Gość IP: 31.178.57.* 2016.03.12 12:13
@Gość IP: 5.172.232.* 2016.03.12 10:04
Bardzo proszę :)
A poza w/w uBlock Origin polecam jeszcze do pary do blokowania reklam Adguard - świetnie się uzupełniają i do szczęścia nic mi więcej nie potrzeba - oprócz błękitnego nieba :)
Gość IP: 5.172.232.* 2016.03.12 12:14
@UP
No to wyjaśnij jak to możliwe, że Google czy Facebook mimo bezpłatnych treści są najbogatszymi firmami na świecie. Zarabiają dziesiątki miliardów rocznie choć nic nie produkują, więcej niż Ford, Mercedes czy Toyota. Dlatego nie rozumiem tego litowania się nad dolą rzekomych biedaków.
A jest raczej tak, że to oni wciskają na siłę bezpłatne treści a kiedy już stają się popularni, zaczynają wymuszać haracze czyli opłaty.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.12 14:06
przeginaja pałę

jestem za zakazem nachalnych reklam - jak ktoś nie wie o co chodzi niech odpali wp bez blokad reklam
Gość IP: 37.47.65.* 2016.03.12 14:10
Dokręcając śrubę czasem gwint się zerwie i google idzie w odstawkę.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.12 14:12
Gość IP: 79.189.52.* 2016.03.12 11:36

popularność to się jak zdobywa?sam fakt że chce zajrzeć na daną stronę powinien być zapłata dla publikującego
chce reklam?to niech ich nachalnie nie wpycha mi w skrzynkę pod wycieraczkę czy do ręki bo w odwecie może dostać najwyżej w ryj

rozumiesz już w czym problem?

chipa też się nie da przeglądać bez blokowania reklam bo nie rozumieją że nachalnymi reklamami powodują tylko zwiększanie blokowania
Gość IP: 89.73.72.* 2016.03.12 16:19
Oczywiście, że pamiętam czas bez google, np. altavista
Reklamy przeszkadzające w czytaniu treści nie są przeze mnie akceptowane, są przeciw dostępności treści w internecie. Podważa to sens danej strony.
ninio66
Jurek1954
Jurek1954 2016.03.12 17:37
Ściągam piosenkę czy video z YouTube, a w tym czasie nie oglądam i nie słucham (inna zakładka lub inna aplikacja). Po skończeniu uruchamiam i oglądam (słucham) bez reklam. Przerwa na reklamę w ciekawym momencie jest wyjątkowo irytująca. Tym sposobem nie oglądam filmów w TVN, w Polsacie itp. bo tam jest emisja reklam przerywana filmem, a nie odwrotnie. Jedyny kanał to Ale Kino, tam reklamy są między kolejnymi filmami. Publicznej TV nie oglądam, bo to baziewie, a do tego jestem uczciwy (nie płacę abonamentu), więc nie mam moralnego prawa do łykania głupawych treści i to z opłatą.
Gość IP: 91.146.241.* 2016.03.12 20:02
Mam Adblock, wyłączony flash i Disable HTML5 Autoplay.
Jak blokują treść, to nie czytam i tak nic ciekawego tam nie ma, gdzie indziej znajdę te krótsze newsy
Problemem są długie teksty jak wypracowania Gimbazy, ale ich też nie czytam, szkoda czasu, jeśli autor na początku nie potrafi podać istotnych informacji. BYŁY takie blogi jak autokult, fotoblogia czy komórkomania, ale też sobie teraz odpuszczam, bo tam jest ponad 20 do 40 zablokowanych reklam, a poziom dla Lemingów i blokują niegrzeczne posty ;(
Gość IP: 94.40.45.* 2016.03.12 23:34
Ja stosuje coś zamiast AdBlocka i mogę spokojnie przeglądać internet bez reklam :) (Nie napisze co, bo ktoś podpatrzy i zablokuje...)
Gość IP: 87.239.222.* 2016.03.13 00:44
@up
haha Bo na pewno tylko ty wiesz o tym programie, a Google o nim nie wie i tylko czeka, aż napiszesz jego nazwę o.O

Ludzie to mają fantazję.
Gość IP: 76.16.117.* 2016.03.13 03:02
Zal mi tych co sie loguja do Google (i tym podobnych wynalazkow). Jak sie natkne na strone ktora tego wymaga to ide gdzie indziej. Tyle rzeczy do zobaczenia, ze i tak zycia nie starczy, a wysilac sie nie warto.
Gość IP: 178.42.229.* 2016.03.13 08:22
Reklamy powinny być traktowane jako spam.
Gość IP: 109.241.148.* 2016.03.13 08:39
mi najbardziej żal WuP-e przecież to ta sama spółka co chip tyle że na WuP-e nie obejrzysz filmiku jakby mi zależało na ich filikach