Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Internet i sieci Przeglądarki internetowe 06 Mozilla: "Najlepszy Firefox jaki kiedykolwiek powstał"

Po tej aktualizacji nawet najcięższe strony nie zablokują przeglądarki.

Mozilla: "Najlepszy Firefox jaki kiedykolwiek powstał"

Fundacja Mozilla opublikowała aktualizację popularnej przeglądarki, która zauważalnie zwiększa szybkość działania programu. Oto jakie zmiany przynosi najnowsze wydanie programu.

 

Firefox 54 to aktualizacja warta wypróbowania, nawet gdy już nie korzystamy z tej przeglądarki (fot. CHIP / Wintermute)
Firefox 54 to aktualizacja warta wypróbowania, nawet gdy już nie korzystamy z tej przeglądarki (fot. CHIP / Wintermute)

Zgodnie z wpisem opublikowanym na oficjalnym blogu Mozilli, 54. wydanie przeglądarki Firefox opublikowane 13 czerwca to "najlepszy Firefox jaki kiedykolwiek powstał". Jakie są przesłanki ku takiemu twierdzeniu? Przede wszystkim nastąpiła optymalizacja kodu przeglądarki pod względem jej wydajności i znacznie lepsze zarządzanie pamięcią. W efekcie najnowsze wydanie Firefoksa ma zużywać najmniej pamięci RAM w porównaniu z innymi przeglądarkami podczas realizacji tych samych zadań.

Znaczącą zmianą w kodzie Firefoksa jest separacja procesów. Firefox 54 w standardowej konfiguracji wykorzystuje maksymalnie cztery niezależne procesy do załadowania treści z witryn internetowych otwartych na wszystkich kartach aktualnie uruchomionych w przeglądarce. Takie rozwiązanie powoduje, że sytuacja, kiedy bardzo "ociężała" witryna, przeładowana skryptami i elementami multimedialnymi blokowała przeglądarkę należy już do przeszłości.

 

Jeżeli wierzyć wewnętrznym testom Mozilli, oszczędność pamięci w najnowszym FF jest imponująca (fot. Mozilla)
Jeżeli wierzyć wewnętrznym testom Mozilli, oszczędność pamięci w najnowszym FF jest imponująca (fot. Mozilla)

 

Twórcy najnowszego kodu Firefoksa, zapewniają, że ich przeglądarka jest znacznie szybsza od konkurencyjnego oprogramowania (Chrome, Edge, Safari), zarówno podczas przeglądania pojedynczej strony/witryny, jak też po otwarciu 20 różnych witryn w odrębnych kartach, co dziś jest znacznie częstszym sposobem surfowania po WWW.

Przyspieszenie działania przeglądarki i lepsze gospodarowanie pamięcią to bezsprzecznie zalety najnowszego Firefoksa. Należy jednak pamiętać o pewnym ograniczeniu, które napotkamy przesiadając się na Firefoksa 54. Programiści Mozilli, aby zapewnić odpowiednie działanie przeglądarki z separacją procesów, zmuszeni byli zablokować wszelkie dodatki do Firefoksa, które zbudowane są w taki sposób, że używają tylko jednego procesu.

Zmiana kodu w Firefoksie 54 to aktualizacja znacznie większego kalibru, niż w przypadku konkurencyjnych przeglądarek, których twórcy skupiają się obecnie raczej na usuwaniu znalezionych błędów czy łataniu luk. Skok jakości i wydajności Firefoksa 54 z całą pewnością nie zostanie więc zignorowany przez Microsoft (Edge), Google (Chrome) czy Apple (Safari).

Aktualnie najpopularniejszą przeglądarką w Polsce wg ranking.pl jest Google Chrome 58.x ( 23-proc.). Z kolei Firefox 53.x (opisywane wydanie 54 nie jest jeszcze ujęte w statystykach) plasuje się wprawdzie na drugim miejscu (ok. 15 proc. internautów korzysta z FF), ale tendencja jest spadkowa. Czy najnowsza wersja spowoduje, że Firefox ponownie stanie się ulubioną przeglądarką polskich internautów, tego nie wiemy. Warto jednak dać szansę tej aktualizacji.

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.15 23:11
Wlasnie wlaczylem Activity Monitor na swoim MacBook by zobaczyc ile zajmoje miejsca najnowszy Safari - 3 zakladki otwarte dzialajace juz jakos 24 godziny....... 289MB - i jak to sie ma do tego CIULOWEGO wykresiku gdzie pisze iz jakos 1400MB?!?! :/
Gość IP: 89.75.177.* 2017.06.15 23:54
Witam, proszę uruchomić 20 zakładek.... i wtedy porównać.
Gość IP: 83.84.89.* 2017.06.15 23:57
Firefox idzie w dobrym kierunku, zupełnie jak kiedyś gadu-gadu...
Gość IP: 83.7.248.* 2017.06.16 08:01
Mobilna wersja FF też będzie tak ładnie zoptymalizowana? Czy nadal trzeba będzie używać Chrome?
Gość IP: 83.7.248.* 2017.06.16 08:22
Ale czy taka optymalizacja na PC ma sens skoro większość komputerów używa minimum 4Gb RAM DDR3 lub nawet DDR4? Kilka nie zauważalnych milisekund nie robi różnicy.
Gość IP: 79.67.155.* 2017.06.16 09:50
@ Gość IP: 212.139.255.*

Czemu ludzie kupujacy produkty od japka tak sie spieniaja za kazdym razem? Czy polaczone jest to z frustracja jaka towarzyszy przeplacaniu za elektronike? Za kazdym razem jakiekolwiek testy hipsterzy japkowi neguja wyniki ze oni maja najlepszy sprzet i juz. To samo mozna zaobserwowac jak ktos kupuje duzy super samochod zeby zrekompensowac braki ...... :)
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.16 10:23
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 79.67.155.* 2017.06.16 10:46
@ Gość IP: 212.139.255.*

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hahahahahahahahaha ha!
Gość IP: 79.67.155.* 2017.06.16 10:49
@ Gość IP: 212.139.255.*

Kompletnie nie zrozumialem twojej wypowiedzi, musiales byc w duzym stanie piany na ustach bo kompletnie nie trzyma sie kupy co napisales. Wiem co miales na mysli ale zdanie nie ma za bardzo sensu :) moze wiecej ksiazek zamiast japkowania po internecie. :)
Gość IP: 79.67.155.* 2017.06.16 10:51
@ Gość IP: 212.139.255.*

I nie jestem Apple hejterem, po prostu nie podniecam sie tak sprzetem japka :)
Gość IP: 37.47.35.* 2017.06.16 11:00
Odnośnie Safari na MacOS:
Faktycznie sam Safari w ActivityMonitor pokazuje u mnie ~300MB. Ale należy do tego doliczyć oddzielnie każdą otwartą zakładkę - np. tylko rp.pl zajmuje mi 400MB - popatrz sobie na procesy zaczynanające się na http://.
binary
binary 2017.06.16 18:06
@Gość IP: 79.67.155.* 2017.06.16 09:5

Nie wszyscy użytkownicy Apple tak mają.
Ten gość 212 jest wyjątkowy. Pewnie musiał zabierać 3 miesiące żeby kupić laptopa to teraz się próbuje dowartościować.
Gość IP: 94.254.147.* 2017.06.16 21:18
Używam Firefoxa od ponad 12 Lat i ostatnie wersje to totalne tragedie w wydajności, optymalizacji itp. Firefox to taki muł (emule)przy włączonych 8 stronach z flashem i innych oraz dodatki i wtyczki potrafi się całkowicie wysypać i wyłączyć.
Chrome jest piekielnie szybszy od firefoxa ale nie potrafię na Chrome przejść.
Gość IP: 94.254.147.* 2017.06.16 21:21
Mam 16gb RAM DDR4 3000 MHZ, oraz SSD M.2 Evo 960 3GB/s po co mi Firefox który mniej zjada pamięci skoro przy 8 kartach się wysypie i wyłączy...
Gość IP: 188.146.138.* 2017.06.17 00:27
Firefox jest na 64bit? To jakaś nowość :) Kiedyś był super, teraz jest ogonem...
rawicz
rawicz 2017.06.17 09:15
Kiedyś przez jakiś czas używałem Chrome, bo wszyscy tak chwalą. Zdarzyło mi się parę razy, że coś się nie otworzyło i nie zadziałało, a w Firefoxie szło bez problemu. Nie chciało mi się nawet tracić czasu na dociekanie dlaczego, po prostu używam Firefox i jestem prawie szczęśliwy :)
Gość IP: 94.254.130.* 2017.06.17 17:49
Safari nie potrafi połowy stron wyświetlić poprawnie więc co się dziwić.
Gość IP: 185.28.251.* 2017.06.19 20:30
Firefox coraz bardziej rozwala API do dodatków. Oni chcą z tego bardzo zrobić Chroma. W zasadzie już mam PaleMoon na jednym komputerze, bo wg Mozilli przeglądarka wyglądać ma jak mokry sen developera którego ojciec batożył kablem od prodiża jak mu ukradł pasek... no i ten pasek mu się też śni po nocach stąd niemożność dodawania ikon na paski przez dodatki w nowym API. To jest chore! Najpierw Mozilla przekazuje pieniądze z darowizn na jakąś wątłą fundację, potem porzuca projekty bo nie ma pieniędzy, a na końcu robi ze swojego produktu, którego targetem są power userzy, klikadło dla idiotów. Na moje oko ktoś Mozillę przejął i chce zamknąć "za decyzją konsumentów". Czyli robiąc burdę i zmuszając użytkowników do porzucenia, jak to się robi w demokracji.
AUTOR: wintermute
DODANO: 15.06.2017
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4857
CENEO KUP NAJTANIEJ
Elica Majestic Sense Bl/A 60 Elica Majestic Sense Bl/A 60
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545) Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A) Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXTOOL P57 LEXTOOL P57
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu