Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Rozrywka

rozwiń
Strona główna Rozrywka News Najtarszy na świecie działający torrent

Wciąż udostępniany mimo upływu 12 lat.

Najtarszy na świecie działający torrent

Torrenty dziś kojarzą się przede wszystkim z piractwem, ale ich początek wiązał się z - jakby nie patrzeć - dobrą intencją bezpośredniego udostępniania plików między użytkownikami. Wiele torrentów umiera śmiercią naturalną, gdy użytkownicy przestają się nimi interesować i udostępniać je pozostałym klientom sieci. Ale jeden plik działa bez przerwy od ponad 12 lat.

Czy jest to kultowa gra? A może klasyk z kolekcji dla dorosłych? Nic bardziej mylnego. Według TorrentFreak najstarszym aktywnym plikiem torrent jest fanowska, skonwertowana do 7-bitowego kodu ASCII przeróbka filmu "Matrix". Co ciekawe plik waży aż 4 GB - pomyślcie sobie tylko jak długo trzeba było pobierać ten film 12 lat temu.
Mimo niszowej tematyki oraz faktu, że strona, na której opublikowano link do pliku torrent już dawno nie istnieje, "Matrix ASCII" wciąż jest aktywnie udostępniany przez około 8 użytkowników. Ciekawe czy uda mu się "dożyć" drugiej dekady...

Dodaj komentarz 18 komentarzy
Gość IP: 5.60.63.* 2016.01.25 16:30
A co to znaczy Najtarszy?
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.25 16:31
12 lat temu w cywilizowanych krajach to bylo z 256Mbit - dzionek sciagania i plik byl.

4GB? Moze temu iz byl ultra HD tryby tekstowego :D
Gość IP: 87.113.86.* 2016.01.25 16:32
@Gość IP: 5.60.63.* 2016.01.25 16:30

Juz mialem pisac P.S. do "kwasopijcow" by sie nie czepiali literowki :/
Gość IP: 89.78.85.* 2016.01.25 16:39
Najtarszy pewnie dlatego, że był w archiwum tar.
Gość IP: 78.8.180.* 2016.01.25 16:40
Re: Gość IP: 87.113.86.*
To jest błąd ortograficzny a nie literówka :P
Gość IP: 78.8.180.* 2016.01.25 16:45
Re: Gość IP: 87.113.86.*
To jest błąd ortograficzny a nie literówka :P
Gość IP: 87.205.29.* 2016.01.25 19:16
Literówka czy błąd ortograficzny. No i co z tego? Błędy zdarzają się każdemu. Tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.
A jeśli ktoś nie ma sobą niczego do zaoferowania, to na siłę próbuje zwrócić na siebie uwagę wytykając komuś błąd. No i co? Czujesz się lepiej? Dowartościowałeś się? Walnij jeszcze ze trzy anonimy w necie i będziesz boski.
Gość IP: 213.47.229.* 2016.01.25 20:48
@87.113.86.* - tak sie sklada, ze troszke mniej bo 11-cie lat temu mialem okazje przez rok pracowac w Ericssonie w Szwecji - wtedy jeszcze cywilizowanym kraju - i max co mozna bylo miec z UPC to bylo 25 Mbit/s, ktore bylo cholernie drogie. Standardem w domach (a raczej blokach) bylo 8 Mbit/s !
Gość IP: 78.31.92.* 2016.01.25 21:33
na tysiacleciu w kato 11 lat temu mozna było bez problemów mieć łącze 100mbit - dziś można mieć 1 gigabit to tylko kwestia mieszkania gdzieś gdzie komuś się chce...
w takim o sobie tarnowie 6 lat temu łącze 100/100 było w pakiecie z telewizją za 59zł...
Gość IP: 89.68.7.* 2016.01.26 00:05
no ile?5 dni a nie godzinę jak obecnie :-)
Gość IP: 78.8.180.* 2016.01.26 00:22
Re: Gość IP: 87.205.29.*
Jasne że się zdarzają, mi również. Ale na takim portalu to już nie wypada. Pokazuje poziom ich pracowników. Nawet nie czytają co napisali. Druga sprawa. Szczytem arogancji jest pozostawianie tych błędów, nie poprawianie ich. Wiesz to nie jest problem dowartościowania się. Mnie to śmieszy, i przeraża, że portale takie jak ten nie mają nic do zaoferowania poza wywoływaniem flejmu w komentarzach. Bo niby czemu ma służyć celowe nie poprawianie błędów w artykułach? Wiesz we Francji za taki numer, dziennikarz odpowiada prawnie do kilkunastu tysięcy euro, a w mediach publicznych nawet więzieniem. No ale tam mają dobrą ustawę o języku ojczystym...
Gość IP: 89.68.7.* 2016.01.26 01:14
kiedyś pewnie z 5 dni ściągania - teraz godzinę
film zajmuje 4 giga bo ktoś te nędzne cyferki skonwertował do obrazków i to bardzo słabo

gdyby to pozostawić w ascii to byśmy się zmieścili pewnie w 100 megabajtach i znacznie wyższej rozdzielczosci
cthulhu
cthulhu 2016.01.26 10:04
Kiedyś kumpel mi pokazał media playera pod linuksem, który potrafił wyświetlić film nawet na terminalu tekstowym, właśnie w tej formie.
Gość IP: 129.129.208.* 2016.01.26 10:42
Dla poprzednika:
mplayer -vo aa matrix.avi
acomp
acomp 2016.01.26 11:07
Postęp w dziedzinie transmisji jest ogromny. Większość użytkowników nie zastanawia się nawet nad szybkością złącza po prostu włącza internet który jest i zawsze narzeka że za wolny
hermanx
hermanx 2016.01.26 13:34
mr Smith! Znam go! haha kwasopijce xD Ale dzięki tym poradom ortograficznym miałem darmowy kurs pisania w 2015, i był sto razy lepszy od kursu fundacji "pomocna dłoń" czy szansa na lepszy start, ciągle mi się myli ta nazwa.
Gość IP: 5.172.235.* 2016.01.26 22:49
Nie wszyscy mają szybki internet o tutaj prędkość pobierania na maxymalnym w CP http://jupiter.workupload.com/image/k4yFfGoM
Gość IP: 91.67.115.* 2016.01.30 12:22
Jak to: "czy dożyje drugiej dekady". Przecież 12 lat to już druga dekada...
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 25.01.2016
ŹRÓDŁO: Ubergizmo
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 14879
CENEO Kup Najtaniej
Lenovo Y50-70  (59427490) Lenovo Y50-70 (59427490)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Brother LC985 Twin-Pack (LC-985BKBP2DR) Brother LC985 Twin-Pack (LC-985BKBP2DR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
FujiFilm Telekonwerter XF 1,4X TC WR (X1.4XTCWR) FujiFilm Telekonwerter XF 1,4X TC WR (X1.4XTCWR)
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gorenje NRK 61811 W Gorenje NRK 61811 W
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ASUS K751LJ-TY137H ASUS K751LJ-TY137H
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu