Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Oprogramowanie Mapy do GPS-ów Mapy Google dla Androida z widokiem 3D i trybem offline

Mapy Google 5.0

Mapy Google dla Androida z widokiem 3D i trybem offline

Pojawiły się długo oczekiwane Mapy Google 5.0 dla systemu Android. I, trzeba przyznać, było na co czekać. Aplikacja potrafi działać w trybie 3D i umożliwia pracę offline.

Nieco ponad 5 lat temu pojawiła się pierwsza wersja mobilnych Map Google. Od tej pory korzysta już z nich 100 milionów użytkowników. Google zdaje sobie sprawę z dużych oczekiwań wobec aplikacji i, trzeba przyznać, wygląda na to, że traktuje to poważnie.

Mapy Google 5.0 nie generują już map w trybie rastrowym, jak dotąd, a wektorowym. W praktyce oznacza to, niestety, większe obciążenie dla naszego telefonu. Ale w zamian za to mamy szybsze doczytywanie fragmentów mapy i, co najważniejsze, możliwość obracania jej widoku. To szczególnie docenią kierowcy i osoby używające Map do nawigacji – widok perspektywiczny jest po prostu czytelniejszy od dwuwymiarowego. Tryb 3D można ustawiać ręcznie, lub zdać się na automat, który polega na wbudowanym kompasie. W trybie 3D generowana jest nie tylko mapa, ale też i budynki.

Drugą ważną zmianą jest tryb offline. Ponownie, to zasługa przejścia na tryb wektorowy. Mapy pobierają teraz, jak podaje Google, stukrotnie mniej danych, co oznacza, że mogą tworzyć sobie całkiem bogatą pamięć podręczną. W momencie odcięcia od Internetu możemy więc je dalej przeglądać. Pamięć podręczna, z uwagi na malutki rozmiar, jest zarządzana automatycznie. Oznacza to, że miejsca często przez nas odwiedzane trwale rezydują w pamięci naszego smartfona. Tryb offline działa również dla, niestety niedostępnego w Polsce, modułu Nawigacja w Mapach Google i potrafi przeliczać trasę na nowo bez konieczności bycia podpiętym do Sieci.

Mapy Google 5.0 dostępne są za darmo na Android Market. Wymagają Androida w wersji co najmniej 1.6. Niestety, tryb 3D i tryb offline nie będą dostępne dla systemów w wersji starszej, niż 2.0.

Dodaj komentarz 15 komentarzy
Gość IP: 77.253.129.* 2010.12.17 16:26
Na i5700 2.1 zrobiłem update...do 5.0 i nic się nie zmieniło... jak Pan to wyjaśni Panie Gajewski? Proszę samemu przetestować na Spicy...
Gość IP: 84.38.92.* 2010.12.17 16:37
Fajne. Jakby się dało całą mapę pobrać i korzystać w niej w ten sposób offline, to byłoby super :)
Gość IP: 212.67.156.* 2010.12.17 17:04
a co ma Ci sie zmienic, spica jest za słaba na widok 3d (brak sterów) a mapy w wektorach wygladaja tak samo tylko szybciej sie wczytuja i zajmuja mniej miejsca, wszystkie nowe funkcje gmaps obsluguja tylko najnowsze smartfony z androidem jak galaxy s, nexus s, desire hd etc. ja tam sie ciesze ze przynajmniej z niektorych nowosci moge skorzystac a wektory i offline to akurat najwazniejsze zmiany
Gość IP: 212.67.156.* 2010.12.17 17:06
@Gość IP:84.38.92.* 2010.12.17 16:37
do tego słuzy program LOCUS dostepny za darmo w markecie mozna sciagnac np cala polske na karte sd i kozystac offline
Mistic92
Mistic92 2010.12.17 18:32
Ja mam spicę z samdroidem i mam widok 3d budynków ale tylko w NY bo wiem że np tam na google earth itp jest taki widok. W polsce chyba tylko w warszawie i to nie wszędzie taki jest.
Gość IP: 77.253.129.* 2010.12.17 19:57
Gdzie jest / jak skonfigurować / ustwić ten tryb offline... W ogóle to u mnie nei działa... :/
Gość IP: 94.40.18.* 2010.12.18 07:56
mam banalne pytanie
jak znaleźć te mapy w markecie ???
Gość IP: 83.14.254.* 2010.12.18 12:17
proponuję przenieść się do stanów , gdzieś może do NY i zrobić dość duże zbliżenie, bo w Polsce faktycznie .. 3D nie uświadczysz
Gość IP: 178.181.94.* 2010.12.18 14:52
Ja natomiast mam inne pytanie, moge sie mylic lecz system android zostal wydany w 2008, teraz mamy wciaz rok 2010. Dlatego chcialem sie spytac w jaki sposob google maps pojawilo sie na androida 5 lat temu? Jesli czegos nie wiem, to prosze o wyprowadzenie mnie z bledu.
Gość IP: 77.254.137.* 2010.12.18 22:48
MEGA WYPAS po prostu!

Na Galaxy S istne cudo. Testuje od wczoraj i nacieszyć się nimi nie mogę :))

Teraz na widoku "Satelita" już nie rysuje nam dodatkowo dróg tylko bezpośrednio podpisuje nam nazwę ulicy na niej! Jeśli przejdziemy kawałek wyżej to nazwa ulicy przemieszcza się tak żebyśmy cały czas ją widzieli. Tak samo zresztą zachowują się one na samych mapach które teraz rysują się wektorowo zamiast wczytywać bitmap.

Wszystko po prostu pływa. Działa niesamowicie szybko!

A widok 3D i gesty palców które są w nim obsługiwane - GENIALNE!

Jako nowość doszedł też kompas - mapy obracają się razem z nami :) Można oczywiście w każdej chwili włączać i wyłączać ten tryb.

Ogólnie warto mieć Androida nawet jedynie dla tych map! :D
Gość IP: 87.204.10.* 2010.12.19 11:35
widok 3D działa tylko na nowszych high-endowych słuchawkach, ale i tak w Polsce w żadnym miescie nie ma 3D...
jacenty
jacenty 2010.12.19 20:33
dokładnie. bajer dla kilku modeli smartfonów z androidem. w dodatku nie wiele jest miejsc gdzie można skorzystać z funkcji 3D.
Gość IP: 95.160.190.* 2010.12.19 21:05
Po co tyle szału z mapyco nawet nie ma nawigazji głosowej.....
Gość IP: 88.135.160.* 2011.09.15 18:50
Ja też nie mam pojęcia jak to wgrac - mam 2 urzadzenia android - 1,6 i 2,2 na zadnym nie mam czegoś takiego.
Gość IP: 164.126.235.* 2012.03.18 22:09
choc jestem laikiem denerwuja mnie wypowiedzi : testuje od wczoraj i jest super!!!
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 17.12.2010
Tagi producenckie: google
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 29358
CENEO KUP NAJTANIEJ
Oki C821dn Oki C821dn
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LG 32LB561B LG 32LB561B
Dostępny w 31 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP LaserJet 5200 Printer (Q7543A) HP LaserJet 5200 Printer (Q7543A)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
GP AA/R6 1300mAh GP AA/R6 1300mAh
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux ZT 3510 Electrolux ZT 3510
Dostępny w 64 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu