Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

IT w małej i średniej firmie

rozwiń
Strona główna IT w małej i średniej firmie News Polska chmura obliczeniowa chce powalczyć z Amazonem

Oktawave, polska platforma chmury obliczeniowej, po sześciu miesiącach testów beta wystartowała niedawno w wersji komercyjnej.

Polska chmura obliczeniowa chce powalczyć z Amazonem

Start Oktawave oznacza, że klienci z Polski i całego świata mogą korzystać bez ograniczeń z zasobów obliczeniowych dostępnych na żądanie w centrum danych zlokalizowanym w naszym kraju. Tylko czym wyróżnia się Oktawave i czy ma szanse na międzynarodowe uznanie?

 

Oktawave
Oktawave

Chmury obliczeniowe zdobywają coraz więcej zwolenników nie tylko w świecie IT, ale również wśród przedstawicieli biznesu. Niosą ze sobą zmianę w myśleniu o korzystaniu z zasobów teleinformatycznych, która wprowadza do świata przedsiębiorczości oszczędności i możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Co sprawia, że chmura obliczeniowa jest tak wyjątkowa? Przede wszystkim należy pamiętać o trzech aspektach:

  1. dostępności zasobów na żądanie (nawet duża, wieloserwerowa infrastruktura może być dostępna w kilka minut, nie trzeba już kupować i instalować swojego sprzętu),
  2. automatycznej skalowalności (chmura sama powiększa lub zmniejsza moc serwerów użytkowników oraz ich liczbę w zależności od stopnia obciążenia),
  3. rozliczanie w cyklu godzinowym (dowolną infrastrukturę serwerową można wynająć dokładnie na godziny).

Choć w Polsce do tej pory wielu graczy na rynku hostingowym posługuje się pojęciem chmury obliczeniowej, to zdecydowana większość z nich sprzedaje po prostu zwykły hosting współdzielony lub serwery wirtualne, znane jako VPS. Użytkownicy z Polski, których potrzeby nie mogą być zaspokojone przez tego typu usługi podstawowe, musieli szukać dostawców poza granicami naszego kraju, korzystając z usług firm takich jak Amazon czy Rackspace. Bardzo często rodziło to jednak ograniczenia spowodowane rygorystycznymi przepisami prawnymi dotyczącymi przetwarzania i ochrony danych osobowych.

Oktawave zmienia ten stan rzeczy. Dziś klienci indywidualni i biznesowi mogą skorzystać z zasobów chmury obliczeniowej z centrum danych zlokalizowanym w Polsce. Chmury prawdziwej, bo zaspakajającej następujące potrzeby użytkowników.

  • Autoskalowanie. Dzięki mechanizmowi obserwowania obciążenia i zapotrzebowania na moc obliczeniową, Oktawave w dynamiczny sposób zmienia parametry serwerów w górę lub w dół. W połączeniu z load balancingiem gwarantować to ma płynne i stabilne działanie usług bez względu na okoliczności.
  • Dostępność na żądanie. Średni czas potrzebny na założenie konta i uruchomienie instancji serwerowej to około 6-7 minut. Ten czas skraca się do około 2 minut, kiedy użytkownik ma już założone konto.
  • Rozliczenia godzinowe. Użytkownicy są rozliczani z dokładnością do godziny działania instancji serwerowej, w każdej chwili można ją wyłączyć - billing przestanie naliczać wówczas koszty, aż do momentu ponownego jej włączenia. Dodatkowo, każdy użytkownik może z łatwością porównać ceny Oktawave i innych rynkowych graczy i przekonać się, ile może zaoszczędzić na migracji serwera do Oktawave.
  • Obiektowy storage. Użytkownicy Oktawave mogą zapisywać w chmurze dowolnie duże pliki i udostępniać je w systemach obsługujących API klasy REST. Storage w Oktawave jest kilkadziesiąt razy tańszy i wydajniejszy niż np. Amazon S3 czy Dropbox. Dodatkowo storage Oktawave jest kompatybilny z otwartym standardem OpenStack Object Storage.
  • Bezpieczeństwo i wsparcie. Użytkownicy w bardzo szczegółowy sposób kontrolują, kto i na jakich warunkach ma dostęp do danych przechowywanych w chmurze, a także tworzą wewnętrzne segmenty sieci, bez dostępu do sieci publicznej. Oktawave to również wysoko dostępne środowisko przetwarzania danych (bazujące na koncepcji węzłów storage'owych), w którym rekonfiguracja lub wymiana elementów infrastruktury nie wpływa na działanie poszczególnych elementów. Oktawave świadczy również usługi wsparcia przez różne kanały komunikacyjne.

W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

"Nasz scenariusz testowy zakładał działanie tysiąca użytkowników, którzy generują 10 tys. zapytań z wykorzystaniem metody GET. Nie mogliśmy przetestować 100 tys. zapytań, ponieważ zarówno Amazon, jak i Rackspace nie radziły sobie z taką liczbą jednoczesnych zapytań. Co się okazało? Nasze instancje wykorzystujące Tier-3 obsługują ponad 14 tys. zapytań na sekundę przy zachowaniu średniego czasu obsługi jednego żądania na poziomie 0,07 s. To ponad dwa razy lepiej niż Amazon" - komentuje testy Maciej Kuźniar, dyrektor zarządzający Oktawave.

System obsługujący dostęp do danych jest w tej chwili przedmiotem wniosku patentowego. To oznacza, że Oktawave może stać się na dziś jedyną tak wydajną platformą chmury obliczeniowej na świecie.

"IT się zmieniło i będzie się w najbliższych latach zmieniało. Tę zmianę można przeoczyć, albo wykorzystać. Głęboko wierzę, że chmura znosi wszystkie ograniczenia, które stały przed administratorami i firmami w ogóle w zakresie pozyskiwania zasobów IT, zarządzania nimi i związanymi z nimi kosztami. Teraz naprawdę rozbudowane architektury przeznaczone do bardzo różnych zastosowań - stron WWW, aplikacji biznesowych, projektów startupowych lub rozwiązań korporacyjnych - można mieć w kilka minut bez kosztów inwestycyjnych. Niektórzy nazywają to rewolucją, ja jestem trochę bardziej ostrożny i nazywam to zmianą. Nie ulega jednak wątpliwości, że zmianę tę warto przynajmniej rozważyć" - podsumowuje Kuźniar.

 

 

 

 

Dodaj komentarz 7 komentarzy
acomp
acomp 2013.01.07 20:46
Szkoda że w informacji nie podano ceny za usługę można by porównać z konkurencją.
pmb
pmb 2013.01.07 21:13
Prawie 0 komentarzy? O_o

Czytając ten artykuł wygląda na doskonałą alternatywę. Niesamowita wydajność i dostępność. W praktyce jak zwykle przyszłość pokaże a to ze względu na bardzo agresywną politykę cenową amazona i googla który również chce się rozgościć w usługach cloudowych. Obie firmy posiadają nieduży narzut bo jedynie 10% na swoje usługi efektywnie kosząc konkurencję. Ponadto z punktu widzenia firm znaczenie ma też stabilność systemu, możliwość tworzenia backapów oraz inne usługi dodatkowe.

Owszem brakuje cennika jak "acomp" zauważył z drugiej strony zrobienie cennika a tym bardziej porównanie cen z inną usługą jak EC2 to artykuł pewnie ze 2x dłuższy niż ten.

Jedna rzecz z którą się do końca nie zgodzę to argument przechowywania danych. Nie jestem co prawda na bierząco ze wszystkimi przepisami, ale większość danych musi zostać na serwerach na danym kontynencie, niekoniecznie w danym kraju (chociaż pamiętam, że niemcy mieli tutaj dość regorystyczne przepisy).

Co ciekawe pomimo, że strona jest po ang zatem celem jest rynek nie tylko PL ale również EU to głównym systemem jest Debian. System bardzo popularny w firmach w polsce, prawie całkowicie nieużywany w firmach europejskich. Tam z mojego doświadczenia 95% stoi na RH oraz SuSe oraz ich darmowych odmianach.
System operacyjny musi mieć dodatkowe opcje poza Debianem na rynek europejski.

Cóż życzymy firmie wszystkiego najlepszego, ale rynek mają niewątpliwie bardzo trudny.
Gość IP: 83.26.242.* 2013.01.07 22:55
Niestety marketing prowadzony przez ta firme to lekka przesada. Mowienie ze instancja na wlasnej chmurze bedzie kilkaset razy szybsza niz to co oferuje amazon oznacza ze porownujemy najlepsze z najgorszymi instancjami co jest bezsesnsu.
Rowniez testy wydajnosci zamiaszczone na stronie oktawave sa pozbawione sensu bo brak jest informacji co od konkurencji uzywaja.
Amazon ma w swojej ofercie bardzo duza ilosc roznych konfiguracji sprzetowych o jakich oktawave moze pokinco pomarzyc.
Fajnie ze jest polska firma ktora proponuje takie rozwiazania ale amazon to jednak inna liga. Swoja droga szkoda ze niepodali ile sumarycznie maja sprzetu wtedy mozna ocenic jak powazna jest to chmura. Warto zwrocic tez uwage ze firma byla dotowana przez innowacyjna gospodarke :) jak na ten program to wlasnie takiego marketingu mozna sie spodziewac.
nby
nby 2013.01.08 08:17
jak wklejacie reklamę to umieśćcie też ceny...
Gość IP: 194.126.238.* 2013.01.08 18:09
cennik jest na stronie, nawet całkiem rozbudowany
http://www.oktawave.com/pl/cennik.html
Oktawave
Oktawave 2013.01.08 20:59
Witamy,

przepraszamy, że dopiero dziś, ale już spieszymy z wszystkimi odpowiedziami.

1. Odnośnie do cen. Nasz cennik jest dostępny tutaj (http://www.oktawave.com/pl/cennik.html) i w pełni przejrzysty. Jeśli ktoś chciałbym sobie szacunkowo wyznaczyć koszt infrastruktury może to zrobić za pomocą kalkulatora (http://www.oktawave.com/pl/konfigurator.html).

2. Odnośnie do porównania z cenami Amazona czy Google. Według polityka cenowa tych firm nie jest agresywna. Obie mają marże o wiele przekraczające 10%. Zresztą każdy może porównać sobie ceny Oktawave i Amazon, ponieważ cenniki obu są powszechnie dostępne. Zobaczycie, ile można z nami zaoszczędzić, ale namawiamy, żebyście sami porównali.

3. Odnośnie do przepisów lokalizacyjnych. Faktycznie, dane z EU muszą zostać w tzw. obszarze zaufania, czyli na terenie EU. Nasze centrum danych jest zlokalizowane w Warszawie :).

4. Jeśli chodzi o systemy operacyjne, to użytkownik wybiera sobie obraz przy uruchomieniu instancji. Do wyboru ma Ubuntu, OpenSuse, FreeBSD, Debiana, CentOS-a oraz Windows.

5. Nie rozumiemy tego "Niestety marketing prowadzony przez ta firme to lekka przesada. Mowienie ze instancja na wlasnej chmurze bedzie kilkaset razy szybsza niz to co oferuje amazon oznacza ze porownujemy najlepsze z najgorszymi instancjami co jest bezsesnsu". Staraliśmy się testy wydajności pokazać tutaj: http://www.oktawave.com/pl/wydajnosc.html. Jeśli któryś element wydaje się niejasny, to doprecyzujemy.
Gość IP: 109.173.170.* 2013.02.03 23:56
Piekne porównanie, tylko podajcie z jaką instancją EC2 porównojecie swoje 16corów, jakos o tym informacji zabraklo, żeby odtworzyć wasz test i go potwierdzic chcialbym takze wiedziec jakiej wielkosci pobieraliscie te pliki i ile ich w koncu bylo - 10 tysiecy czy 100tysiecy jak wynika z opisow przy wykresach...
AUTOR: jan głowacz
DODANO: 07.01.2013
Tagi producenckie: grupa k2, oktawave
ŹRÓDŁO: Oktawave
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3253

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Microsoft Office Standard 2016 SNGL OLP NL (021-10554) Microsoft Office Standard 2016 SNGL OLP NL (021-10554)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Blisima BL-019 Filtr wody do lodówki Samsung Blisima BL-019 Filtr wody do lodówki Samsung
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Rozszerzona opieka serwisowa 3 LATA -Canon EOS 70D BODY Rozszerzona opieka serwisowa 3 LATA -Canon EOS 70D BODY
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu