Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Oprogramowanie Aplikacje użytkowe Darmowy Adobe Photoshop CS2 jednak legalny?

Według polskiego prawa kwestia pakietu Adobe nie jest jednak tak oczywista, jak to się mogło wydawać...

Darmowy Adobe Photoshop CS2 jednak legalny?

Pamiętacie burzę, jaką w Sieci rozpętało pojawienie się oprogramowania Adobe Creative Suite CS2 razem z kluczami, które pozwalały zainstalować oprogramowanie bez przeszkód na swoim komputerze? Szybko wybuchła i szybko ucichła, ale... może nieco zbyt szybko?

 

 

 

Pisali o tym wszyscy. Gorączka, która opanowała dziennikarzy, porównywalna była do atmosfery towarzyszącej najważniejszym premierom ubiegłego roku. Po krótkiej chwili okazało się, że Adobe wcale nie rozdaje, a jeśli już rozdaje, to nie Creative Suite CS2, a tak w ogóle, to jednak nie rozdaje i nie za darmo. Jeśli pamięć was zawodzi, bądź po prostu nie znacie tej sprawy, to przypominamy:

W związku z zamknięciem serwerów aktywacyjnych dla produktów Adobe z serii CS2, firma udostępniła wyżej wymienione oprogramowanie razem z kluczami licencyjnymi, które pozwalały zainstalować pakiet na swoim komputerze. W teorii mogli to zrobić tylko ci użytkownicy, którzy kupili licencje na oprogramowanie CS2 – ale to wyjaśnił dopiero opublikowany z opóźnieniem komunikat producenta. W praktyce oprogramowanie pobierali więc nie tylko posiadacze oryginalnych licencji, dlatego serwery firmy Adobe nie dawały nawet rady obsłużyć olbrzymiej rzeszy zainteresowanych internautów.

Później burza ucichła. Zgodnie z komunikatem Adobe (i... zgodnie ze zdrowym rozsądkiem) brak licencji sprawia, że korzystanie z pakietu CS2 to nic innego niż piractwo komputerowe. Wszyscy, którzy liczyli na śmiały i szczodry gest ze strony producenta oprogramowania, przeżyli rozczarowanie.

Może trochę przedwcześnie? W Sieci pojawiła się ciekawa interpretacja całej tej sytuacji, przeprowadzona w świetle polskiego prawa. Jej autorem jest Dariusz Krupa, adwokat z kancelarii D.Bober & D. Krupa Kancelaria Prawna s.c. z Wrocławia i równocześnie twórca blogu F-LEX o prawach autorskich dotyczących zdjęć. Twierdzi on, że...

Skoro jednak producent udostępnił na swojej stronie zarówno produkt, jak i klucz licencyjny, to należy domniemywać, że z produktu może korzystać każdy. Swego czasu pisałem na blogu o konsekwencjach związanych z używaniem nielegalnego oprogramowania. Trudno jednak w tym przypadku mówić o jakimkolwiek naruszeniu prawa przez osobę korzystającą z uprzejmości Adobe. Zgodnie z art. 278 § 2 kk karalne jest uzyskanie cudzego programu komputerowego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez zgody osoby uprawnionej. W tym przypadku program jest ściągnięty ze strony producenta, który udostępnił również klucz licencyjny (osobę uprawnioną). Zatem zgodnie z polskim prawem nie mamy do czynienia z czynem zabronionym.

Dalej Krupa porusza wykorzystanie programu w celach komercyjnych:

Skoro nie ma żadnych zastrzeżeń ze strony producenta, to moim zdaniem brak jest podstaw do uznania, że nie wolno, gdyż ani to sprzeczne z charakterem utworu, ani przeznaczeniem utworu, jak również przyjętymi zwyczajami. Zwłaszcza, że jeżeli producent chce zastrzec, że program nie jest do użytku komercyjnego, to dobitnie to artykułuje (vide Microsoft Office Home Edition).

Naszym zdaniem sprawa jest mimo wszystko jasna i my jako wiążące przyjmujemy stanowisko prezentowane przez firmę Adobe. Informujemy jednak o innej możliwości interpretacji tej sytuacji, ponieważ może ona zainteresować te osoby, które ściągnęły oprogramowanie Adobe CS2 i mimo wszystko chciałyby z niego korzystać.

Jeśli chcecie zapoznać się z całością tekstu, odsyłamy na bloga pana Dariusza: http://www.f-lex.pl/dalej-o-cs2/

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 16:22
Mocno sliska ta interpretacja - w razie czego moze to wyjsc roznie, lepiej nie ryzykowac.
aquarius5
aquarius5 2013.01.21 16:34
Ryzyka nie ma. Do dziś Adobe udostępnia pliki z kluczami bez słowa zastrzeżenia. Pojawiły się one tylko na blogu pracownika Adobe, a to nie jest oficjalna droga do ogłaszania regulaminu.
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 16:44
@aquarius5 2013.01.21 16:34
Piszesz jak jest czy to co chcialbys uslyszec? Podejrzewam, ze pracownicy Adobe maja lepsze pojecie jaki byl zamysl calej akcji niz banda ludzi, ktorzy chca dostac program za darmo.

Jedyna szansa, ze nasze dziurawe, polskie prawo pozwoli na wykorzystane tej calej sytuacji, ale interpretacja tego prawnika z artykulu wydaje mi sie malo przekonujaca.
Gość IP: 31.11.205.* 2013.01.21 16:46
Jest inna kwestia w zadnej szanujacej sie firmie szeregowy pracownik nie moze sie wypowiadac w sprawach zwiazanych z firma mnajczesciej robia to tlyko ludzie z top managementu lub rzecznik prasowy takze sprawa sliska nie ejst jak daja to sie bierze a nie udaje swietego pt mam nowa pralke ale nie bede prac bo moze wg norma jest spoko ale komus innemu bylabo za glosno ;)
Gość IP: 83.238.219.* 2013.01.21 16:49
Szybko i na temat. Można pobrać, czy nie? Jeśli tak to skąd? Jeśli już można pobrać to czy bez większego ryzyka można używać. A jeśli nie - cóż. Pozostaje GIMP :)
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 16:54
Gość IP: 31.11.205.* 2013.01.21 16:46
"w zadnej szanujacej sie firmie szeregowy pracownik nie moze sie wypowiadac w sprawach zwiazanych z firma mnajczesciej robia to tlyko ludzie z top managementu lub rzecznik prasowy"

Chcesz oficjalne stanowisko? Prosze:
http://helpx.adobe.com/x-productkb/policy-pricing/creative-suite-2-activation-end-life.html

Cytat:
"While it could be interpreted as Adobe giving away software for free, Adobe did it to help its customers."

Jestes "customerem"? Nie? To dziekuje.


@Gość IP: 83.238.219.* 2013.01.21 16:49
Krotko i na temat: nie mozna.
Gość IP: 83.6.255.* 2013.01.21 17:10
Zgodnie z polskim prawem można korzystać.
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 17:14
@Gość IP: 83.6.255.* 2013.01.21 17:10
Nie zgodnie z polskim prawem tylko zgodnie z interpretacja tego konkretnego prawnika. A czy zgodnie z polskim prawem to mozna sprawdzic dopiero w sadzie.

Nie zrozumcie mnie zle: sam trzymam kciuki, zeby dalo sie u nas tego uzywac za free, ale nie jest to wg mnie na razie oczywiste i nie ma co przesadzac z optymizmem. Chetnie poznalbym stanowiska wiekszej ilosci prawnikow w tej sprawie.
Gość IP: 31.131.172.* 2013.01.21 17:16
Można za darmo pobrać CS5.1 PL z chomika santaclous
Gość IP: 78.8.79.* 2013.01.21 17:37
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 16:54

Chcesz oficjalne stanowisko? Prosze:
http://helpx.adobe.com/x-productkb/policy-pricing/creative-suite-2-activation-end-life.html

Cytat:
"While it could be interpreted as Adobe giving away software for free, Adobe did it to help its customers."

Jestes "customerem"? Nie? To dziekuje.

Pokaż mi jeszcze zapis, że TYLKO klienci Adobe, ci którzy wcześniej zakupili licencje na ten program, mogą legalnie korzystać z udostępnionego oprogramowania.

Nie ma?
Dziekuję.
:-)
Gość IP: 188.33.34.* 2013.01.21 17:50
Korzystanie z oprogramowania reguluje licencja. Na 10000% stoi w niej jak wół, że program trzeba było kupić ;) Samo wydrukowanie, przesłanie, udostępnienie itp. kodów aktywacyjnych z pewnością nie stanowi udzielenia licencji. Inaczej każdy nielegalny program z załączonym kodem stawałby się automatycznie legalny. W najlepszym wypadku używanie takiego oprogramowania można podciągnąć pod piractwo niezamierzone, popełnione w niewiedzy (mniejsze kary). Natomiast chętnie skorzystam z interpretacji udzielonej przez Szanownego Pana Adwokata, o ile zechce przedstawić ją na piśmie wraz ze swoją polisą OC, gwarantującą moje bezpieczeństwo na wypadek, gdyby jednak się mylił ;)
Gość IP: 188.33.34.* 2013.01.21 17:52
Niech Chip ściągnie ten soft i zamieści na cover-DVD :D Razem z opinią prawną :D
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
@Gość IP: 188.33.34.* 2013.01.21 17:50
Jest dokladnie tak jak piszesz. Inaczej kazda piracka plytka CDR z Windowsem z CD-key napisanym na niej markerem to by byl legalny soft.

A co do Pana od "Pokaż mi jeszcze zapis..." to zadnego zapisu nie musi byc. Tak samo jak nie musi byc zapisu o tym, ze za ten soft musza zaplacic rowniez kosmici, Indianie i cyklisci. Co tu jest potrzebne to zapis, ze wszyscy MOGA uzywac tego programu za darmo. A takiego zapisu nie ma - wrecz przeciwnie:

"Podczas gdy moznaby zinterpretowac to tak, ze Adobe rozdaje oprogramowanie za darmo, Adobe zrobilo to aby pomoc klientom".

Z tego zdania wyraznie wynika, ze rozdawanie Photoshopa nie bylo ich zamyslem. Jedyne co moze "uratowac" ta sytuacje to dziura w polskim prawie.
Gość IP: 86.129.246.* 2013.01.21 19:01
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 16:54
Pan ma wyraźne problemy ze znajomością podstaw języka angielskiego.

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Co ma piernik do wiatraka?
Tutaj pobierasz oficjalny produkt Adobe z oficjalnej strony Adobe nieobostrzony żadnymi ograniczeniami licencyjnymi z kluczem który został przydzielony przez Adobe konkretnie do Twojej osoby (jeśli założyłeś konto podając prawdziwe dane osobowe)

Pobierając pirata pobierasz program z wyraźnie wyszczególnionymi ograniczeniami licencyjnymi wraz z kluczem licencyjnym NIE należącym do ciebie. I o ile w imię Polskiego prawa samo pobranie takiego programu jest legalne, to już wykorzystanie klucza licencyjnego który nie jest Twój - już nie. Te dwie sprawy są skrajnie różne.
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 19:28
@Gość IP: 86.129.246.* 2013.01.21 19:01
Oswiec mnie, prosze, w takim razie co tam jest napisane i jak Ty bys przetlumaczyl to zdanie. :D

A co do tego co dostajesz od Adobe: dostajesz klucz aktywacyjny, a nie licencje. To zasadnicza roznica. Mozesz go uzywac TYLKO jesli posiadasz licencje na to oprogramowanie, a zeby ja zdobyc musialbys ja kupic. Kropka.
Gość IP: 78.8.79.* 2013.01.21 19:38
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
"kazda piracka plytka CDR z Windowsem z CD-key napisanym na niej markerem to by byl legalny soft."

A ja odpowiadam:
Nie widzisz różnicy między nielegalnie zdobytym oprogramowaniem i kluczem z "wareza", a udostępnieniem programu i klucza do niego przez jego producenta?
Czy Ty jesteś trzeźwy?

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
"A co do Pana od "Pokaż mi jeszcze zapis..." to zadnego zapisu nie musi byc."

A ja odpowiadam:
Powinien być, bo Adobe rozdaje instalkę i klucze każdemu, kto chce.

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
Tak samo jak nie musi byc zapisu o tym, ze za ten soft musza zaplacic rowniez kosmici, Indianie i cyklisci.


A ja odpowiadam:
No faktycznie, tego nie musi być, bo i po co?


Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
Co tu jest potrzebne to zapis, ze wszyscy MOGA uzywac tego programu za darmo.

A ja odpowiadam:
Ale po co taki zapis skoro Adobe dał im instalke i klucz?
Po to żeby nie używali?
Gość IP: 78.8.79.* 2013.01.21 19:40
Ciąg dalszy:

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
A takiego zapisu nie ma - wrecz przeciwnie:

"Podczas gdy moznaby zinterpretowac to tak, ze Adobe rozdaje oprogramowanie za darmo, Adobe zrobilo to aby pomoc klientom".

A ja odpowiadam:
To nie jest wręcz przeciwnie.
Logika si kłania, czyli nauka o POPRAWNYM mysleniu.

Adobe coś tam pisze, że można to tak zinterpretować, iż rozdaje za darmo oprogramowanie, ale nie mówi, że to jest ZŁA interpretacja!

Adobe chce pomóc swoim klientom.
Na dobrą sprawę, to ja też jestem klientem firmy Adobe, bo od lat używam legalnie programu Adobe Reader (dawniej Acrobat). Firma chce mi pomóc? Dziękuję, skorzystam.

Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 18:19
Pisze tak:
Z tego zdania wyraznie wynika, ze rozdawanie Photoshopa nie bylo ich zamyslem. Jedyne co moze "uratowac" ta sytuacje to dziura w polskim prawie.


A ja odpowiadam:
Nie jest ważne co się komu wydaje.
Ważne jest co wynika z tej notki na przywołanej stronie Adobe (a wynika niewiele) i to, że Adobe daje klucz do prawidłowego zainstalowania programu praktycznie każdemu.

A swoją drogą, czy to taki duży problem udostępnić pobieranie tylko tym którzy wpiszą numer licencji?
Ale z jakichś powodów Adobe tego nie zrobiło.
I jakby konsekwentnie nie pisze, że ta instalka i klucz jest tylko dla tych, którzy wcześniej licencje wykupili.
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.21 19:48
Dobra, nie chce mi sie ciagnac dalej tej dyskusji. Na kazdy z powyzszych argumentow mam kontrargument, ale kazdy i tak przeczyta i zinterpretuje jak mu sie podoba. Wszystkim optymistom zycze tylko powodzenia na drodze prawnej jak przyjdzie co do czego. I to pisze bez ironii.
Gość IP: 83.5.36.* 2013.01.21 20:55
"Piszesz jak jest czy to co chcialbys uslyszec? Podejrzewam, ze pracownicy Adobe maja lepsze pojecie jaki byl zamysl calej akcji niz banda ludzi, ktorzy chca dostac program za darmo."

Oj tak, co do tego nie ma najmniejszej wątpliwości. Użytkownicy na forum adobe zwrócili się z prośbą o przedstawienie oficjalnego stanowiska na temat darmowego cs2. Jedyne komentarze jaki otrzymali to dość enigmatyczna notka na blogu i wpis pracownika, w którym informuje on że otrzymał informację iż pakiet nie jest darmowy, a przeznaczony wyłącznie dla posiadaczy cs2.

Na pytanie dlaczego NIE MA stosownej informacji na stronie pobierania pakietu CS2 nikt do tej pory NIE OTRZYMAŁ żadnej oficjalnej odpowiedzi.

Zobaczcie sami na:
http://www.adobe.com/downloads/cs2_downloads/index.html

Widocznie taka polityka adobe, 'piracki' CS2 ma zapewnić nowych klientów?

Leszek
Leszek 2013.01.21 21:14
Za niemieckim CHIP-em:

http://www.chip.de/news/Photoshop-kostenlos-Windows-und-Mac-Downloads_59762624.html

"Adobe scheint sich aber sehr wohl bewusst, dass sich jetzt jeder mit einer kostenlosen Adobe ID einfach Photoshop, InDesign, Premiere und Co. holen kann: Auf Nachfrage von CHIP Online gab es zwar bisher noch keine offizielle Antwort von Adobe. Im Support-Forum aber lässt ein Adobe-Mitarbeiter verlauten, man sich durchaus bewusst, dass die Software nun allen Nutzern mit Adobe ID bereit stehe: "Yea [...] we are aware that the software is available for all users with an Adobe ID. You will want to have a valid license for a software title affected by the activation server outage. Please also keep in mind that due to the age of these software titles it is likely that they will not function properly on modern operating systems."

"Adobe wydaje się być bardzo świadomym, że teraz każdy z za darmo pozyskanym Adobe-ID może prostu sciagnac programy Photoshop, InDesign, Premiere i Co.: Na zapytanie CHIP Online, nie doczekano sie do dzisiaj oficjalnej odpowiedź od Adobe. Jednak na forum pomocy technicznej pracownik firmy Adobe oswiadczyl, zdajac sobe z tego sprawe, że dla wszystkich użytkowników z Adobe-ID oprogramowanie jest dostepne: "(...) Prosze zauwazyc, ze z uwagi na wiek tych programow, jest prawdopodobne, ze nie beda funkcjonowac poprawnie na wspolczesnych systemach operacyjnych."

Do dzisiaj na niemieckim CHIP-ie nie widze niczego w postaci odwolywania przez Adobe poczynionego kroku. Po zarejestrowaniu i otrzymnaniu Adobe-ID oprogramowanie jest do sciagniecia, klucze staja obok. Nikt nie mowi o nielegalnosci.

https://www.adobe.com/cfusion/entitlement/index.cfm?loc=de&e=cs2_downloads
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 21.01.2013
Tagi producenckie: adobe
ŹRÓDŁO: F-Lex
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 18270
CENEO KUP NAJTANIEJ
Sony DCR-DVD106 Sony DCR-DVD106
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Redleaf Bullet (RD36) Redleaf Bullet (RD36)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LESTAR LFT 2001A GR 5m LESTAR LFT 2001A GR 5m
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sapphire Radeon HD7950 3GB 384bit Vapor (11196-18-40G) Sapphire Radeon HD7950 3GB 384bit Vapor (11196-18-40G)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Marumi Circular PL 95mm Marumi Circular PL 95mm
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu