Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Oprogramowanie Aplikacje użytkowe Mozilla przestaje zajmować się Thunderbirdem

Czy to koniec popularnego klienta pocztowego?

Mozilla przestaje zajmować się Thunderbirdem

Czasy się zmieniają. Dla niektórych nie zawsze na lepsze. Mozilla ogłosiła właśnie, że nie będzie już rozwijać swojego klienta pocztowego Thunderbird. Powód? W 100% chcą skupić się na rozwoju przeglądarki Firefox.

 

Nie oznacza to jednak, że projekt zostanie zamknięty i schowany do szuflady. Fundacja Mozilla chce wydzielić projekt Thunderbird i, jeśli znajdą się chętni, oddać go w dobre ręce niezależnych deweloperów, aby ci mogli rozwijać go dalej.

 

Popularny i darmowy klient email jeśli nadal będzie rozwijany, to już nie pod szyldem Mozilli. Co się z nim stanie? Nikt tego nie wie - istnieje jednak dość spore prawdopodobieństwo, że skończy jako kolejna, mobilna aplikacja e-mail.

Dodaj komentarz 17 komentarzy
Gość IP: 80.111.103.* 2015.12.02 22:12
A co mozna jeszcze udoskonalic w kliencie pocztowym ?? Tylko kompatybilnosc z nowymi systemami. Od lat uzywam Seamonkey i jest OK.
Gość IP: 89.73.72.* 2015.12.02 22:29
no to wyłączam aktualizacje i cześć
W Firefoxie też się cofnąłem do wersji 21
Spadajcie fajfusy
Gość IP: 91.226.23.* 2015.12.02 23:25
Thunderbird jest open source, wiec Mozilla nie moze go oddac w rece ludzi, ktorzy chcieliby sie nim zajmowac bo juz jest oddany. Widocznie nikt nie chce, szkoda. Nie tam, zeby do tej pory Mozilla sie zbytnio przykladala do roboty...
Gość IP: 83.21.90.* 2015.12.03 06:50
Spokojnie.
Za dobry program, żeby mógł zniknąć.
Program na otwartych licencjach, więc najprawdopodobniej Mozilla może oddać jego nazwę i ikonę. :) Podobnie, jak to się dzieje z innymi programami open source.

Forki różnych programów open source, w tym Thunderbirda, powstawały i potem zostały porzucone np.: SpiceBird, Eudora, Correo, Trustedbird. Część istnieje nadal i są rozwijane, np. : Thunderbird-x64, SeaMonkey, FossaMail.

Nie ma strachu. :)
Gość IP: 83.3.184.* 2015.12.03 09:00
A co można rozwijać w programach, które dobrze działają...

Adobe "rozwija" Readera. Wgrywa się 200MB kobyły, która zamiast po prostu wyświetlić PDFa proponuje ci zalogowanie się do chu... wie czego chu... wie po co. Rozwój!

Thunderbird ma absolutnie niesamowity filtr spamu i dzięki niemu życie jest dużo prostsze.
Gość IP: 195.43.85.* 2015.12.03 09:22
Brak dobrego wspierania serwera Exchange - poza tym jest najlepszym klientem jakiego znam.
Gość IP: 89.229.236.* 2015.12.03 11:25
Dziś mało kto używa programów pocztowych, bo dominują webmaile. Głównie Gmail a gdzieś z tyłu są jeszcze inni, jak Yahoo! Ja sam od lat nie korzystam już z tych programów. Tzw. klienty poczty były popularne kiedy nie było tak zaawansowanych technologii sieciowych. Ich jedyna zaleta to rozbudowane filtry, jak w Pegasusie. Poza tym, trzeba je instalować na każdym nowym komputerze a webmail jest dostępny od razu i na całym świecie.
lunarbird
lunarbird 2015.12.03 11:52
Porzuciłem Thunderbirda gdy gejowscy aktywiści z Mozilli wywalili Brendana Eicha. Ale jeśli Mozilla przestanie się Thunderbirdem zajmować, to może do niego wrócę. To dobry klient e-mail.
Gość IP: 91.226.23.* 2015.12.03 13:19
@lunarbird 2015.12.03 11:52
Rownie dobrze mozesz odinstalowac kazdy program tworzony przez jakakolwiek zachodnia korporacje. Kazda jest przesiaknieta poprawnoscia polityczna. Ale wtedy z przegladarek to zostanie Ci Lynx, a i to nie jest pewne. :D
Gość IP: 83.3.184.* 2015.12.03 13:39
Można ograniczyć się do webmaila: jeżeli ktoś nie za bardzo daje sobie radę z nowoczesną technologią.

Ja mam Thunderbirda na kilku komputerach i K9 na smartfonie - wszystko podpięte przez IMAP. Jeżeli jakimś cudem nie będę miał pod ręką żadnego z tych urządzeń to:

1. Postaram się uspokoić i wyrównać oddech.
2. Sprawdzę pocztę przez Webmaila. To dla mnie ostatnia z możliwości.

Byłem swego czasu wstrząśnięty (ale nie zmieszany) po zobaczeniu nowego Webmaila Home.pl. Wycięli w nim masę funkcji, żeby e-baranki się nie pogubiły.
Gość IP: 89.69.240.* 2015.12.03 18:43
Pytanie za 5 PLN: kto dziś jeszcze używa tzw. klienta e-mail, skoro i tak wujaszek Google nad wszystkim czuwa oraz rządzi, że hej? Konta przeniesione na tamte serwery, zatem nic dziwnego. Czekam na następny wpis, że szybciej tudzież taniej jest pogadać z kimś na żywo przez Hello albo coś podobnego niż wysyłać do kogoś w ten sposób wiadomość.
trurl
trurl 2015.12.03 22:07
Witaj!
@up przetestuj na webmailu wyszukiwanie dowolnego listu wśród ich ca 20-30k ( tak 20-30 tysięcy za ostatnie 3 miesiące) -niżej podpisany życzy powodzenia
Bardziej skompplikowane wyszukiwanie, filtrowanie ,zaznaczanie , zamienianie na zadania wyuzdane foldery itp itd - jak wyżej.

A "Patak Grom" może to wszystko - i jeszcze sporo więcej!
Dzięki wtyczkom


Kłoni się

T.


PS. Trochę klientów pocztowych na Win w firmie testowaliśmy ( w tym płatne) - no i używamy TB.

T.





lunarbird
lunarbird 2015.12.04 10:44
@Gość IP: 91.226.23.* 2015.12.03 13:19

"Rownie dobrze mozesz odinstalowac kazdy program tworzony przez jakakolwiek zachodnia korporacje."

Fajnie,tylko że ja takich praktycznie nie używam. Miażdżąca większość programów na moim komputerze to open source.

"Ale wtedy z przegladarek to zostanie Ci Lynx, a i to nie jest pewne. :D"

Google szpieguje i forsuje skrajną robotyzację, ale przynajmniej póki co nikt z Google nie wyleciał za datek z prywatnych pieniędzy na cokolwiek, a zebranymi danymi Google nienawidzi się z kimkolwiek dzielić. Więc z dwojga złego wolę Chrome. Poza tym Firefox jest i tak zżynką z Chrome ostatnimi czasy.

Ale tak naprawdę to czekam na Weasel Browser.
lunarbird
lunarbird 2015.12.04 10:51
Poprawka, chodziło mi oczywiście o Otter Browser. No i na Vivaldi też rzucę okiem. Zobaczę,która będzie lepsza.
jakub_1986
jakub_1986 2015.12.05 18:25
W zasadzie co tu poprawiać?? Program działa jak działa. Czasem mam ochotę go odinstalować ale przez sentyment nie potrafię.
Gość IP: 91.226.23.* 2015.12.07 01:13
@lunarbird 2015.12.04 10:44
To, ze o tym nie napisali w gazetach, nie znaczy, ze sie nie wydarzylo. Glowy spadajace z wyzszej wysokosci robia wiecej huku, wiec predzej uslyszysz o tym, ze wylecial jakis CEO niz szeregowy pracownik.
IWantToKnow
IWantToKnow 2016.02.18 18:04
@lunarbird 2015.12.04 10:51

Od dłuższego czasu śledzę Twoje komentarze, z których wynika, że wyrobiłeś sobie zdanie, które programy Open Source są przydatne jako zamienniki komercyjnych oraz jakie ogólnie są przydatne vide: peerblock. Czy mógłbyś podzielić się swoją wiedzą odnośnie używanych programów? Oczywiście nie w komentarzu, bo mniemam, że lista długa, a chętnie bym dowiedział się czemu ten lepszy on innego :)
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 02.12.2015
Tagi producenckie: mozilla
Tagi modelu: mozilla thunderbird
ŹRÓDŁO: theregister
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9004
CENEO KUP NAJTANIEJ
ASUS R510CC-XX1336H ASUS R510CC-XX1336H
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Garmin-Asus Nuvifone G60 czarny Garmin-Asus Nuvifone G60 czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
DENON AVR-2113 DENON AVR-2113
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Media-Tech MT3142 Media-Tech MT3142
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Panasonic Eneloop PRO R03 AAA 950mAh - box (BK-4HCCE/4T) Panasonic Eneloop PRO R03 AAA 950mAh - box (BK-4HCCE/4T)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu