Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Kupiłeś Windows 7 OEM? Oznacza to, że jesteś piratem

Microsoft Windows 7

Kupiłeś Windows 7 OEM? Oznacza to, że jesteś piratem

Microsoft ogłosił zmianę warunków, na jakiej przyznawana jest licencja OEM. Oznacza to, że nie można już instalować tego typu produktów własnoręcznie.

Jeżeli kupiłeś system Windows 7 na licencji OEM, by wyposażyć swój komputer w system operacyjny Microsoftu, to jesteś piratem. Microsoft, jak się okazało, zmienił warunki tej licencji w swoich najnowszych produktach. Jak dotąd, kupując system Windows OEM, zatwierdzało się, że komputer został przez nas złożony bądź zakupiony i system będzie legalny tylko i wyłącznie na tym komputerze i żadnym innym – co tłumaczy niska cena. Nowa licencja OEM Microsoftu wyklucza taki scenariusz.

Microsoft OEM System Builder License w obecnej wersji mówi, że oprogramowanie musi być zainstalowane przy pomocy OEM Preinstallation Kit i odsprzedane wraz z komputerem osobie trzeciej. Instalowanie takiego systemu na własnym komputerze jest niezgodne z licencją. Co jeszcze ciekawsze, rzecznik Microsoftu, mimo zmian w zapisach licencji, uważa, że nic się nie zmieniło, bowiem poprzednie zapisy licencyjne i ich interpretacje były błędne. Oznacza to, że, przykładowo, do własnego użytku, na jednym komputerze, Windows 7 Professional 64-bit kupimy za 1 073 zł, a nie za 465 zł jak dotychczas (dane ze Skapiec.pl w momencie pisania newsa).

Gość IP: 80.55.208.* 2009.11.16 13:04
Jeszcze troche i kupimy ale nie będzie można zainstalować.
Gość IP: 213.158.199.* 2009.11.16 13:08
Korzystając z okazji zapraszam wszystkich na migrację do Ubuntu. Za darmo, łatwo i co pół roku nowe wydanie.
Dotychczasowego Windowsa mozna zainstalować na szyfrowanej partycji jako maszynę wirtualną. Na wszelki wypadek.
Niuniek
Niuniek 2009.11.16 13:09
MS robi wszystko aby ludzie przestali kupować ich produkty bo kupując wychodzą na frajerów albo nabitych w butelkę. Chora ta polityka
vladi
vladi 2009.11.16 13:15
hmmmm nic nie rozumiem z tego artykułu. czyli jak kupuje laptopa z win7 oem to nie moge sobie sam go zainstalowac?
Gość IP: 91.94.143.* 2009.11.16 13:32
Tydzień temu kontaktowalem się z polskim oddziałem microsoftu kilka razy. Zadalem pytanie o zmianie warunków umowy względem Windows Xp/vista/7, za każdym razem otrzymałem odpowiedz ze warunki się nie zmieniają. Można zainstalować wersje oem na komputerze który się posiada.

Ciekawe jakie jest źródło tego newsa.
Gość IP: 89.78.78.* 2009.11.16 13:33
i co mi po ubuntu jak 3/4 rzeczy nie będę mógł zrobić bo oprogramowanie to śmiech na sali?weź się zastanów człowieku co za brednie wypisujesz...to żadna alternatywa...już wole osx
teczowy
teczowy 2009.11.16 13:57
ciekawostka, która tak na prawdę nic nie zmienia, poprzednio tak było, ale ludzie znaleźli kruczki prawne, które pozwalały inaczej interpretować wersję OEM, czego oczywiście nie omieszkali wykorzystać sprzedający ...
... teraz wraca wszystko do normy:
- oem = nowy komp z systemem
- bulk = dowolny komp + osobno zakupiony system
- molp = dla korporacji
Gość IP: 195.205.8.* 2009.11.16 13:58
Witam ! Straszą, bo ludziska nie chcą kupować maszyn z zainstalowaną Vistą, które zostały jeszcze w magazynach tylko szukają bez systemu i sami sobie instalują. A czy to da się spr. kto zainstalował system ? Czy jest to stwarzanie sztucznego problemu i straszenie niewtajemniczonych ? Pozdrawiam.
Gość IP: 195.42.249.* 2009.11.16 14:04
Tylko że ta licencja OEM ogranicza możliwość dystrybuowania oprogramowania, czyli licencję narusza osoba sprzedająca nam płytkę, a nie my. No chyba że w EULA jest coś na ten temat.
Gość IP: 194.5.134.* 2009.11.16 14:24
Do Gościa od Ubuntu:
Każdy marzy o nowym systemie operacyjnym co pół roku! Świetna zachęta. :D
Gość IP: 83.24.150.* 2009.11.16 14:29
Innymi słowy, jeśli mam do przeinstalowania Windowsa, bo dajmy na to przedobrzyłem albo wirusa mam, to muszę go za każdym razem kupić z nowym komputerem i dać do zainstalowania uprawnionej jednostce?
Gość IP: 83.17.241.* 2009.11.16 14:29
ciekawe dlaczego w takim razie w sprzedaży są licencje OEM, skoro OEM dostarczany jest wraz z komputerem. Nie rozumieć...
Gość IP: 81.174.130.* 2009.11.16 14:37
Ile ??? ponad 1000zł ???
Wersja ultimate w pudełku w brytyjskim amazonie jest za 160 funtów (740zł) !!
Zawiera płytę 32bity i 64bity. W standardzie jest po angielsku, ale można doinstalować pakiet spolszczający.

To jakaś paranoja że to jest takie drogie w Polsce.
nynewicz
nynewicz 2009.11.16 14:49
żadna chora polityka po prostu zdzieranie z ludzi pieniędzy jak największych - normalna kapitalistyczna metoda ;) a po z tym to faktycznie niewiele się zmienia - jak kupuję sprzęt w sklepie z preinstalowaną windą OEM to jestem legalny a jak mam komputer na którym chcę mieć windę 7 to kupuje upgrade :) no chyba że do tej pory zainstalowany były jakieś "lewe" okna albo nie ms'owy system - wtedy faktycznie pozostaje drogi (potwornie) - windows BOX, swoją drogą zastanawiam się jaki wpływ na cenę w7 miał przedpremierowy ogólny zachwyt nad tym systemem - wszyscy powiedzieli "hura ! hura ! ale będzie fajny !" i microsoft stwierdził "hura ! hura ! ustalmy wysokie ceny, i tak kupią - bo fajny... podobno" ;)
Gość IP: 83.1.81.* 2009.11.16 14:51
OEM Preinstallation Kit - nie ma takiego produktu.
Gość IP: 83.24.150.* 2009.11.16 14:52
Albo artykuł sponsorowany... przez konkurencję :)
adrian_28
adrian_28 2009.11.16 15:02
No to na razie mamy niezłe zamieszanie. Ciekawe, czy sklepy wycofają OEM z półek :) Trzeba czekać na szczegółowe informacje od MS.
Gość IP: 83.1.81.* 2009.11.16 15:11
OEM Preinstallation Kit for Windows 7 - no proszę jednak jest coś takiego.
Gość IP: 84.10.109.* 2009.11.16 15:45
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 85.232.251.* 2009.11.16 16:00
Z microsoftem jest tak, że za każdym razem jak zadzwonię z pytaniem o licencję dostaję inną odpowiedź.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 16.11.2009
Tagi producenckie: microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 84428

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
GOODRAM 2GB Twister (PD2GH2GRTSKR9) GOODRAM 2GB Twister (PD2GH2GRTSKR9)
Dostępny w 40 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung SSD 250GB 2,5CALA (Mz-7TE250LW) Samsung SSD 250GB 2,5CALA (Mz-7TE250LW)
Dostępny w 28 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
A-LAN ALANTEC FTP kabel 4x2x24AWG kat.5e LSOH 305m (KIF5LSOH305) A-LAN ALANTEC FTP kabel 4x2x24AWG kat.5e LSOH 305m (KIF5LSOH305)
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lenovo Yoga 10 FHD (59412193) Lenovo Yoga 10 FHD (59412193)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Brita Maxtra 4x Brita Maxtra 4x
Dostępny w 18 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu