Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Rosja planuje killera dla Windowsa

Systemy operacyjne

Rosja planuje killera dla Windowsa

Rosyjski rząd potwierdza informację, że planuje stworzyć nowy, narodowy system operacyjny, oparty na Linuksie, który będzie rywalizował z Windowsem.

Rosyjski rząd już nie tylko buduje smartfony z systemem Android, ale planuje także pogrom systemu Windows na swoim rodzimym rynku. Powodem takiego ruchu jest próba stworzenia OS-u ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, a przy okazji zmniejszyć swoją zależność od Microsoftu i jego systemu operacyjnego, a co za tym idzie znacznie zmniejszyć koszty informatyzacji urzędów. Rosyjski OS ma być w całości oparty na Linuksie i tworzony od podstaw. W tym celu rząd zainwestował 4,9 miliona dolarów i planuje wykorzystać nowy system we wszystkich swoich departamentach.

kremowykac
kremowykac 2010.10.28 17:43
I bardzo dobrze robią. Gdzieś w Windowsie na pewno jest ukryty algorytm zniszczenia komputera i M$ podczas wojny wyłączy wszystkim kompy :)
Lepiej jest wydać grubą kasę i cieszyć się niezależnym systemem niż płacić po 200$ za licencje windowsowską na każdym kompie w urzędzie i szkołach. Pewnie nie mają tam kontroli antypirackich i 99% ma piratki ale żadna Unia im się nie przy.ebie ;)
Gość IP: 77.253.158.* 2010.10.28 17:47
Bardzo słusznie, szkoda że nasz rząd nie dorósł do takiej decyzji... Co roku Polskie użędy a tym samym zwykli obwatele wydają masę pieniędzy z budżetu Państwa na MS Office i Windows... Szczegół, że można by je w większości zastosowań urzędowych zastąpić Linuxem, który nie dość że darmowy to funkcjonalnością wcale nie ustępuje Windowsom... Ale rząd PO nie dorósł jeszcze... może kolejny rząd przestanie marnować pieniądze podatników...
Gość IP: 95.48.219.* 2010.10.28 17:55
"rząd zainwestował 4,9 miliona dolarów" - Ha ha ha ha ha hahahahaha!!!
ILE? I oni chcą rywalizować z windowsem? Pewnie ten system będzie jak wszystko inne z Rosji.






@kremowykac: Podzespoły komputerów mają SPRZĘTOWE zabezpieczenia przed np. przegrzaniem. No, chyba że MS jest w zmowie z Intelem... Pozdrowienia dla zwolenników teorii spiskowych.
Gość IP: 213.164.7.* 2010.10.28 17:57
Jesli oni za 5 mln $ chca zrobic porzadny system to ja im zycze powodzenia i wysokich zbiorow ryzu zeby wykarmic chinczykow programujacych za miske jedzenia. Od 10 lat to samo trabienie jaki to linux nie jest super, jak to niedlugo zje Windows.. i co i nic... no ale w Rosji przeciez wszystko musi byc najlepsze i najwieksze.
Gość IP: 84.208.150.* 2010.10.28 18:32
No przecież nie muszą robić porządnego systemu od zera a tylko zaadoptować istniejące i zapewnić taką różnorodność oprogramowania jaką ma Widows (zwłaszcza na polu gier) i MałyMiękki pójdzie z torbami.
Niuniek
Niuniek 2010.10.28 18:51
Brawo Rosjanie.
Przynajmniej w Rosji korporacje zamiast "dyktować warunki" będą zmuszone szanować i starać się o klienta atrakcyjną ceną (obecne są z kosmosu), dobrym produktem (zamiast kiełbasy zwyczajnej w błyszczącym flaczku)
Miejmy nadzieję że wyjdzie też wersja PL
Gość IP: 93.105.166.* 2010.10.28 19:48
W końcu Rosjanie dojrzeli to co od dawna ma zastosowanie w białym domu, czy pentagonie czy też jako serwery w microsoft - linuxa. Nie będą musieli wydawać grubej kasy dla billa - a za tą kasę pewnie chińczycy im stworzą linuxa od podstaw. ha,ha,ha.
Gość IP: 79.211.132.* 2010.10.28 19:57
Pięć milionów za OS :-)
Za to to porządną gierkę można wystrugać a nie OS
Prawda jest taka że będzie jeszcze jedna dystrybucja Linuksa a jaki jest Linux nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Kto próbował to wie.
Gość IP: 94.254.196.* 2010.10.28 20:12
@# IP:79.211.132.* - ja próbuje od 7 lat Linuksa. 2 pierwsze były ciężkie - teraz to jest po prostu Bajka. Winda nie dorównuje linuksowy. Kto używa ten doskonale to wie :) Pozdrawiam
Gość IP: 90.156.96.* 2010.10.28 20:34
Brednie. Nie chodzi wcale o stworzenie OS opartego na Linuxie. Chodzi o nową politykę licencyjną koncernu z Redmond, żeby nie wspierał rosyjskiej opozycji bo straci na kontraktach w Rosji.

Tydzień temu (+/-) Microsoft wprowadził nową politykę licencyjną, która uniemożliwi naloty rosyjskiej milicji na siedziby organizacji opozycji pod pod pretekstem posiadania nielegalnego oprogramowania (podobna polityka obowiązuje w krajach gdzie panują reżimy)

Stara rosyjska zagrywka. To samo robili z polskim mięsem po pomarańczowej rewolucji na Ukrainie.
Nie zadzierać z nami bo dostaniecie po łapach.
Gość IP: 86.30.237.* 2010.10.28 20:53
pisanie ze ten ruski system ma konkurowac z windows to jak pisac o porownaniu traktora z ferrari

wiadomo ze traktor rozwali ferrari na zamulonym polu - a ferrari rozwali traktor na ulicy - I KTORY TERAZ JEST LEPSZY??????
Gość IP: 94.101.17.* 2010.10.28 21:05
Wystarczy dorobić sterowniki do Debiana i ustawić tapetę z flagą Rosji. Styknie połowa tych pieniędzy. Druga połowa jest dla kolesiów.
Gość IP: 86.147.7.* 2010.10.28 22:28
Gość IP:86.30.237.*
Mysle, ze traktor rozwali ferrari na kazdej nawierzchni
Gość IP: 95.178.49.* 2010.10.28 22:32
Kolejna dystrybucja Linuxa - tak samo nieużyteczna w roli desktopa i tak samo nikomu niepotrzebna, poza jej autorami, którzy dostają erekcji na myśl o napisanych linijkach skryptów. Linux w roli desktopa może sprawdzać się co najwyżej tam, gdzie nie ma presji czasu, czyli u hobbystów, którzy wieczorami relaksują się dłubiąc w głęboko zaszytych opcjach, po to tylko, żeby ustawić podstawowe parametry systemu. Poza tym uściślijmy - Linux=kernel, a co z resztą? Co z paskudnymi czcionkami, aplikacjami pisanymi w połowie w jednym języku, w połowie w innym, nieintuicyjnymi interfejsami graficznymi czy choćby tak absurdalnymi rzeczami, jak niekompatybilności aplikacji kompilowanych przy użyciu różnych wersji nawet tego samego kompilatora? Na to wszystko potrzebna jest kupa forsy a linux tej kupy forsy nie ma. Dlatego nadaje się przede wszystkim na serwery, gdzie działa w trybie tekstowym, w połączeniu z oprogramowaniem wywodzącym się z BSD czy SYSTEM V.
Gość IP: 208.53.142.* 2010.10.28 22:53
"Nowy system [...] w całości oparty na Linuksie i tworzony od podstaw"

Brzmi to jak wymyślanie koła na nowo. Czyli co nowe koło będzie bardziej okrągłe? Jego okrągłość będzie tak okrągła, że najbardziej okrągła okrągłość to przy nim kwadratura koła. Przecież to i tak będzie koło.

Jeśli mówią, że zrobią całkiem nowy OS to niech go zrobią, a nie ponownie ubierają Linuxa w nowe "szatki". To będzie kolejna nikomu niepotrzebna dystrybucja poparta jedynie względami czysto propagandowymi.
Gość IP: 86.154.181.* 2010.10.28 22:58
@IP:95.178.49.*
dowartościowales sie tymi wypocinami? nieuzyteczni to sa tacy komentatorzy jak ty co jak mantre powtarzaja bzdety na temat linuksa z ktore byly aktualne chyba z 10 lat temu a i to tez w przyplywie zlej woli
Gość IP: 75.4.135.* 2010.10.29 00:57
Jak zwykle, tylko System i System. Jak nie Windows to Linux. Ciekawe czy stworzą to co jest najważniejsze dla systemu, czyli programy. Ja bez Photoshop, Premier Pro, Vegas Pro, Office 2010 w tym i Outlook nie mogę żyć. Tak ze z musu muszę używać Windows. Linuksa próbowałem wiele razy i rożnych odmian, nigdy ten system nie przypadł mi do gustu. Żaden Gimp nie zastąpi Photoshop tak jak najnowszy OO nie zastąpi Office 2010. Tworzyć to każdy może swój system, tylko dziś decyduje klient co sobie założyć, a nie Państwa czy Firmy.

Radek USA.
Gość IP: 94.42.63.* 2010.10.29 07:26
W Rosji to chyba nadal socjalizm panuje skoro rząd zajmuje się produkcją.
Gość IP: 95.48.219.* 2010.10.29 09:13
"No przecież nie muszą robić porządnego systemu od zera a tylko zaadoptować istniejące i zapewnić taką różnorodność oprogramowania jaką ma Widows (zwłaszcza na polu gier) i MałyMiękki pójdzie z torbami."

Przeciętna gra kosztuje co najmniej 20 mln (nie mówie o budżetówkach). Jedna.
Gość IP: 80.54.74.* 2010.10.29 11:02
Gość IP:94.101.17.* 2010.10.28 21:05
"Wystarczy dorobić sterowniki do Debiana i ustawić tapetę z flagą Rosji. Styknie połowa tych pieniędzy. Druga połowa jest dla kolesiów."

i tyle w temacie tworzenia koła na nowo..dystrybucje już są wystarczy zmienić tapetę i parę innych szczegółów
co do ilości potrzebnych pieniędzy to to sumka faktycznie tylko żeby zmienić tapetę ;)
AUTOR: marcin chmielewski
DODANO: 28.10.2010
Tagi producenckie: microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2576
CENEO Kup Najtaniej
Samsung BD-D5100 Samsung BD-D5100
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Fujinon XF 35mm f/1.4 R Fujinon XF 35mm f/1.4 R
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Asus R510Ld-Xo269V Asus R510Ld-Xo269V
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung UE55JU6500 Samsung UE55JU6500
Dostępny w 18 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu