Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Windows 8

rozwiń
Strona główna Windows 8 News Wielka premiera Windows 8!

Microsoft na konferencji Build przedstawił wersję rozwojową Windows 8, która rewolucjonizuje dotychczasową linię tych systemów operacyjnych

Wielka premiera Windows 8!

Nowy Windows jest roboczo nazywany Windows 8. Jak stwierdził Steven Sinofsky, dyrektor działów Windows i Windows Live, system ten został wymyślony na nowo.

 

 

 

Windows 8 ma być czymś zupełnie nowym. I tak jak jest w tym dużo przesady, tak następca Windows 7 prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Oto, co zaprezentowano podczas konferencji:

Interfejs zorientowany na dotyk

  • Interfejs Metro ma być przyjazny dla twoich palców, ale też oferować maksimum kontroli przy zachowaniu prostoty
  • Internet Explorer 10 został również przebudowany, by oferować wszystko, co wygodne, przy obsłudze palcami

Współpraca aplikacji

  • Aplikacje pisane dla Metro potrafią inteligentnie wykorzystać przestrzeń ekranu, pokazując to, co najważniejsze, bez rozpraszania użytkownika zbędnymi treściami
  • Aplikacje w Windows 8 mogą współpracować między sobą. Przykładowo, jeżeli masz aplikacje do Flickra i Facebooka, klient pocztowy będzie miał dostęp do umieszczonych tam zdjęć
  • Wbudowana synchronizacja danych SkyDrive, dzięki czemu kontakty, zdjęcia, poczta, kalendarz lub co sobie wymyślisz będą dostępne z każdego twojego komputera

Podrasowane wnętrzności

  • Windows 8 oparty jest o jądro Windows 7, jest jednak wydajniejszy, lepiej zabezpieczony, lepiej chroni prywatność użytkownika i jest stabilniejszy
  • Nowy Menadżer Zadań, nowy Eksplorator Windows i lepsza współpraca z wieloma monitorami

Nowe możliwości dla programistów

  • Sklep Windows Store, który będzie dostępny we wszystkich krajach w momencie premiery, i który umożliwia łatwe sprzedawanie i kupowanie gier I aplikacji
  • Windows 8 obsługuje większą ilość języków programowania
  • Wbudowana obsługa DirectX 11, która ma pomóc programistom w pisaniu gier wideo

Obsługa sprzętu nowej generacji

  • Windows 8 będzie działał na procesorach ARM, x86, będzie potrafił wykorzystywać ekrany dotykowe i czujniki, dzięki czemu będzie się nadawał zarówno dla 10-calowych tabletów, poprzez laptopy, desktop aż do wielkich stacji roboczych
  • Windows 8 uruchamia sie błyskawicznie i ma być bardzo energooszczędny, pozwalając typowym urządzeniom przenośnym na 10 godzin pracy bez konieczności ładowania baterii
  • Windows 8 zachowa wsteczną kompatybilność z Windows 7

To na razie wieści pisane na gorąco, na bazie informacji podanych przez Microsoft na konferencji. Bardziej wnikliwa analiza: wkrótce!

 

 

Gość IP: 83.22.186.* 2011.09.13 18:33
Tia,
Masa nowości !
Coś czuje że zaraz będzie potrzebny windows 9 albo i 10 aby te nowości działały jak powinny
Gość IP: 83.1.135.* 2011.09.13 18:35
"Windows 8 obsługuje większą ilość języków programowania"
WUT?
ruth
ruth 2011.09.13 18:41
Troszkę musztarda po obiedzie. Microsoft coś jakby przespal.
Gość IP: 77.114.60.* 2011.09.13 19:00
Czego autor się naćpał? Czy on wie co to jest premiera? Od kiedy przedstawienie wersji rozwojowej oprogramowania jest premierą? Nie wiem o co chodzi. Czy ktoś ma problemy psychiczne?
Gość IP: 89.68.236.* 2011.09.13 19:00
@ruth

Niby co przespal? OS ma byc dopracowany, a nie zawierac tryliard nowosci i wodotryskow dla dzieci. Wlasnie Microsoft dobrze robi, ze stara sie dopracowac obecne rozwiazania, a nie co chwila robi rewolucje, ktora tylko utrudnia zycie zwyklym uzytkownikom, nie wspominajac o tych profesjonalnych. System operacyjny to srodowisko, a nie oprogramowanie samo w sobie. Jesli chcesz miec cos wiecej, to sa narzedzia i rozne modyfikacje. Mi osobiscie odpowiada metodologia klasycznych Windowsow.
therion888
therion888 2011.09.13 19:18
Kiedy SP1? ;]
Gość IP: 81.163.200.* 2011.09.13 19:26
Hmm no może Windows 8 nie będzie takie zły jak zawsze…
Executor
Executor 2011.09.13 19:27
I tak mi sie nie podoba
Gość IP: 83.25.23.* 2011.09.13 19:31
Dla fanów wyglądu na pewno jest wspaniały, do biura pewno też, ale gracze z każdym Windowsem muszą robić update komputera, bo Microsoft wymyślił kolejne spowalniacze, Aero i tym podobne. Osobiście mam 7 x64, ale w marzeniach ciągle mam mojego starego XP.
nonline
nonline 2011.09.13 19:55
Ciekawe jak będzie z aktualizacją 7.
Wreszcie ogarnęli zarządzanie większą ilością ekranów :)
Noculak
Noculak 2011.09.13 20:09
Coraz bardziej podoba mi się ten Windows 8 ale na razie zostanę przy "Siódemce".
Gość IP: 80.51.79.* 2011.09.13 20:25
dobrze, że Bulldozery juz blisko...
nonline
nonline 2011.09.13 20:26
@Noculak
Nic dziwnego, skoro jej jeszcze nie ma.
mlody969
mlody969 2011.09.13 20:26
Spoko spoko, w zapowiedziach to wszystko jest piękne. Wyjdzie beta do przetestowania, to przetestuję i się zastanowię czy warto zamieniać W7 na nowy jakkolwiek by się nie nazywał czy nie. Póki co W7 mi sluży dobrze, mimo ostatniego padu po którym reanimacja trwała 10 minut (pierwszy pad systemu od ponad 1,5 katowania systemu) i nie widzę powodu aby zamieniać system tylko po to aby mieć zaprojektowany pod dotyk interfejs skoro dotyku nie używam
sig
sig 2011.09.13 20:58
[cyt] Windows 8 obsługuje większą ilość języków programowania [/cyt] To znaczy że do tej pory część byłą blokowana? Na jakiej zasadzie? EXE to EXE, nieważne czy zrobiony z assemblera, C, C++, javy czy jeszcze czegoś innego.


ps na tej liście nie widzę nic przydatnego, obecnych w Linuksie od dawna wirtualnych pulpitów nadal brak, modułów też. Niektórym być może spodoba się obsługa dotykowych ekranów tyle że:
1) Akurat ja dobrowolnie na takowy nie przejdę (duet klawiatura + mysz z 3 guzikami i rolką jest szybszy)
2) "telefoniczny" Windows jakoś furory nie zrobił, z tabletami będzie prawdopodobnie tak samo.Oprogramowanie "for Windows only" nie zmusi nabywców do posiadania tego systemu, więc pewnie wybiorą tablet z konkurencyjnym Androidem (bo darmo, co przełoży się na cenę urządzenia). EW w przypadku wyznawców Jobsa i-szpana, ale ci są już straceni dla pozostałych systemów, nieważne jak popularne i dobre by były.
mlody969
mlody969 2011.09.13 21:04
"pewnie wybiorą tablet z konkurencyjnym Androidem (bo darmo, co przełoży się na cenę urządzenia)"

Takie darmo, że licząć opłaty za patenty które narusza android wyjdzie ci normalna cena za licencję systemu. Darmowość już dawno przestała być zaletą androida, każdy producent albo układa się z konkurentami którzy żądają opłat licencyjnych za patenty, albo narażony jest na kosztowne procesy. Bo google zrobiło system i umyło rączki.

Liczba dostępnych aplikajci także nie jest już takim atutem, bo ludzie zaczęli rozumieć że android market to wielki bałagan którzy trzeba solidnie przekopać aby znaleźć właściwą rzecz, narażając się przy tym na skutki działania wątpliwej jakości i rodowodu aplikacji.

Androida trzyma popularnośc.
ruth
ruth 2011.09.13 21:07
Klasyczny Windows nie ma juz nic do zaoferowania. Co można w nim zmienić ? Także pisanie o klasycznym Windows to wspominki. Microsoft "lekko"się spóźni z nowym Windowsem. Do połowy przyszłego roku, a wczesniej W8 się nie ukarze, rynek będzie podzielony. Dla Windows pozostanie walczyć z iOS-em o jaką taką pozycję na rynku. Microsoft zawalił na całej linii. Era Windows mija, o czym już jakiś czas temu wspominałam.
szczeniak191
szczeniak191 2011.09.13 21:12
Oglądałem całą konferencję na webcascie i główną rzeczą o której powinni wspomnieć redaktorzy Chipa do WinRT (Windows RunTime) - nowa hybryda kernela. Pamiętacie informacje o tym, że aplikacje Metro będą pisane w HTML + JS ? Część prawdy. Nowy kernel zapewnia obsługę Win32 (więc wszystkie stare aplikacje będą chodzić) a prze portowanie do Metro to kwestia kodu. Aplikacje Metro będzie można pisać także w C,C++,C#,VB,Silverlight i XALM! I jak to określili, zwiększenie wydajności Win8 zapewnione zostało przez zintegrowaną ze wszystkim akceleracją sprzętową, oraz zrezygnowanie z dokładania kolejnej "warstwy" a zawarcie wszystkiego w WinRT. Pokazywali również starszy sprzęt, netbooki na których Win8, interfejs Metro chodził płynnie, bez zacięcia.
szczeniak191
szczeniak191 2011.09.13 21:12
@Ruth

Era Windows się zaczyna ;)
mlody969
mlody969 2011.09.13 21:28
"Microsoft zawalił na całej linii. Era Windows mija, o czym już jakiś czas temu wspominałam."

Tak, czytam to już miliardowy raz przy miliardowej okazji. O tym że era Windows się kończy to różni wróżbici mówią dobre 10 lat. A era windows jak trwała tak trwa. A to że przespali tablety? Tablety nie zastąpią stacjonarnych komputerów bo są zwyczajnie za małe.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 13.09.2011
Tagi producenckie: microsoft
ŹRÓDŁO: Microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 25129
CENEO Kup Najtaniej
Nikon 1 One J2 czerwony + 10-30 mm Nikon 1 One J2 czerwony + 10-30 mm
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Panasonic 20 mm f/1,7 ASPH (H-H020E) Panasonic 20 mm f/1,7 ASPH (H-H020E)
Dostępny w 9 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Leica M czarna body Leica M czarna body
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP OfficeJet Pro 8600 Plus (CM750A) HP OfficeJet Pro 8600 Plus (CM750A)
Dostępny w 37 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kensington Slimblade Trackball (K72327EU) Kensington Slimblade Trackball (K72327EU)
Dostępny w 11 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu