Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Tablety

rozwiń
Strona główna Tablety News iOS 5, czyli wielka wpadka Apple'a

Szukasz oryginalnej metody na pozbycie się kontaktów, wiadomości, zdjęć, aplikacji i muzyki z telefonu? Przeprowadź aktualizację do iOS-a 5!

iOS 5, czyli wielka wpadka Apple'a

Czekaliśmy, czekaliśmy i się właśnie doczekaliśmy: Apple udostępniło aktualizację systemu iOS do wersji piątej. Niestety, jak się okazało, to był zły dzień dla niektórych posiadaczy iPhone’ów, iPadów i iPodów.

 

A miało być tak pięknie...
A miało być tak pięknie...

Przy próbie aktualizacji iGadżetów do najnowszej wersji iOS-a, wielu użytkowników, zamiast nowego systemu, otrzymywało komunikat „Error 3200”. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko przeciążenie serwerów Apple’a, które najwyraźniej nie poradziły sobie z gigantycznym popytem na nowy system.

Takie usterki można jednak wybaczyć, wszak dzień lub dwa zwłoki większej różnicy nie robi, a przeciążenie serwerowni świadczy tylko o tym, jak popularne są urządzenia mobilne z Cupertino. Niestety, to nie koniec problemów.

Użytkownicy donoszą, że z urządzeń znikają wszystkie aplikacje, lub ich część, pliki muzyczne i ustawienia. Dzieje się tak mimo komunikatu na ekranie podczas aktualizacji o trwającym przywracaniu aplikacji, co trwa dość długo. Co więcej, próby ich przywrócenia za pomocą iTunes kończą się niepowodzeniem, czasami z informacją o błędzie, a czasami, mimo iż proces dochodzi do końca, aplikacje nie wracają.

Problematyczne jest również zniknięcie muzyki, która nie dość, że znika, to potem nie chce się synchronizować z iTunes.

Znikają również foldery aplikacji, więc jeśli sobie ładnie je uporządkowałeś po owych folderach, to niewykluczone, że cała twoja praca pójdzie na marne. W tym sortowanie.

Najbardziej jednak bolesne są inne dane. Zdjęcia znikają, ale jak dotąd ponoć bez problemu można je przywrócić (jeśli były zsynchronizowane z iTunes). Gorzej, że znikają wiadomości i kontakty. Bezpowrotnie.

Pamiętajmy jednak, że owe usterki nie dotyczą wszystkich użytkowników. Większość aktualizacji przebiegła pomyślnie. Jednak ilość osób, które skarżą się na powyższe problemy jest na tyle duża, że „Error 3200” stał się głównym tematem omawianym na Twitterze, nie tylko w kategorii IT, ale i we wszystkich kategoriach. Według ankiety przeprowadzonej przez redakcję Engadget, nieco mniej niż 19 procent użytkowników iSprzętu nie miało problemu z aktualizacją. 24 procent wybrało odpowiedź „iPhone, co to jest? Aktualizacja do Mango wykonana bez problemu”….

Apple zapewne stwierdzi, że "źle pobieracie swoje aktualizacje".

 

 

 

Gość IP: 82.160.23.* 2011.10.13 12:10
Czy zwykly news na chip-ie moze przestac byc literaturą z mocno subiektywnymi tekstami typu:
"Apple zapewne stwierdzi, że "źle pobieracie swoje aktualizacje".

Naprawde wkurza to, że Chip zamiast rzetelnego podania informacji i ewentualnie zasygnalizowania zbiegu okoliczności, powtarzalności pewnych sytuacji itd, robi z tego news-a mini-felieton w mocno subiektywnym stylu.
Po co? Takie podejście źle świadczy o dobrych intencjach piszącego artykuł i bezstronności.
Gość IP: 10.10.0.* 2011.10.13 12:22
@up
Niestety komentarz Chipa jest adekwatny do sytuacji. Apple już nie raz udowodniło, że jak pojawia się jakiekolwiek problemy to odwracają kota ogonem, tak samo jak powiedzieli, że ludzie złe trzymają telefon,a była to ich wina, bo jakoś nie wpadli na to, że telefon trzyma się w ręce, która przewodzi prąd i zawierała antenę.
Jeśli już płaci się takie grube pieniądze to fajnie, by sprzęt działał i wypełniał podstawowe funkcje!
Gość IP: 194.1.153.* 2011.10.13 12:26
Niedawno robiłem aktualizację Windows Phone do Mango.
Poszło bez najmniejszego problemu. Zresztą ta aktualizacja cały czas jest wdrażana na kolejne telefony.
Zastanawia mnie jak firma, która chwali się tak dobrymi wynikami sprzedaży ma tak mało wyobraźni, żeby przewidzieć przeciążenie serwerów.
Gość IP: 83.21.247.* 2011.10.13 12:29
@up
W zasadzie komentarz Chipa jest adekwatny do linii programowej. Napisać coś, by ludzie mogli sobie komentować poczynania redakcji. Dziennikarstwo chyba nie polega na tym, by opisywać wiadomości z Twittera. Bardziej mnie interesuje trochę dokładniejsze sprawozdanie, ile osób w naszym kraju zostało dotkniętych tym problemem. I jak się sprawy naprawdę mają.
Gość IP: 79.188.123.* 2011.10.13 12:43
CHIP to porazka,generalnie nie wiedza co pisza i robia mnostwo bledow!!!!To taki komputerowy AUTO SWIAT!!!No i oczywiscie apple haterzy tam pracuja
Gość IP: 149.156.208.* 2011.10.13 12:47
Miłośnicy Apple wieszają psy na androidzie, że ma problemy z aktualizacją, a tu okazuje się, że jest odwrotnie. Ja gdy aktualizowałem swojego HTC dostałem ostrzeżenie, że mogę utracić dane ale nic się nie stało, a apple mówi, że dane są bezpieczne i następnie je kasuje :P
Szemot
Szemot 2011.10.13 12:49
@Gość IP: 194.1.153.* 2011.10.13 12:26

Absolutnie każda duza firma którza świadczy jakieś usługi przez net. Weźmy takie gry na Steam. Jesli kupujesz grę która ściągnąc możesz a miesiąc tak jak milion innych chętnych którzy moga pobrac ja w tym samyum momencie to wierz mi, ze prze 24h od premiery tej gry nie poboerzesz. A jesli to zrobisz być moze nie pograsz bo server tez będzie przeciążony. Podobnie jak wychodzą spore aktualizacje do gier np nowy darmowy epizod zajmujące 1 czy 1,5GB. Nie ma bata żeby to ściągnąć pierwszego dnia. Podobnie i tu. Jeśli iOS5 zajmuje jakieś 600MB i chce go ściągnąc naraz 80 mln ludzi to nie ma serwerów i łacz na świecie które by to wytrzymały. Macie racje, że płacąc taką kasę wymagamy troche lepszego traktowania. Ale wystarczy zejśc na ziemię i zastanowić się nad mozliwościami technicznymi i zobaczycie, ze to brak. Mogloby to rozwiązac tak, ze np dziś ściąga USA, jutro Europa, pojutrze Azja a popojutrze reszta świata. Ale jesli chodzi o utrate danych to juz jest nie do przyjęcia i ich wina 100%
Szemot
Szemot 2011.10.13 12:53
@Gość IP: 149.156.208.* 2011.10.13 12:47
Troche inna tematyka. Mają zastrzezenia do aktualizacji Androida takie, że tych aktualizacji prawie nie ma. Jesli jakiś telefo miał Androida np 2.1 to zaktalizuje go na maxa do 2.3.5 i nigdy nic więcej. A uzytkownicy iPhone 3GS bedą mogli miec ten sam system co przyszły iPhone5 i bedzie on chodził tak samo płynnie tylko co najwyżej w mniejszej rozdzielczości. Po drugie chciałbym tylko nadmienic, że z softem iOS od piwrwszych wersji wąłsciwie nie ma problemów. Nawet sie telefon nie zawiesza. Nie wiem czy takie przypadki są znane. w Androidzie to dośc powszechne. i zaraz powiesz, że Tobie nigdy. Ale mnie owszem już ok 15 razy. Znajomym również na rożnych telefonach i wersjach Androida.
mgajewski
mgajewski 2011.10.13 12:59
@Gość IP: 79.188.123.* 2011.10.13 12:43:

Czy mógłbyś wskazać błędy w tym newsie?
Gość IP: 83.17.253.* 2011.10.13 13:06
Problemów nie ma, jeśli czyta się informacje na ekranie, których zresztą nie jest wiele. Wystarczy zsynchronizować iPhona, zrobić aktualizację i znów zsynchronizować.
Problemy z czytaniem są jednak tak powszechne, jak problemy z pisaniem w redakcji Chipa. Redaktor/dziennikarz ma obowiązek podawać fakty niezaśmiecając ich swoimi uprzedzeniami. Niestety - pismaki jesteście i tyle.
PS Serwery Apple są obsługiwane przez zewnętrzną firmę.
Gość IP: 83.3.25.* 2011.10.13 13:13
@mgajewski 2011.10.13 12:59
Pan Gajewski znowu wie że dzwoni tylko nie wie, w którym kościele – to jest bardzo poważny błąd w Pana dziennikarstwie. Ten ogólnikowy artykulik niestety jest na to kolejnym dowodem :(
Gość IP: 82.132.242.* 2011.10.13 13:14
Mi rowniez nie udalo sie wczoraj pobrac ios5, po synchronizacji wlasnie wywalil sie error3200. Mam nadzieje ze dzis popracy bede mogl pobawic sie nwym systemem. Elo.
mgajewski
mgajewski 2011.10.13 13:22
@Gość IP: 83.17.253.* 2011.10.13 13:06:

Jak widać, nie wystarczy, co zresztą wynika z tekstu (brak możliwości przywrócenia danych obecnych w iTunes). "Pismaki" to również najbardziej prestiżowe tytuły w Polsce i na świecie, najwyraźniej:

http://www.neowin.net/news/further-ios-5-issues-as-error-3200-trends-worldwide

http://mashable.com/2011/10/12/ios-5-download-experience/

http://www.engadget.com/2011/10/12/poll-have-you-upgraded-to-ios-5/

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1247729

http://www.cultofmac.com/123035/early-ios-5-installation-problems-surface-as-upgraders-cannot-restoreupdate-their-iphones/

http://forums.appleinsider.com/showthread.php?s=&threadid=133986

http://techcrunch.com/2011/10/12/apples-ios-5-error-3200-now-trending-worldwide/

Dlatego własnie skupmy się na faktach. Lubię firmę Apple, jednak nie mam zamiaru z tego tytułu ich bronić w obliczu tak poważnej wpadki.

@Gość IP: 83.3.25.* 2011.10.13 13:13:
Ogólniki, ogólniki, a konkretów wciąż brak. Która informacja podana w tym newsie jest nieprawdziwa? Albo dyskutujmy o konkretach, albo odpuść sobie trollowanie.
Gość IP: 83.2.39.* 2011.10.13 13:24
@Szemot
Taaaaaak?! A mnie, moim znajomym, mojemu psu i temu gościowi spod budki z piwem to iPhone-y i iPady ciągle się wieszają, nie chcą się poprawnie zaktualizować i każdemu z nich tak się działo przynajmniej ze 40 razy, mówię wam - to prawda! A co!
Ludzie przestańcie wreszcie wypisywać takie bzdury o tej kosmicznej zawodności telefonów z Androidem. Jeśli rzeczywiście macie z nimi kontakt (w co wątpię), to chyba musicie je kupować na bazarze. Nie mówię oczywiście o tych najtańszych modelach telefonów. Jeśli porównujecie je ze sprzętem Apple-a to bierzcie do przykładu najdroższe modele. Mam dużo do czynienia ze sprzętem z systemem Google-a (z wyższej, średniej i w jednym przypadku też z tej najniższej półki) i nie ma mowy o takich problemach jak czytam wyżej. Więc następnym razem proszę o zastanowienie przed wypisywaniem podobnych bzdur.
Gość IP: 24.91.102.* 2011.10.13 13:27
Czy mógłbyś wskazać błędy w tym newsie?

Update na moim iphone 4 i ipad 2 wykasował wszystko. Po to właśnie robi się backup i trzeba przetransferować do itunes wszystkie swoje "zakupy" przed updatem. Część aplikacji trzeba zainstalować na nowo nawet po "restore from backup" dlatego, że poprzednie nie są kompatybilne z ios5. Wszystkie ustawienia zostają zachowane, nawet w aplikacjach, które znikły.
Jedyna prawdziwa informacja to że organizacja ikon się poprzestawiała
Gość IP: 178.42.168.* 2011.10.13 13:49
Miałem iPhone 3G.
Cieszyłem się jak dziecko przy każdej kolejnej aktualizacji ale do czasu. W pewnym momencie aktualizacje zawsze = problemy. Nikt nie mógł mi pomóc, nawet poprzez znajomości u polskiego przedstawiciela Apple. Okazało się (moje własne wewnętrzne śledztwo), że aktualizowany co pewien czas iTunes wywalał sterowniki do iPhone i nie mógł go "zobaczyć" w połowie aktualizacji. Pomagała reinstalacja systemu :-)
Ja wybrałem sprzedaż iPhone-a na Allegro :-)
mgajewski
mgajewski 2011.10.13 13:55
@Gość IP: 24.91.102.* 2011.10.13 13:27:

Jak wyraźnie zaznaczyłem w newsie, znaczna część użytkowników (w tym, jak widać, Ty) nie odczuła problemów lub odczuła je w sposób minimalny (przywrócenie z iTunes). Natomiast dużej ilości użytkowników przywracanie i synchronizacja z iTunes się nie powiodła (kończyła się komunikatem o błędzie, lub po prostu się kończyła "z powodzeniem", nie przywracając jednak utraconych danych). Także to, że akurat Ty nie miałeś problemów, lub odczułeś je w sposób mało dotkliwy, jeszcze nic nie znaczy. Nie jesteś jedynym użytkownikiem sprzętu Apple'a na świecie.

A, na marginesie już: aktualizacja, która wymazuje dane z telefonu bez ostrzeżenia, to również kwalifikuje się pod tytuł "wielka wpadka Apple'a".
Szemot
Szemot 2011.10.13 13:59
@Gość IP: 83.2.39.* 2011.10.13 13:24

Samsung Galaxy Ace to nie telefon z niższej półki, chociaz z wyższej tez nie. A to on zawiesił mi się juz koło 15 razy. Po drugie mowisz, że ludzie ktrozy piszą nie mają pewnie styczności z Androidem. A co za problem? Dzis wiekszośc telefonów w srednim abonamencie za złotówke jest na androidzie a w sklepie naktanszy mozna kupic za 299zł. Wiec co za problem to posiadac. Piszesz, że najtańsze mają problemy wieksze. No pewnie, ze mają. Tylko kiedys np Nokie tanie od Nokii drogich poza komponentami rózniły sie i systemem. A dzis najtanszy badziew jaki kupie będzie miało Androida 2.2.3 czyli takiego jak wiekszośc dziś sprzedawanych ze średniej półki. A nie wiesza się sprzet tylko soft. Wiec może troszkę wyjdx ze swojego uwielbienia i zrozum, że jak ktos nie ma bezproblemowego SGSII czy ywższe modele HTC to ma mniejsze bądź wieksze problemy z Androidem
repairman
repairman 2011.10.13 14:03
To, że innym zniknęły dane nie znaczy że to wina Apple. Może to być błąd użytkownika. Przy aktualizacji do ios 4 były dokładnie te same problemy. Każdy "duży" update powoduje utratę kompatybilności z częścią oprogramowania. Przecież z Windowsem jest tak samo!
Gość IP: 194.1.153.* 2011.10.13 14:31
@up
Czytasz głupoty, które wypisujesz? :)
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 13.10.2011
Tagi producenckie: apple
Tagi modelu: apple ios, apple ios 5
ŹRÓDŁO: Neowin.net
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 22135
CENEO Kup Najtaniej
Razer Kraken Neon Purple  (RZ12-00870900-R3M1) Razer Kraken Neon Purple (RZ12-00870900-R3M1)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Babolat Pure Drive Gt Babolat Pure Drive Gt
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PROFESJONALNY zESTAW MONITORINGU 24H 4 KAMERY PROFESJONALNY zESTAW MONITORINGU 24H 4 KAMERY
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
CITIzEN 355DPN CITIzEN 355DPN
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu