Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Alan Cox: Fedora 18 to najgorsze wydanie dystrybucji Red Hat

Zasłużony współtwórca jądra Linuksa skrytykował nowe wydanie i… przesiadł się na Ubuntu.

Alan Cox: Fedora 18 to najgorsze wydanie dystrybucji Red Hat

Kilka dni temu w końcu pojawiła się 18 wersja systemu Fedora. Jest to popularna dystrybucja Linuksa rozwijana przez społeczność i wspierana przez firmę Red Hat.

Wczoraj Alan Cox postanowił wypowiedzieć się na temat nowego wydania. Opinię opublikował na swoim profilu Google+. Pan Cox przez długi czas odpowiadał za rozwój jądra Linuksa, więc jego zarzuty nie mogły przejść niezauważone.

Alan Cox, fot. Wikipedia
Alan Cox, fot. Wikipedia


Programiście nie spodobał się nowy instalator, oraz system aktualizacji zawierający błędy. Przyczepił się też do nowego pulpitu, który został pozbawiony wielu funkcji. Na koniec dorzucił, że programiści zamiast naprawić błędy dopisali wiele nowych, a Fedora 18 to najgorsze wydanie dystrybucji Red Hat, jakie kiedykolwiek widział.

Dzień później wspomniał, że właśnie zainstalował Ubuntu i póki co największym problemem jest kolorystyka systemu – pomarańczowa zamiast niebieskiej, do której się przyzwyczaił.

Dodaj komentarz 10 komentarzy
Gość IP: 62.233.211.* 2013.01.25 05:49
Ten desktop Cinnamon bardzo fajnie wyglada, MATE tez (chociaz mocno oldschoolowo). Za to widze, ze Gnome idzie w modne absurdy projektowane pod ekrany dotykowe i tluste paluchy - tak samo jak MS idzie w swoje kafle. Moze to i fajne na tablety i telefony, ale do pracy na desktopie? Porazka.
Gość IP: 83.6.43.* 2013.01.25 09:14
I potwierdza się moja opinia,Fedora to najgłupszy pingwin.lol
Na Xubuntu też mam na niebiesko.
kris1st
kris1st 2013.01.25 09:17
niestety ale podzielam jego zdanie
Gość IP: 89.67.220.* 2013.01.25 09:25
A ja podzielam zdanie Coxa, używam RH&FC praktycznie od samego początku ich powstania i da się zauważyć ciągły progres w komplikowaniu rzeczy prostych i wprowadzaniu coraz głupszych koncepcji używania desktopu :(
Gość IP: 83.230.47.* 2013.01.25 09:40
Jako, że ten interfejs nie jest niczym nowym w Fedorze bo pierwszy raz pojawił się w wersji 15 to powiem, że początkowa niechęć do tego interfejsu już wyparowała. Aktualnie używam Fedory 17 jako podstawowego systemu ogólnego przeznaczenia i kompletnie mi już nie przeszkadza ten interfejs a rzekłbym, że nawet jest wygodny i przejrzysty. Jedyna cecha, do której się jeszcze w 100% nie przekonałem to fakt iż wywalono przycisk minimalizacji aplikacji uznając ją za całkowicie zbędne. Częściowo to prawda bo od zawsze były i są wirtualne pulpity, które świetnie zdają egzamin na zatłoczonym pulpicie (mój częsty problem w windowsie)ale komu przeszkadzał taki mały przycisk minimalizowania ;).
Pewnie dlatego jak MS zaczął reklamować swój "rewolucyjny" i "innowacyjny" interfejs w windows 8 to nie miałem żadnych problemów z przyzwyczajeniem się do niego bo jak widać innowacyjność MS to często pojęcie czysto abstrakcyjne. Ponadto w windows 8 nie trzeba korzystać z tego kafelkowatego START - wystarczy programy, których się używa do co dziennej pracy wyciągnąć na pulpit i bez żadnych dodatków typu "naprawiacz systemu" można całkowicie olać kafelki zyskując system, który działa wyraźnie szybciej niż win7. Co do Fedory to nie mam pojęcia co leżało u podstaw zrobienia nowego instalatora skoro stary działał dobrze, lepiej jakby zamiast tracić czas na dublowanie programów zajęli się Fedorą na komórki bo jako użytkownik tej dystrybucji od kilkunastu lat (tak, tak zaczynałem od Red Hat 7.0 :D) chciałbym ją też mieć na swoim Galaxy II zamiast Androida.
Gość IP: 31.63.216.* 2013.01.25 10:41
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 188.246.130.* 2013.01.25 11:18
@Gość IP: 31.63.216.* 2013.01.25 10:41 Co jest nie tak z nowym instalatorem? Dlaczego, Twoim zdaniem, jest porażką?
Gość IP: 87.99.33.* 2013.01.25 13:13
Jeśli chodzi o instalator nowej fedorki to faktycznie dosyć dużo pozmieniali żeby było "łatwiej" użytkownikom zaznajomionym z klikaniem dalej dalej dalej.

Ale jeśli chodzi gui to nie można utożsamiać gnome'a z fedorką oni tylko używają domyślnie jako manadżera okien gnome'a. Jak ktoś chce to może zmienić na inny.

Moja subiektywna ocena gnoma 3, jest taka że musiałem długo sie do niego przyzwyczajać ale w życiu bym nie wrócił do gnome'a 2 ponieważ jest wygodniej z nowego ui korzystać.

A fedorka 18 - cóż upragnione wydanie (bo f17 trochę błędami rzucało szczególnie przy mysql i skype). Na razie nie mam do niej żadnych zarzutów (i jest szybsza od ubuntu)
dif
dif 2013.01.25 20:09
Co z tym instalatorem? Co prawda mam Archlinuksa, ale w wirtualnej maszynie zainstalowałem sobie Fedorę 18 jeszcze w wersji alfa, żeby zobaczyć, jak działa. Instalacja poszła gładko. Aktualizacje robię przez yuma. Wszystko działa normalnie. Gnome 3.6 to porażka, ale to inna sprawa. Można sobie zainstalować inne środowisko. Generalnie, zdecydowanie nie przesiądę się na Fedorę z Archlinuksa, ale system jest OK.
Gość IP: 89.68.145.* 2013.01.25 20:57
jak widac rasowy linuksowy golum...ciekawe czy się chociaz wykąpał do zdjęcia

jednak co jak co zgadzam się że fedora to straszny badziew - zgubili sie juz kilka wersji temu
AUTOR: stanisław kruk
DODANO: 25.01.2013
Tagi producenckie: red hat
Tagi modelu: fedora
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4253
CENEO Kup Najtaniej
Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski  + PILOT Veovision 7" ramka cyfrowa DIVX AVI LED - niebieski + PILOT
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Massa Zestaw soczewek makro 77mm +1+2+4+8+10 (FOSMB77) Massa Zestaw soczewek makro 77mm +1+2+4+8+10 (FOSMB77)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PENTAGRAM Eon Cineo GOLD 4GB P 5119 PENTAGRAM Eon Cineo GOLD 4GB P 5119
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu