Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Serwisy HP i Della odradzają instalację Windows 10

Ciekawy eksperyment przeprowadzony przez dziennikarzy.

Serwisy HP i Della odradzają instalację Windows 10

Redaktorzy serwisu Laptopmag zadzwonili do serwisów trzech popularnych producentów notebooków: Della, HP i Lenovo. Porady, jakie tam uzyskali, okazały się bardzo zaskakujące.

 

Z jednej strony warto pamiętać o tym, że działanie przeprowadzone przez dziennikarzy było niewątpliwie prowokacją i miało też charakter wybiórczy – trudno na podstawie wypowiedzi kilku osób pracujących w pomocy technicznej wyciągać bardziej generalne wnioski. A jednak czytając relacjonowane przez nich reakcje przedstawicieli pomocy technicznej na różnego typu zgłaszane problemy czy przypadłości można odnieść wrażenie, że traktują oni Windows 10 jak zgniłe jajo, z którym trzeba sobie niestety jakoś poradzić. Najlepiej wyrzucając je do kosza.

W przypadku pomocy technicznej firmy Dell, sprawa dotyczyła pomocy w konfiguracji ekranu dotykowego w notebooku Inspiron 15 5000. W tym przypadku serwisant o imieniu Jalvin wprost zalecił powrót do systemu Windows 8.1, argumentując to tym, że serwis Dell-a wręcz zarzucony jest telefonami od użytkowników Windows 10, który powoduje w ich sprzęcie wiele problemów. Co ciekawe, akurat w tym przypadku zgłaszany błąd nie był tak naprawdę zależny od systemu – najwyraźniej pracownicy pomocy technicznej Dell-a po wielu doświadczeniach już z automatu stwierdzali, że wszystko to wina Windows 10.

Serwis HP dostał od dziennikarzy inne zadanie – chodziło o uruchomienie narzędzia o nazwie CoolSense, pozwalającego kontrolować temperatury różnych podzespołów notebooka (w tym przypadku HP Pavilion x360). Co ciekawe, aktualizacja systemu do Windows 10 w przypadku tego notebooka odbyła się za pośrednictwem pomocy online firmy HP. Po 57-minutowej rozmowie i wypróbowaniu różnych działań serwisantka o imieniu Kate stwierdziła, że jedyną rzeczą, która może pomóc, jest powrót do Windows 8.1. Dodała przy tym, że zdecydowanie odradza użytkownikom aktualizację systemu do Windows 10.

Inaczej potoczyła się historia w przypadku serwisu Lenovo. Dziennikarze próbowali dowiedzieć się, jak uruchomić jeden z najciekawszych "ficzerów" Windows 10, czyli asystenta głosowego Cortana, w trybie ciągłego nasłuchu. Żaden z serwisantów nie umiał w tej sprawie pomóc, co skłoniło dziennikarzy Laptopmag do stwierdzenia, że jedynym realnym źródłem wiedzy w przypadku kłopotów technicznych są... fora internetowe. Natomiast telefoniczna pomoc techniczna, oferowana przez głównych producentów sprzętu, nie jest chyba jeszcze gotowa na Windows 10...

Zdjęcie pracownika call center pochodzi z serwisu Shutterstock.

Dodaj komentarz 13 komentarzy
Gość IP: 213.205.194.* 2015.11.09 14:25
Juz toumacze co sie dzieje:

M$ optymalizuje (i personalizuje) Windows pod SWOJ sprzet obecnie i ma KOMPLETNIE WYRABANE na reszte - ot co

Marzy sie mu idea... Apple (tworzenie software TYLKO pod swoj sprzet) ale TAK SAMO jak Google - jakos ta realizacja mu niewychodzi

Wniosek?

Mi sie NIEOPLACA kombinowac jak kon pod gorke - mam produkty Apple i... BRAK stresu
Gość IP: 46.148.90.* 2015.11.09 15:47
A ja uważam, że to po prostu brak elementarnej wiedzy z zakresu techniki i informatyki. Windows 10 jest na pewno lepszy od 8.1, jednak dla ludzi którzy nie potrafią samodzielnie niczego skonfigurować, ani nawet poszperać po forach internetowych - może stwarzać problemy. Źródłem problemów nie jest jednak Win10 tylko ograniczony intelekt użytkowników.

Co do produktów apple'a - musiałbym chyba upaść na głowę, żeby z tego szajsu korzystać.
Gość IP: 83.9.106.* 2015.11.09 16:16
Zapytałem kiedyś grycankę, jak jej się chodzi w nowych sukienkach od Diora. Odpowiedziała, że są znacznie za ciasne i że kolekcja z poprzedniego roku jest znacznie lepsza, bo jest już rozchodzona. Wniosek: zarówno HP jak i Dell mają zdecydowanie z mało konsultantów. Przy czym HP wypada na tle konkurencji lepiej, bo pracuje u nich kobieta, Kate.

PS> Zawsze kiedy dziennikarz wyciąga swoje własne wnioski, umiera jedno małe bambo. Także tytuł jest trochę na wyrost, bo po pierwsze: żaden z serwisantów nie odradzał instalacji windows 10 a jedynie zachęcał do powrotu do windows 8.1, a po drugie: zdanie jednego serwisanta nie wyraża stanowiska całego serwisu.
Gość IP: 83.30.173.* 2015.11.09 19:22
Tak, na pewno jest lepszy. W tablecie nie działa wyświetlacz, w kompie musiałem wygrzebać ze strychu klawiaturę PS2, bo na usb gubi co setną literę podczas pisania (dobrze, że na płycie było gniazdko PS2), a w notebooku dodatkowe przyciski przestały spełniać jakąkolwiek funkcję (w tym te od regulacji głośności). Poza tym nie działają kompilacje ThinApp, większość instrumentów muzycznych (przez USB) i co niektóre programy, które od teraz trzeba męczyć na VirtualBoxie.
O interfejsie znanym z XP (czyli możliwości przyciemnienia menu, istotnego przy obróbce filmów) można zapomnieć.
Dwa panele sterowania, mnóstwo niedociągnięć i niedoróbek. System może dobry dla przeciętnego klikacza pudelkowego, do pracy to wczesna beta z marnymi perspektywami.
acomp
acomp 2015.11.09 22:23
To nie dyskredytuje Windowsa 10 ale obnaża niską jakość świadczonych usług przez te serwisy.Po prostu Ci serwisanci są niedouczeni co do nowych programów.
Gość IP: 5.172.235.* 2015.11.10 09:51
To są także skutki szaleństw Microsoftu.
Wyszkolenie serwisu i zebranie praktycznych doświadczeń trwa dla dużej firmy 2-3 lata. Szczególnie, że większość serwisantów mieszka w Indiach. Stąd skutki wypuszczania co 2 lata nowego systemu, gdzie wszystko jest tak samo ale całkiem inaczej muszą ponosić klienci. Trudno, żeby najwięcej pytań dotyczyło W8 kiedy wszyscy akurat ten system opuszczają.

Gdyby te nowe funkcje wprowadzane były systematycznie, serwis miałby czas na naukę i problemów by nie było (tak dużych).
Gość IP: 81.190.37.* 2015.11.10 10:27
Wiele sterowników nie działa poprawnie. Np. mimo ciągle aktualizowanej wersji sterownika do nVidia GT-525M, Windows 10 daje komunikaty o jego wyłączeniu z powodu błędu...itd. i komputer (Dell Vostro 360) wykorzystuje jedynie zintegrowaną kartę Intela. Podobnie nie działa logowanie przez rozpoznawanie twarzy (w Windows 7 i 8 - nie było problemów). Jest więcej problemów ze sterownikami do innych nietypowych urządzeń. I nie wiadomo kto zawinił, Microsoft, czy producenci tych urządzeń. Nawet Norton 360 ma jakieś problemy i zanim pobierze z sieci łatkę, to instalator Windows 10 najpierw go usunie. Dobrze przynajmniej, ża pamięta klucz licencyjny. W tym czasie pracuję także na Mini Maku. Tutaj takich problemów nie ma. Ostatnio zainstalowałem kolejny system Capitan El, o czym przyszło na maczka powiadomienie aktualizacyjne. Bez specjalnego szumu reklamowego i bez problemów. Wszystko się szybko zainstalowało i wszystkie programy działają bez zastrzeżeń. Myślę, że Microsoft kiedyś także dojdzie do tego. Tym bardziej, że następuje powolna unifikacja podzespołów pecetowych.
Gość IP: 62.89.104.* 2015.11.10 11:04
Dobrze, ze odradzaja Windows 10, bo to jeden wielki niewylaczalny szpieg.
Gość IP: 178.43.211.* 2015.11.10 11:36
Piszę to z doświadczenia użytkownika windows 10 profesional (zaktualizowany i za pomocą klucza zainstalowany na czysto z iso) od daty premiery na którego przesiadłem się z 7 profesional (windows 8.1 którego kupiłem z laptopem wywaliłem po tygodniu) laptop to lenovo y510p z jedną kartą 755m i i5-4200m. Windows 10 bezproblemowo łączy się przez widi z moim TV LG, uruchamia się i działa szybciej niż 7, nie blokuje pirackich gier ani programów, stabilność wzorowa zero bluescreenów czy zawieszeń. Głośne w internecie szpiegowanie można powyłączać i tak też zrobiłem, wy sobie narzekajcie, a ja mam ŚWIETNY system. Płakać będziecie jak już nie można będzie zaktualizować waszych dennych 8.1.
Gość IP: 83.4.137.* 2015.11.10 14:27
Zawsze będzie można je zaktualizować, idę w zakład o każdą kasę. Ten roczny gratis to taka pis-zagrywka, żeby jak najwięcej ludzi szybko się przesiadło.
Gość IP: 89.102.175.* 2015.11.10 20:13
windows 10 jest zuy :)

Jako taki jest wspolodpowiedzialny za miedzyinnymi nie niosance sie kury, krowy nie dajace mleka, koklusz itp. itd. a co dopiero problemy z sprzetem.

Nie widze nic dziwnego w wypwiedziach serwisantow...
Gość IP: 89.102.175.* 2015.11.10 20:20
"szpiegowanie można powyłączać i tak też zrobiłem"

To jestes naprawde dobry, na naprzyklad wiem ze moge kliknac opcje zeby nie szpiegowal - ale nigdy bym nie podejrzewal ze taka zmiana mogla by gwarantowac cokolwiek wiecej niz zmiana stanu wyswietlanek kontrolki...
Gość IP: 88.199.128.* 2015.11.10 23:36
Co za różnica czy coś tam szpieguje czy nie, ja nic do ukrycia nie mam, kasy z konta nikt mi nie podbiera więc looz. To są rozwiązania zaimplementowane z windows phone, w androidzie jest to samo tak jak i w iOS. Pewnie nadal używasz windowsa XP bo twój komp nic więcej nie uciągnie. Windows 10 jest stabilny i dopracowany nie gorzej niż windows 7, bo ósemka to totalna pomyłka, co do kontrolki to samo można powiedzieć o wszystkich innych systemach, masz dostęp do kodu systemu? Wiesz jak się system zachowuje? Nie? no właśnie... Zresztą nie chcecie nie aktualizujcie, wasza sprawa, ja używam i nie mam totalnie żadnych problemów, równie dobrze mógłbym używać 7 ale 10 jest po prostu szybszy, ładniejszy i równie bezproblemowy. Tyle.
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 09.11.2015
Tagi producenckie: dell, hp, lenovo
ŹRÓDŁO: laptopmag.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 11797
CENEO Kup Najtaniej
stolik TV-021 szafka RTV stolik TV-021 szafka RTV
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux EDH3488GDE Electrolux EDH3488GDE
Dostępny w 10 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AQUA COMPUTER AQUAINLET XT 150ML - NANO (34069) AQUA COMPUTER AQUAINLET XT 150ML - NANO (34069)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Poezje - Przerwa-Tetmajer / opracowanie zeszyt 72 Poezje - Przerwa-Tetmajer / opracowanie zeszyt 72
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Philips 200S4LMB/00 Philips 200S4LMB/00
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu