Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Windows 10 usuwa oprogramowanie bez pytania o zgodę

Można? Można.

Windows 10 usuwa oprogramowanie bez pytania o zgodę

Pierwsza duża aktualizacja Windows 10 nie została przyjęta zbyt optymistycznie przez niektórych użytkowników. Ciężko zresztą się im dziwić - w końcu kto chciałby, aby system operacyjny samodzielnie decydował o usuwaniu niektórych aplikacji?

 

Jak donoszą użytkownicy for internetowych i kilku naszych czytelników, Windows 10 bez pytania się o jakąkolwiek zgodę użytkownika usuwa programy innych producentów. Kilka przykładów, które powinniście kojarzyć to: Speccy, CPU-Z, czy... AMD Catalyst Control Center.

Powodem, dla którego Windows 10 bezlitośnie pozbywa się tych (i innych) programów jest ich niekompatybilność z systemem po aktualizacji. Microsoft w oficjalnym komunikacie dodał również, że Windows 10 będzie usuwał wszystkie aplikacje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszych prywatnych danych.

Wszystko też odbywa się zgodnie z prawem, a raczej: z regulaminem, na który zgodził się każdy, kto zainstalował Windowsa 10. Problem nie jest poważny - twórcy sprawiających kłopoty programów udostępniają ich nowe wersje, które instalują się i działają bez jakichkolwiek problemów. Jednak automatyczne usuwanie zainstalowanego przez nas oprogramowania przez nasz system operacyjny oczywiście budzi pewne obawy.

Gość IP: 178.37.237.* 2015.11.24 14:46
Ale dno!!!
Przecież ten system (Winda) chlubił się tym, że jest kompatybilny z poprzednimi wersjami!!! Z tego wynika cała jego popularność (i zyski dla M$).
Więc czemu są programy "niekompatybilne"???
Gość IP: 84.233.154.* 2015.11.24 14:58
Kompatybilność kosztowała stabilność i wydajność. Teraz zainstalujesz nowe wersje bardzie zoptymalizowanie pod W10.
Gość IP: 84.233.154.* 2015.11.24 14:59
Kompatybilność kosztowała stabilność i wydajność. Teraz zainstalujesz nowe wersje bardzie zoptymalizowanie pod W10.
Gość IP: 83.31.148.* 2015.11.24 15:00
A według mnie właśnie tak powinien się zachować. Zresztą istnieje podejrzenie że chodziło o stare wersje tych programów - mi softu do karty na ATI nie usunął.
Gość IP: 146.198.253.* 2015.11.24 15:16
Z jednej strony DOBRZE robi (stabilnosc systemu) z drugiej ZLE (brak stabilnosci) - zatem jak M$ POWINIEN postapic? DAC OPCJE WYBORU!!! Ot okienko informacji WYBORU!!!!!! Yes or no - to takie SKOMPLIKOWANE dla M$?!?!

P.S. Oddalem ten M$ Band 2 bo mnie SZLAG trafil noszac to drogie cholerstwo!

Ah i rozpracowalem juz dlaczego nie chcial zaakceptowac zwrotu na poczatku - bo...... ZA DUZO rozpisalem sie w komentarzu powodu zwrotu :/

Eh <face palm> nawet juz nie chce o tym myslec
Gość IP: 213.135.34.* 2015.11.24 15:20
'Windows 10 będzie usuwał wszystkie aplikacje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszych prywatnych danych.' - chyba się wzruszę! Nikt ,tylko 'dobrodzieje' maja prawo w nich grzebać?! :)

Gość IP: 83.13.29.* 2015.11.24 15:30
Windows będzie ewoluował powoli w stronę odbierania władzy użytkownika nad jego komputerem. Gdyby zmiany wprowadzić nagle - użytkownicy by się zbuntowali. Ale te zmiany będą nadchodzić powoli. Wszak aktualizacji nie można wyłączyć.
Będzie to miało dobre i złe strony. Będzie bezpieczniej - tak jak w państwie totalitarnym które wszystko kontroluje. Ale cena za bezpieczeństwo będzie również wielka. Bo prawo nie zawsze służy dobru obywateli. A to korporacje podyktują co jest legalne a co nie.
lunarbird
lunarbird 2015.11.24 15:38
Powiedzmy to sobie wprost - gdyby chodziło o ochronę systemu przed złośliwymi i niekompatybilnymi aplikacjami, nie byłoby powodu by Windows nie pytał, czy program usunąć (co najwyżej usilnie sugerując zgodę).

Ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że Microsoft nie bez kozery zaimplementował w Windows system wykrywania programów, których Wielki Bill sobie na komputerach użytkowników nie życzy. Tymi programami będą pirackie wersje gier, klienty P2P i torrentów, programy do zmiany ukrytych ustawień systemu, cracki, no-cd-patche i tym podobne. Wszystkie one będą już wkrótce przez system całkowicie usuwane bez pytania użytkownika o zgodę.

To, czego Microsoft nie bierze pod uwagę, to fakt, że usuwanie pirackich wersji gier nie sprawi, że ludzie zaczną kupować oryginały. Sprawi, że pójdą do kumpla po instalkę Windows 7.

Innymi słowy skończy się na tym,że ludzie będą kupować komputery z Windows 10 tylko po to by następnie na nich zainstalować Windows 7 do grania i linuksa do Netu. A Małomiękki będzie dostawał orgazmu,że Windowsowi 10 rośnie liczba wirtualnych użytkowników, którzy używali systemu przez parę dni.
cthulhu
cthulhu 2015.11.24 16:08
Niestety potwierdzam: wersja Treshold 2 "bije się" ze starszymi kompilacjami ESET NOD 5. Co ciekawe, system wyświetlił komunikat, że program został odinstalowany, co było wierutnym kłamstwem: pliki nadal były na miejscu, a na liście zainstalowanych aplikacji ESET tkwił nadal, ale nie działał. Pomogła reinstalacja do nowszej wersji.

Gość IP: 83.25.95.* 2015.11.24 16:12
"że Windows 10 będzie usuwał wszystkie aplikacje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszych prywatnych danych"

Wciskanie kitu.

A czy to nie nasza prywatna sprawa, czy mamy zainstalowane np. CPU-Z czy inne oprogramowanie?

Jakim prawem ludzie z Microsoftu pobierają informację o zainstalowanych programach na dysku?!

Niech napiszą porządnie system. Np. w taki sposób, by niezweryfikowane oprogramowanie można było uruchomić w piaskownicy. A zamiast tego pieprzą banialuki o bezpieczeństwie, by sprawdzić, co użytkownik ma na dysku i bez jego zgody usunąć.
Chamstwo do kwadratu!

Gość IP: 83.25.95.* 2015.11.24 16:13
"że Windows 10 będzie usuwał wszystkie aplikacje, które stanowią potencjalne zagrożenie dla naszych prywatnych danych"

Wciskanie kitu.

A czy to nie nasza prywatna sprawa, czy mamy zainstalowane np. CPU-Z czy inne oprogramowanie?

Jakim prawem ludzie z Microsoftu pobierają informację o zainstalowanych programach na dysku?!

Niech napiszą porządnie system. Np. w taki sposób, by niezweryfikowane oprogramowanie można było uruchomić w piaskownicy. A zamiast tego pieprzą banialuki o bezpieczeństwie, by sprawdzić, co użytkownik ma na dysku i bez jego zgody usunąć.
Chamstwo do kwadratu!

SylwekK
SylwekK 2015.11.24 16:29
Nie wiem jak to wygląda z Win10, bo go nie mam, ale przy wcześniejszych systemach mam zainstalowany Shadow Defender, który pilnuje mi dysku systemowego z nielicznymi wyjątkami "otwartych" kilku folderów. Dzięki temu programikowi nawet jak jakiś wirus nadpisze cały folder systemowy, skasuje, albo pogrzebie w zainstalowanych programach to po restarcie będzie wszystko w stanie jakim SAM zadecydowałem wcześniej czyli wszelkie zmiany zostają cofnięte z automatu. Póki co świetnie się sprawdza od kilku lat.
Gość IP: 91.208.10.* 2015.11.24 17:02
"Problem nie jest poważny..."

Taaa... A jak M$ odinstaluje mi program księgowy lub magazynowy z całą bazą danych klientów i towarów to niby mam się cieszyć, że taki fajny żart...? :(
Jak rozumem, nawet backup wtedy nie pomoże, bo M$ nie pozwoli mi zainstalować na powrót "niekompatybilnej" aplikacji. I oni chcą, żeby firmy przechodziły na W10? Przecież robią wszystko, żeby do siebie zniechęcić!
Gość IP: 79.191.129.* 2015.11.24 17:43
Ciekawe czy ktoś zwrócił uwagę na ewolucję pewnej ikony: już nie ma Mój komputer bo jest albo Komputer (win7) albo Ten komputer (win8 i nowsze)... cóż niedługo może być Nasz (nie twój użytkowniku) komputer... a odinstalowanie samoczynne programów... cóż, jest wiele osób które nie siedzą tak głęboko w komputerach... a jak 10-tka sama odinstaluje niby-niekompatybilnego antywirusa to kto poniesie za to odpowiedzialność? Ciekawe jak wygląda sprawa przy tych programach (a jest ich trochę) które wymagały aktywacji a serwery aktywacyjne już nie działają? I co? Nie każdy użytkownik trzyma pełną kopię dysku.... Oby też M$ nie strzelił sobie w kolano no bo jak win10 uzna, że Office 2007 lub 2010 jest za stary na 10-tkę i stanowi dla niej niebezpieczeństwo i ją odinstaluje? A może chcą wprowadzić następujący model: Użytkownik dostaje komunikat że win10 odinstalował Offica 2007 ze względów bezpieczeństwa i samoczynnie zainstalował Office 365... została naliczona opłata za użytkowanie Office 365 (zgodnie z przeklikaną dalej dalej licencją).... co wtedy?
Gość IP: 80.52.195.* 2015.11.24 18:12
Nie rozumiem po co to całe zamieszanie. Używam Win10 od paru miesięcy i jeszcze nigdy nie miałem z nim problemów (chociaż mam pare gierek), i mam offica 2007 i też jeszcze go nie odinstalował. Jeżeli ktoś ma problem to może niech spróbuje zrobić pełny skan kompa (nawet Windows defender) i problem powinien odpuścić :-).
Gość IP: 89.64.55.* 2015.11.24 18:12
@lunarbird Innymi słowy skończy się na tym,że ludzie będą kupować komputery z Windows 10 tylko po to by następnie na nich zainstalować Windows 7 do grania i linuksa do Netu.

Coś w tym stylu to najrozsądniejsza opcja. Na stacjonarce uskuteczniam dual boota Manjaro z Cinnaminem/Windows 7. Za to na laptopie całkowicie pozbyłem się windowsa. Arch z kernelem z rodziny 4.2 działa dłużej na 1 ładowaniu... Kernele 4.x mają bardzo dobre moduły zarządzania energią.
Gość IP: 213.92.192.* 2015.11.24 18:35
Wiecie może jak zainstalować kartę graficzną Nvidia 7300 Go na Win10? Oficjalnie system jej nie wspiera kurr.
Szemot
Szemot 2015.11.24 18:59
1. Ja AMD Catalyst wciąż mam

2. Nie jest to pierwszy raz. Mając betę Win10 miałem takie programy jak Spybot. Instalując końcową ostateczną wersję (a raczej aktualizację) Spybot został usunięty bez pytania ale mnie o tym chociaż poinformował. Tak czy owak nie jest to jakaś nowość którą przyniosła ostatnia wielka aktualizacja.
Gość IP: 89.229.103.* 2015.11.24 19:08
Kolega miał zainstalowany pakiet Office 2010 złamany jakimiś KMS-em, no i już go nie ma. Została tylko plansza, że może sobie wykupić subskrypcję na Office 365. I może o to chodziło. Nie masz licencji - nie instalujesz.
Gość IP: 78.9.112.* 2015.11.24 20:32
Przy pierwszej próbie aktualizacji Windows skasował mi między innymi klienta VPN - straciłem możliwość pracy. Przywracanie systemu rozwaliło trochę system i straciłem cały dzień... MS poprawił to chyba, bo ponowna nadinstalacja z nowego pobranego obrazu W10 poszła OK i zostawiła programy.
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 24.11.2015
Tagi producenckie: microsoft
ŹRÓDŁO: venturebeat
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 29129

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
ModeCom ISAW SZELKI DO MOCOWANIA KAMERY (A-KS-ISAW-SZ-P) ModeCom ISAW SZELKI DO MOCOWANIA KAMERY (A-KS-ISAW-SZ-P)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Electrolux EDH3488GDE Electrolux EDH3488GDE
Dostępny w 10 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Canon EOS 700D Czarny + 18-200mm II Canon EOS 700D Czarny + 18-200mm II
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Inspiron 3543 (Inspiron0405V_8G500HW10) Dell Inspiron 3543 (Inspiron0405V_8G500HW10)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu