Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Android 6.0 Marshmallow tylko na 0,7% urządzeń

Cieniutko. A nawet wersja Lollipop nie oferuje imponujących statystyk.

Android 6.0 Marshmallow tylko na 0,7% urządzeń

Google poinformowało o udziałach rynkowych swoich poszczególnych wersji systemu Android. Cóż, jak zwykle nie widać jakichś wielkich powodów do dumy.

 

Od lat dużym problemem systemu Android jest jego pogłębiona fragmentacja, choć warto pamiętać o tym, że wynika to również ze specyfiki sytuacji rynkowej. Jeśli porównać Androida do systemu mobilnego firmy Apple (która rewelacyjnie rozwiązała kwestię aktualizacji systemu na starszych urządzeniach), to bezpośrednim odpowiednikiem byłyby tylko firmowane przez Google urządzenia z serii Nexus – a te aktualizowane są naprawdę szybko.

 

Natomiast większość telefonów i tabletów z systemem Android produkowana jest przez niezależne od Google firmy, a ich oprogramowanie zawiera zwykle dodatkowe nakładki i funkcje, dlatego wymaga od producentów opracowania własnych nowych wersji systemu. A z tym bywa bardzo różnie – tak naprawdę tylko nieliczne, topowe modele najważniejszych producentów w ogóle mogą liczyć na aktualizację.

Rezultatem takiego stanu rzeczy są właśnie statystyki, które po raz kolejny zaprezentowało Google. Szczegóły prezentuje poniższa tabelka i wykres, ale wymaga on jeszcze co najmniej krótkiego komentarza. Przede wszystkim szokować może fakt, że około 3 miesiące po debiucie najnowszej wersji Androida (6.0 Marshmallow) korzysta z niego tylko 0,7% urządzeń. Taka sytuacja w przypadku urządzeń firmy Apple byłaby nie do pomyślenia, ale pamiętajmy o tym, że nie zależy to tylko od firmy Google, lecz od niezależnych producentów.

Tak czy siak, liczba urządzeń korzystających z najnowszego Androida powoli rośnie, ale... nadal jeszcze szybciej rośnie liczba urządzeń korzystających z poprzedniej wersji KitKat. Pokrywa się to zresztą z tym, co ze zdziwieniem możemy obserwować na rynku: wiele nowych smartfonów debiutuje z Androidem 5.1 Lollipop na pokładzie, a nie z najnowszym 6.0 Marshmallow. Ta sytuacja może się zmienić dopiero po targach MWC 2016, ale... nawet to nie jest pewne.

W każdym razie Android 5.0 i 5.1 są już obecne na niemal jednej trzeciej wszystkich smarftonów i tabletów z tym systemem – łącznie jest to 32,6%. Dominuje jednak Android czwartek generacji: KitKat (36,1% urządzeń), Jelly Bean (łącznie 24,7%) i jeszcze starszy Ice Cream Sandwich (2,7%).

 

Gość IP: 89.67.35.* 2016.01.16 13:42
Android często nie jest aktualizowany przez operatorów, więc nie rozumiem zdziwienia. Poza tym wielu producentów też celowo nie dba o aktualizację, by wymusić na klientach zakup nowego telefonu.

Identycznie wygląda sytuacja z iOS.
Jotgie
Jotgie 2016.01.16 14:40
W ogóle trochę mnie dziwi działanie Googla. Np. wydano wersję 5.8, w której obraca się ekran a w 6-tce tej funkcji nie ma!
M$ nie ma takich obiekcji - czy operator chce czy nie to uaktualnia system.
Gość IP: 80.111.103.* 2016.01.16 15:05
stare telefony nie pociagna nowego androida, proste.
Gość IP: 194.187.73.* 2016.01.16 15:07
sami sobie strzelają w kolano ... dla starszej wersji Nexusa 7 nie wypuścili aktualizacji ... a mogli.
deRosis
deRosis 2016.01.16 15:12
Z iOS sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie. Bez problemu aktualizujesz starsze urządzenie do nowszych wersji iOS'a, co najwyżej nie działa część funkcji, jeśli w starszym urządzeniu brak jest odpowiedniego hardware'u.
W zasadzie jedynym urządzeniem Apple'a, którego nie jestem w stanie aktualizować jest stareńki iPod Touch pierwszej generacji, który zatrzymał się na iOS 3...

I to właśnie powoduje, że od dłuższego czasu nie muszę kupować mobilnego sprzętu Apple'a.
Gość IP: 83.24.75.* 2016.01.16 15:21
Gość IP: 89.67.35.* 2016.01.16 13:42

Sytuacja z iOS wygląda całkiem inaczej :)
iOS 9 - 75%
iOS 8 - 18%
i starsze 7%

Dzieje się tak dla tego, że Apple nie pozwala na branding systemu przez operatorów i oczywiście jest jedynym producentem, który wykorzystuje ten system, ponieważ to ich autorski system.
Z Androidem jest całkiem inaczej, lecz rzeczywiście producenci mogli by dłużej wspierać aktualizacje, przynajmniej mogli by podjąć się takiego wsparcia jak to deklarowało Google i Samsung.
Gość IP: 78.29.205.* 2016.01.16 15:53
iOS: iPad mini zakupiony w 2012 roku, do tej pory mam każdą aktualizację i to do kilku dni po premierze oficjalnej mam informację o aktualizacji
Android: Galaxy s4 zakupiony w 2013 - jedna tylko akutalizacja do 5.0 Lollipop i to jeszcze niedopracowana (telefon się zawiesza itd)
Kupiłem teraz iphone'a. duzo kosztował ale pewnie zabawię z tym telefonem przez conajmniej 3/4 lata, a Androida po 1.5 roku trzeba wymieniać bo ścina ...
Gość IP: 91.226.23.* 2016.01.16 17:43
Powodow widze kilka:
1. Producentom nie oplaca sie aktualizowac starych urzadzen, a operatorom wdrazac aktualizacji.
2. Od Androida 4.x bylo niewiele istotnych zmian w funkcjonalnosci i API. Dzieki temu wiekszosc aplikacji dziala na wiekszosci urzadzen i pod tym wzgledem aktualizacje nie sa potrzebne.
3. Przecietny uzytkownik nie przyklada zadnej wagi do bezpieczenstwa, wiec nie zalezy mu na lataniu systemu. Wielu nie widzi zadnej potrzeby aktualizowania.
4. Producenci coraz bardziej utrudniaja tworzenie wlasnych ROMow (przez rozne formy DRM) i przez to uniemozliwiaja uzytkownikom reczna aktualizaje systemu.
5. Telefony od dluzszego czasu maja dosc mocna specyfikacje i nie starzeja sie tak szybko jak, powiedzmy, 5 lat temu. Przez to ludzie rzadziej je zmieniaja i dluzej uzywaja starszych wersji systemu.

Tak wiec skoro nie ma zainteresowania aktualizacjami ze strony producentow, operatorow i wiekszosci uzytkownikow to aktualizacji nie ma. A szkoda - mam nadzieje, ze kiedys telefony stana sie platforma podobna do PC, na ktorej kazdy bedzie mogl zainstalowac dowolny system i sterowniki.
Gość IP: 89.228.100.* 2016.01.16 19:48
Miłośnicy iOS tak tłocznie nie komentowali, gdy było zestawienie najbardziej dziurawych systemów :)
Gość IP: 94.113.172.* 2016.01.16 22:09
Jak ktos zauwarzyl - chocbym chcial, producent nieudostepnia i tyle. Podejrzewam, ze tak jest w wypadku wiekszosci osob, wiec nie wiem o co ten wrzask - nowa wersja androida bedzie jak sprzety z nia wejda do sprzedarzy...
Gość IP: 78.8.180.* 2016.01.17 01:02
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 83.30.155.* 2016.01.17 09:04
Przecież jest jeszcze XDA Developer's i są tam naprawdę utalentowani ludzie którzy mogą wydawać dostosowane ROMy dla starszych urządzeń w najnowszych odsłonach Androida.

Niestety bolączką każdego niezależnego producenta wydającego urządzenia mobilne z Androidem jest brak wsparcia po dwóch latach od premiery urządzenia i dlatego trzeba się albo z tym pogodzić albo zrobić ROOT'a i wgrać sprawdzony ROM z XDA Developer's.
Gość IP: 83.26.163.* 2016.01.17 10:55
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 83.5.32.* 2016.01.17 14:37
Gość IP: 78.29.205.* 2016.01.16 15:53
czy wymienić... z tym bym polemizował, można po prostu zainstalować na nowo system. nie jest to takie trudne, a chodzi jak nowy. ale fakt, jak się nie sprząta regularnie i dba, to android się strasznie syfi. chyba, że mamy swoje 5 aplikacji i więcej nie instalujemy :P
Gość IP: 89.77.47.* 2016.01.17 18:13
Nic dziwnego, skoro kończy się wsparcie po 2 latach.
Nexus 4, pomimo tego ze uciagnie Androida 6.0 to nie ma wsparcia.
Gość IP: 92.69.219.* 2016.01.17 19:31
Mój ulubiony Tracer pracuje na 4.0.4.
Zaś Sony C 2305 pracuje na 4.2.2.
jeszcze Tablet - Ferguson S3 ma na pokładzie 4.0.3
Pracują. czasami ciut ponarzekam. Jednak bardzo chciałbym najnowszą odmianę;to co, że sprzęt przeterminowany ?
Ile kosztowałby najnowszy Android napisany pod mój Ulubiony Sprzęt ? Przywiązałem się doń; i nie potrzebuję eLTeK-ów.
Stać mnie na Najnowsze dowolne modele; jednak tak jak swego Bike'a nie zamienię na jakieś nowoczesne barachło z silnikiem; tak i moje Smarty zostaną na półce.
Wielu potrafiło przywiązać się do swego telefonu; i tylko Ci własnie ... właściwie mnie zrozumieją.
Gość IP: 31.179.0.* 2016.01.17 20:41
Co wy piszecie ? "Jeśli porównać Androida do systemu mobilnego firmy Apple (która rewelacyjnie rozwiązała kwestię aktualizacji systemu na starszych urządzeniach)", chyba już dawno nie używaliście Ipada 2 po zainstalowaniu nowego iOS. MASAKRA !!!
Gość IP: 46.208.206.* 2016.01.17 23:34
ot taka KARA za wybranie Andro-BADZIESTWA!
Gość IP: 46.208.206.* 2016.01.17 23:56
P.S. Pamietam jak gdzies byla ankieta dla Androidowcow i pytanie czy zgodziliby sie placic za update Android... hehe

Wielu WIELU z za od DAWNO to robi i tego NIE wie :D
Poprostu jestescie RASOWO wydupczani i... o tym NIEWIECIE!
Wy bylyscie gotowi placic za update jakos 10-20zl a Andro-firmy doja was na SETKI zl poprzez WYMUSZANIE kupna nowego smartphone! :D
Gość IP: 89.68.7.* 2016.01.18 04:00
Gość IP: 89.67.35.* 2016.01.16 13:42

co ty bredzisz?ios ma aktualizację zawsze jak tylko wyda ja apple
operator nie ma nic do gadania

android generalnie nie ma żadnych aktualizacji
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 16.01.2016
Tagi producenckie: google
Tagi modelu: android, android 6.0
ŹRÓDŁO: Google
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 14030
CENEO Kup Najtaniej
Weber Q 1400 Stand 52020879 Weber Q 1400 Stand 52020879
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Lowepro  PASSPORT SLING II MICA zielony - LP-PSII-M-DY Lowepro PASSPORT SLING II MICA zielony - LP-PSII-M-DY
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vanucci Plecak twardy Vanucci "Sportivo" karbon Vanucci Plecak twardy Vanucci "Sportivo" karbon
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Powerbeats2  różowo-szare Beats by Dr. Dre Powerbeats2 różowo-szare
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304) Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu