Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News Microsoft wymusi Windows 10 na nowszych procesorach

Kolejny już sposób nacisku, przekonujący nas do aktualizacji systemu.

Microsoft wymusi Windows 10 na nowszych procesorach

Microsoft nie ustaje w staraniach popularyzujących (bardziej na sposób bata, niż marchewki) system operacyjny Windows 10. Najnowszy pomysł związany jest z procesorami komputerów.

 

Oficjalnie zarówno użytkownicy Windows 7, jak i  Windows 8.1 (ale Windows 8 już nie) mogą spać spokojnie – wsparcie dla systemu z cyferką 7 w nazwie kończy się 14 stycznia 2020 roku, zaś w przypadku 8.1 – 10 stycznia 2023 roku. Teraz pojawił się jednak zaskakujący dodatkowy warunek takiego wsparcia – będzie ono dostępne tylko dla "starszych generacji procesorów".

 

O co w tym chodzi? Według tłumaczeń firmy nowe układy procesorów są tak zaprojektowane, że wymuszają stosowanie systemu Windows 10 – dotyczy to zarówno nadchodzącej generacji układów Intela o nazwie kodowej Kaby Lake, jak i układów AMD z rodziny Bristol Ridge i Qualcommowych 8996. Jednak ograniczenie wsparcia będzie już obowiązywać w przypadku maszyn wykorzystujących układy Intela szóstej generacji (Skylake).

Na razie Microsoft zapowiedział publikację listy urządzeń wykorzystujących procesory Intel Skylake, które pracują pod kontrolą systemów Windows 7 i 8.1, a które będą jeszcze otrzymywać wsparcie techniczne. Jednak będzie to pomoc ograniczona w czasie tylko do 18 miesięcy – do 17 lipca 2017 roku. Od tego momentu przejście na Windows 10 będzie zdecydowanie oczekiwane.

Ale to nie jest tak, że Microsoft nie daje im wyboru. O nie! Mogą sobie przecież również zakupić jakiś starszy typ procesora, np. z serii Broadwell lub Haswell i cieszyć się wsparciem aż do roku 2020 lub 2023.

Gość IP: 46.112.195.* 2016.01.16 09:24
Dobre, tenge głowy tam pracują. To teraz po któreś poprawce zaobserwujemy częste niebieskie ekrany n starszych systemach i nowych procesorach :D
Gość IP: 83.22.173.* 2016.01.16 11:17
Pamiętajcie Genesis to SkyNet. M$ na siłę narzuca nowy porządek świata!
Gość IP: 77.255.14.* 2016.01.16 11:22
A ja nadal czekam z aktualizacją bo dla grafiki Intel GMA3150 dotąd brak wsparcia w Win 10.
Gość IP: 89.64.12.* 2016.01.16 11:24
Gość IP: 83.22.173.* 2016.01.16 11:17
Pamiętajcie Genesis to SkyNet.

Że co? Genesis to biblijna Księga Rodzaju. Coś ci się pomerdało.
Gość IP: 79.78.174.* 2016.01.16 11:27
No w końcu jakieś proekologiczne podejście! Taka polityka zniechęci wielu, zwłaszcza tych nieindywidualnych, do kupna nowego sprzętu! Starsze sprzęciorki będą eksploatowane do ostatniej kropli krwi i tym samym nie trafią na złom będąc w pełni sprawnymi. Proszę o tym pomyśleć z tego właśnie punktu widzenia oraz zastanowić się kto absolutnie koniecznie potrzebuje super nowych procesorów a nie np. SSD od Samsunga.
Strzelam, że jedynie entuzjaści. Tych do W10 namawiać nie trzeba, DX12 już to zrobił.
Gość IP: 94.254.198.* 2016.01.16 12:11
Wczoraj na tablecie powróciłem do Windows 8.1 który był zainstalowany fabrycznie z 10. Pierwsza konfiguracja nowej instalacji systemu i pytanie czy chcę wykonać darmową aktualizację do Windows 10. Oczywiście, że nie. To i tak pobierzemy a zainstalować możesz później. Szczyt chamstwa.
Gość IP: 78.8.244.* 2016.01.16 12:38
Powiem tak. Siedziałem 4 lata i więcej na Linuxie nie narzekałem. Choć irytujące były zmiany w ustawieniach systemu. Teraz M$ idzie tą samą drogą. Zatem na Win 10 nie przejdę na starym sprzęcie, a zainstaluję Linuxa. Na nowym pewnie coś tam M$ wymusi, ale ja jako użytkownik, który lubi decydować o swoim sprzęcie zrobi wielkie won M$ i Linux na nowym sprzęcie tez zagości ! Słaby ten Win 10 skoro tak na chama trzeba go wmuszać ludziom !
Gość IP: 188.33.231.* 2016.01.16 13:28
No i tak upadnie Microsoft. Powinni stworzyć system, który sprawi, że użytkownicy sami będą chcieli korzystać z systemu. Ja dałem szansę 10, zainstalowałem jako drugi OS, ale nie wyobrażam sobie używać go zamiast Windowsa7. To samo na tablecie, byłem gotów dać szansę bo podobało mi się, że można będzie instalować appki na karcie SD, ale ostatecznie pozostałem przy 8.1 bo 10 likwiduje wszystko co sprawia, że z tabletu można korzystać jak tablet.
No i niech sobie będą zmuszali dali, ale wybór zawsze jest. To jest historyczna szansa Linuxa albo dla kogoś żeby stworzyć coś nowego. A po microsofcie nikt nie będzie płakał.
Gość IP: 89.78.85.* 2016.01.16 14:14
Myślę, że windows powinien przy starcie wyświetlać baner: "Proletariusze wszystkich krajów łączcie się". Bardzo do niego pasuje.
Gość IP: 46.151.189.* 2016.01.16 15:17
Proponuję żeby microsoft pocałował mnie w dupę. Gnojki
Gość IP: 87.207.204.* 2016.01.16 15:29
Do całego ciągu "zachęt" jakimi Microsoft usiłuje zmusić uzserów do przejścia na win'10 doskonale pasuje (od adresem Microsoftu) fragment wiersza Juliana Tuwima:
"Nie powiem nawet pies cie jebał
bo to mezalians byłby
DLA PSA"
Gość IP: 95.49.155.* 2016.01.16 15:57
Ha... Coraz bardziej przekonuję się że wybór Linuxa to jednak słuszny wybór :P
Gość IP: 89.78.85.* 2016.01.16 18:41
To dopiero początek, jak uda im się wcisnąć więcej to dopiero się zacznie. Radzę mieć linuksa na innej partycji, żeby w razie czego łatwo przejść.
Gość IP: 83.3.205.* 2016.01.16 20:13
nie siejcie paniki, do 2017 powinno im się udać ukończyć ten system w wersji alfa i wydać w miarę stabilną betę...
ja się tam przesiądę, ale na pewno nie w najbliższych miesiącach
za frajera - darmowego testera pracować nie zamierzam
Gość IP: 89.71.130.* 2016.01.16 20:31
Tak oto wygląda początek końca firmy Microsoft.
Gość IP: 31.63.209.* 2016.01.16 22:10
Gość IP: 83.3.205.* 2016.01.16 20:13
nie siejcie paniki, do 2017 powinno im się udać ukończyć ten system w wersji alfa i wydać w miarę stabilną betę...
ja się tam przesiądę, ale na pewno nie w najbliższych miesiącach
za frajera - darmowego testera pracować nie zamierzam



A używałeś windowsa 10? Bo ja nie widzę różnicy w działaniu pomiędzy 10 a 8.1 lub 7. Więc skończcie pisać jaki ten windows 10 zły, bo jest bardzo stabilny.
Gość IP: 94.113.172.* 2016.01.16 22:15
To ze beda dostarczac support to to bylo oficjalne ustalenie odnosnie relacji miedzy nimi a uzytkownikami (wiec albo beda mieli zlamanie umowy albo wprowadzanie w blad).
Jak przeniose swoj system na nowa maszyne (dlatego wlasnie sie placi wiecej za licencje to umozliwiajaca) na nowa maszyne, a MS zacznie robic problemy, to sie to zglosi i albo oddadza kase albo beda miec problem. Licencja chroni ich prawnie tylko jesli nie jest to celowe dzialanie - a to jest jak najbardziej celowe dzialanie...
Gość IP: 94.254.209.* 2016.01.17 00:06
zastanawiam sie po jaka cholerę wydają system, który nie jest ukończony ....
Gość IP: 89.72.93.* 2016.01.17 00:33
A co jest złe w W10? Przecież daje możliwość puszczania zaślinionego potoku wyzwisk wszystkim ponurakom, narzekaczom i szczylom swojej złości, że oni, ci najwięksi i najmądrzejsi na świecie są po prostu za głupi do tego. Od 18 lat ciągle słyszę o zwycięstwie Linuxa i ciągle ma swoje 3% i brak na niego poważnych programów. Zresztą oni i tak nie wychodzą poza przeglądarkę i pasjansa. Reszta za trudna.
Nie kocham M$$$ ale po 25 latach czas by był się nauczyć, że szkoda czasu na narzekanie na tych "durniów i złodziei" i zająć się bezpieczeństwem korzystania. A Microsoft dawno już przestał być niebezpieczny dla świata o ile się stosuje reguły. Ale tutaj jak widać po komentarzach rozum jeszcze nie dotarł. Mimo tyłu lat. To się nazywa być opóźnionym w myśleniu. Całe te narzekania więcej mówią o kompleksach krzykaczy niż o problemach. W sumie nuda.
Gość IP: 46.169.162.* 2016.01.17 01:36
MicroSyf może mnie cmoknąć w pompę...
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 16.01.2016
Tagi producenckie: amd, intel, microsoft, qualcomm
ŹRÓDŁO: zdnet.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 17371
CENEO Kup Najtaniej
Trendnet Tester kabli (TC-NT2) Trendnet Tester kabli (TC-NT2)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Antec Kuhler H20 1200 PRO ANT247 Antec Kuhler H20 1200 PRO ANT247
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Siemens TE713201RW EQ7 Siemens TE713201RW EQ7
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Powerbeats2  różowo-szare Beats by Dr. Dre Powerbeats2 różowo-szare
Dostępny w 13 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP 250 G2 (F0Z00EAR) HP 250 G2 (F0Z00EAR)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu