Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Systemy operacyjne

rozwiń
Strona główna Systemy operacyjne News HP: Windows 10 pogorszył sprzedaż pecetów

Winna jest właśnie darmowa aktualizacja.

HP: Windows 10 pogorszył sprzedaż pecetów

Prezes firmy HP, Dion Weisler, wypowiedział się ostatnio na temat nowej polityki Microsoftu zaprezentowanej przy okazji wprowadzania na rynek Windows 10. Ale nie były to zbyt miłe stwierdzenia.

Jak twierdzi Weisler (zresztą wtórują mu inni producenci), Windows 10 nie spełnił nadziei pokładanych w nim przez producentów komputerów. Jego wprowadzenie nie stanowiło bodźca do wymiany sprzętu i zakupy nowego komputera wraz z nowym systemem operacyjnym, ponieważ system (w formie aktualizacji) rozdawany jest w przypadku znacznej liczby użytkowników za darmo. Efekt? O ile w pierwszym kwartale 2015 roku poziom wpływów firmy HP wyniósł 13,86 miliarda dolarów, o tyle pierwszy kwartał 2016 przyniósł już tylko 12,25 miliarda dolarów.

Trudno z tą opinią polemizować, bo z punktu widzenia producentów i sprzedawców sprzętu komputerowego (zwłaszcza "zwykłych" pecetów) rzeczywiście znacznie lepsza była sytuacja, jaka miała miejsce przy premierach poprzednich systemów Microsoftu, takich jak Windows 7 czy Windows 8. Zwykle okazywało się, że relatywnie najtańszą opcją był zakup systemu przy okazji wymiany całego sprzętu na nowy, podczas gdy kupowanie go oddzielnie było mniej opłacalne. Dlatego w takich momentach wiele osób decydowało się właśnie na zakup nowego komputera, wraz z nowym systemem operacyjnym.

Oczywiście inaczej tę sytuację oceniać możemy my, użytkownicy. Z naszej perspektywy możliwość darmowej wymiany (aktualizacji) systemu na nowszy oceniać należy zdecydowanie pozytywnie, choć – tak na marginesie – Microsoft nie powinien stosować różnego typu sztuczek zmuszających nas do tego trochę na siłę. Ideałem jest sytuacja, w której rozwijamy niezależnie stronę hardware'ową, a oddzielnie software'ową – aktualizujemy system czy aplikacje wtedy, gdy chcemy, i podobnie robimy z wymianą sprzętu na lepszy, nowszy, mocniejszy.

Microsoft zbliżył się trochę do tego ideału, ale... na jak długo?

Gość IP: 83.3.162.* 2016.02.29 08:24
Co za kretyn to pisał? przecież pierwszy kwartał 2016 jeszcze się nie skończył, mamy jeszcze cały marzec.
Gość IP: 83.31.148.* 2016.02.29 09:08
C2D E7500 + 4GB DDR2 + WD Caviar Black (ale 2.5') i W10PRO działa naprawdę spoko. Dla mnie to strzał w dziesiątkę. Tablet na Atomie z 2 GB ramu też stał się przyjemną zabawką po aktualizacji. Zatem producenci sprzętu mogą narzekać, bo nie najszybsze PeCety stały się wystarczające do codziennego użytku.
Gość IP: 83.31.211.* 2016.02.29 09:48
No właśnie LGA 775 spokojnie wystarczy, więc nie warto zmieniać jak ktoś nie musi. Windows nie ma z tym wiele wspólnego, jakby był szybki postęp w sprzęcie (jak kiedyś) to ludzie by zmieniali.
Gość IP: 78.156.162.* 2016.02.29 09:53
PCty już od dawna są wystarczające do codziennego użytku, lecz coraz gorzej pisane oprogramowanie stwarza wrażenie że tak nie jest. Komp sprzed 10 lat z XPkiem wciąż doskonale sprawdza się w necie i rozrywce, kuleje tylko bezpieczeństwo i tego trzeba mieć świadomość.
Gość IP: 217.67.201.* 2016.02.29 09:56
Do Gościa IP: 83.3.162.* 2016.02.29 08:24
"Co za kretyn to pisał?"

Co za kretyn to komentował?? Pewnie taki który nie ma pojęcia, że kwartał kalendarzowy może się mieć nijak do finansowego... a o takim tu mowa.
Gość IP: 37.47.175.* 2016.02.29 09:58
do mistrza Gość IP: 83.3.162

Jakbyś był choć trochę oczytany to byś wiedział że Q1 finansowe w HP skończyło się w styczniu tego roku osiołku więc człowiek z prawdą się nie minął, doczytaj najpierw a potem pisz
Gość IP: 213.17.193.* 2016.02.29 10:01
Ja zainstalowałem WIN10 PRO 64bit na leciwym już laptopie HP 2530p C2D 1.86Mhz 1.2GB Ram, dysk SSD 32GB. Działa rewelacyjnie! Laptop odpala się bardzo szybko, animacje działają płynnie, nic nie muli. Do codziennej pracy sprawdza się rewelacyjnie (office, internet, youtube, proste gry, @) Więc po co mi kupować nowy komputer? :)
System zajmuje jakieś 12GB, wolnych niecałe 20GB. Więcej mi nie potrzeba.
Gość IP: 87.115.56.* 2016.02.29 10:31
M$ MUSIAL zoptymizowac Windows 10 gdyz za duzo pojawia sie tabletow z leciwymi procesorami np. Atom Cherry Trial i mala iloscia RAM.

Obecnie posiadam Chuwi Hi8 Pro - i jestem lekko pod wrazeniem plynnosci dzialania tego Win10 na tak tandetnej konfiguracji - gdyz jeszcze pamietam czasy Win7 gdzie wypadalo miez ZDROWY i5 (jak nie i7) z 8GB RAM!
Gość IP: 83.31.211.* 2016.02.29 10:46
Co mnie obchodzi kiedy kończy się rok finansowy w jakiejś firmie! Nie jestem księgowym i to nie jest strona dla księgowych, więc jeśli jest nie kalendarzowo, to mogli wspomnieć!
Gość IP: 155.133.16.* 2016.02.29 12:37
@Gość IP: 83.31.211.* 2016.02.29 10:46

oj kolego nie kompromituj się już. Kwartał, to kwartał 3 miesiące. Jest kalendarzowy, finansowy itd. Zresztą co Cie obchodzi dokładnie, masz wynik za kwartał (3 miesiące) i koniec. A jeśli tak to Cie interesuje to sorry, ale interesujesz się księgowością, finansami, a wtedy to już powinieneś wiedzieć, że nie dotyczy to kwartału kalendarzowego.
Swoją drogą trochę rusz głową i zacznij myśleć, szukaj informacji. A nie oczekuj że Ci wszystko podadzą na tacy jak teraz na maturze. Jakby autor tak chciał wszystko napisać jak Ty tego wymagasz, to byś rolkę zajechał przy przewijaniu strony.
Gość IP: 78.31.92.* 2016.02.29 12:54
@Gość IP: 83.3.162.* 2016.02.29 08:24

może nie kretyn a ktoś bardziej ogarnięty niż Ty..
czy widziałeś może kiedyś wyniki finansowe google czy apple w styczniu?? nie bo są podawane w 3 kwartale zwykłego człowieka.

duże firmy często to przesuwają żeby mieć spokój 'na święta'

inna sprawa, że HP już sprzedało komputery do dystrybutorów a sprzedaz detaliczna ich nie intersuje...
acomp
acomp 2016.02.29 14:39
Rynek jest już nasycony komputerami PC. Po drugie komputery są mniej awaryjne a więc czemu się dziwić że niema wymiany komputerów na nowe. Nikt rozsądny a szczególnie przedsiębiorca nie wyrzuci sprawnego sprzętu żeby dopłacić i kupić nowy.
Gość IP: 46.148.64.* 2016.02.29 16:53
komentarze, komentarze... a jakoś pytanie, jaki cel przyświeca "rozdającym coś za darmo" - umyka... a szkoda
Gość IP: 83.20.33.* 2016.02.29 20:13
@acomp 2016.02.29 14:39
"Po drugie komputery są mniej awaryjne"

Wydajniejsze na pewno. Ale czy mniej awaryjne?
Polemizowałbym. :)
Gość IP: 91.226.23.* 2016.02.29 21:07
Nie rozsmieszajcie mnie, nikt nie zmienia kompa dla nowej wersji Windowsa. Naprawde nikt.
Gość IP: 178.37.62.* 2016.02.29 21:08
Wróćmy do systemów operacyjnych przygotowanych do pracy a nie wyłącznie facebooka, tabletowych gier i skype.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.01 06:57
tak?a mnie się wydaje że nasycenie rynku i bardzo słaby postęp to główne czynniki wpływające na spowolnienie
ceny też albo stoją albo poszły do góry
Gość IP: 89.229.79.* 2016.03.01 11:19
Ciekawe, bo dotąd było odwrotnie. Wymianie sprzętu nie towarzyszyła zmiana OS-u i wiele osób do dziś pracuje na XP. Ja sam mam Win7 i wystarcza mi on w zupełności.
Gość IP: 83.9.172.* 2016.03.01 11:31
C2D E7500 + 4GB DDR2 + WD Caviar Black (ale 2.5') i W10PRO działa naprawdę spoko. Dla mnie to strzał w dziesiątkę. Tablet na Atomie z 2 GB ramu też stał się przyjemną zabawką po aktualizacji. Zatem producenci sprzętu mogą narzekać, bo nie najszybsze PeCety stały się wystarczające do codziennego użytku.

Ja wczoraj aktualizowałem na Extensa 5220 z celeronem 1x1,73GHz, 2,5GB ramu i dysk 120gb i działa lepiej niż z XP.
Gość IP: 80.47.5.* 2016.03.01 13:21
hahahah bo raz kupilem laptopa hp i to byl ostatni raz to nie wina systemu tylko wina firmy HP ktora ma wszystkich gleboko ...
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 29.02.2016
Tagi producenckie: hp, microsoft
ŹRÓDŁO: winbeta.org
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 8375
CENEO Kup Najtaniej
LG Flatron M2452D-PZ LG Flatron M2452D-PZ
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Philips 50PFH6510 Philips 50PFH6510
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
CASE LOGIC FUTERAŁ (TBC402K) CASE LOGIC FUTERAŁ (TBC402K)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mighty Bright White Miniflex LED Ereader Light Mighty Bright White Miniflex LED Ereader Light
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Latitude E5250 (CA018LE5250BEMEA) Dell Latitude E5250 (CA018LE5250BEMEA)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu