Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Chłodzenie Intel ma nową metodę na chłodzenie serwerów… olejem

Taka metoda odprowadzania ciepła nie jest niczym nowym dla osób, które zetknęły się z overclockingiem.

Intel ma nową metodę na chłodzenie serwerów… olejem

W jaki sposób skutecznie odprowadzić ciepło z elektroniki? Metod jest kilka. Niektóre są tanie, ale mało skuteczne, inne bardziej skuteczne, ale drogie i skomplikowane.

Metoda odprowadzania ciepła za pomocą powietrza jest bez wątpienia tania, bezpieczna i… mało efektywna. Znacznie lepszym przewodnikiem jest woda, jednak założenie takiej instalacji nie jest już proste, bezpieczne i tanie. Ponadto wodą możemy schłodzić kilka wybranych komponentów, a nie np. całą płytę główną.


Jest jeszcze metoda, która od dawna jest znana osobom, które wyciągają ze swoich maszyn wszystkie megaherce – chłodzenie olejem. To znacznie bardziej efektywna metoda od powietrza, a jednocześnie bezpieczna i nieskomplikowana. Z racji, że olej nie przewodzi prądu zamiast budowania instalacji i bloków wodnych, wystarczy… zanurzyć cały sprzęt w wielkim naczyniu.

Tak właśnie zrobiła firma Intel i po roku kąpieli w oleju podała wyniki eksperymentu. Te są zaskakujące, bowiem serwery nie wykazały żadnych negatywnych efektów takiego odprowadzania ciepła. Nowa metoda ma szanse zaistnieć w kategorii serwerów wysokiej wydajności, gdzie często występują problemy z odprowadzaniem ciepła.

Dodaj komentarz 13 komentarzy
Gość IP: 62.29.136.* 2012.09.03 07:41
Ale idiotyczny artykuł. Żadne brodzenie w oleju, ale pokrywanie powierzchni u dużym strumieniu ciepła warstwą kapilarno - porowatą, z których ciepło będzie odbierane w procesie wrzenia cieczy o niskiej temperaturze wrzenia, np. Fluorinert. Jest to tania substancja, wrząca w temp. ok. 50 st. C, nieprzewodząca prądu elektrycznego, całkowicie nieszkodliwa dla środowiska. Samo zanurzenie w oleju nie jest dobre.
jacoool
jacoool 2012.09.03 08:36
A niech to tylko opatentują to się wnerwię. Jeden z moich PC od 7 lat śmiga w oleju transformatorowym z wymuszonym obiegiem i chłodnica zewnętrzną. Temperatura PC w stresie 28 st. Celsjusza. To eksperyment i jakoś tak trwa sobie, a komp robi wrażenie na znajomych.
Jedyny jaki widzieli działający w akwarium.
Gość IP: 62.225.75.* 2012.09.03 08:55
Trzeba bylo fotki opublikowac i juz by Intel nie uchodzil za pierwszego...
Wielki_Bojler
Wielki_Bojler 2012.09.03 09:27
@Gość IP: 62.29.136.* - ta metoda:
1 - 50st to dużo, choć wystarczy
2 - trzeba uzupełniać ciecz, a olej sobie jest i będzie

@jacool - walnij fotki, bo nie wierzę, choć widziałem już kilka lat temu coś, o czym piszesz. Jeśli nawet to prawda, to i tak zawsze mnie zastanawiała wymiana komponentów, dlatego się nie zdecydowałem na to rozwiązanie.
Gość IP: 89.68.145.* 2012.09.03 10:46
jacool ale pieprzysz - olej transformatorowy jest toksyczny baranie (niektóre nawet bardzo)
reszta olei wymaga czyszczenia po pewnym czasie...do tego dochodzi problem połączeń - po zalaniu nic już nie podłączysz bo nie da się zapewnić idealnego styku na złączach przez olej
mozna pojechać jakimś mineralnym tylko wali frytką

generalnie pomysł poroniony bo sprzęt po wyjęciu jest nie do wyczyszczenia czyli tylko na smieci
jacoool
jacoool 2012.09.03 12:13
Do
Gość IP: 89.68.145.* 2012.09.03 10:46
jacool ale pieprzysz - olej transformatorowy jest toksyczny baranie.
Toć kurna wiem, a czy ja go piję. Stoi sobie na stryszku akwarium z P4 i teraz robi za serwer.
Nikt tam nie zagląda od 2 lat nic nie czyści. Olej się brudzi przy wysokich napięciach, przy tych nic, a nic, na filtrze nie ma osadu. A filtr założyłem, bo mnie kumple z zakładów energetycznych ostrzegali, w sumie bezzasadnie. Chłodnica z Malucha (odzysk) w zasadzie bez wentylatora chodzi, czasami w lato odpala, ale to chyba z powodu upału.
Rozbudowywać nie ma co został złożony (przetestowany) i tyle, najwięcej problemu stanowiło wymuszenie przepływu dość gęstej cieczy po podzespołach. Pompki do akwarium paliły się jak nawiedzone, za 6 razem dobrałem właściwą, wydajną z regulacja obrotów.
Co do fotek to obciach by był wygląda jak posklecany złom z odzysku. Ale działa i inspiruje gości, a w zasadzie to ich synów. ))))
Gość IP: 78.133.233.* 2012.09.03 12:29
@ jacoool
I co z tego ze złom z odzysku?
Daj link do fotek. Taki złom z odzysku poskładany własnymi rękami jest 100 razy bardziej inspirujący niż takie sterylne obrazki z laboratoriów bardzo bogatych firm.
I pokażesz, że przeciętny kowalski w zaciszu domowym może i niech bogate bubki się chowają z ich "labami"!
acomp
acomp 2012.09.03 13:26
Pomysł nie jest nowy gdyż obsługiwałem dużo urządzeń elektronicznych automatyki chłodzonych w oleju (jaki olej to już tajemnica producenta). Jeśli "jacoool" ma też taki komputer to niech się pochwali fotkami i chłodnicą z Malucha!
Gość IP: 77.255.217.* 2012.09.03 18:10
Jacool?
Silniki w Fiatach 126p były chłodzone powietrzem. W Maluchach nie ma chłodnic... Chociaż może Ty masz jakąś amerykańską wersję z V8 Hemi...
Gość IP: 83.23.213.* 2012.09.03 19:05
Haha, jacoool nie pokaże fotek bo ten sprzęt istnieje tylko w jego wyobraźni.
Gość IP: 78.88.179.* 2012.09.03 19:18
Tu ciekawy filmik
http://www.youtube.com/watch?v=x43IURCVFjQ&feature=related
Gość IP: 77.253.87.* 2012.09.03 19:20
Maluch BIS ma chłodnicę, ktoś tu się nie zna na polskiej motoryzacji :)
Gość IP: 195.117.37.* 2012.09.04 03:25
Czyżby szykowali lepszą grzałkę od 4? ;>

Choć cieczą to chłodzone były też maszyny Cray'a.
AUTOR: stanisław kruk
DODANO: 03.09.2012
Tagi: chłodzenie
Tagi producenckie: intel
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5481
CENEO KUP NAJTANIEJ
McCrypt UM-80 McCrypt UM-80
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Amica 51GE2.33ZpP(W) Eco Amica 51GE2.33ZpP(W) Eco
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kochaj i Tańcz (Blu-ray) Kochaj i Tańcz (Blu-ray)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dune BD Prime 3.0 Dune BD Prime 3.0
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Eprom 5 x do HP 364 XL/920 XL (6623) Eprom 5 x do HP 364 XL/920 XL (6623)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu