Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Desktopy Raspberry Pi 3 oficjalnie

Ma już wszystko, czego trzeba. I kosztuje 35 dolarów.

Raspberry Pi 3 oficjalnie

Raspberry Pi 3 to kolejny już, wymowny dowód na to, że rynek naprawdę potrzebuje tanich komputerów, które można wykorzystywać i rozbudowywać na bardzo wiele sposobów. A najlepiej tanich i równocześnie niedużych, takich właśnie jak Raspberry Pi 3.

Specyfikacja nowego komputera Raspberry obejmuje między innymi pierwszy na tej platformie procesor 64-bitowy: 4-rdzeniowy ARM Cortex A53, z taktowaniem 1,2 GHz (około 10x wydajniejszy niż w pierwszym Raspberry Pi!). Do tego 1 GB pamięci LPDDR2-900 SDRAM, grafika VideoCore IV 400 MHz i – kolejna nowość – wbudowany moduł komunikacji Wi-Fi (802.11n) i Bluetooth 4.1 (w tym także Bluetooth LE).

W sumie ma się to przełożyć na wydajność około 50-60% większą od tej, którą oferowało Raspberry Pi 2. To bardzo dobra wiadomość w kontekście ceny: Raspberry Pi 3 ma kosztować 35 dolarów, czyli... właśnie tyle, ile obecnie Raspberry Pi 2. Co ważne, zachowana jest także pełna kompatybilność z poprzednimi modelami: Pi 1 i Pi 2.

Dostępność w sprzedaży? Od dzisiaj!

Dodaj komentarz 19 komentarzy
Gość IP: 213.199.250.* 2016.02.29 11:12
sata sata sata sata!
Gość IP: 81.18.201.* 2016.02.29 11:28
@up chyba nie rozumiesz idei tego komputerka, który w założeniu jest platformą edukacyjną.
mcpanawa
mcpanawa 2016.02.29 11:59
"założeniu jest platformą edukacyjną"

Może i jest, ale ludzie wykorzytują je do całej masy innych rzeczy. Mi też w 2 złącze sata by się bardzo przydało, ale jakoś trzeba sobie radzić, są przejściówki na usb, chodzi to wolno, ale chodzi.
jrd
jrd 2016.02.29 12:28
sata sata sata sata!

SATAnista?
Gość IP: 80.51.168.* 2016.02.29 12:37
Martwi mnie tylko kwestia zapotrzebowania na energię... Dużym atutem poprzedników był niemal znikomy pobór energii - urządzenia mogły w ogóle nie być wyłączane i znacząco nie podnosiły rachunków za energię... Jeśli w wersji 3 pobór energii wzrósł - to coś mi się wydaję że idą w złym kierunku.
Gość IP: 78.156.162.* 2016.02.29 13:14
"[...]rachunków za energię[...]"?..
Nie sądzę, żeby to zużywało więcej energii niż dowolny smartfon, a nie słyszałem żeby ktoś podczas wyboru takowego kierował się wizją oszczędności w rachunkach za prąd.
"[...]the board can still be run from a 5V micro-USB power adapter. This time round, we’re recommending a 2.5A adapter if you want to connect power-hungry USB devices to the Raspberry Pi."
W porywach (z podłączonymi peryferiami) 12,5W, tyle samo co Pi 2.
Gość IP: 185.32.145.* 2016.02.29 14:34
@Gość IP: 80.51.168.* 2016.02.29 12:37

Raspberry Pi (ten pierwszy z 256 MB RAM) z dwoma tunerami DVB-T i kartą WiFi na USB, oraz z hubem USB zużywał dokładnie 9 W. Więc tyle co nic. Ponad 4 i pół dnia aby wyszła kilowatogodzina (warta z 60 groszy). Nie sądzę żeby nowy CPU miał tutaj cokolwiek zmienić.
acomp
acomp 2016.02.29 14:47
Doba wiadomość dla pasjonatów którzy będą mogli wymyślać nowe peryferia jak i dla programistów tworzących nowe aplikacje dla Pi 3.Czekam na pojawienie się Rospberry w Polsce
Gość IP: 78.9.113.* 2016.02.29 15:47
Dokładnie WiFi na pokładzie i BT to świetna sprawa. A Sata owszem by mogło być, ale to by podniosło koszt urządzenia. A tak dostajemy w cenie RPi2 komunikację bezprzewodową i uaktualniony procesor x64. Może w kolejnym kroku wypuszczą wersję z Sata, pamięcią wbudowaną flash, procesorem x86 i win10 w cenie $35. Trzymajmy kciuki ;)
Gość IP: 90.195.192.* 2016.02.29 17:19
Mam pytanie do tych którzy się znają : czy można na tym zbudować np miernik częstotliwości (podpiąć pod wyświetlacz) albo jakiś multimetr cyfrowy, albo oscyloskop (podpiąć pod komputer), albo programator do czegoś (np CO, pralka, piec, alarm,pilot do garażu..) Rozumiem że trzeba napisać program pod takie konkretne urządzenie.
Gość IP: 89.78.85.* 2016.02.29 18:56
Wszelkie sterowniki bez problemu. Co do multimetru, to lepiej kup gotowy, z przyrządów pomiarowych to w miarę prosto zrobić miernik częstotliwości.
szok_i_niedowierzanie
szok_i_niedowierzanie 2016.02.29 19:28
kupuję bo na PowerPC się nie doczekam. sprawdze czy toto hula.

na razie bawię się 168MHz STM32F4 i softwarowym dekodowaniem MP3. muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem
Gość IP: 212.244.228.* 2016.02.29 19:46
Oczywiście już można kupić w PL za cenę około 219zł, wystarczy poszukać. W UK dorwiesz RPi3 już za 33funciaki(~180zł)
Gość IP: 89.78.85.* 2016.02.29 19:54
Widziałem za 155 w jakimś sklepie internetowym, ale może błąd był. Trochę się zdziwiłem.
jakub_1986
jakub_1986 2016.02.29 20:39
Gość IP: 213.199.250.* 2016.02.29 11:12

Masz USB. Na diabła tam Sata potrzebne??
jakub_1986
jakub_1986 2016.02.29 20:40
szok_i_niedowierzanie 2016.02.29 19:28

Ty masz jakiś abonament na słowa "Power PC" wykupiony??
Gość IP: 91.226.23.* 2016.02.29 21:05
Fajny, ale za malo fajny, zeby mnie przekonac do przesiadki z RPi2. Jak w RPi2 zacznie mi brakowac mocy to pomysle nad przesiadka, ale sadze, ze do tej pory wyjdzie juz RPi4 albo i 5.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.01 07:05
jakub_1986 2016.02.29 20:39

bo jest znacznie szybsze dziecko
Gość IP: 94.254.179.* 2016.03.01 08:13
Jak komuś bardzo zależy na SATA to niech sobie kupi OrangePI SBC, jest tam takie złącze a pozostała specyfikacja jest porównywalna.
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 29.02.2016
Tagi producenckie: raspberry, raspberry pi foundation
Tagi modelu: raspberry pi 3
ŹRÓDŁO: raspberrypi.org
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 17090
CENEO KUP NAJTANIEJ
PIONEER TS-1745 130W PIONEER TS-1745 130W
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
365 eksperymentów na każdy dzień roku 365 eksperymentów na każdy dzień roku
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Beats by Dr. Dre Solo 2 Biały Beats by Dr. Dre Solo 2 Biały
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
PHILIPS LED DAYLIGHT ŚWIATŁA DZIENNE DRL 2 X 5 LED PHILIPS LED DAYLIGHT ŚWIATŁA DZIENNE DRL 2 X 5 LED
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu