Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Desktopy Atari wróci - drewniane i z nowymi grami

Dyrektor firmy oficjalnie potwierdza comeback legendarnej konsoli.

Atari wróci - drewniane i z nowymi grami

Najpierw był przeciek - krótki, enigamtyczny klip umieszczony w internecie. Teraz CEO Atari, Frédéric Chesnais, zapowiada już wprost nowoczesną odsłonę urządzenia. Zestaw o nazwie Ataribox ma służyć do grania zarówno w retro jak i aktualne produkcje. Zbieramy to, co na razie wiadomo o elektryzującym przedsięwzięciu.

 

Częściowo drewniane Atari 2600 (fot. GameSpot)
Częściowo drewniane Atari 2600 (fot. GameSpot)

Fred Chesnais zapowiada w portalu GamesBeat, że na Atariboxie będzie można korzystać z dawnych gier, znanych z konsoli NES (Nintendo). Ale premiera francuskiego urządzenia ma być połączona z udostępnieniem szerokiej biblioteki nowych tytułów dla tego sprzętu. Według dyrektora generalnego firmy, która jest właścicielem marki Atari, konsola zostanie zbudowana na bazie PC. Ataribox mamy zobaczyć w tym roku.

Oficjalną wypowiedź przedstawiciela francuskiego przedsiębiorstwa poprzedził kontrolowany przeciek. W internecie - na YouTube'ie i pod adresem ataribox.com - pojawił się 21-sekundowy klip (który możecie obejrzeć też poniżej). Widać na nim niewiele, ale autorzy filmu zwracają naszą uwagę na drewno użyte w konstrukcji. Na końcu, jak w zwiastunie kinowym, twórcy zapowiadają, że produkt pojawi się wkrótce i zachęcają do odwiedzenia strony projektu. Jeśli jesteście miłośnikami Atari, możecie na niej zamówić newsletter z informacjami o budowanej konsoli.

Tajemniczy obiekt ze znajomo wyglądającym drewnopodobnym wykończeniem i podświetlonym logo u wielu pasjonatów elektronicznej rozrywki może wzbudzić szybsze bicie serca. Nazwa projektu i to, co widzimy w klipie, wywołują jednoznaczne skojarzenie z klasycznymi konsolami do gier, jednak do czasu premiery warto zachować zimną krew. Ataribox, oby był perfekcyjnym sprzętem, ale może też okazać się nieświeżym recyklingiem w ładnym opakowaniu.

Obecnym właścicielem marki jest Atari SA, firma przejęta przez francuskiego producenta gier Infogrames. Biorąc pod uwagę, że logo Atari do tej pory pojawiało się głównie przed grami na pecety, trudno nie być sceptycznym. Zwłaszcza, że po otarciu się o bankructwo, Atari SA usiłuje ratować się starociami lub eksploatować popularne tytuły, wypuszczając też np. wirtualne kasyna lub gry dla społeczności LGBT.

Optymizm wzbudza natomiast użyte w newsletterze zdanie: "Mamy nadzieję, że pokochasz to, co tworzymy", które sugeruje być może, że dokonuje się kreacja czegoś naprawdę nowego. Pewne nadzieje daje obecność w zarządzie firmy Nolana Bushnella, jednego z założycieli oryginalnego Atari.

Francuska firma nawiąże umiejętnie do legendy Atari? (fot. Listal)
Francuska firma nawiąże umiejętnie do legendy Atari? (fot. Listal)

Przyjmijmy więc założenie, że nowa konsola z logo w kształcie góry Fuji nadejdzie i będzie dopracowanym sprzętem. Co dalej? Fani Atari są bardzo zawziętymi kolekcjonerami, to jedni z najbardziej lojalnych pasjonatów klasycznego sprzętu, na swoich zlotach prezentujący liczne jego warianty, wzbogacone o dodatki. Jest także wiele osób, urodzonych na przestrzeni kilku dekad, które miło wspominają charakterystyczne logo i również mogłyby dać się skusić na chwilę zabawy ze znajomo wyglądającym urządzeniem.

Kolekcja starych gier na Atari (fot. Nexus7 Gadgethacks)
Kolekcja starych gier na Atari (fot. Nexus7 Gadgethacks)

A jednak nasuwa się pytanie, czy nie będziemy mieli do czyniania z kolejną próbą naciągnięcia sentymentalnych fanów na peceta w opakowaniu, udającym stary komputer (jak miało to miejsce w przypadku odświeżonego urządzenia Commodore USA). Naszym zdaniem - dobrą ideą byłoby urządzenie, stawiające na rozrywkę w starym dobrym stylu, lecz z całkiem nowymi grami o retro estetyce. Konstruowanie dużej konsoli, która miałaby rywalizować z urządzeniami Sony, Microsoftu czy Nintendo, to raczej karkołomny pomysł. | CHIP

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 46.151.112.* 2017.06.18 16:17
"...drewno wrzucać szybko, równo
bo się ciągle..." :)
Gość IP: 212.139.231.* 2017.06.18 23:34
@UP

... ciagle psulo gowno :-]

Bylem po barykadzie C=64 :)

Co przenosi mnie do nastepnej rzeczy - @cyt."Fani Atari są bardzo zawziętymi kolekcjonerami, to jedni z najbardziej lojalnych pasjonatów klasycznego sprzętu"

Polecam sie autorowi dowiedziec co to jest wlasnie ten C=64
Gość IP: 89.65.118.* 2017.06.19 00:34
Pokochałem me Atari,
było z drewna i ze stali.
Z prądem niezbyt to działało,
węgiel sypać należało.
Gość IP: 193.162.26.* 2017.06.20 12:51
Sh*t up and take my money!!!!!
Gość IP: 159.51.236.* 2017.06.20 15:17
Amiga Rulez!


łezka się w oku kręci na myśl o Amidze 500 i 1200. Amiga 4000 to było niedoścignione marzenie. Atari ST było dobre do muzyki ale i tak dominowała Amiga pomimo 8-bitowego układu.
AUTOR: jacek miśkiewicz
DODANO: 18.06.2017
Tagi: atari
Tagi producenckie: atari
ŹRÓDŁO: CHIP
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2730
CENEO KUP NAJTANIEJ
FEAST FOR CROWS FEAST FOR CROWS
Dostępny w 19 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
TomTom Start 20 M Europe Traffic (1EN4.002.26) TomTom Start 20 M Europe Traffic (1EN4.002.26)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP QN087AW HP QN087AW
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Adidas Bp Classic II S Czarny (W56727) Adidas Bp Classic II S Czarny (W56727)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu