Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Gadżety Naukowcy skonstruowali sonar zakładany na rękę

Pozwala wyczuć odległość od obiektów nawet w zupełnie nieprzejrzystej wodzie.

Naukowcy skonstruowali sonar zakładany na rękę

Pod wodą, jak jest, każdy widzi. Przynajmniej wtedy, gdy ma zdrowe oczy, a woda odpowiednią przejrzystość. A właśnie z tym czasami bywa różnie.

Na co komu naręczny sonar, jeśli pod wodą możemy – tak samo jak nad nią – posługiwać się wzrokiem? Odpowiedź jest bardzo prosta i udzielić jej może każdy, kto kiedykolwiek próbował nurkowania w polskich jeziorach – często bywa tak, że przejrzystość wody spada niemal do zera, zwłaszcza jeśli nieopatrznie poruszymy warstwę mułu zalegającego na dnie. Podobnie bywa też podczas powodzi – woda, która przelewa się po zatopionych terenach, jest zwykle wyjątkowo mętna i nieprzejrzysta, a jednak bywa tak, że ratownicy muszą coś w tej wodzie odnaleźć.

Właśnie to zainspirowało dwóch doktorantów Uniwersytetu w Tsakuba (Japonia) do skonstruowania niezwykłego, zakładanego na rękę sonaru w kształcie rękawiczki. Aisen Carolina Chacin i Takeshi Ozu nazwali swoje dzieło Iruka Tack, na podobieństwo japońskiego słowa określającego delfina. Bo delfiny, jak wiemy, również posługują się sonarem.

Konstrukcja urządzenia jest naprawdę niezwykła i wykorzystuje elementy wydrukowane na drukarce 3D. Po pierwsze, na każdym z czterech palców (oprócz kciuka) umieszczone są maleńkie wodne silniczki, które wyrzucają wodę z prędkością zależną od odległości, w jakiej rejestrowany przez sonar obiekt znajduje się od ręki. Im bliżej obiektu, tym ciśnienie wody wytwarzane przez silniczki jest większe. Oprócz tego urządzenie wykorzystuje sensor sonarowy MaxBotix MB7066 i... Adruino Pro Mini, które steruje całością.

Całość zaprojektowana została w taki sposób, by urządzenie łatwo było kopiować i wytwarzać samodzielnie. Obaj twórcy mają nadzieję, że ich sonar rzeczywiście przyda się ratownikom podczas powodzi, często nawiedzających tereny, na których położony jest uniwersytet.

Dodaj komentarz 6 komentarzy
Gość IP: 83.26.39.* 2016.01.02 10:03
W bardzo brudnej wodzie to te silniczki długo nie oddziałają i na pewno zassają śmierci którymi się zablokują lub zablokują filtr przed nimi.

Pomysł fajny i ciekawy ale praktycznie mało użyteczny.
bzz
bzz 2016.01.02 12:20
mnie zastanawia dlaczego nie budują przenośnych sonarów
obrazowanie dźwiękiem jest bardzo popularne (ultrasonograf) i tym sposobem nurek mógł by nurkować i wykonywać pracę skutecznie przy zerowej widoczności
Gość IP: 87.205.141.* 2016.01.02 12:54
Czy ja czegoś nie rozumiem, czy jednak rozumiem dobrze i kolejni nauko(f)y udowodnili, że są kompletnymi kretynami, tworząc coś co nie ma sensu? Ma sonar, ale do tego jeszcze silniczki? Nie lepiej stworzyć okulary z sonarem?
jacenty_M
jacenty_M 2016.01.02 13:41
@Up
Stosujesz irygator zębowy? Jak nie, to spróbuj, szybko się zorientujesz o co chodzi z ciśnieniem. Im bliżej stałego obiektu, tym ciśnienie staje się bardziej wyczuwalne. Pod wodą takie uczucie powinno być jeszcze bardziej spotęgowane, co powinno sprawić wyraźnie wyczuwalny "pseudo opór".
Inną sprawą jest to, czy w brudnej wodzie to się sprawdzi. Syf i obracające się szybko elementy to złe połączenie.
acomp
acomp 2016.01.02 15:52
Jeszcze jedno urządzenie pomagające ratownikom w ich ciężkiej służbie
Gość IP: 83.9.202.* 2016.01.02 22:53
Dlaczego zaraz stękacie?! Projekt typu open, czyli jest szansa,że jednak ktoś oprócz was (bo sami na to nie wpadliście) przyłączy się do projektu i służby ratownicze dostaną coś poręcznego. Jeśli da się uratować choć jedno życie to już idea będzie warta ceny.
Zamiast narzekać sami spróbujcie ratować czyjeś życie lub zbudować coś co w tym pomoże, no ale do tego trzeba mieć przecież olej w głowie i kohones ;)
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 01.01.2016
Tagi: gadżety, sonary
Tagi modelu: irukatact
ŹRÓDŁO: engadget.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 2737
CENEO KUP NAJTANIEJ
Batimex do 2CR5 500mAh Li-Ion 6.0V (BDC068) Batimex do 2CR5 500mAh Li-Ion 6.0V (BDC068)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Sony AKA-FGP1 Finger Grip (AKAFGP1SYH) Sony AKA-FGP1 Finger Grip (AKAFGP1SYH)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Kings Singers - The Kings Singers (Pal) Eu Kings Singers - The Kings Singers (Pal) Eu
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Acer Aspire E5-571G (NX.MLYEP.001) Acer Aspire E5-571G (NX.MLYEP.001)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
MEElectronics M9P MEElectronics M9P
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu