Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Foto

rozwiń
Strona główna Foto News Aparat mniejszy i cieńszy niż 10-centówka

FlatCam to efekt zastosowania w praktyce założenia: no lens - no problem.

Aparat mniejszy i cieńszy niż 10-centówka

To, co za chwile ujrzycie na zdjęciach i filmie, to wbrew pozorom aparat. Nie matryca, sensor, czujnik, procesor czy jakiś nieduży układ scalony, ale aparat. Kompletny. No, może bez obiektywu, bo obiektyw nie jest mu potrzebny.

FlatCam to prototypowy aparat opracowany przez zespół naukowców z Uniwersytetu Rice, łączący w sobie zalety tradycyjnych aparatów otworkowych (brak obiektywu) z nowoczesnością (matryca cyfrowa). Ale łączący twórczo.

W skrócie jego sekret polega na tym, że zamiast zastosowania pojedynczego obiektywu (jak we współczesnych aparatach cyfrowych) czy pojedynczej dziurki (jak w aparatach otworkowych) naukowcy zdecydowali się na zaprojektowanie specjalnej, dodatkowej, podziurkowanej warstwy (maski), umieszczonej bezpośrednio nad matrycą cyfrową. Światło przechodzi przez tę maskę i jest rejestrowane przez matrycę, a uzyskane w ten sposób surowe dane za pomocą specjalnych algorytmów demultipleksujących (piękne słowo...) zmieniane są w normalny obraz zdjęciowy.

Twórcy FlatCama – Richard Baraniuk i Ashok Veeraraghavan – nie zakładają naturalnie, że lada moment zastąpi on tradycyjne aparaty, lecz widzą jego zastosowanie tam, gdzie zwykła fotografia nie jest już lub nie może być wykorzystywana. Ze względu na brak obiektywu u możliwość produkcji na zasadzie podobnej do mikrochipów, koszt jego wytwarzania ma być także relatywnie niski.

O jakie zatem niezwykłe aparaty może chodzić? Jak przewiduje Baraniuk, możliwe będzie zintegrowanie modułu fotograficznego z kartą kredytową albo utracienkimi smartfonami czy tabletami. Da się także wytwarzać aparaty o dowolnie powyginanych kształtach czy nawet tapety, które będą równocześnie rejestrować obraz.

Na razie prototypowy FlatCam rejestruje obraz o rozdzielczości 512×512 pikseli, ale lepsza jakość i wyższe rozdzielczości to tylko kwestia rozwijania projektu. Naukowcy pracują też nad sporym zaszumieniem wynikowych zdjęć.

Dodaj komentarz 3 komentarze
Gość IP: 79.186.169.* 2016.02.18 23:29
Myślę, że aple powinno być zainteresowane patentem. Mogli by robić swoje prostokąty z zaokrąglonymi rogami bez garbów na tylnej obudowie wynikłych z zamontowania aparatu.
Gość IP: 91.146.241.* 2016.02.19 12:55
Gościu, kompletnie nie rozumiesz prawa patentowego.
To nie tylko zabezpieczenie wynalazków, ale również tzw. u nas "wzorów patentowych użytkowych" jak nazwa firmy, znak firmowy i właśnie wzór smartphona itd.
Jak myślisz, dlaczego firmy co jakiś czas zmieniają LOGO? Bo tylko się zestarzało wizualnie czy minął okres ochrony (ok. 25 lat)?
Gość IP: 89.78.85.* 2016.02.19 15:54
O to ciekawa informacja, mija okres ochronny i zakładam sobie firmę IBM albo Novell. Można by o czymś takim pomyśleć, a to przynajmniej w Polsce nazywa się "wzór zdobniczy". Można zastrzec w ten sposób nawet obwód drukowany, ale niestety trzeba słownie opisywać ;)
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 18.02.2016
Tagi modelu: flatcam
ŹRÓDŁO: YouTube
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 3815

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
FESTINA F16235/H FESTINA F16235/H
Dostępny w 8 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Samsung Galaxy S III (S3) 16GB GT-i9300 La Fleur Samsung Galaxy S III (S3) 16GB GT-i9300 La Fleur
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
DeLonghi VVX1440 DeLonghi VVX1440
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Thomas Earnshaw ES-8014-03 Thomas Earnshaw ES-8014-03
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Philips 200S4LMB/00 Philips 200S4LMB/00
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu