Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Foto

rozwiń
Strona główna Foto News Aparaty Zenit powracają

Kultowa rosyjska (radziecka) marka aparatów powróci, jednak jest jedno ALE.

Aparaty Zenit powracają

Kiedyś to właśnie na Zenitach (i Smienach) szlifowały swoje umiejętności rzesze młodych zapaleńców fotografii, dysponujące ograniczonym budżetem na sprzęt fotograficzny. Tym razem może być jednak inaczej.

 

O planach ponownego uruchomienia produkcji aparatów pod marką Zenit poinformował serwis Photo Rumors, a zatem – jak łatwo się domyślić – nie jest to jeszcze informacja w pełni oficjalna. Według rosyjskiej strony, na którą powoływali się redaktorzy plotkarskiego portalu, reaktywacją Zenita zajmie się rosyjska firma Rostec. Jak to często w tamtym kraju bywa, mamy do czynienia z korporacją funkcjonującą zarówno na rynku powszechnym, jak i oferującą rozwiązania dla przemysłu zbrojeniowego. I jeszcze jeden ważny szczegół: właśnie do tej firmy należy między innymi fabryka w Krasnogorsku, gdzie produkowane były jeszcze stosunkowo niedawno najpierw radzieckie, a później rosyjskie Zenity.

 

Wypowiadający się w imieniu firmy Rostec dyrektor Wasilij Brovko zaznaczył, że istnieje jako ogromna potrzeba rynku na sprzęt produkowany pod marką Zenit. Ważniejsze jest jednak inne jego stwierdzenie, w którym określił klienta docelowego. Otóż tym razem Zenity mają być aparatami luksusowymi, konkurującymi między innymi z firmą Leica. Żadne szczegóły techniczne na temat nowych aparatów nie zostały jednak na razie ujawnione.

Dodaj komentarz 13 komentarzy
Gość IP: 109.95.144.* 2016.02.13 10:40
Konkurencja dla Leica? Może niech konkurują z Mercedesem albo Ferrari... Oni nie potrafią nic prócz handlu surowcami i produkcją przeciętnie dobrego uzbrojenia. A cała ich dzisiejsza technika to wysiłki prawie połowy świata w czasach ZSRR.
Gość IP: 77.112.45.* 2016.02.13 11:01
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 176.115.25.* 2016.02.13 12:24
Lepiej popracowaliby nad "e-filmem" do starszych, porządnych lustrzanek. Ten pomysł pokazywany był bodajże na CeBit 1998, po czym zniknął jako sen jaki złoty. Idea była szczytna: Wkładasz coś rozmiarów kasety filmowej do aparatu, i robisz analogowym aparatem zdjęcia cyfrowe.
Gość IP: 77.255.204.* 2016.02.13 13:59
Można się śmiać bez końca, ale zwróćcie uwagę na jeden fakt: Rosja ma przemysł i coś próbuje robić. A w Polsce? No tak, mamy "polskie" tablety, smartfony i inne cuda. Tylko co tam jest polskiego? Całe urządzenia zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Chinach. Nasi kupują tylko jakąś określoną partię z własnym logo, opakowaniem, instrukcją obsługi. I tyle mamy Polski w Polsce. OK, może to być produkowane w Chinach ze względu na koszty i fabryki posiadające odpowiednie urządzenia produkcyjne ale projekt powstaje w Polsce - wówczas można mówić o polskim urządzeniu bo myśl techniczna i wzornicza jest nasza. Ale to marzenia. Tak naprawdę nasi są tylko importerzy.
Rumcajs71
Rumcajs71 2016.02.13 16:10
Może to być ciekawa alternatywa... ja osobiście wychowałem się na Zorce-3(Зоркий)... nie było lepszego aparatu, choć to kopia właśnie Leicy z okresu 2WŚ.
Zenit zaś wywodzi się od Leicy 2 i posiadał w sobie również pewne cechy Pentaxa. Dodatkowo obie marki są w stosunku do oryginałów wyjątkowo "pancerne"... i chwała im za to. Dlatego też jestem pełen nadziei na sukces.
Gość IP: 81.190.34.* 2016.02.13 18:30
Gościu o IP: 109.95.144.
Nie wiesz o czym piszesz. Niektórzy myślą, że tak jest z każdym rosyjskim produktem, jak za czasów ZSRR. A oni np. produkują luksusowe zegarki na szwajcarskich werkach ze złotymi kopertami, wysadzane brylantami itp. bajerami. Więc może do aparatu wsadzą japońską elektronikę, optykę mają swoją (technologię ukradli po wojnie Niemcom), a obudowę zrobi każdy, kto dysponuje rudami metali.
Gość IP: 77.252.178.* 2016.02.13 18:56
Miałem Zenita E i Zenita TTL. Były bez zarzutu - a kupić ich się wówczas (lata 70-te i 80-te) nie dawało - trzeba było "załatwiać"...
acomp
acomp 2016.02.14 14:28
Miałem Zenita i na tamte czasy sobie chwaliłem ponieważ nie można było kupić czegoś lepszego. Teraz jest konkurencja a więc mogą konkurować jedynie cena ale nie jakością!
Gość IP: 89.64.10.* 2016.02.14 19:18
Mam jeszcze Zenitha TTL, ale światłomierz się zepsuł (ruski tranzystor padł). To był pancerny sprzęt. Ile on przeszedł w upałach, mrozach i deszczu...
A kupiłem go wtedy za równowartość mojej miesięcznej wypłaty. od Smieny to on był dziesięciokrotnie droższy, tak że zestawianie razem z nim Smieny w kontekście ograniczonego budżetu jest nieporozumieniem.
Gość IP: 81.210.74.* 2016.02.15 03:19
@Gość IP: 109.95.144.* - Mylisz się.
W Rosji jest wiele firm produkujących sprzęt na światowym poziomie np. firma robiąca na zamówienie sprzęt astro i wiele innych.
Gość IP: 77.115.43.* 2016.02.15 10:39
Cyfrowe plecki do takich korpusów zrobiły by furorę.
Sprzęt na ekstremalne wyprawy jak znalazł.
Gość IP: 31.11.206.* 2016.02.16 09:55
Ciekawe jaki aparat skopiują :)
Gość IP: 78.10.134.* 2016.02.16 21:29
A KTO pamięta Zenit'a nomen omen : 12 XP ?
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 13.02.2016
Tagi producenckie: zenit
ŹRÓDŁO: rns.online
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 8006
CENEO Kup Najtaniej
Valentine czółenka (łososiowo-beżowy) Valentine czółenka (łososiowo-beżowy)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Prestigio MultiPad Muze 5001 8GB 3G Czarny Prestigio MultiPad Muze 5001 8GB 3G Czarny
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Bosch DWK098G60 Czarny Bosch DWK098G60 Czarny
Dostępny w 28 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LENOVO IDEAPAD G505 (59-395279-8) LENOVO IDEAPAD G505 (59-395279-8)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Arkas Kabel Usb Micro MBFL-30 Różowy Arkas Kabel Usb Micro MBFL-30 Różowy
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu