Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Foto

rozwiń
Strona główna Foto News Najcieńsza soczewka na świecie

Ma grubość jednej dwutysięcznej... ludzkiego włosa.

Najcieńsza soczewka na świecie

Obiektywy wbudowane w smartfony do największych może nie należą, ale w porównaniu do soczewki zaprezentowanej przez australijskich naukowców to prawdziwe "armaty".

Dr Larry Lu (po lewej) i Jiong Yang wraz z soczewką wyświetloną na ekranie monitora (fioletowe kółko). Fot. Stuart Hay, ANU
Dr Larry Lu (po lewej) i Jiong Yang wraz z soczewką wyświetloną na ekranie monitora (fioletowe kółko). Fot. Stuart Hay, ANU
Dr Yuerui (Larry) Lu z Narodowego Uniwersytetu w Australii (ANU) wraz z zespołem naukowców z kierowanego przez niego laboratorium zaprezentował niezwykle obiecujący kryształ dwusiarczku molibdenu. Jego niezwykłe właściwości wynikają z faktu, że może on posłużyć do stworzenia niezwykle cienkich soczewek, mających zaledwie 6,3 nanometra grubości. Albo inaczej – składają się one z zaledwie 9 warstw atomów.

Fot. Stuart Hay, ANU
Fot. Stuart Hay, ANU
Mało tego, jak zapewnia dr Lu, soczewki wykonane z kryształu dwusiarczku molibdenu są odporne na wysokie temperatury i gładkie, działają jako dobre półprzewodniki i potrafią emitować fotony. Mają też niezwykle wysoki współczynnik refrakcji – 5,5. No i przede wszystkim dają możliwość regulowania przepływem światła w niezwykle miniaturowej skali.

Jak zapewniają naukowcy, nowe soczewki mogą znaleźć w przyszłości zastosowanie przy tworzeniu giętkich ekranów różnego typu urządzeń, ale także mogą posłużyć do konstruowania niezwykle małych obiektywów, działających na zasadzie podobnej do oczu owadów.

Dodaj komentarz 6 komentarzy
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.12 13:58
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 78.10.209.* 2016.03.12 20:30
I teraz mamy jasność dzięki takim soczewkom, że tylne drzwi do inwigilowania szyfrowanych telefonów komórkowych to temat mało znaczący. Przyszłość inwigilowania obywateli tkwi w muszkach owocówkach z kamerkami w oczach i procesorem sterującym kierunek lotu. Mucha na czole prezydenta Obamy tym razem może być rosyjskim szpiegiem z trucizną. Co nam pozostaje? Chyba będziemy musieli się wszyscy jakoś dogadać? Nie no, może nie będzie tak, źle? Komu będzie się chciało wysyłać muchę z trucizną? ... Oni musieliby się strasznie nie lubić, a ponoć dzwonią do siebie codziennie przy pomocy czerwonych telefonów. Już prędzej gadają do siebie jak Saruman z Gandalfem wymachując różdżką - "oddaj mi Syrię, ja ci oddam Korę Północną". W tle psychodeliczna muzyczka "twoje oczy zielone, zielone". Obama pyta co z Polską. A Putin: a ch*j, tam nasze muszki owocówki zostały zjedzone przez jakieś robaki, nasze agentki nie chcą wracać, a przecież Polacy to grosza przy duszy nie mają, to co mogą mieć większego od nas (? chwila ciszy). A po autostradach dymają bez opon, nasz człowiek w TK ogłosił się najwyższym ajatollahem, to kraj nie nadający się na żadną inwazję. Oni tam nic nie mają, a żyją. Oglądałeś film "Oni żyją"?
Obama: To tam żeby dostrzec kosmitów trzeba było ubrać okulary?
Putin: Tak. Właśnie. Podobno macie takie okulary w strefie 51?
Obama: No... mamy, ale wykluczone, żebym ci teraz pożyczył, bo pożyczyłem Komisji Weneckiej, Gianniemu.
Gianni przyjechał, zobaczył Reptilian zjadających sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Kajetan P. jeszcze dowalił do pieca pisząc wiersze na cześć ludożerców. Jakiekolwiek oni zrobią soczewki to i tak zobaczą co chcą, i zawsze się na czymś wyłożą, a opary absurdu dotkną wszystkich.
Taki przypadek Levinsky i prezydenta Clintona: wykryli, że mu robiła, ale na wariografie zaprzeczył i uznali wynik z wariografu, choć tamta się przyznała, że ciągnęła co chciał. Jestem pewien, że jeśli wszczepią soczewki muszce owocówce, ona tego nie wytrzyma.
Gość IP: 91.234.127.* 2016.03.14 07:46
Po polsku współczynnik refrakcji to współczynnik załamania światła - nie ma pojęcia współczynnik refrakcji. Zapewne autor zapomniał ze szkoły i przetłumaczył googlem, albo czymś takim.
Gość IP: 195.66.88.* 2016.03.14 09:09
Autor niczego nie zapomniał ze szkoły bo świetnie pisze po angielsku.
acomp
acomp 2016.03.14 15:42
Być może że wdrożenie tej technologii do produkcji zaowocuje miniaturowymi wielosoczewkowymi obiektywami w telefonach czy tabletach
Gość IP: 89.68.7.* 2016.03.15 12:45
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
AUTOR: tomasz kulas
DODANO: 12.03.2016
ŹRÓDŁO: anu.edu.au
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4475

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Samsung UE32K5502 Samsung UE32K5502
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mastercook 3445 B FUT + WU2550B Mastercook 3445 B FUT + WU2550B
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ariston MWK 222.1 X Ariston MWK 222.1 X
Dostępny w 14 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ZELMER zHM0861I 381.61 Ivory ZELMER zHM0861I 381.61 Ivory
Dostępny w 22 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304) Aqua Computer airplex Gigant 3360 (33304)
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu