Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Karty graficzne i wideo 06 Sprzęt do "kopania" bitcoinów od Nvidii i AMD

Według nieoficjalnych informacji, producenci podzespołów modyfikują swoje gamingowe karty graficzne tak, by służyły do zdobywania kryptowaluty.

Sprzęt do "kopania" bitcoinów od Nvidii i AMD

Chodzi o mocne procesory graficzne GeForce i Radeon. Nvidia i AMD planują wypuszczenie na rynek odświeżonych wersji tych układów. Karty mają być przystosowane do "wydobywania" bitcoinów. I właściwie tylko do tego. Szczegóły sprawdził Jacek Tomczyk.

 

'Koparki' będą sprzedawane w specjalnych zestawach (fot. Crypto News)
"Koparki" będą sprzedawane w specjalnych zestawach (fot. Crypto News)

Wygląda na to, że producenci sprzętu komputerowego postanowili wykorzystać, trwającą właśnie bitcoinową gorączkę. Jak już pisaliśmy, cena Bitcoina od początku roku rośnie. Podobnie jak za czasów poszukiwaczy złota, wokół zjawiska rozwija się intratny biznes. Serwis Hexus podaje, że Nvidia i AMD zamierzają wprowadzić do sprzedaży specjalne wersje swoich gamingowych kart. To procesory, które już wcześniej były na rynku, ale teraz firmy opracowują ich nowe wersje.

W "kopaniu" kryptowaluty mają pomóc zainteresowanym modele Nvidia GeForce GTX 1060-100 i AMD Radeon 400 Polaris. Bardzo mocne procesory graficzne, przeznaczone do tej pory do gier, teraz trafią do zestawów, obliczających kryptowaluty. Ze względu na przeróbki raczej nie będą nadawały się do innych zastosowań. Karty graficzne klienci dostaną w specjalnych obudowach, zapewniających odpowiednią cyrkulację powietrza. Producenci usuną z nich zbędne porty i podzespoły, które mogłyby marnować moc.

Szef laboratorium testowego w CHIP-e Jarosław Cichoszewski ocenia, że to dobry pomysł, choć nie pozbawiony mankamentów:

- Te modele nie mogą pracować jako zwykłe karty graficzne. W konsekwencji, gdy zechcemy zrezygnować z "kopania" kryptowaluty, da się takie takie karty odsprzedać jedynie innym kopiącym, co znacznie zawęża grono potencjalnych kupców. Z drugiej strony, karty powinny mieć lepszą wydajność, a ze względu na brak wyjść wideo, być tańsze. Jeśli to się potwierdzi, rynek podobnych podzespołów może być spory. Rozważymy wtedy w CHIP-ie stworzenie osobnego rankingu dla takich urządzeń - zapowiada Cichoszewski.

Specyfikacja "koparki" do bitcoinów na bazie karty Nvidii:

  • 8 GPU GP 106-100
  • procesor Intel Celeron Mobile
  • 4 GB DDR3
  • dysk SSD 64 GB
  • 9 wentylatorów
  • zasilacz o mocy 1600 W.
Nvidia przystosuje gamingowe karty graficzne do obliczania kryptowalut(fot. CORP agency)
Nvidia i AMD przystosują gamingowe karty graficzne do obliczania kryptowalut (fot. CORP agency)

Internetowy bitcoin opiera się na zdecentralizowanej sieci P2P. Sama waluta nie ma emitenta w postaci banku centralnego, zatem nikt nie reguluje kursu. Twórca sieci, ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, zaprogramował ją tak, aby prawdopodobieństwo "wydobycia" bitcoinów było coraz mniejsze, a co za tym idzie, żeby cena waluty stale rosła. Wszystko opiera się na matematyce i problemie tzw. faktoryzacji, czyli rozkładzie liczb pierwszych. Nie radzą sobie z nią współczesne komputery i jest wykorzystywana w algorytmach szyfrowania danych. Użytkownik, który za pomocą bardzo silnej maszyny wykona zaawansowane obliczenia w ramach sieci zbudowanej przez Nakamoto, zarabia w ten sposób kryptowalutę.

Zagrożeniem, zarówno dla podpisów cyfrowych jak i dla algorytmu, stojącego za bitcoinem, jest powstanie maszyn, które w szybki sposób będą przeprowadzały rozkład liczb pierwszych. Według naukowców, doskonale do tego nadają się komputery kwantowe, nad którymi trwają prace badawcze.


Tu przeczytacie o kolejnych 3 firmach, które pracują nad kartami graficznymi do "wydobywania" kryptowaluty. To ASUS, MSI i Colorful.


Dodaj komentarz 8 komentarzy
Gość IP: 79.163.213.* 2017.06.15 20:11
Karty mają być przystosowane do "wydobywania" bitcoinów.
Nie bitcoinów tylko Ethereum i innych kryptowalut
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.15 20:17
news od du*y strony zaczety!

Ale o co chodzi z tym kopaniem?! Po du*ie?!

Znaczy sie ten co ma najmocniejszy komputer moze "stworzyc" miliony tych BitCoin?

A to taki Google czy M$ nie ma takich?

Jak sie maj te pare ciulowych grafik do tego cos ----> Sunway TaihuLight?
Gość IP: 5.172.238.* 2017.06.15 20:26
To jest informacja o tym, co zamierzają. Tymczasem okazuje się, że dobre Radeony AMD właśnie zostały całkowicie wyprzedane. Przy cenie bitcoina równej 3000 USD to się bardzo opłaca.
Ale oczywiście zamiast brać się za kopanie dopóki to jest jeszcze jako tako możliwe lepiej narzekać, poprawiać i dokopać autorowi. Ach jakie to genialne.
JacekT
JacekT 2017.06.15 21:02
Dziękuję za Wasze komentarze - są jak zwykle bardzo ciekawe i w wielu wypadkach pouczające. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z istnienia innych kryptowalut, ale ze względu na przejrzystość woleliśmy skupić się na jednej konkretnej. Chcieliśmy zaprezentować samo rozwiązanie i jednocześnie przy okazji wytłumaczyć na czym polega idea i matematyka stojąca między innymi za bitcoinem. To, czy się komuś opłaci obliczać bitcoiny, ethereum, czy inną kryptowalutę, pozostawiamy Wam.

Pozdrawiam : )
Gość IP: 185.29.84.* 2017.06.15 22:45
Karty można używać do kopania BTC, tylko jest to nie opłacalne. Co innego inne waluty.
Gość IP: 78.156.162.* 2017.06.16 10:56
Czekam z niecierpliwością, aż ta bańka na tych walutach dla mafiozów, terrorystów i innych kombinatorów w końcu pęknie. Może wtedy będzie można kupić NOWEGO (a nie styranego w koparce) za normalne pieniądze takiego RX570. Nie wiem, czy grafy skierowanie specjalnie do kopania zyskają na popularności, bo kopacze mają wkalkulowane opychanie tych kart jeszcze w okresie gwarancyjnym po maksymalnym ich wyeksploatowaniu za kasę nie wiele mniejszą niż wydali w dniu zakupu. Grafy bez wyjść nie opylą, bo nie znajdą frajerów, czyli i tak dalej będą kupować zwykłe grafy, eksploatować na maxa, a na koniec sprzedać naiwniakom na portalach aukcyjnych.Dedykowane koparki musiały by mieć parametry tak wyśrubowane, żeby wydajnością nadrobiły swoją cenę, która po wyeksploatowaniu będzie bliska zeru.
Gość IP: 89.79.253.* 2017.06.17 01:17
Jacku T. - to co zostało napisane, wprowadza ludzi w błąd.
Karty graficzne przestały nadawać się do bitcoina już w 2013 roku. Stosuje się je wyłącznie do innych kryptowalut, które oparte są na bardziej złożonych algorytmach niż SHA256.
Należało napisać w tytule 'kryptowalut', a w podtytule '"wydobywania" kryptowalut (wszystkich poza bitcoinem)'.
Nieuprawnione skróty myślowe zostawcie brukowcom - mieliście przecież teraz aspirować do czegoś lepszego.

Komentarz z 10:56 jest od drugiego zdania całkiem słuszny. Przypuszczam jednak, że te karty będą sprzedawane w wyraźnie niższej cenie, gdyż procesory będą mogły mieć usunięte fragmenty związane stricte z grafiką (obsługa tekstur, szybka transmisja danych z pamięci komputera itp.), więc chipy będą mniejsze i w efekcie tańsze. Te okrojone procesory mogły być opracowywane po cichu już od kilku lat, a karty będą sprzedawane jako "obliczeniowe".
DamianK
DamianK 2017.06.17 15:02
@IP...253 Bardzo dziękujemy za te merytoryczne uwagi. Częściowo już je wykorzystaliśmy w kolejnym tekście na ten temat i będziemy o nich jeszcze pamiętali. Niemniej, kilka źródeł, wcale nie tabloidowych ;-), podaje, że zestawy oparte na kartach graficznych służą do kopania bitcoinów. Na pewno jest inaczej? Sprawdzimy to chętnie przy najbliższej okazji. Myślimy o eksperckim wywiadzie, dotyczącym wydobywania kryptowalut.
Pozdrawiamy serdecznie!
AUTOR: jacek tomczyk
DODANO: 15.06.2017
Tagi producenckie: amd, nvidia
ŹRÓDŁO: Hexus
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5631
CENEO KUP NAJTANIEJ
Elica Majestic Sense Bl/A 60 Elica Majestic Sense Bl/A 60
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545) Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A) Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXTOOL P57 LEXTOOL P57
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu