Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Notebooki

rozwiń
Strona główna Notebooki News Szukasz dobrego komputera z Linuxem na pokładzie?

Dell ma dla ciebie propozycję spod znaku Ubuntu. Choć będzie cię drogo kosztować.

Szukasz dobrego komputera z Linuxem na pokładzie?

Najlepsze laptopy na rynku są projektowane albo pod współpracę z Windows 10, albo z OS X. A co jeśli szukasz czegoś innego? Dell XPS 13 Developer Edition to komputer współpracujący i sprzedawany z linuxowym systemem Ubuntu.

Dell właśnie wprowadził do oferty nowy komputer, który sprzedawany jest… nie, nie z Windows 10, a z systemem operacyjnym Ubuntu. To specjalna wersja laptopa XPS 13, która dostępna jest w następujących odmianach:

  • i7/8GB RAM, 256GB SSD, wyświetlacz QHD+T (3200 na 1800), Intel 8260 Wireless
  • i7/16GB RAM, 512GB SSD, wyświetlacz QHD+T (3200 na 1800), Intel 8260 Wireless
  • i7/16GB RAM, 512GB SSD, wyświetlacz QHD+T (3200 na 1800), Intel 8260 Wireless
  • i5/8GB RAM, 256GB SSD, wyświetlacz FHD+T (1920 na 1080)

Niestety, komputery te nie są tanie. Najtańszy model to wydatek rzędu 1550 dolarów. Na szczęście Dell ma jeszcze kilka propozycji, a konkretniej, specjalne modele z linii Precision z Ubuntu na pokładzie, których ceny zaczynają się od równowartości 876 dolarów (za 15-calowy model z procesorem i5 generacji Skylake, 4 GB pamięci RAM i dyskiem HDD). Choć zawsze możemy skusić się na 17-calową wersję z procesorem Xeon, 64 GB pamięci RAM, układem graficznym od AMD i skalibrowanym wyświetlaczem 4K.

Dodaj komentarz 16 komentarzy
Gość IP: 108.29.138.* 2016.03.13 18:13
Ubuntu to już nie jest w pełni wolny GNU/Linux.
Gość IP: 5.173.154.* 2016.03.13 19:12
Oj Panie Gajewski. Od co najmniej 2 lat Dell sprzedaje swoje laptopy z Ubuntu. Po prostu są opisywane jako "bez systemu" w polskich sklepach. Dell po prostu zamiast FreeDOS'a jak pozostali producenci daje Ubuntu :)
Gość IP: 79.186.175.* 2016.03.13 19:57
Ubuntu jest całkiem przyjemnym systemem. Jeżeli chodziły by na programy do pracy z 3D i 2D oraz gry, to bez problemu bym się przesiadł. Teoretycznie można zainstalować część programów na Ubuntu, ale trzeba się z tym pobawić. Wolałbym jednak, natywne wsparcie Ubuntu przez producentów oprogramowania.
Gość IP: 79.186.175.* 2016.03.13 19:59
Kurde, zjadłem kilka słów...
Gość IP: 109.173.211.* 2016.03.13 20:03
Czyli po prostu komputer sprzedawany bez systemu... Projektowane są pod win 10?? Na każdym można zainstalować linuxa.
Gość IP: 78.9.144.* 2016.03.13 22:34
"A co jeśli szukasz czegoś innego?" A może zamiast dosłownie tłumaczyć słowo w słowo angielskie wyrażenia, zapytajmy po polsku "A jeśli szukasz czegoś innego?".
jakub_1986
jakub_1986 2016.03.13 22:37
U mnie na AMD Athlon X3 plus 6 GB pamięci Ram i Radeon HD 4200 z SSD Kingstona Ubuntu śmiga aż miło. Koszt kilkaset polskich złotych.
Gość IP: 77.254.199.* 2016.03.13 22:54
Linux jako serwet - tak. Linux jako desktop - nie. Niestety jest daleko za starym już Windowsem XP. Ubuntu najlepsze z najgorszych ale i tak daleko w tyle.
Gość IP: 95.91.228.* 2016.03.14 08:32
"Szukasz dobrego komputera z Linuxem na pokładzie?" Łoo matko ależ wyzwanie...Szukasz? Po co? Złóż dowolny komputer i zainstaluj Linuxa za darmo, lub kup laptop bez systemu (zapłacisz taniej niż za wersje z Windowsem) i zainstaluj Linuxa za darmo. Koniec. To po co szukać?
Gość IP: 188.95.31.* 2016.03.14 09:11
Mianownik (kto?, co?): Linux
Dopełniacz (kogo?, czego?): Linuksa
Celownik (komu?, czemu?): Linuksowi
Biernik (kogo?, co?): Linuksa
Narzędnik (kim?, czym?): Linuksem
Miejscownik (o kim?, o czym?): Linuksie
Wołacz (o!): Linuksie

Ale on na polskim nie uważał, bo przecież umysł ścisły i zostanie "informatykiem" o specjalności wypisywanie bredni w branżowej gazecie.
Gość IP: 95.91.228.* 2016.03.14 10:03
@Gość IP: 188.95.31.* 2016.03.14 09:11
Uważał i dlatego wie że nazw własnych się nie spolszcza. Dlatego kto?co? - Linux, a nie Linuks, tak samo jak Lexmark a nie Leksmark. To raz, a dwa że obie wersje są dopuszczalne według słownika języka polskiego
N Linuksach, Linuksami, Linuksom, Linuxach, Linuxami, Linuxom
O Linuksa, Linuksem, Linuksie, Linuksowi, Linuxa, Linuxem, Linuxie, Linuxowi
T Linuksów, Linuxów
s Linuksy, Linuxy
http://sjp.pl/Linux
Gość IP: 78.31.92.* 2016.03.14 10:32
płacić kilka tysi za to żeby nic nie działało tak jak trzeba?
to bez sensu chyba.. a nie czekaj windows 10 w sumie jest teraz na tym samym poziomie więc chyba przewrotnie to ma sens większy niż kiedyś...
Gość IP: 46.151.113.* 2016.03.14 10:48
Niedawno znajomym zainstalowałem na starym lapku Linuksa Mint xcfe. Do szczęścia nic więcej nie potrzeba osobie, która buszuje po necie, ogląda filmy, czasem fotkę wykadruje czy czerwone ślepia usunie, albo pismo do urzędu musi napisać. Komplet oprogramowania w systemie, ze sterownikami problemu nie było. Linuks nie jest zły, tylko się utarło, że musi być Windows, bo inne programy nie będą działać... Jak ktoś nie gra i nie korzysta ze specjalistycznego drogiego softu to wcale Win nie jest potrzebny.
Gość IP: 86.45.117.* 2016.03.14 11:23
Pod Linuxem Mintem na i7 Skylake, 32 GB RAM DDR 4 plus sporo dysków SSD i HDD, grafika na chipie 610 NVidii bez problemu:
- montuję filmy i materiały dla TV (Lightworks),
- profesjonalnie obrabiam zdjęcia (Darktable, czasem GIMP),
- pracuję nad dźwiękiem do filmów (Audacity, Ardour),
- piszę konspekty, scenariusze, opracowuję budżety etc (Libre Office),
- sprawdzam, co w branzy się dzieje, utrzymuję kontakt z klientami etc (Firefox, Thunderbird),
- eksperymentuję z modelowaniem 3D i animacją (Blender, dopiero go odkrywam),
- robię ilustracje i schematy do wykorzystania na planie zdjeciowym (Inkscape)...
Poza komputerem i licencją na pełną wersję Lightworksa - całość systemu i oprogramowania mam za darmo. Przy czym jesli ktoś chce się uczyc albo gotowe projekty wrzucac tylko na YT/Vimeo - moze takze z Lightworksa korzystać za darmo. Jedyne, czego mi po przesiadce z Windowsa brakuje, to odpowiednik Adobe AfterEffect - podobno Blender może go w wielu przypadkach doskonale zastąpić, ale o ile AE znam biegle, o tyle w Blenderze jeszcze wielu rzeczy zrobic nie potrafię. Kwestia czasu, jak sądzę...
acomp
acomp 2016.03.15 13:15
Jak na sprzęt bez tzw. drogiego systemu jest drogą alternatywą dla laptopów z zainstalowanym systemem. Jak widać system free wcale nie oznacza taniego sprzętu
rawicz
rawicz 2016.03.19 11:19
@Gość IP: 86.45.117.*
Będzie fajnie do momentu, kiedy natrafisz na skaner, drukarkę, albo kamerkę, których to za chuchu nie zainstalujesz pod tym systemem, tracąc najpierw mnóstwo czasu. Nie znaczy to, że temu systemowi nie kibicuję, ale na tę porę dla użytkownika domowego, to tylko ciekawostka.
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 13.03.2016
Tagi: notebooki
Tagi producenckie: dell
ŹRÓDŁO: Dell
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 13415

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
ESET Parental Control for Android 1Lic. 36M (EPC1F3Y) ESET Parental Control for Android 1Lic. 36M (EPC1F3Y)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HELIX CAP 33 kondensator HELIX CAP 33 kondensator
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Vedia B3 4GB CZARNO-CZERWONY Vedia B3 4GB CZARNO-CZERWONY
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Rowenta Elite CF2032 Rowenta Elite CF2032
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Amica KFT 5012 Amica KFT 5012
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu