Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

News

rozwiń
Strona główna News Sprzęt Pamięci masowe Samsung: największy na świecie dysk SSD już w sprzedaży

Produkt dla najbardziej wymagających klientów.

Samsung: największy na świecie dysk SSD już w sprzedaży

W sierpniu ubiegłego roku koreański producent zapowiedział dysk SSD PM1633a, który mógł poszczycić się olbrzymią pojemnością 15,36 TB. Nie było jednak wiadomo kiedy i czy w ogóle trafi on do sprzedaży.

Od dzisiaj jednak firmy zainteresowaniem kupnem dysku o rekordowej pojemności mogą zwracać się do producenta. Cena urządzenia nie została ujawniona, ale spekuluje się o kwocie powyżej 5000 dolarów. Na szczęście w niedalekiej przyszłości Samsung planuje wprowadzić też do oferty dyski SSD bardziej przystępne cenowo dla prywatnych klientów. Wstępnie mówi się o dyskach o pojemności od 480 GB do 8 TB.
W modelu PM1633a Samsung zastosował 512 modułów pamięci V-NAND flash o pojemności 256 Gb (32 GB) składających się z 16 warstw formujących jedną 512 GB paczkę (32 paczki NAND flash dają właśnie pojemność 15,36 TB). Całość zamknięta jest w 2,5-calowej obudowie, która jest dwukrotnie grubsza od tradycyjnych nośników danych. Maksymalny transfer danych wynosi 1200 MB/s.

Dodaj komentarz 12 komentarzy
Gość IP: 91.125.100.* 2016.03.03 15:37
eh - ja mam Samsung Evo 850 z srednio 550MB/s i uwazam to za predkosc kosmiczna a tu - 1200MB/s !!!

I pomyslec iz wiara NADAL sie meczy z klasycznymi dyskami HDD 2.5" gdzie maja srednio predkosc 80MB/s :/
Gość IP: 15.195.185.* 2016.03.03 15:44
Już teraz są dostępne dyski 1TB i 2TB.
Gość IP: 94.254.161.* 2016.03.03 16:37
Niemożliwe
Gość IP: 79.78.174.* 2016.03.03 16:55
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Lu
Lu 2016.03.03 18:21
A ja się nie mogę doczekać na 950 Pro 1TB. Ale widać nie chcą zarobić.
Gość IP: 37.47.10.* 2016.03.03 18:45
Artykuł powinien mieć tytuł "największy i najdroższy na świecie dysk SSD" ;)
Gość IP: 176.115.25.* 2016.03.04 00:10
Najlepiej działa połączenie w jednym komputerze szybkiego SSD i dużego HDD. Mam takie coś: Na 128GB SSD siedzi sobie system operacyjny, programy, partycja hibernacyjna oraz wyjątkowo niektóre katalogi konfiguracyjne (np. prefiksy .wine). Na HDD jest /home. To jest bardzo dobre połączenie, bo system działa jak rakieta, a do słuchania muzyki czy zapisu mniejszego dokumentu nie potrzeba tak wielkiej szybkości.
Tu jest jeszcze jeden myk: O ile nie zajmujemy się grafiką 3D albo symulacją komputerową, gdzie obrabia się na raz pliki mające 20-30GB, to spokojnie można pozwolić sobie na powolniejszy, ale większy dysk. Osobiście stosuję przeklęte WD Greeny, 2 po 2TB sztuka, z tym, że mają poprawki na firmware (WDIdle). One są koszmarnie powolne, ale tego nie widać dopóki nie kopiuję wielkich (kilka-kilkanaście GB) plików.
Gość IP: 95.41.59.* 2016.03.04 11:16
W domowych zastosowaniach prędkość dysku ma znaczenie drugorzędne, a przy dużej ilości RAMu - niezauważalne.
Gość IP: 95.40.58.* 2016.03.04 14:03
@up - pod warunkiem że nie musisz zrestartować komputera ;)
Jeśli ktoś nie jest tzw. heavy userem i nie ma wymagań dot. pojemności >200GB, nie wyobrażam sobie nie mieć SSD. Różnica jest moim zdaniem potężna. Nie wszystko jest już zawsze w ramie.
romil
romil 2016.03.04 18:42
@Gość IP: 176.115.25.*
Kolego, najlepiej w komputerze działają same dyski SSD.
Ja mam SSD 250 GB jako C: i 5,25 TB na dyskach HDD. I nie jest to najlepsze rozwiązanie tylko rozwiązanie na jakie mnie stać.
Za 5 lat pewnie będę miał 2GB SSD na C: i ciągle będzie mi żal wydać pieniędzy na pozostałe 10 TB w SSD.
Chyba, że wymyślą jakieś szybsze pamięci kwantowe czy inne cholerstwo.
A w pracy i tak muszę czekać aż mi się zechce otworzyć poczta na Windows XP…
acomp
acomp 2016.03.04 22:42
Trzeba poczekać na rozwój sytuacji i obniżenie cen dysków SSD
Gość IP: 178.235.40.* 2016.03.05 19:20
Niech drodzy miłośnicy SSD (do których i ja się zaliczam) nie zapominają iż awaria takiego dysku (rzadko, ale jednak bywa) wiąże się z całkowitą utratą danych, a im większy dysk tym większa strata. Taki dysk do celów profesjonalnych BEZWZGLĘDNIE musi pracować co najmniej w układzie RAID 1, czyli koszt użycia będzie minimum dwa razy większy... droga zabawka.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 03.03.2016
Tagi producenckie: samsung
Tagi modelu: samsung pm1633a
ŹRÓDŁO: materiały prasowe
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 9296
CENEO KUP NAJTANIEJ
Sennheiser zasilacz do słuchawek bezprzewodowych 543262 (4062) Sennheiser zasilacz do słuchawek bezprzewodowych 543262 (4062)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Drewbis Niciarka Mała Drewbis Niciarka Mała
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
AAB COOLING THERMOPAD KLEJ 3M 20X130X1 6 W/MK (PKT048) AAB COOLING THERMOPAD KLEJ 3M 20X130X1 6 W/MK (PKT048)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu