Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Procesory

rozwiń
Strona główna Procesory News NEWS: AMD przed Intelem - pierwszy raz od ponad 10 lat

W najnowszym rankingu CHIP-a, klasyfikującym procesory, na pierwszych trzech miejscach znalazły się układy Advanced Micro Devices.

NEWS: AMD przed Intelem - pierwszy raz od ponad 10 lat

Całe podium zajęły Ryzeny AMD. Ostatni raz procesory tej firmy były na czele naszego zestawienia w czasach dominacji i rywalizacji chipów AMD Athlon i Intel Pentium 4. Dziś Intel pozostaje oczywiście w rankingu nadal bardzo mocny. Warianty Core i7 wypełniają resztę czołowych pozycji - od 4 do 10.

Prymat procesorów AMD (źr. CHIP)
Prymat procesorów AMD (źr. CHIP)
Ryzeny na czele

Najlepszym procesorem w kategorii POWER (wydajność) jest w tej chwili AMD Ryzen 7 1700. Jest to obecnie najtańszy na rynku ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy układ. Ma taktowanie bazowe na poziomie 3,0 GHz (w trybie Boost: 3,7 GHz), pamięć podręczna to 4 MB (L2) + 16 MB (L3).

W podobnej cenie Intel nie ma w tej chwili propozycji, dorównującej AMD w obliczeniach wielowątkowych, wykonywanych najczęściej przez profesjonalne oprogramowanie (obróbka i transkodowanie multimediów, postprodukcja, rendering itp.). Pozostałe dwa procesory AMD, Ryzen 5 1600X i Ryzen 5 1600, które uplasowały się na podium to chipy sześciordzeniowe / dwunastowątkowe, z nieco mniejszą pamięcią podręczną L2 (3 MB). 1600X zajmuje też pierwsze miejsce w zestawieniu ECONO (relacja wydajności do ceny). Najlepszy z intelowskich układów, Core i7-7700K, znalazł się na czwartej pozycji. Tutaj znajdziecie pełny ranking.

 

Intel przegrywa z AMD, ale nadal jego układy zajmują aż 7 miejsc w pierwszej dziesiątce rankingu CHIP-a (fot. Ceneo)
Intel przegrywa z AMD, ale nadal jego układy zajmują aż 7 miejsc w pierwszej "10" rankingu CHIP-a (fot. Ceneo)

 

Jak powstaje nasz ranking?

Wszystkie urządzenia, poza sprzętem mobilnym dual-SIM i laptopami, są badane w laboratorium CHIP-a w Monachium. W przypadku procesorów, ocena POWER wynika bezpośrednio z wydajności danego układu. Kategoria ECONO wyróżnia sprzęt, który zapewnia najlepszy stosunek wydajności do ceny.

Analiza zmiany

Sukcesem AMD jest skonstruowanie wydajnych układów, które zużywaja relatywnie mało energii i nie nagrzewają się zbyt mocno. Utrzymując atrakcyjne ceny Advanced Micro Devices jest z stanie zaoferować dziś rozwiązania, konkurujące z układami Intela - szczególnie w przypadku obliczeń wielowątkowych, jakie często są potrzebne użytkownikom profesjonalnego oprogramowania.

AMD wróciło na szczyt naszego rankingu procesorów po ponad 10 latach dominacji Intela. Ostatnimi chipem AMD, który prowadził był Athlon - rywalizujący wtedy z Intel Pentium 4.

Układy AMD Ryzen to najbardziej udane procesory tej marki od dłuższego czasu (fot. AMD)
Układy AMD Ryzen to najbardziej udane procesory tej marki od dłuższego czasu (fot. AMD)

Obecnie w grupie układów dostępnych dla zwykłych użytkowników tylko AMD jest w stanie zaproponować procesory o większej liczbie rdzeni niż 4. Owszem, Intel dysponuje chipami 8-rdzeniowymi / 16-wątkowymi, ale ich cena jest znacząco wyższa od propozycji AMD. Tym samym osoby zajmujące się profesjonalnymi i półprofesjonalnymi zadaniami, wymagającymi wielowątkowej mocy obliczeniowej dostały alternatywę.

Jedno jest pewne. Intel ma potencjał, by nie pozwolić na zbyt długie panowanie AMD. "Niebiescy" już ogłosili plany dotyczące premiery kolejnej generacji swoich układów. Mowa o procesorach Intel Core i9, które mają pomóc w przywróceniu Intelowi pozycji lidera. Niemniej w całym tym zamieszaniu jest jedna rzecz dobra dla nas - użytkowników. Po latach AMD jest wreszcie w stanie ponownie wywierać presję na swojego konkurenta, a tym samym mamy szanse na niższe ceny.

Układy scalone dla entuzjastów

W naszym rankingu procesorów dla entuzjastów, na dwóch pierwszych miejscach wciąż są układy Intela. Jednak są na tyle drogie, że pozwolić na nie mogą sobie właśnie jedynie ...entuzjaści. Dodajmy: bogaci.

Dodaj komentarz 17 komentarzy
Virtus
Virtus 2017.06.13 14:15
Czy każdy kto chciałby mieć więcej niż 16 linii PCI-E jest entuzjastą??
Np. ja chciałbym mieć te 24 linie PCI-E i AMD nic dla mnie nie ma.

P.S. W swoich testach powinniście zacząć uwzględniać ilość linii PCI-E.
Gość IP: 89.67.105.* 2017.06.13 14:22
wasze zestawienie jest nędzne i od lat nikt na wasze zestawienia nie zwraca uwagi skoro nawet prostych testów nie potraficie zrobić
Gość IP: 92.40.38.* 2017.06.13 14:28
A nie dałoby rady zrobić rankingu zbiorczego.
Gość IP: 5.172.233.* 2017.06.13 14:51
Świetne zestawienie. Akurat takie jak trzeba. Osobiście: szkoda, że nie ma jeszcze do testu najnowszego procesora AMD. Tego, który miałby się nazywać Ryzen 9 ale AMD robi wszystko, żeby nazwa była inna.
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.13 16:36
Dlaczego ten AMD jest szybszy od Intel? :

1. AMD NIE MA wbudowanego GPU w CPU - i mogli wpakowac extra zdrowy rdzen w CPU w cenie GPU.

2. AMD zostalo pozniej wypuszczone od obecnej generacji intel (cos jak Samsung szyderzy z iPhone szybszym sprzetem gdyz swoj wypuszcza z pol roku pozniej)
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.13 16:38
Dlaczego ten AMD jest szybszy od Intel? :

1. AMD NIE MA wbudowanego GPU w CPU - i mogli wpakowac extra zdrowy rdzen w CPU w cenie GPU.

2. AMD zostalo pozniej wypuszczone od obecnej generacji intel (cos jak Samsung szyderzy z iPhone szybszym sprzetem gdyz swoj wypuszcza z pol roku pozniej)
Gość IP: 37.47.26.* 2017.06.13 18:38
niby jaki warunek decyduje o mozliwosci pojawienia się w rankingu i część czemu nie ma on najmocniejszych modeli. O ile można zrozumieć brak potworów intela po 5 czy 7k pln to czemu jie ma np amd 1700x czy 1800x. Przecież cenowo nie odbiegają od tego zestawienia a pod względem wydajności królują nad niby liderem.

Niby nowy chip a błędy niestety dalej takie same.
Gość IP: 213.146.60.* 2017.06.13 18:44
ile wam płaci AMD za te bzdury ?
Gość IP: 78.11.210.* 2017.06.13 20:22
Pierwszy raz od 10 lat rozdzieliliście ranking na dwie części zapewne tylko po to by móc skosić premie od AMD.
Dodatkowo zrobiliście ten podział w sposób zupełnie absurdalny gdzie np część procesorów dla niby bogatych entuzjastów jest tańsze niż procesory dla zwykłych użytkowników.
Gość IP: 91.234.102.* 2017.06.14 08:47
Jakim cudem Ryzen 5 1600 jest wydajniejszy od Intel COre 7700K.

Chyba sobie jaja robicie...!!!
Gość IP: 150.254.36.* 2017.06.14 09:33
And shitstorm begins... Brawo AMD!
Gość IP: 78.10.209.* 2017.06.14 12:37
Z powodu sentymentów jestem fanem AMD, bo mam Athlona 3000, a Pentium 4 to grzałka, ale wygląda na to, że teraz Intel jest dla biedniejszych bo ma wbudowaną grafikę, a Ryzen nie ma. Grafika to wydatek 200-500 zł. Widzę, że 7700 spadł już do 1350 zł. Także jest wybór i można kręcić nosem... będzie decydować sentyment lub kilka groszy w kieszeni. Ryzen nęci nowością... nie wszystko jest opisane, a na pewno coś dołożyli ciekawego co tylko opisują wyjadacze testerzy na mało znanych stronach. Wystarczy zadać pytanie co lepsze pod Linuxa i dyskusja może nabrać innego wymiaru.
Gość IP: 212.139.255.* 2017.06.14 15:04
@UP

uh czlowieku - ty w erze Athlon 3000 i P4? :D
Tu w UK wiara wyrzuca na smieci sprzet z Xeon
Gość IP: 86.181.80.* 2017.06.14 15:51
Gość IP: 212.139.255.* - nawet nie przypuszczasz co robi wiara w USA! Tam wiara z Xeonami czyni cuda! Bo na zbawienie nigdy za pozno! Koniecznie skontaktuj sie z Radkiem z USA!
Gość IP: 162.247.72.* 2017.06.15 19:06
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 162.247.72.* 2017.06.15 19:09
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie zasad serwisu.
Gość IP: 80.51.168.* 2017.06.19 18:34
Właśnie przygotowuję się do złożenia nowego komputera i jestem po dogłębnym rozeznaniu tematu. Mój wybór padł na Ryzen'a 1700... ale:

1. Ryzen 1700 jest mocniejszy od i7 7700K TYLKO w niektórych zastosowaniach w których wykorzystywane są WSZYSTKIE rdzenie Ryzena - wiec coś tu nie tak z tą tabelką powyżej

2. Co prawda procesor Ryzen 1700 może będzie odrobinę droższy niż 7700K - ale płyty główne pod procesory Intela są znacznie droższe niż porównywalnej jakości płyty pod procesory AMD (więc sumarycznie nowy komputer na Ryzenie 1700 będzie tańszy niż nowy komputer na i7 7700K)

3. AMD jeszcze przez chwilę pozostanie na podstawce AM4 - więc w przyszłości będzie można zmienić procesor bez konieczności zmiany płyty głównej/pamięci.... a niestety Intel co generacja procesorów to nowa podstawka na procesor :/
AUTOR: wintermute
DODANO: 13.06.2017
Tagi producenckie: amd, intel
ŹRÓDŁO: CHIP
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 14375

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Elica Majestic Sense Bl/A 60 Elica Majestic Sense Bl/A 60
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545) Ładowarka samochodowa do laptopa DELL Inspiron 15 (1545)
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A) Toshiba microSDHC 16GB Class 4 + Adapter (SD-C16GJ(6A)
Dostępny w 6 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol Zalando Essentials Sukienka z dżerseju petrol
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
LEXTOOL P57 LEXTOOL P57
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu