Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Tablety

rozwiń
Strona główna Tablety News Tablet Surface: czemu tak niska rozdzielczość?!

Microsoft tłumaczy, że to wynik wielu kompromisów.

Tablet Surface: czemu tak niska rozdzielczość?!

Pierwszy komputer Microsoftu nie może poszczycić się ekranem o zbyt wielkiej rozdzielczości. Jego twórcy postanowili wziąć udział w sesji AMA na reddicie, gdzie wyjaśnili, między innymi, skąd taka decyzja.

 

Microsoft Surface
Microsoft Surface

Tablet Surface ma ekran o rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Dla porównania, iPad ma ekran o rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli. Różnica jest olbrzymia. Czemu Microsoft się na to zdecydował? Pozwolę sobie przetłumaczyć odpowiedź otrzymaną bezpośrednio od źródła:

Cześc, tu Stevie. Rozdzielczość ekranu to jeden z wielu elementów wpływających na postrzeganie szczegółowości. Obiektywną miarą nie są piksele, a MTF (Modulation Tranfer Function), czyli miara połączenia kontrastu z rozdzielczością. Jest ponad tuzin podsystemów, które wpływają na MTF.

Większośc osób skupia się tylko na jednym z wielu czynników, które mają wpływ na postrzeganą szczegółowość. Bez dobrego kontrastu, rozdzielczość się zmniejsza. Sprawdź proszę wykres przedstawiający wrażliwość na kontrast ludzkiego oka. Więcej linków umieszczę poniżej.

W skrócie: w momencie, gdy rozdzielczość/DPI wzrasta, oko staje się mniej czułe. W wyniku tego, ilość światła w pokoju i refleksy na ekranie mają ogromny wpływ na kontrast wyświetlacza. Właściwie, to niewielka ilość refleksów znacznie redukuje kontrast i odczuwalną rozdzielczość ekranu. Dzięki technologii ClearType Display, mogliśmy sobie z tym poradzić na trzy sposoby, by zwiększyć postrzeganą rozdzielczość przy jednoczesnej optymalizacji czasu pracy na baterii, wagi i grubości.

Po pierwsze, Microsoft stosuje najlepszą technologię renderowania pikseli na świecie (cleartype 1.0 i 2.0), znajdziesz ją wyłącznie w Windows, wygładza ona tekst niezależnie od ilości pikseli.

Po drugie, stworzyliśmy na nasze specjalne zamówienie 10,6-caloy szerokokątny, wysokokontrastowy ekran LCD.

No i wreszcie, optycznie połączyliśmy ekran z najcieńszym optycznym stosem dostępnym na rynku, takie rzeczy zazwyczaj mają zastosowanie w telefonach, a my to robimy dla Surface. Nie traktuj tego jako oficjalną informację, ale według naszych pomiarów Cleartype jeżeli chodzi o ilość odbijanego światła, parametr ten wyniósł 5,5%-6,2%.. Nowy iPad odbija 9,9% światła. Porównując Surface’a z iPadem w takim samym, oświetlonym pokoju, osoby które brały udział w testach twierdziły, że ekran Surface RT prezentuje więcej szczegółów niż ten od iPada, mimo niższej rozdzielczości.

Obiecane dodatkowe linki… (http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF.html)... A to świetna książka, jeżeli temat cię naprawdę interesuje: http://www.amazon.com/Contrast-Sensitivity-Effects-Quality-Monograph/dp/0819434965, więcej też tutaj http://alexandria.tue.nl/extra2/9901043.pdf

Przekonuje was taka argumentacja? Ja się wstrzymuję od opinii do momentu sprawdzenia powyższych wyjaśnień „naocznie”.

 

 

 

 

jaredj
jaredj 2012.10.17 16:00
Może tak, może nie, może to zwykły marketingowy bełkot na usprawiedliwienie zastosowania takiego wyświetlacza.
Na cleartype wiele osób narzeka, to też jest fakt.
Gość IP: 37.152.30.* 2012.10.17 16:50
Mniejsza rozdzielczosc poprawia czytelnosc obrazu. LCD ma to do siebie, ze wygladzanie powoduje duze straty na jakosci. Przy gigantycznej rozdzielczosci iPada wszystko muszi byc usredniane, do tego powiekszane. Inaczej trzeba by bylo uzywac lupy. Ale ludzie zawsze w swym baranim pedzie leca na rozne marketingowe glupoty, typu mega kontarst, mega rozdzielczosc, najwiecej rdzeni itd. Wystarczy sobei poczytac kretynskie komentarze przy telefonach, ze nie ma fhujHD, to nie kupuje.
Gość IP: 95.48.219.* 2012.10.17 17:19
"Na cleartype wiele osób narzeka, to też jest fakt."

Ja tam nie słyszałem, żeby ktoś narzekał. Chyba, że używa monitora CRT, ale wtedy ClearType można wyłączyć.

Śmieszy mnie, że większość osób wybrała w ankiecie opcję "Marketingowy bełkot...". PRzecież to właśnie "superRozdzielczość" jest bełkotem marketingowym. Co mi po biliardzie pikseli, jeśli, żeby zobaczyć pojedynczy muszę użyć mikroskopu? I do tego sprawia to, że pojedyncze piksele są gorszej jakości.
To tak jak z aparatami fotograficznymi. Ludzie rzucają się na megapiksele, a nie na wielkość matrycy...
Gość IP: 80.238.97.* 2012.10.17 17:43
@Gość IP: 95.48.219.* 2012.10.17 17:19

Ale nie mówimy o hiper małych pikselach tylko o 1366 x 768 - podobna rozdzielczość sprawdza się w telfonach (np 1280x720)...
No i może przy 4rech calach trzeba użyć mikroskopu.
Ale nie w tablecie ;-)

Marketingowy bełkot to właśnie wciskanie "fanboyowi" że tak jest lepiej ;-) że 1366x768 wystarczy, że 1366x768 to lepiej niż 1920x1080 bo i tak nie zauważyłby różnicy... ech no i te śmieszne "nieoficjalne" tłumaczenia, "nieoficjalne" badania.
repairman
repairman 2012.10.17 17:58
Ja się powstrzymam do porównania side by side ekranu iPada z Surface. Wtedy będzie można powiedzieć co jest marketingowym bełkotem
Gość IP: 31.151.250.* 2012.10.17 19:25
Ja mam 1366x768 i uwaga, uwaga !! żyję :D Przy tak małym ekranie to w 4 litery można sobie włożyć to fullHD jak system ma zjadać więcej energii. Ja mam mniejszą rozdzielczość na 11,6'' i piksel jest wciąż bardzo mały ;)
Gość IP: 46.205.23.* 2012.10.17 20:23
Ja na swoim 3 letnim laptopie, którego do dziś używam, mam te 1366x768 i faktycznie to za mało... A na mniejszych, np 12 cali, dobrze ta rozdziałka wygląda. Planuję teraz kupić sobie normalnego peceta z monitorem 19 cali full hd. Nie kręcą mnie tablety i wyścigi ekranów w smartfonach. Mam SGS2 i to mi w zupełności wystarcza. Fakt, nienawidzę tych urządzeń przenośnych, bo energooszczędność jest tragikomiczna. Pojemność 2000 a pracuje z 8h przy ciągłym użyciu? Śmiech. :) Kiedyś telefony miały po 800 a trzymały 5 dni przy ciągłym użytkowaniu (np ciągłe podświetlanie ekranu, ciągłe słuchanie dzwonków, granie w labirynt, rozmawianie). Dzisiejsza technologia się cofa. Kiedyś była moda na pomniejszanie - dziś na odwrót. Albo te iPody... 2h i po baterii... To po co mi takie MP3 i w dodatku z kiepskim dźwiękiem. :)

Mogę się założyć o 1000 zł, że za 2 lata będą wiatraczki w smartfonach!
Gość IP: 87.206.22.* 2012.10.17 21:26
Przy rozdzielczości 10-cio celowego ekranu: 1366x768 i rozdzielczości oka: 1 minuta kątowa, piksele mogą być widoczne już z odległości 0,5 metra. Przy 1920x1080 - z 40 cm.
HD-ready, czy full-HD - wydaje się ciągle za słabo. Clear-type nie zdziała cudów, ale czcionki stają się znośne. Za to elementy graficzne szerokości 1-go piksela - linie, ramki, itp. - są rzeczywiście ładniejsze (grubsze i wyraźniejsze) w mniejszej rozdzielczości, np. 1366. Przy zdjęciach rozdzielczość nie ma w zasadzie znaczenia.

W sumie, dzisiaj, bez naprawdę wysokich rozdzielczości 4k, rozdzielczość Surface wydaje się najlepszym kompromisem ceny, energochłonności karty graficznej i jakości obrazu.
Gość IP: 83.31.222.* 2012.10.17 21:43
Tego jeszcze nie słyszałem, że postrzeganie rozdzielczości nie zależy od rozdzielczości:). Albo wychodziło za drogo, albo przy wyższej rozdzielczości grafika nie dawała rady i ekran się przycinał. Pewnie jedno i drugie.
Gość IP: 83.31.222.* 2012.10.17 21:50
Do tego tabletu powinni dorzucać jeszcze te tajne wykresy. Jak użytkownikowi przestanie stykać pixeli, to rzuci okiem na wykres i od razu mu się rozdziałka poprawi.
Gość IP: 83.31.222.* 2012.10.17 22:22
Osoby porównujące ekrany Surface i iPada to pewnie pracownicy Microsoftu podczas oceny kwartalnej:).

Dżizes. Co za bzdety...
Gość IP: 83.31.222.* 2012.10.17 22:36
Stevie, trzeba było specjalnie zamówić do Surface ekran z 20 calami. Może wtedy coś drgnęłoby w cenie akcji Microsoftu:).
Gość IP: 78.9.2.* 2012.10.17 22:40
Co za dyskusja, wiadomo, że 640 kB wystarczy każdemu.
Gość IP: 77.255.52.* 2012.10.17 23:14
Nie wiem jak wypadnie porównanie iPad3 vs. Surface, ale jako posiadacz iPada3 mogę powiedzieć, że nie zdziwiłbym się jeśli by okazało się to prawdą. Co prawda zapewne nie w każdych zastosowaniach, ale faktycznie jest tak, że kiedy czytam strony na iPadzie to praktycznie nigdy nie robię tego bez powiększenia strony, co świadczy o braku ergonomii w domyślnych ustawieniach.
O ile w przypadku dużych ekranów powiedzmy >20" zwiększanie rozdzielczości powyżej FullHD ma sens o tyle w przypadku mniejszych ekranów spece z MS mogą mieć rację.
NTomcio
NTomcio 2012.10.17 23:38
Uważam że rozdzielczość ekranu a skalowanie to dwie różne rzeczy.
W windows'ie nie ma skalowania, jeżeli na małym ekranie zastosujemy dużą rozdzielczość to rzeczywiście bez lupy się nie odczyta. Niemniej jednak im większa rozdzielczość tym lepiej. Na przykład gry w niskich rozdzielczościach (nawet natywnych dla LCD)wymagają skomplikowanych systemów wygładzania krawędzi, w wysokich można je wyłączyć a i tak wszystko wygląda ładnie. Przy wysokich rozdzielczościach nie trzeba niczego sztucznie poprawiać. Inna sprawa że większość programów czy nawet stron internetowych jest zoptymalizowana do niskich rozdzielczości. Po prostu do tego trzeba dorosnąć.
Gość IP: 37.31.6.* 2012.10.18 00:31
A ja powiem tak: mam iPada2 i iPada3. Oczywiście iPad2 ma dość wyraźnie widoczne pielęgniarek, w iPadzie3 siatki pixelowej wogóle nie widać - obraz jest jakby wydrukowany na dobrym papierze, niemniej na pierwszy rzut oka obraz jest niemal identyczny w obu iPadach - oglądając ten sprzęt w sklepie trudno rozróżnić który jest który. Ciekawa rzecz dzieje się po 5-10 minutach korzystania z iPada3 - przejście na iPada2 kończy się wrażeniem, ze obraz w nim jest rozmazany. Mam wrażenie ze Retina po prostu mniej męczy oczy - nie wierzcie w opowieści, że przy dużej rozdzielczości trzeba skalowac teksty, wielkość liter w obu iPadach jest taka sama, jakość wyswietlania fontów jest dramatycznie lepsza w Retinie.
Gość IP: 71.238.74.* 2012.10.18 04:25
Marketingowy belkot zeby ukryc bubla. Widzialem nowego iPada. Jakosc ekranu jest oszalamiajaca. Microsoft po prostu stal sie pazerny. Zakupili tanie podzespoly a zadaja ceny jak za iPada i to za tablet w wersji z procesorem ARM. Szkoda na to pieniedzy, lepiej kupic Appla albo znacnzie tansze produkty z Androidem.

JAM
Gość IP: 78.53.124.* 2012.10.18 08:39
Mam Notebooka z taką rozdzielczością i jest po prostu źle. co pomoże jakieś renderowanie gdy obraz jest po prostu ziarnisty. Z tej odległości z której używa się tablet widać po prostu piksele. Czarno widzę przyszłość tego produktu. Ludzie nie są ślepi.
toudi
toudi 2012.10.18 11:15
czytalem to i zastanawialem sie czy ktos ten bullshit kupi
no i ankieta pokazala ze 40% osob!
jesu kto tu wchodzi! chyba sami apple hate'rzy musieli tak bezmyslnie glosowac :)
Gość IP: 89.70.131.* 2012.10.18 19:44
A jak wygladaja strony internetowe w ipadzie 3? Nie sa czase pomniejszone?
AUTOR: maciej gajewski
DODANO: 17.10.2012
Tagi: tablety
Tagi producenckie: microsoft
ŹRÓDŁO: Microsoft
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5538
CENEO Kup Najtaniej
Canon EOS 700D Czarny + 18-200mm II Canon EOS 700D Czarny + 18-200mm II
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
A4 TECH KL-820 A4 TECH KL-820
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
HP Pavilion M5M78EA HP Pavilion M5M78EA
Dostępny w 7 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
ART AL-10 (KABHDMI/HDMI AL-10) ART AL-10 (KABHDMI/HDMI AL-10)
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
JVD J7092.3 JVD J7092.3
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu