Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Tablety

rozwiń
Strona główna Tablety News Google przygotowuje gigantyczny, modułowy tablet w projekcie Ara

Ten pomysł naprawdę ma sens!

Google przygotowuje gigantyczny, modułowy tablet w projekcie Ara

Pamiętacie Projekt Ara? Nie? W skrócie: Google pracuje nad stworzeniem modułowego smartfona, w którym moglibyśmy wymieniać prawie wszystkie komponenty, a co za tym idzie: dostosować urządzenie do naszych potrzeb. Do niedawna wiedzieliśmy o kilku istniejących prototypach smartfonów, tymczasem... okazuje się, że powstał również modułowy tablet!

 

Wiadomość o modułowym tablecie pojawiła się w serwisie GFX Bench, razem z jego pełną specyfikacją:

 

  • System: Android 6.0
  • Ekran: 13,8", rozdzielczość 1920x1080, obsługa 5 niezależnych punktów dotykowych
  • CPU: Qualcomm Snapdragon 810
  • GPU: Qualcomm Adreno 430
  • OpenGL API: OpenGL ES 3.1
  • Pamięć: 2,7GB RAM
  • Pojemność: 10/25GB
  • Aparat: 4,8MP (tył) + 0,3MP (przód)
  • Dodatkowe funkcje: akcelerometr, barometr, bluetooth, kompas, gps, żyroskop, czujnik światła, moduł nfc, krokomierz

Tablet aktualnie znany jest jako model A8A01 i nie wiemy, czy kiedykolwiek trafi do produkcji seryjnej.  W maju 2015 Google pokazało w pełni działający, modułowy smartfon. Dowiedzieliśmy się również, że urządzenia z projektu Ara zostaną zaprezentowane publicznie w 2016 roku. Kiedy? Nie wiadomo, jednak jeśli mielibyśmy zgadywać, prawdopodobnie stawialibyśmy na tegoroczną konferencję Google I/O, która odbędzie się między 18 a 20 maja 2016.

 

Dodaj komentarz 13 komentarzy
NTomcio
NTomcio 2016.02.09 18:05
A co w nim jest modułowe skoro specyfikacja już jest podana?
Gość IP: 37.152.248.* 2016.02.09 18:27
te osobne moduly w stylu Bluetooth czy osobne gniazdo USB to CZYSTE przegiecie

W dodatku NAJWAZNIEJSZE modlul jak procesor czy RAM sa wlutowane w pl. gl.

Same WADY to co ma - tem Google zwleka z produkcja.

Ogolnie taka modulowaosc ma sens gry WLASNIE da sie tylko 3 moduly wymiany - procesor, RAM, i kamera i WLASNIE reszta powinna byc na pl. gl.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.09 20:11
ten projekt jest tak samo debilny jak składany telefon - przy obecnej miniaturyzacji i częstych zmianach w telefonach/tabletach modułowa budowa nie ma najmniejszego sensu

do tego ani to ładne, ani wygodne ani tym bardziej małe

dlatego od 3 lat bredzą o tym a efekt jaki zaprezentowali jest żałosny
Gość IP: 95.91.231.* 2016.02.09 20:12
@up
w pierwotnych założeniach Ary miało sie dać wymieniać wszystko (stała miała być tylko ramka montażowa) a zwłaszcza ekran który jak wiadomo jest najsłabszym elementem smartfonu w kontekście uszkodzeń mechanicznych.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.09 23:32
Gość IP: 95.91.231.* 2016.02.09 20:12

nie zmienia to faktu że przy obecnej technice to debilizm pod kazdym wzgledem
Gość IP: 87.207.77.* 2016.02.10 01:29
Niech eksperymentują, bez tego nie ma rozwoju, a przy przyszłej technice będzie jak znalazł.

A póki co, możemy sobie pożartować:
- Co tam zbierasz?
- A nic, telefon mi się rozsypał...
aquarius5
aquarius5 2016.02.10 12:17
Dla użytkowników to byłoby zbawienne, ale dla producentów, którzy nawet baterie dają niewymienne, to klęska. Żywotność takich modułowych byłaby o wiele większa, przez co producenci, których celem jest jak najwięcej nowych sprzedawać i nie naprawiać, byliby mocno niezadowoleni. Dlatego ten doskonały pomysł zostanie w laboratorium, bo jest za dobry dla klientów, a śmiercionośny dla producentów.
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.10 14:10
Gość IP: 87.207.77.* 2016.02.10 01:29

przy przyszłej technice dziecko wszystko będziesz miał wbudowane w zwijany ekran więc tym bardziej to bezsensowny projekt
miałby sens 7-10 lat temu
obecnie bzdura
acomp
acomp 2016.02.10 22:29
Przypominam tym młodym piszącym na tym forum że PC-ty również były krytykowane za to że można będzie wkładać karty różnych producentów o różnych parametrach do płyty głównej. Potraktowano wówczas takie zapowiedzi jako herezję ale czas zweryfikował ten pomysł
Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.11 09:54
acomp 2016.02.10 22:29

co ty bredzisz?pecet od samego początku był projektowany przez ibm jako rozwiązanie modułowe

lepiej się zastanów dlaczego tak drastycznie spadła sprzedaż składaków na rzecz gotowców z lutowanym ramem i prockiem

poza tym pecet to jednak kawał skrzynki gdzie o budowę modułową znacznie łatwiej tym bardziej że rozwiązanie istnieje bite 3 dekady

swojego czasu compal oferował możliwość złożenia całego lapka i co?i tyle go było
Gość IP: 95.91.231.* 2016.02.11 11:27
@Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.09 23:32
Debilny? Może przypomnę że dawno dawno temu nie było modułowych komputerów szedłeś do producenta i kupowałeś taka konfiguracje jaką aktualnie produkował. Potem powstały komputery PC i każdy po dziś dzień może sobie złożyć taki komputer jaki potrzebuje za mniejsze pieniądze niż gotowy produkt. Ja np chciałbym telefon z ekranem fullHD 5,2" gigantyczną baterią 4 rdzeniowym procesorem minimalistyczną kartą graficzną bo nie gram. Z czytnikiem linii papilarnych ale bez LTE,bluetooth,dual sim bo nie korzystam. Bez aparatów fotograficznych bo mi do niczego nie potrzebne, lampa błyskowa może zostać latarka czasem się przyda. I co jest taki telefon na rynku? Nie ma. A jeśli uda się stworzyć modułowy platformę mobilną na miarę modułowości komputera PC to sam sobie złoże taki telefon z części. Dalej uważasz że to debilny projekt?
Gość IP: 95.91.231.* 2016.02.11 11:31
@Gość IP: 89.68.7.* 2016.02.11 09:54
IBM nie miał nic wspólnego z powstaniem PC a nawet torpedował pomysł. Firma praktycznie prawie upadła w momencie gdy zaczął się bomu na komputery PC.
romil
romil 2016.02.11 19:31
@up
IBM zapoczątkował modułową budowę PC, więc jest uznany za twórcę całej rodziny pecetów składających się z modułów (IBM PC/XT).
Wcześniejsze PC miały budowę zwartą jak Apple I i Apple II.
Dziwi mnie, że IBM miał upaść z powodu boomu na pecety. Po pierwsze dlatego, że główną, nieustającą produkcją firmy IBM są superkomputery, a po drugie dlatego, że IBM świadomie udostępniał (i nie patentował jak to niektóre firmy teraz czynią) specyfikację produkcji i działania tego typu komputerów.

PS. Swojego pierwszego XT poskładałem w 1988 r., ale co ja tam wiem...
AUTOR: tomasz domański
DODANO: 09.02.2016
Tagi producenckie: google
ŹRÓDŁO: phonearena
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 4781
CENEO Kup Najtaniej
MONDO TWIST & ROLL SMURFY 10518798 MONDO TWIST & ROLL SMURFY 10518798
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Nesus ProfessionalFeed for Nessus 1 year renewal Nesus ProfessionalFeed for Nessus 1 year renewal
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Mobicool 220V/12V 48L Mobicool 220V/12V 48L
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu