Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Smartfony

rozwiń
Strona główna Smartfony News Hologramy w smartfonie? Samsung ma na to patent

Co powiecie na telefon, który składa się jak książka?

Hologramy w smartfonie? Samsung ma na to patent

Samsung trzy lata temu wprowadził na rynek smartfon z projektorem, ale przeszedł on bez większego echa. Tym razem koreański producent pracuje jednak nad o wiele ciekawszym rozwiązaniem.

W sieci opublikowano wniosek patentowy Samsunga z czerwca ubiegłego roku, w którym mowa jest o bardzo niezwykłym smartfonie. Urządzenie może być rozkładane w taki sposób jak książka - wówczas wewnętrzna część smartfona tworzy jeden wielki, kwadratowy ekran. Wiemy, że producent od jakiegoś czasu pracuje nad elastycznymi wyświetlaczami, więc takie rozwiązanie z pewnością jest rozważane.
Nie to jednak jest najciekawsze. Oprócz projektora, który byłby wbudowany w smartfon (podobnie jak w Samsungu Beam), wniosek patentowy mówi o możliwości wyświetlania małego stereoskopowego obrazu 3D w powietrzu przy użyciu interferencji światła. Niestety producent nie precyzuje do jakich celów moglibyśmy wykorzystywać taką technologię. Obstawiałabym, że raczej chodzi tu o możliwość prezentacji nowej formy powiadomień lub ikon, a nie o bardziej zaawansowane hologramy do jakich przyzwyczaiło nas kino science-fiction.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 217.155.77.* 2016.01.04 16:35
Microsoft pracował nad podobnym rozwiązaniem, ale pomysł zamknięto - był mało praktyczny. Może gdyby cała elektronika była w grzbiecie a same "kartki" byłyby elastycznymi wyświetlaczami - miałoby to sens. Ale zwykły rozkładany smartphone to wyrzucanie pieniędzy R&D w błoto.
Gość IP: 109.241.148.* 2016.01.04 17:23
Nokia ma już od dawna składany wyświetlacz jak książkę więc żadna mi tu nowość od samsunga hahaha
link podaje na YT patrz redaktorko i szlochaj już widzę zdziwienie
https://www.youtube.com/watch?v=N1FFdwMBHGc

acomp
acomp 2016.01.04 19:39
Ciekawie wyglądałyby MMS-y w wykonaniu takiego wyświetlacza.
Gość IP: 89.69.17.* 2016.01.04 21:59
No i oto cała prawda o patentach. Zastrzegają coś co nie istnieje. Jedynie pomysł wykorzystania danego rozwiązania, które pozostaje jeszcze wciąż w sferze science-fiction.

Na razie tzw. przestrzenne hologramy wymagają ośrodka rzutowania obrazów składowych. Japończycy już lata temu stworzyli animowany hologram, który powstał w wyniku rzutowania obrazu z cztrerech projektorów na kolumnę dymu (lub rozbitej ultradzwiękami wody, czyli mgły z pary wodnej).

Polacy parę lat temu stworzyli kurtyny holograficzne działające na podobnej zasadzie rzutowania obrazów na ścianę utworzoną z generatora mgły.

Ale to wciąż tylko namiastka hologramów wysokiej rozdzielczości generowanych niezależnie od ośrodka (tudzież ośrodka w postaci powietrza).

Owszem, zakłada się, że taka technologia powinna wykorzystywać interferencję fal elektromagnetycznych gdzie składowe generujące byłyby w widmie światłą niewidzialnego a interferencja tych wiązek tworzyłaby obraz w zakresie widma widzialnego dla człowieka. Ale wciąż nikt nie opracował tej technologii.

Użycie laserów, czy nadfioletu w zakresie fal UV-B i UV-C byłoby szkodliwe dla oczu i skóry. Pozostaje UV-A lub IR lecz pozostaje problem modulacji wiązki w przestrzeni w celu tworzenia każdego 3D-piksela takiego obrazu.

I mówimy wciąż tylko o obrazie monochromatycznym. Kolorowy wykorzystujący addytywne mieszanie barw wymagałby użycia laserów o składowych światła widzialnego (RGB a właściwie minimum RRRRGGGGBBBB), co przypominałoby istną dyskotekę. O ile w ogóle udałoby się wygenerować w ten sposób jakikolwiek obraz poprzez interferencję wiązek.

Także od lat czekam z niecierpliwością na praktyczne rozwiązanie tego problemu choćby wielkości dużego pokoju a tu Samsung już to w smartphone'ach patentuje, no no.
Gość IP: 83.27.173.* 2016.01.05 09:48
Ciekawy pomysł i gdyby taki wyświetlacz był w rozdzielczości 2K lub 4K to byłby super do VR (większe konty widzenia + większa głębia i ostrość) do tego można by było używać go jak tablet bo miał by ok 10" i co najważniejsze to łatwość przenoszenia nieco grubszego lecz 5" urządzenia w kieszeni.

Jak tylko uporają się z wytrzymałością na długotrwałe zginanie wyświetlacza to mógłby znaleźć wielu odbiorców taki ultra mobilny tablet.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 04.01.2016
Tagi producenckie: samsung
ŹRÓDŁO: Patentlymobile.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5137

Co:
Gdzie:
Kraj:
praca IT Polska njobs IT praca
vacatures IT Netherlands njobs IT vacatures
arbeit IT Deutschland njobs IT arbeit
work IT United Kingdom njobs IT jobs
Lavoro IT Italia njobs IT lavoro
Emploi IT France njobs IT emploi
trabajo IT Espana njobs IT trabajo

CENEO Kup Najtaniej
Fellowes 53C Fellowes 53C
Dostępny w 16 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Canon DR-C125 (5005B002) Canon DR-C125 (5005B002)
Dostępny w 5 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Gedeon Album na zdjęcia KD46300/2 Lux ciemnobrązowy Gedeon Album na zdjęcia KD46300/2 Lux ciemnobrązowy
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Herbert Tachezi - ORGELMUSK DER RENAISSANCE Herbert Tachezi - ORGELMUSK DER RENAISSANCE
Dostępny w 4 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
BaByliss PRO Elipsis BAB3000BEPE BaByliss PRO Elipsis BAB3000BEPE
Dostępny w 1 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu