Przejdź na skróty do treści. | Przejdź do nawigacji

Zapamiętaj mnie Przypomnij hasło Rejestracja
Wersja mobilna
Newsletter
Zgłoś uwagę
RSS

Smartfony

rozwiń
Strona główna Smartfony News Hologramy w smartfonie? Samsung ma na to patent

Co powiecie na telefon, który składa się jak książka?

Hologramy w smartfonie? Samsung ma na to patent

Samsung trzy lata temu wprowadził na rynek smartfon z projektorem, ale przeszedł on bez większego echa. Tym razem koreański producent pracuje jednak nad o wiele ciekawszym rozwiązaniem.

W sieci opublikowano wniosek patentowy Samsunga z czerwca ubiegłego roku, w którym mowa jest o bardzo niezwykłym smartfonie. Urządzenie może być rozkładane w taki sposób jak książka - wówczas wewnętrzna część smartfona tworzy jeden wielki, kwadratowy ekran. Wiemy, że producent od jakiegoś czasu pracuje nad elastycznymi wyświetlaczami, więc takie rozwiązanie z pewnością jest rozważane.
Nie to jednak jest najciekawsze. Oprócz projektora, który byłby wbudowany w smartfon (podobnie jak w Samsungu Beam), wniosek patentowy mówi o możliwości wyświetlania małego stereoskopowego obrazu 3D w powietrzu przy użyciu interferencji światła. Niestety producent nie precyzuje do jakich celów moglibyśmy wykorzystywać taką technologię. Obstawiałabym, że raczej chodzi tu o możliwość prezentacji nowej formy powiadomień lub ikon, a nie o bardziej zaawansowane hologramy do jakich przyzwyczaiło nas kino science-fiction.

Dodaj komentarz 5 komentarzy
Gość IP: 217.155.77.* 2016.01.04 16:35
Microsoft pracował nad podobnym rozwiązaniem, ale pomysł zamknięto - był mało praktyczny. Może gdyby cała elektronika była w grzbiecie a same "kartki" byłyby elastycznymi wyświetlaczami - miałoby to sens. Ale zwykły rozkładany smartphone to wyrzucanie pieniędzy R&D w błoto.
Gość IP: 109.241.148.* 2016.01.04 17:23
Nokia ma już od dawna składany wyświetlacz jak książkę więc żadna mi tu nowość od samsunga hahaha
link podaje na YT patrz redaktorko i szlochaj już widzę zdziwienie
https://www.youtube.com/watch?v=N1FFdwMBHGc

acomp
acomp 2016.01.04 19:39
Ciekawie wyglądałyby MMS-y w wykonaniu takiego wyświetlacza.
Gość IP: 89.69.17.* 2016.01.04 21:59
No i oto cała prawda o patentach. Zastrzegają coś co nie istnieje. Jedynie pomysł wykorzystania danego rozwiązania, które pozostaje jeszcze wciąż w sferze science-fiction.

Na razie tzw. przestrzenne hologramy wymagają ośrodka rzutowania obrazów składowych. Japończycy już lata temu stworzyli animowany hologram, który powstał w wyniku rzutowania obrazu z cztrerech projektorów na kolumnę dymu (lub rozbitej ultradzwiękami wody, czyli mgły z pary wodnej).

Polacy parę lat temu stworzyli kurtyny holograficzne działające na podobnej zasadzie rzutowania obrazów na ścianę utworzoną z generatora mgły.

Ale to wciąż tylko namiastka hologramów wysokiej rozdzielczości generowanych niezależnie od ośrodka (tudzież ośrodka w postaci powietrza).

Owszem, zakłada się, że taka technologia powinna wykorzystywać interferencję fal elektromagnetycznych gdzie składowe generujące byłyby w widmie światłą niewidzialnego a interferencja tych wiązek tworzyłaby obraz w zakresie widma widzialnego dla człowieka. Ale wciąż nikt nie opracował tej technologii.

Użycie laserów, czy nadfioletu w zakresie fal UV-B i UV-C byłoby szkodliwe dla oczu i skóry. Pozostaje UV-A lub IR lecz pozostaje problem modulacji wiązki w przestrzeni w celu tworzenia każdego 3D-piksela takiego obrazu.

I mówimy wciąż tylko o obrazie monochromatycznym. Kolorowy wykorzystujący addytywne mieszanie barw wymagałby użycia laserów o składowych światła widzialnego (RGB a właściwie minimum RRRRGGGGBBBB), co przypominałoby istną dyskotekę. O ile w ogóle udałoby się wygenerować w ten sposób jakikolwiek obraz poprzez interferencję wiązek.

Także od lat czekam z niecierpliwością na praktyczne rozwiązanie tego problemu choćby wielkości dużego pokoju a tu Samsung już to w smartphone'ach patentuje, no no.
Gość IP: 83.27.173.* 2016.01.05 09:48
Ciekawy pomysł i gdyby taki wyświetlacz był w rozdzielczości 2K lub 4K to byłby super do VR (większe konty widzenia + większa głębia i ostrość) do tego można by było używać go jak tablet bo miał by ok 10" i co najważniejsze to łatwość przenoszenia nieco grubszego lecz 5" urządzenia w kieszeni.

Jak tylko uporają się z wytrzymałością na długotrwałe zginanie wyświetlacza to mógłby znaleźć wielu odbiorców taki ultra mobilny tablet.
AUTOR: sylwia zimowska
DODANO: 04.01.2016
Tagi producenckie: samsung
ŹRÓDŁO: Patentlymobile.com
LICZBA WYŚWIETLEŃ: 5030
CENEO Kup Najtaniej
MARANTZ PM5005 + CD5005 + KEF C5 MARANTZ PM5005 + CD5005 + KEF C5
Dostępny w 3 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Dell Vostro 3559 (VOSTRO0628) Dell Vostro 3559 (VOSTRO0628)
Dostępny w 2 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
X-Rite ColorMunki Smile (CMUNSML) X-Rite ColorMunki Smile (CMUNSML)
Dostępny w 11 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu
Tefal SM1552 Tefal SM1552
Dostępny w 35 sklepach
Sprawdź CENY tego produktu